Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 02-02-2023 09:01

Strefa czasowa UTC+01:00
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 320 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 118 19 20 21 22
Autor Wiadomość
Post: 02-06-2020 05:26 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Bank światowy przeznaczy środki na wsparcie budowy zalewu Myscowa-Kąty. Wiadomość z wczorajszych Aktualności TV Rzeszów.


Na górę
Post: 12-06-2021 15:10 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09-04-2007 15:28
Posty: 282
Lokalizacja: Wrocław
"Od poniedziałku rozpoczną się konsultacje z mieszkańcami terenów, które zostaną zalane przez wody zbiornika Kąty-Myscowa. Do wysiedlenia jest około stu nieruchomości, właściciele otrzymają odszkodowania. Na terenach zalanych znajdzie się też kościół, szkoła i 26 obiektów zabytkowych.

Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca poinformował, że do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska złożona została pogłębiona analiza przyrodniczo-inwentaryzacyjna. Trwa oczekiwanie na decyzję środowiskową.

- Liczę na to, że wszelkie zgody na realizacje inwestycji zostaną wydana do końca 2023 roku – dodał Daca.

Zbiornik zajmie obszar 427 ha, ma pełnić funkcję retencyjną i przeciwpowodziową.

Koszty jego budowy, wraz z odszkodowaniami i nową infrastrukturą szacowane są na miliard złotych. Będzie finansowany z wielu źródeł m.in. z budżetu państwa, narodowego funduszu ochrony środowiska, banku światowego i unijnych, ponieważ została wpisana też do krajowego planu odbudowy."


https://radio.rzeszow.pl/wiadomosci/zbi ... ty-myscowa


"Budowa zbiornika wodnego Kąty-Myscowa w dolinie Wisłoki już przesądzona. Na miejscu zapewniał o tym prezes Wód Polskich Przemysław Daca. Czekają na to trzy powiaty, w których występują kłopoty z zaopatrzeniem mieszkańców w wodę zdatną do picia. Budowa wystartuje za dwa lata.

Będzie to zbiornik retencyjny i przeciwpowodziowy. Ma liczyć 450 hektarów i pomieścić 65 milionów metrów sześciennych wody. Prezes Wód Polskich zwrócił się z prośbą do samorządów o wsparcie w tej sprawie. Powiat jasielski przymierza się do budowy drogi, która ułatwi dojazd do zapory.

Wkrótce rozpoczną się indywidualne konsultacje z mieszkańcami w sprawie wysiedlenia. Pod wodą znajdzie się blisko 100 gospodarstw. Zdaniem przeciwników budowy zbiornika, pomysł takiej inwestycji ma sto lat i uległ dewaluacji.

Inwestycja została wpisana m.in. do Krajowego Programu Odbudowy oraz Programu Operacyjnego Projektu Feniks."


https://rzeszow.tvp.pl/54297103/budowa- ... a-dwa-lata

_________________
"Historia to świadek czasów, światło prawdy, żywa pamięć, zwiastunka przyszłości" (Tytus Liwiusz)


Na górę
Post: 18-06-2021 21:25 
Offline

Rejestracja: 31-08-2012 20:59
Posty: 337
Leuthen pisze:
Wkrótce rozpoczną się indywidualne konsultacje z mieszkańcami w sprawie wysiedlenia. Pod wodą znajdzie się blisko 100 gospodarstw. Zdaniem przeciwników budowy zbiornika, pomysł takiej inwestycji ma sto lat i uległ dewaluacji.
Inwestycja została wpisana m.in. do Krajowego Programu Odbudowy oraz Programu Operacyjnego Projektu Feniks.


Skum­brie w to­ma­cie, skum­brie w to­ma­cie!
(skum­brie w to­ma­cie skum­brie w to­ma­cie)
Chcie­li­ście Pol­ski, no to ją ma­cie!
(skum­brie w to­ma­cie pstrąg)


Na górę
Post: 22-02-2022 13:41 
Offline

Rejestracja: 06-08-2007 11:59
Posty: 401
Nowiny Rzeszowskie 18.02.2022 oraz jaslo.naszemiasto.pl:

"O budowie zbiornika wodnego Kąty-Myscowa mówi się od dziesięcioleci. Były obietnice, plany, protesty. Od kilku lat – jak zapewniają Wody Polskie – prace ruszyły z kopyta. Przed kilkoma dniami otrzymaliśmy zapewnienie, że budowa zbiornika jest jednym z kluczowych przedsięwzięć planowanych do wdrożenia przez rząd w nowej perspektywie finansowej 2021-2027.

Celem budowy zbiornika Kąty-Myscowa jest przeciwdziałanie skutkom suszy oraz poprawa ochrony przeciwpowodziowej. W związku ze zmianami klimatycznymi wzrasta również prawdopodobieństwo występowania lokalnych powodzi. - Naszym obowiązkiem jest zwiększanie ochrony mieszkańców przed zagrożeniem suszą i powodzią. Można to osiągnąć między innymi poprzez gromadzenie, czyli retencję wód – zapewnia nas Ewa Smolińska z zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Zdaniem PGWWP, taką retencję umożliwi projektowany, wielofunkcyjny zbiornik Kąty-Myscowa. Dzięki niemu ma poprawić się możliwość zaopatrzenia w wodę mieszkańców gmin usytuowanych w dolinie Wisłoki. - Jak wykazały wstępne analizy, w wyniku pracy zbiornika będzie możliwe zabezpieczenie przepływu gwarantowanego w Wisłoce przez okres nawet sześciu miesięcy. Będzie to miało strategiczne znaczenie w walce ze skutkami suszy w związku z powtarzającymi się coraz częściej cyklicznymi niedoborami wodnymi – tłumaczy Ewa Smolińska.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, przejął od działającego w stanie prawnym do końca 2017 r. RZGW w Krakowie obowiązki inwestora dla zadania "Budowa zbiornika wodnego Kąty-Myscowa". W okresie od 2019 do 2021 r. RZGW w Rzeszowie wykonał szereg prac m.in.: analizę hydrologiczno-hydrauliczną, roczną inwentaryzację przyrodniczą w terenie, umożliwiającą wykonanie uzupełnienia i aktualizację raportu oceny oddziaływania na środowisko. Uzupełnienie wraz z aktualizacją raportu zostało przedłożone do RDOŚ w Rzeszowie.

- Niezależnie od realizowanych działań związanych z uregulowaniem kwestii środowiskowych, w 2020 r. opracowano dwie dokumentacje koncepcyjne (koncepcję urbanistyczną oraz koncepcję przesiedleń), których celem jest wybranie optymalnego sposobu nabywania nieruchomości planowanych do zajęcia pod czaszę zbiornika. Dokumentacja ta pozwoliła również na wskazanie potencjalnych miejsc predysponowanych do lokowania zabudowy- wymienia przedstawicielka inwestora.

Wody Polskie uzyskały finansowanie na realizację prac przedprojektowych i projektowych z pieniędzy Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (Banku Światowego). Opracowano już aktualizację rozwiązań technicznych budowy zbiornika Kąty-Myscowa. - Ze względu na istotne społeczne znaczenie projektu w listopadzie 2021 wyłoniono podmiot, który będzie wspierał RZGW w Rzeszowie w prowadzeniu działań informacyjnych – opisuje nam Ewa Smolińska.

W ramach udzielonego dofinansowania wszczęto postępowanie na wyłonienie wykonawcy prac dla przeprowadzenia sondażowych i powierzchniowych badań archeologicznych. – W ramach otrzymanych pieniędzy planowane jest zlecenie wykonania usług geologicznych i geotechnicznych, opracowania projektu budowlanego i wykonawczego – wymienia przedstawicielka rzeszowskiego oddziału Wód Polskich. Obecnie trwają intensywne prace nad przygotowaniem dokumentacji przetargowej na opracowanie projektu budowlanego i wykonawczego wraz z przedmiarami i kosztorysami. Inwestor nie podaje jeszcze daty rozpoczęcia prac budowlanych w terenie."


Na górę
Post: 18-08-2022 10:52 
Offline

Rejestracja: 06-08-2007 11:59
Posty: 401
Pismo Pana Ministra Marka Gróbarczyka do Starosty Powiatu Jasielskiego ws. budowy zbiornika Kąty-Myscowa:
http://www.krempna.pl/news,1014,pismo-pana-ministra-marka-grobarczyka-do-starosty-powiatu-jasielskiego-ws-budowy-zbiornika-katy-myscowa.html

https://jaslo.naszemiasto.pl/czy-bedzie-kasa-na-budowe-zbiornika-w-katach/ar/c1-8934995


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 320 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 118 19 20 21 22

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl