Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 29-03-2024 11:15

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Piszą o nas
Post: 18-07-2006 21:58 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
Poczytajcie:
http://www.pressmedia.com.pl/sn/publicy ... le=s%2Etxt

Szkoda, że nie ma zdjęć, które zamieszczono w papierowym wydaniu.
Zobaczlibyście w kopńcu zadowolonego Urulokiego, Pazuzu w całej okazałości no i oczywiście Kamila.

_________________
Znajdź dom w Beskidzie: http://beskid-niski24.pl
Pomóżmy Pawłowi - rzeźbiarzowi z Beskidu Niskiego: http://draganowa.info/Galerie%20zdjec/g ... magamy.htm


Na górę
Post: 18-07-2006 22:19 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
Marek Widurek pisze:
Zobaczlibyście w kopńcu zadowolonego Urulokiego, Pazuzu w całej okazałości no i oczywiście Kamila.


Faktycznie szkoda... !!! Zobaczyć zadowolonego Urulokiego to wielka gratka :lol:

BW

_________________
"Sercu bliski Beskid Niski"


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-07-2006 05:48 
No co wy :shock: Z reguły jestem zadowolony - no chyba że rozmawia się o remontach (renowacjach, restauracjach) cmentarzy z I wojny lub o aktualnej sytuacji politycznej :wink:

Poza tym nie ma się co chwalić artykułem bo i tak sie go przeczytać pod podanym adresem nie da ... :?


Na górę
   
 Tytuł: No to tak:
Post: 19-07-2006 08:31 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
Coś ten artyjuł zmienia miejsce. Może tu:
http://www.pressmedia.com.pl/sn/publicy ... aj/S%2ETXT

A tu w całości:

Super Nowości On-Line: Aktualności: Publicystyka



Druk Garstka zapaleńców ratuje od zapomnienia groby żołnierzy z I wojny światowej


Email
Serfujemy po cmentarzach

Co robi w weekend normalny nastolatek? Przeważnie jeździ na rowerze z kolegami, chodzi na basen lub gra w piłkę. Ale nie Kamil. On pakuje do auta mamy saperkę, kosiarkę do trawy, sekator i jedzie razem z nią w teren, oczyszczać cmentarze pochodzące z I wojny światowej. W sobotę (8 i 15 lipca) razem z przyjaciółmi ze Stowarzyszenia Aktywnej Ochrony Cmentarzy Wojennych z Galicji oczyszczali prawie cmentarz wojenny w Ropicy Górnej k/Gorlic.

Skąd w Kamilu ta pasja i zmiłowanie do cmentarzy z I wojny światowej? - Nie wiem, to nie zależy ode mnie - mówi Kamil Ruszała z Jasła. - To samo się wzięło. Kiedyś razem ze znajomym rodziców robiłem makietę cmentarza na jakiś konkurs historyczny i tak mi zostało. Teraz w wolnym czasie nie mogę robić już nic innego. Jak serfuję po Internecie to - cmentarze, jak jadę na wycieczkę krajoznawczą to też cmentarze - śmieje się. - Zaliczyłem już ponad dwieście.

Krzyże w chaszczach i zaroślach

Już od ponad trzech lat, Kamil z mamą przemierzają szlaki w Galicji. Im większe chaszcze i zarośla tym lepiej się czują. Nawet jeśli jadą tylko zwiedzić już odrestaurowany cmentarz wojenny, to przeważnie kończy się to na porządkach. - W samochodzie zawsze są rękawice i sekatory. Nigdy nie wiadomo czy się nie przydadzą - mówi Kamil.

- Syna nie trzeba namawiać do pracy. Takie wyjazdy zawsze wychodziły z jego inicjatywy, a ja wspieram go w tych nietypowych zainteresowaniach od samego początku - mówi Małgorzata Ruszała, weterynarz z Jasła. - Najpierw jeździłam towarzysko, teraz Kamil zagania mnie do roboty. W tym roku i tak mam luz - śmieje się. - Gorzej było dwa lata temu, bo w soboty jeździłam z Kamilem po cmentarzach, a w niedziele ze starszym synem po wystawach psów rasowych. Byłam wykończona.

Razem damy radę

A trzeba przyznać, że pani Małgorzata się nie oszczędza. - Sekatorem tnie te krzaki jak prawdziwy ogrodnik - mówi Maciej Dziedziak, prezes Stowarzyszenia Aktywnej Ochrony Cmentarzy Wojennych z Galicji, student III roku europeistyki UJ z Krakowa. - Jak dotarliśmy do cmentarza w Ropicy, to nic nie było widać. Same krzaki. Jednak po paru godzinach ostrej pracy udało nam się odsłonić wejście do cmentarza. Razem jakoś damy radę, teraz najwyżej odsłonimy wejście, a wrócimy później i będziemy kosić - mówi.

Cmentarz w Ropicy Górnej był oczyszczany i remontowany w 1992 r., jednak od tamtej pory wszyscy o nim zapomnieli. - No może nie wszyscy, jest nas paru zapaleńców, którzy zamiast uprawiać sporty uprawiają cmentarze - mówi Mirek Łopata. - Szkoda, że jest nas tak mało. Przydałoby się jeszcze kilka rak do pracy.

Paulina Bajda

*****

Obiekt cmentarny w Ropicy zaprojektował niemiecki porucznik Hans Mayr. Na wstępie muru, z przodu cmentarza stał drewniany krzyż z daszkiem, akcentujący obecność z daleka. Dziś już niestety nie istnieje. Ten obiekt nie zarósł jak inne cmentarze lasem, tylko stoi wspaniale widoczny po środku pól uprawnych. Ostatni raz był remontowany w 1992 r. Wtedy na miejscach grobowych poustawiano krzyże. Ogrodzony jest murem z ciosanych kamieni. Wejście na jego teren znajduje się od strony zachodniej, poprzedzone jest małym podestem i schodkami, zamknięte jest żelazna furtką. Na tym cmentarzu pochowano 215 żołnierzy armii austro-węgierskiej, 31 niemieckiej i 162 rosyjskiej, którzy polegli w marcu i maju 1915 r. Nagrobki składają się z żeliwnych krzyży oraz z dwupasowo zamkniętych steli z żeliwnymi tablicami na licach.

Super Nowości z dnia 18_07_2006

_________________
Znajdź dom w Beskidzie: http://beskid-niski24.pl
Pomóżmy Pawłowi - rzeźbiarzowi z Beskidu Niskiego: http://draganowa.info/Galerie%20zdjec/g ... magamy.htm


Na górę
 Tytuł:
Post: 21-07-2006 09:17 
hmmm, jasło było zawsze aktywne, szacunek dla mamy i kamila


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 22-07-2006 09:45 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
hmmm. szkoda tylko że takich aktywnych jaślan jest w naszym Stowarzyszeniu tylko dwoje... W każdym bądź razie jaślanin czy nie jaślanin wszystkich zapraszamy do współpracy (ciężka praca fizyczna gwarantowana 8) )
A może nawet pani Bożena z RJ by chciała coś napisać o tym co zrobione zostało na cmentarzu nr 12, w końcu działali TEŻ jaślanie a i okolice to najbliższe Jasłu :?:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 22-07-2006 09:46 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
hmmm. szkoda tylko że takich aktywnych jaślan jest w naszym Stowarzyszeniu tylko dwoje... W każdym bądź razie jaślanin czy nie jaślanin wszystkich zapraszamy do współpracy (ciężka praca fizyczna gwarantowana 8) )
A może nawet pani Bożena z RJ by chciała coś napisać o tym co zrobione zostało na cmentarzu nr 12, w końcu działali TEŻ jaślanie a i okolice to najbliższe Jasłu :?:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 22-07-2006 13:49 
Offline

Rejestracja: 28-12-2004 12:42
Posty: 206
Lokalizacja: Jasło
uruloki pisze:
A może nawet pani Bożena z RJ by chciała coś napisać o tym co zrobione zostało na cmentarzu nr 12, w końcu działali TEŻ jaślanie a i okolice to najbliższe Jasłu :?:


mogę podrzucic materiały na jakis artykulik o akcji oczyszczania cmentarza nr 12 przez nasze Stowarzyszenie :wink: ale najlepiej to samemu ujrzeć na własne oczy. 8)
pozdr.
K.R.


Na górę
 Tytuł:
Post: 22-07-2006 22:38 
Piszesz Mirku, że mało chętnych:
hmmm. szkoda tylko że takich aktywnych jaślan jest w naszym Stowarzyszeniu tylko dwoje... W każdym bądź razie jaślan czy nie jaślan wszystkich zapraszamy do współpracy
a pewnie, że mało, bo do gadania to wielu jest, sami teoretycy - jak mówi mój znajomy, a do prawdziwej roboty to rzeczywiście trudno kogoś zachęcić. Zresztą tu nie chodzi tylko o samą przynależność do Stowarzyszenia, bo chyba nie to masz na myśli?
Interesowaliśmy się cmentarzem nr 12, osobiście zależy mi na jego remoncie z różnych względów. Były już pierwsze rozmowy z gminą, znalazłyby się też fachowe siły do pomocy. Tak poważnie myślę, że warto w tym przypadku nawiązać współpracę i wreszcie zacząć coś robić.
ciężka praca fizyczna gwarantowana )
ha ha dobre, :wink:
Napiszcie co zrobiliście i jakie są Wasze dalsze plany, może być mail regionjasielski@interia.pl
A jeżeli chodzi o RJ to jesteśmy otwarci na każdą uczciwą i cenną inicjatywę, szczególnie jeżeli dotyczy ona naszego regionu.
Pozdrawiam Bożena J.


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 23-07-2006 09:29 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
Interesowaliśmy się cmentarzem nr 12

No tak, szkoda tylko że w artykule autorstwa pana R.F. który się u was znalazł napisano, iż wystrój pierwotny tego cmentarza składał się m.in. z 3 wysokich drewnianych krzyży - tymczasem były dwa krzyże. W sumie nie ma się o co rzucać – pomyłka tylko o jeden :?
Cytuj:
Były już pierwsze rozmowy z gminą, znalazłyby się też fachowe siły do pomocy.

My nie przeprowadzaliśmy żadnych „rozmów z gminą”, a po prostu na cmentarz zaprosiliśmy w czasie naszych robót wójta gminy Dębowiec pana Z. Staniszewskiego. Nasza akcja spotkała się z jego pełną akceptacją i poparciem – przeprowadziliśmy rozmowy dotyczące dalszych działań na tym obiekcie – wójt obiecał wywiezienie lub spalenie wyciętych przez nas zakrzaczeń, w miarę posiadanych środków finansowych.
Cytuj:
... fachowe siły...

W kontekście twojego przedstawienia sprawy iż „fachowe siły” czuwają nad tematem, co najmniej zaskakująca wydaje mi się wiadomość którą przekazał nam wczoraj p. Staniszewski. Otóż stwierdził, że remont cmentarza nr 12 będzie trudny ponieważ nie zachowała się żadna dokumentacja dla tego cmentarza – wynika więc z tego że „fachowe siły” nie pokazały p. wójtowi zachowanego zdjęcia tego cmentarza z ok. 1916 r. :shock: – no cóż, my mimo że nie jesteśmy „fachowymi siłami” :? przekażemy panu wójtowi materiały, które wedle naszej niefachowej 8) wiedzy stanowią komplet wiadomości jakie można mieć na temat tego cmentarza.
Cytuj:
A jeżeli chodzi o RJ to jesteśmy otwarci na każdą uczciwą i cenną inicjatywę...

I bardzo dobrze – nasze z kolei Stowarzyszenie zawsze jest otwarte na współpracę z uczciwymi ludźmi.
Cytuj:
Napiszcie co zrobiliście i jakie są Wasze dalsze plany, może być mail regionjasielski@interia.pl

Prezesie i Kamilu – do dzieła !!!
Zamiast się rozpisywać w tym miejscu co zrobiliśmy w najbliższym czasie wkleję kilka zdjęć.

M.Łopata

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 23-07-2006 11:13 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cmentarz przed oczyszczaniem - spod gęstwiny zarośli tarniny i ostrężyn nie widać dosłownie nic, nawet dokładne określenie wielkości i stanu zachowania cmentarza nie jest możliwe...
Obrazek

Kto nie wie że te właśnie zarośla kryją cmentarz ten minie to miejsce nie zwróciwszy na nie uwagi...
Obrazek

W piątek wieczorem (godz. 21), po walce z pierwszą partią krzaków pojawił się zarys jednego z krótszych boków cmentarza - pracę wznowiliśmy w sobotę o godz. 5 rano
Obrazek

W sobotę wieczorem praca miała sie już ku końcowi - do zmroku wycieliśmy piłą łańcuchową jeszcze tylko widoczne na zdjęciu pnie drzew na terenie mogiły pozostawione przez poprzednich "karczowników"...
Obrazek

I to by było tyle - aż do następnego cmentarza.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 23-07-2006 12:02 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
I tak trzymać !!!

_________________
"Sercu bliski Beskid Niski"


Na górę
 Tytuł:
Post: 26-07-2006 11:12 
pisząc o fachowych siłach miałam na mysli dobry sprzęt w postaci ciągnika, którym udałoby się usunąć te korzenie, które systematycznie odrastają. Trzy lata temu UG oczyścił cmentarz, ale te bestie znów odrosły.
Pozdrawiam Bożena J.


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 26-07-2006 12:27 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cztery lata temu.
Nie uważam aby wyciąganie korzeni z ziemi coś dało - na ogół poprzerastane nimi są resztki podmurówki dookoła pola grobowego - jak pociągnąć taki "korzonek" to wydzie z ziemi z fragmentami kamieniarki. Jedyna rada dla tego cmentarza aby go zachować w takim stanie jak jest w ostatnich dniach to wykaszanie co najmniej raz do roku połączone z opryskiem "Randapem" albo innym zajzajerem.
Lub postawienie wszystkiego od nowa. Innych rozwiązań osobiście nie widzę.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 30-07-2006 20:26 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
Padły słowa: "uczciwość", "fachowość".
Co trzeba zrobić, czym się wykazać aby w pełni się uwierzytelnić?

No, a Kamilowi tylko pozazdrościć takiej nowoczesnej mamy.
Oczywiście, poza tym zainteresowania historią, obraną metodą poznawania cmentarzy wojskowych, poświęcenia czasu dla prac Stowarzyszenia, no i tej presji "wymuszania" wiedzy... :wink:


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl