Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 11:22

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Post: 23-01-2005 18:32 
W toczącej się na tym forum dyskusji o zachodnigalicyjskich cmentarzach wojennych (inaczej) M.Widurek zawzmiankował :

Cytuj:
Georg Trakl

Na cmentarzu nr 388/1 (Cmentarz Rakowicki) w Krakowie, w kwaterze nr XXIII (rząd 13, grób 45, nr 3570), w dniu 13 maja 1915 roku pochowano zmarłego w dniu 3 listopada 1914 roku śmiercią samobójczą (przedawkowanie kokainy) młodego (27 lat) żołnierza – sanitariusza armii cesarskiej.


Czy jednak rzeczywiście Trakl spoczywa na cmentarzu Rakowickim :?:
Czy też może gdzieś w Sazburgu :lol: :lol: :lol:

Ponieważ dotarły do mnie sprzeczne informacje chciałbym się dowiedzieć jak jest naprawdę.


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 24-01-2005 12:17 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
8)


Ostatnio zmieniony 11-03-2007 18:14 przez pazuzu, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
 Tytuł:
Post: 24-01-2005 12:57 
Po tobie akurat się spodziewałem że możesz to wiedzieć. Natomiast ciekawiło mnie czy ktoś jeszcze drążył ten temat czy też wszycy przyjęli "na wiarę" obecność zwłok Trakla na Cm. Rakowickim.

A nawiasem mówiąc o jedną mniemaną "atrakcję" cmentarzy wojennych mniej. :lol:

Co zrobią różni "promotorzy" jak okaże się że na tych cmentarzach nie spoczywa nikt sławny tylko sami chłopi, rzemieślnicy, robotnicy itp. granatem od pługa oderwani. :?

Takiemu Traklowi zapewne ze względów "promocyjnych" warto byłoby wykonać tabliczkę na grobie ale któż dba o upamiętnienie tabliczką na przykład jakiegoś chłopa z pod Kołomyji ? Władze austrowęgierskie pamiętały, a nasze ?

Czy to się w ogóle "opłaci" ? :evil:


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 24-01-2005 18:49 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
8)


Ostatnio zmieniony 11-03-2007 18:14 przez pazuzu, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
 Tytuł:
Post: 24-01-2005 21:10 
Cytuj:
"Do akcji włączono Austriacki Czarny Krzyż, zaistniała też możliwość sprowadzenia ciała w ramach masowych ekshumacji poległych żołnierzy. Trzy lata trawały skomplikowane zabiegi. Wreszcie 25 września rozpoczęto "z największym pietyzmem" prace ekshumacyjne. Następnego dnia ołowiana trumna wyruszyła w drogę do Wiednia. 29 września Ludwik von Ficker odebrał lakoniczny lecz ważny telegram : "zwłoki trakla wagon 142791 z Wiednia 29 = czarny krzyż" . Stanowiło to uwieńczenie jedenastoletnich starań.
Georg Trakl spoczął na niewielkim ukrytym wśród wzgórz cmentarzu w Muhlau pod Innsbruckiem (obecnie w granicach miasta) w pobliżu domu Ludwika von Fickera."*


* za : Krzysztof Lipiński "Galicja 1914: śmierć poety"


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 25-01-2005 16:50 
Ale, jeśli dobrze pamietam, na murach Szpitala Wojskowego przy ul. Wrosławskiej w Krakowie, wisi tablica pamiatkowa, poświęcona temu Panu... :)


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 25-01-2005 21:18 
Prawdopodobnie dlatego że w tym szpitalu trzymali go na obserwacji psychiatrycznej by stwierdzić czy to wariat czy dezerter. W pewnym bowiem momencie swojej służby oddalił się bez rozkazu ... Na swoje "szczęście" nie w kierunku domu, ale na front w kierunku Rosjan :shock: W związku z tym nie uśmiercono go od razu...


Na górę
   
Post: 26-01-2005 01:25 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
No to jeszcze raz cytat:

Na cmentarzu nr 388/1 (Cmentarz Rakowicki) w Krakowie, w kwaterze nr XXIII (rząd 13, grób 45, nr 3570), w dniu 13 maja 1915 roku pochowano zmarłego w dniu 3 listopada 1914 roku śmiercią samobójczą (przedawkowanie kokainy) młodego (27 lat) żołnierza – sanitariusza armii cesarskiej.

Oczywiście zapewne widzisz Uru, gdzieś w tym akapicie informację, "że Trakl spoczywa obecnie na cmentarzu Rakowickim".

Uprzejmie proszę o wskazanie odpowiedniego fragmentu ;)

pzdr.


Na górę
 Tytuł:
Post: 26-01-2005 07:02 
No to po co ten cały hałas widurku, o wyszukiwanie sławnych postaci spoczywających na zachodniogalicyjskich cmentarzach. Czy to ważne dla właściwej opieki nad tymi cmentarzami czy był to sławny poeta czy chłop z Górnych Węgier ?

Skoro, jak można wyczytać między akapitami twojej ironicznej riposty :? wiedziałeś że już nie spoczywa na Rakowicach, nie byłeś łaskaw napisać o tym ?


Na górę
   
Post: 26-01-2005 16:22 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
Podobnie jak Ty lubię dyskutować.
Czasem lepsza jest prawda od całej prawdy ;)

Jestem przekonany, że w moim poszukiwaniu osobliwości, które mogłyby się stać atrakcjami turystycznymi cmenatrzy wojennych, jest tyle samo sensu ile w Twoim "cmentarnym puryzmie".
Ciekaw jestem czy z równym pietyzmem traktujesz inne zabytki? Taki, kurczę, Wawel, Łańcut czy Baranów.
Ileż przeróbek, dobudówek, remontów niezgodnych z założeniami twórców.
Albo Luwr.
Ci paskudni Francuzi postawili tam jakąś, kurde, piramidę!
Trzniać Francuzów. Oni się chyba nie znają...

Nie ma to jak nasze autorytety.



W swoim zacitrzewieniu nie zauważyłeś, że "życie toczy się dalej..."
e
ps.
No i na koniec: mów mi Marek ;)


Na górę
 Tytuł:
Post: 26-01-2005 17:18 
Po pierwsze: nie rżnij głupa. :evil:

Dobrze wiesz o co mi chodzi z tym cmentarzami - było to już wielokrotnie przeze mnie wyłuszczane w innych wątkach . Jeśli ty z kolei chcesz aby przy okazji remontów tych cmentarzy odbywała się szopka i "kuglanie" zwłokami oraz godnością poległych żołnierzy to twoja sprawa. Świadczy to pośrednio o twoim poziomie moralnym... Skoro przypieprzasz się ustawicznie do mojego "pietyzmu" to ... pomyśl co czułbyś dowiedziawszy się że owce obsrywają grób twojego przodka tak jak obsrywają groby żołnierzy po "remoncie" na cmentarzu w Długiem. Albo gdybyś dowiedział się że twoje nazwisko w wydaniu "renowatorów" grobu twojego przodka teraz brzmi: Bidulek. Może wtedy zrozumiesz dlaczego wyrażam się o tych "remontach" w sposób tak radykalny.

Co to w ogóle zmienia czy na Rakowicach leży lub leżał Trakl. Dla mnie nic. Trakl to tylko jeden z wielu tysięcy ... pewnie tak samo nienawidził tej wojny jak wielu innych "granatem do pługa oderwanych".

Cytuj:
Ciekaw jestem czy z równym pietyzmem traktujesz inne zabytki? Taki, kurczę, Wawel, Łańcut czy Baranów.
Ileż przeróbek, dobudówek, remontów niezgodnych z założeniami twórców.


Po drugie: ktoś kto próbuje udawać że zna się na wszystkim, najczęściej nie zna się na niczym. Żeby traktować jakiś zabytek "z pietyzmem" trzeba po prostu o nim dużo wiedzieć... Wiedzy w ilości pozwalającej na wypowiedzi publiczne w kwestii w/w zabytków nie posiadam więc zmilczę (w przeciweństwie do cmentarzy I wojny)... Liczę że są jednak ludzie którzy traktują sprawy tych zabytków tak poważnie jak ja cmentarze.

Cytuj:
W swoim zacitrzewieniu nie zauważyłeś, że "życie toczy się dalej..."


Zauważyłem. Na "zacitrzewienie" moge sobie pozwolić bo nie żyję z cmentarzy wojennych... Nie remontuję zarobkowo, nie wykonuję zarobkowo odczytów i pokazów slajdów z cmentarzy, nie zarabiam na publikacjach, nie prowadzę wycieczek z pochodniami po cmentarzach itp. więc mogę pozwolić sobie na uczciwość którą nazywasz "zacitrzewieniem"; nie muszę się podlizywać...

Po trzecie: nie lubię dyskutować kiedy nie ma już o czym...

Niniejszym kończę swój udział w tym wątku.

ps.
Zwiedzaj te cmentarze dalej i niech żadna myśl krytyczna nie śmie zmącić twojego zachwytu :?
No i na koniec: mów mi wuju :!: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Na górę
   
Post: 26-01-2005 17:44 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
Zapomniałeś na koniec dodać:

Po trzecie: nie lubię dyskutować kiedy nie ma już o czym...

Niniejszym kończę swój udział w tym wątku.



Bo jak zwykle wiem najlepiej.
No oczywiście jestem super, jestem super, jestem super....



Pa,
Wuju Uru :roll:


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl