Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 19:11

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 Następna
Autor Wiadomość
Post: 24-10-2006 20:18 
Wschodnia granica okręgu wojskowego "Galicja Zachodnia" była jednocześnie granicą zorganizowanej i centralnie kierowanej akcji budowy cmentarzy na pobojowiskach pierwszej wojny światowej.

Tutaj moje pytanie czy ktoś z Was zna miejsca pochówku (cmentarze) na terenach na wschód od Jasła?


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 24-10-2006 20:39 
Offline

Rejestracja: 02-12-2005 15:10
Posty: 325
Lokalizacja: Krosno
Temat rzeka. Ponoc kilkaset miejsc pochowkow na terenie Podkarpacia. Ale poniewaz sie nie znam, pozostawiam te sprawe specom.
Natomiast najblizsze ze znanych mi to Potok Wapianka i Jaszczew


Na górę
 Tytuł:
Post: 24-10-2006 20:48 
buber_krosno pisze:
Natomiast najblizsze ze znanych mi to Potok Wapianka i Jaszczew


A coś bliżej, w których to miejscach?


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 24-10-2006 21:23 
Offline

Rejestracja: 23-11-2005 17:46
Posty: 95
Lokalizacja: Besko
Kamień nad Jaśliskami. Tu jest opis http://www.beskid-niski.pl/index.php?po ... &catID=117
Mymoń k/Beska.
Wzgorze 727 w bocznym ramieniu Bukowicy na południe od Wilczych Bud.
To te, o których wiem, ale na pewno jest ich o wiele, wiele wiecej.

_________________
Pozdrawiam - D.M.


Na górę
 Tytuł:
Post: 25-10-2006 06:52 
Offline

Rejestracja: 19-08-2006 10:01
Posty: 19
Lokalizacja: Sanok
Czołem!
Zapomniał Kolega o samym Besku(cmentarz przy kościele)!!! :wink:
Do tego można doliczyć: Nowosielce, Zagórz, Lesko, Uherce Mineralne, KOmańcza, Rzepedź,Krosno, Rogi koło Iwonicza. tyle z pamięci...


Na górę
 Tytuł:
Post: 25-10-2006 10:58 
Offline

Rejestracja: 02-12-2005 15:10
Posty: 325
Lokalizacja: Krosno
Jesli chodzi o Jaszczew, to jadąc od Jasła do Krosna mijasz kościól w Jaszczwi, pierwszy skręt na Jedlicze, dwie małe górki i za ostatnim domem i reklamą Mc Donalda widzisz żółte rury za ogrodzeniem - coś związane z gazem. Obok jest dróżka do lasu - jest też tabliczka, że tam jest cmentarz.
Natomiast jeśli chodzi o Potok, skręcasz w lewo na złamanie karku z głównej drogi tuż przed GS-em, na teren kopalniany. Tam już musisz pytać, bo bezpośrednio nie da się dojechać.


Na górę
 Tytuł:
Post: 25-10-2006 11:06 
Offline

Rejestracja: 19-08-2006 10:01
Posty: 19
Lokalizacja: Sanok
Można jeszcze dodać Odrzechową i Wolę Sękową.
Czuy komus wiadomo coś więcej nt. cmentarza z I W.Ś na górce przy drodze do Rymanowa, obok Gniewoszówki, góra nazywa sie Berezia.
Na mapach tych z lat 60-80 na górce jest krzyż i symbol cmentarza ale z drogi nic tam nie widać.(?)
pozdrawiam


Na górę
 Tytuł:
Post: 25-10-2006 11:42 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
8)


Ostatnio zmieniony 11-03-2007 12:18 przez pazuzu, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
 Tytuł:
Post: 25-10-2006 12:29 
Offline

Rejestracja: 01-03-2006 18:51
Posty: 60
Lokalizacja: Tarnów
Należy także pamiętać o cmentarzach w masywie Chryszczatej


Na górę
 Tytuł:
Post: 25-10-2006 14:20 
Offline

Rejestracja: 02-12-2005 15:10
Posty: 325
Lokalizacja: Krosno
Kwatera zołnierska na cmentarzu w Krościenku Wyżnim, dwa cmentarze na Królewskiej Górze (Pogórze), cmentarz na Suchej Górze (niedaleko wieży przekaźnikowej). Powoli się nazbiera.


Na górę
 Tytuł:
Post: 25-10-2006 17:23 
buber_krosno pisze:
cmentarz na Suchej Górze (niedaleko wieży przekaźnikowej). Powoli się nazbiera.


Jadąc do szczytu po prawej czy lewej stronie. Jest jakoś oznakowany?

To i ja dorzucę od siebie cmentarz na Górze Królewskiej oraz cmentarz na pograniczu miejscowości Odrzykoń i Węglówka.

DZIĘKI wszystkim za odzew i oczekuję dalszych informacji.


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 25-10-2006 17:26 
buber_krosno pisze:
Jesli chodzi o Jaszczew, to jadąc od Jasła do Krosna mijasz kościól w Jaszczwi, pierwszy skręt na Jedlicze, dwie małe górki i za ostatnim domem i reklamą Mc Donalda widzisz żółte rury za ogrodzeniem - coś związane z gazem. Obok jest dróżka do lasu - jest też tabliczka, że tam jest cmentarz.
Natomiast jeśli chodzi o Potok, skręcasz w lewo na złamanie karku z głównej drogi tuż przed GS-em, na teren kopalniany. Tam już musisz pytać, bo bezpośrednio nie da się dojechać.



O to bardzo mi ułatwi odszukanie, dzięki.

A w Krośnie to może wiesz w który miejscu, na starym cmentarzu?


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 25-10-2006 19:15 
Offline

Rejestracja: 02-12-2005 15:10
Posty: 325
Lokalizacja: Krosno
W Krośnie nie, w Krościenku Wyżnim na cmenatzru parafialnym, odnowiony krzyż przeniesiony z cmentarza w Łysej Górze (po remoncie zostały wyrzucone na śmieci). Jeśli chodzi o Suchą Górę, to przed bramą ośrodka nadawczego w prawo (patrząc od dołu na wieżę) odchodzi wyraźna ścieżka, która prowadzi grzbietem. Na Królewskiej Górze to niedaleko niebieskiego szlaku, ale nie potrafię Ci wytłumaczyć.
Natomiast w Węgłowce jest cmentarz na tak zwanym Tajwanie, najlepiej pytać miejscowych - jest krzyż (taki sam) i pamiątkowy głaz ustawiony przez leśników, wszystko otoczone żerdziami. Ale czy to granica z Odrzykoniem, nie wiem do końca.
Był też cmentarz w Równem (chyba), tam miano ustawić podobny krzyż - z inicjatywy Oddziału PTTK w Krośnie.

Patrząc dalej na wschód - cmentarz jest przy szlaku do Podkowiatej w Komańczy, a także przy stacji kolejowej w Komańczy (nie widziałem na własne oczy, ale podobno jesdt). Z tego co wiem, na terenie samego Nadleśnictwa Komańcza jest 18 cmentarzy leśnych z pochówkami z I wojny światowej. Zajmuje się tym, z tego co pamiętam, pan Orłowski z Nadleśnictwa.

W samym Krośnie są pomniki z orłem zrywającym się do lotu. mogę się mylić, ale być może postawione na miejscu dawnych cmentarzy, po ekshumacji zmarłych. Są na Białobrzegach (a właściwie przy ul. Krakowskiej, gdzie odchodzi ul. Konopnickiej) oraz na Suchodole.

No i w Jaszczwi - przy głownej drodze.


Na górę
 Tytuł:
Post: 25-10-2006 19:35 
Na Królewskiej Górze to niedaleko niebieskiego szlaku, ale nie potrafię Ci wytłumaczyć.
Natomiast w Węgłowce jest cmentarz na tak zwanym Tajwanie, najlepiej pytać miejscowych - jest krzyż (taki sam) i pamiątkowy głaz ustawiony przez leśników, wsystko otoczone żerdziami. Ale czy to granica z Odrzykoniem, nie wiem do końca.



Królewska Góra wiem gdzie - byłem w niedziele
Węglówka tzw. Tajwan, ja osobiście słyszałem o innej nazwie tzw. Baniska też byłem i widziałem.
Może kiedyś wrzucę kilka fotek z tych miejsc.


ps. Podobno z Zamku odrzykońskiego ekshumowano zwłoki żołnierzy (były tam trzy kwatery) i przeniesiono na cmentarz parafialny w Lutczy, muszę tam pojechać i sprawdzić.


dzięki i pozdrawiam


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 27-10-2006 23:02 
Offline

Rejestracja: 28-07-2006 22:25
Posty: 107
Lokalizacja: Katowice
Na cmentarzu parafialnym we Frysztaku, zaraz za kaplicą. Łatwo trafić.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl