Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 20:29

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2
Autor Wiadomość
Post: 08-01-2020 20:32 
Offline

Rejestracja: 04-03-2018 16:40
Posty: 176
Kwatera to przypuszczam , że ta nowa "dzielnica" wypoczynkowa na północ od drogi do Leszczyn.
Podejdziesz nad Przysłup potem łąkami przez Oderne i widoków , że ho ho.


Na górę
Post: 09-01-2020 20:52 
Offline

Rejestracja: 31-08-2012 20:59
Posty: 342
Arias pisze:
Dzięki za porady.

Jakie krótkie szlaki byście polecali dla rodzinki z dwójką małych dzieci?
Na pewno chciałbym odwiedzić takie wsie jak Bartne, Nieznajowa. Ale też spróbować wejść gdzieś wyżej żeby jakieś widoki były(w miarę możliwości naszych i dzieci). Nie chodzi mi raczej o takie wyprawy po 7-8 godzin ale bardziej 3-4, może 5. Zobaczymy jak dzieciaki będą się sprawować w nosidłach.

Pozdrawiam


Widoków tam nie masz.

...Krynica???

Kopnijcie się do Bardejowa (Barfa; Bartfeld, Bardejov).
A dzieciom pokażcie koniki huculskie w Regetowie.
Ujście potoku Przysłup do Klimkówki jest fajnym miejscem do pluskania się dla maluchów. Zgubiliśmy tam ongi misia, tak około 20 lat temu. Jakbyście znaleźli, dajcie znać.


Na górę
Post: 03-02-2020 04:54 
Offline

Rejestracja: 03-01-2020 02:45
Posty: 5
Hej.

Zwracam się do Was, miłośników Beskidu Niskiego o pomoc w zaplanowaniu wypoczynku w Nowicy i okolicach. Informacji w internecie jest dosyć mało, a chciałbym być jak najlepiej przygotowany. Dwójka maluchów będzie z nami i trzeba rozsądnie planować spacery, szczególnie te dłuższe.

Szlaki z Nowicy.
Podpowiedzcie mi gdzie sobie możemy się przejść nie uzywając samochodu. Poniżej to, co mi przychodzi do głowy patrząc na mapę:

1) w kierunku Leszczyn wzdłuż potoku Przysłup, jak już było wyżej wspomniane - ujście potoku do Klimkówki
- czy droga wzdłuż potoku jest do spokojnego spacerowania z dwu i pół latkiem i 9-miesięcznym maluchem na plecach?
2)czy z Nowicy można bezspośrednio wejść na szlak zielony (Magura Małostowska)? I zielonym szlakiem do schroniska na Magurze.
3)Nowica- Uście Gorlickie - przez Oderne, szlak żółty. W Uściu jakiś obiad i powrót do Nowicy.

Gdzie się jeszcze można "powłóczyć" w okolicach Nowicy? ;) Jest gdzie wyjść ciut dalej z wóżkiem?

Szlaki w okolicach.
Nic wielkiego nie planuje. Ale może pomożecie mi w podjęciu konkretnych decyzji, zrezygnowaniu z czegoś lub podsuniecie pomysł miejsca o którym nie myślałem.

1) Samochodem do Bartnego i spacer do Wołowca i z powrotem.
2) Świerzowa Ruska - lepiej z Bartnego czy lepiej ze Świątkowej Wielkiej? Do Świątkowej dosyć problematyczny dojazd z Nowicy (wg. google.maps), tzn. sporo dłużej niż do Bartnego.
3) Samochodem do Wołowaca i spacer do Nieznajowej i dalej do Radocyny i powrót tak samo - tu mam watpliwosci czy trasa nie bedzie za długa. W dwie strony to ponad 20 kilometrów ale może z jakąś dłuższą przerwą damy rade.
Czy do Radocyny lepiej z Koniecznej pieszo?
Czy może dojechać samochodem do Radocyny i spacer w kierunku wsi Rozstajne i z powrotem?
4) Samochodem do wsi Izby i spacer do Bielicznej i z powrotem.
5) Z Folusza ścieżka przyrodnicza - Wodospad Magurski, Diabli Kamień.
6) Wysowa Zdrój - Ropki - Wysowa Zdrój.

Jak widzicie taki plan?
Gdzie najlepiej zostawić samochód w Bartnem, Wołowcu, Izbach?
Na których z podanych przeze mnie szlaków mogą pojawić się trudnosci z pokonywaniem brodów? Gdzie może być naprawdę ciężko przejść z dzieciakami? Wiem, że to zależy od pogody, czy będzie deszczowo czy nie. Jedziemy w drugiej połowie czerwca i mam nadzieję, że pogoda będzie sprzyjać spacerom i tej wody i błota za dużo nie będzie.

Oprócz tego na pewno pojedziemy do Bardejova, do Regietowa (stadnina koni).
Ze dwa razy na pewno do Krynicy, wjazd kolejka na Jaworzynę Krynicką. Inny dzień Góra Parkowa i może ta nowa atrakcja - wieża widokowa (Słotwiny).

Miałbym jeszcze pytanie o sklep - w Nowicy jest sklep ale podejrzewam, że tylko podstawowe produkty można tam nabyć. Najblizszy wiekszy sklep w Uściu?

Restauracje.
Gdzie w okolicy Nowicy można zjeść dobry obiad?
Najbliżej chyba jest Karczma "Huculanka", jest też Gospoda Magurska, jest zajazd u Eda (Łosie) - tyle z google.maps :)
Czy jest jakieś miejsce w samej Nowicy gdzie można zjesć obiad? Czy na przykład w gospodarstwie agroturystycznym Nowica 21 można też liczyć na posiłek nie będąc gościem (czytałem dobre opinie o tym miejscu).

Wiem, że dużo pytań zadałem ale pierwszy raz wybieramy się w te rejony. Bedzięmy dwa tygodnie więc czasu trochę spędzimy w Nowicy i chciałbym ten czas dobrze wykorzystać :)

Pozdrawiam


Na górę
Post: 05-02-2020 14:32 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Z Nowicy (a właściwie z Przysłupa) jest szlak "cmentarny", którym dojdziesz do zielonego szlaku, a nim do scroniska przez szczyt MM.
Jest też ścieżka od stokówki, nieoznakowana.

Droga do Leszczyn wzdłuż potoku raczej nie istnieje - chyba, że coś się ostatnio zmieniło, to mnie poprawcie.

Do Świerżowej zdecydowanie z Bartnego - samochód pod schroniskiem lub cerkwią.

W okolicy folusza masz fajne ścieżki dydaktyczne, plac zabaw i gastronomię. Są też szlaki na Wątkową - można zrobić pętelkę na nią z Folusza, lub Bartnego. Rezerwat, kamienie, ciekawe miejsca.

Droga Radocyna-Wyszowadka jest kiepska, podobnie jak Radocyna-Jasionka. Da się przejechać zwykłą osobówką, ale to jednak droga gruntowa.
Droga z Izb do Mochnaczki przez las to płyty lotniskowe. Przez Czyrną asfalt i ładne widoki.

Samochód: w Radocynie pod "Hotelem", W Wołowcu pod cerkwią, W Izbach przy odejściu drogi na Bieliczną lub pod cerkwią.

Będąc w Izbach warto iść na Lackową - przez Bieliczną i powrót przez p. Pułaskiego - odwrotnie łatwiej z dziećmi.

Wszędzie gdzie planujecie chodzić są brody. po deszczach może być problem - szczególnie w okolicy Wołowiec-Nieznajowa-Rostajne.

Koniecznie kup świeżą mapę wydawnictwa CompassGalileo "Beskid Niski".

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 02-06-2020 00:12 
Offline

Rejestracja: 03-01-2020 02:45
Posty: 5
Witam,

Dzięki za wcześniejsze wskazówki.

juz niedługo wyjazd do Nowicy więc chciałbym jeszcze się zapytać o kilka spraw. Tam na miejscu raczej nie będzie internetu więc chciałbym mieć troche więcej wiedzy przed wyjazdem.
Zaopatrzyłem sie w przewodniki ("Od Komańczy do Wysowej" oraz "Przewodnik dla prawdziwego turysty"), a także mapy (Compass) więc jestem już trochę przygotowany ;)

Nie nastawiam się, jak już wcześniej pisałem, na jakieś długie wędrówki, raczej takie leniwe spędzanie czasu ale i tak mam kilka celów, które chciałbym zrealizować. Nie wiem tylko na ile mi moje dzieci pozwolą.

Lubię mieć konkretny plan przed wyjazdem i wiedzieć co warto zrobić/zobaczyć , a co nie.

Taki oto wstępny plan:

Bartne Bacówka => Swierzowa Ruska
Bartne Bacówka => Wątkowa (pętla)
Wołowiec => Nieznajowa
Izby=> Bieliczna
Radocyna
Folusz => ścieżka przyrodnicza "Folusz" (Diabli Kamień, Wodospad Magurski)
Regietów => Rotunda

Oprocz tego 2-3 razy Krynica (Góra Parkowa, jaworzyna Krynicka).
Wysowa
Regietów (stadnina koni)
Klimkówka

Co o tym myślicie pod kątem wycieczek z 2,5 latkiem, a drugi syn niecałe 9 miesięcy więc jeszcze sam kroku nie zrobi. Starszy będzie szedł ale dosyć wolno, a potem w nosidło.
Raczej wybrałem bardzo krótkie trasy. Coś byście dorzucli?
I którą z tych wycieczek polecacie dla kobiety w siódmym miesiącu ciąży? ;) Jedzie z nami też małżeństwo, które spodziewa się dziecka i nie nastawiają się na chodzenie, a leżenie ale pewnie gdzieś z nami też pojadą.


Z Nowicy do Leszczyn nie ma przejścia wzdłuż potoku? A tym bardziej z dziećmi?

Są wokół Nowicy trasy gdzie można spacerować z wózkiem dziecięcym?

Pozdrawiam


Na górę
Post: 02-06-2020 08:26 
Offline

Rejestracja: 18-12-2014 20:50
Posty: 438
z tymi ynternetami w nowicy to bym nie pekal
nowica juz dawno jest centrum hipstersko-turystycznym
wsio jest
niestety

droga wzdluz przyslupianki do leszczyn jest ale sa brody
wiec dzieciaka na plecy i wio
terenowka przejedzie
osobowy chyba nie
ale nie wiem na 100% bo jechalem wieki temu ostatnio tamtedy
przez las gora prowadzi tzw droga zakladowa
asfalt troche szutru
jezdza lokalsi
choc niespecjalnie duzy ruch tam jest
wiec wozkiem mozna

wolowiec nieznajowa
lazilem tamtedy zawsze zima wiec niewiele pomoge
poza sezonem zimowym ino jezdzilem
mokro i mocno grzasko miejscami
tez brody
ale tez ostatnio z 15 lat nazad
to byly czasy
uazem i nikt nie warczal ze przez las
bo nie bylo dekli co musza rozdupcyc kazda jedna kaluze
a nie po prostu przejechac z miejsca do miejsca

co do porad n/t dzieci i zon w ciazy nie wypowiadam sie
wychowywalem dzieciaki 20-30 lat nazad
w wieku 3-5 lat ganialy ze starym po tatrach i spaly byle gdzie pod namiotem i bez
w wieku 8 wspinaly sie po drogach piatkowych na zamarlej mnichu zabim koniu itp
wiec mam skrzywienie co moga dzieci
zwlaszcza wspolczesne od wspolczesnych rodzicow ;P
zwlaszcza gdy istnieje zagrozenie ze strony delatorow
o narazenie dziecka na nie-wiadomo-co bo kibluje pod namiotem i pali ognisko przeciez to niedopuszczalne
niebezpieczne i wogle niepoprawne

zreszta patrzac na to co pisze hm tez widze ze mam skrzywienie
dla mnie droga czarne-dlugie to autostrada
ale ja jezdze tak jak jezdzilo sie za komuny
pol metra sniega i nikt nie marudzil o zimowe opony esr-y czy abs-y
nawet pasow nie bylo

Obrazek

wiec nie ma co pekac
mamy 21 wiek
i to tylko wakacje
a nie wyprawy
wyprawy skonczyly sie 100 lat temu

_________________
pzdr
mazeno


Na górę
Post: 02-06-2020 09:51 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Arias pisze:
...
Bartne Bacówka => Swierzowa Ruska
Bartne Bacówka => Wątkowa (pętla)
Wołowiec => Nieznajowa
Izby=> Bieliczna

Od Bacówki na dwie pierwsze trasy musisz dojść przez przeł. Majdan. Ten odcinek często po deszczach jest kałużowo-błotnisty. Po dużych opadach, jest obejście szlaku od zachodu, albo możesz na Majdan iść prosto z Bartnego, a Bacówkę ominąć.
Izby - Bieliczna nawet po deszczach powinieneś dać radę. Warto. Widziałem auta pod cerkwią. Nie wiem jednak, czy zakaz w Izbach stoi.
Wołowiec - Nieznajowa. Tu po deszczach przez brody Zawoi możesz mieć z dziećmi problemy, ale warto próbować. Ja znam obejście od zachodu dzięki czemu Zawoję przejść trzeba tylko raz- blisko za Wołowcem, to miejsce na zdjęciu z 2017 r. Idziemy w stronę Wołowca, ja przodem w butach (zmoczyłem), Kulczyk za mną boso:
Obrazek
Możesz jednak oswajać dzieci z naturą i nie pękać, zgodnie z zasadami mazeno, ale on ma " mam skrzywienie co moga dzieci".

mazeno pisze:
w wieku 8 wspinaly sie po drogach piatkowych na zamarlej mnichu zabim koniu itp
???????


Na górę
Post: 02-06-2020 10:36 
Offline

Rejestracja: 18-12-2014 20:50
Posty: 438
> Nie wiem jednak, czy zakaz w Izbach stoi.
nie stoi

> ???????
no np
zamarla
lewe wrzesniaki
komarniccy
motyka
klasyczna
lewy pilch
mnich
klasyczna
orlowski
koscielec
stanislawski
sprezyna
ot klasyki kursowe
na trudniejsze raczej nie chodzilem z dzieciorami
predzej na latwiejsze ale dlugie wyrypy
w stylu graniowka zelaznych wrot (z obejsciami oczywista) czy poludniowy filar wysokiej (chociaz od strony wspinaczkowej trudno to nazwac stricte filarem)
z kiblowaniem gdzies na grani

Obrazek

_________________
pzdr
mazeno


Na górę
Post: 08-06-2020 13:46 
Offline

Rejestracja: 25-10-2005 07:12
Posty: 3
Lokalizacja: kraków
>> Wołowiec - Nieznajowa. Tu po deszczach przez brody Zawoi możesz mieć z dziećmi problemy, ale warto próbować. Ja znam obejście od zachodu

zarówno z Wołowca do Nieznajowej, jak i z Nieznajowej do Radocyny nie trzeba od kilku lat chodzić przez brody, są poprowadzone szlaki narciarskie (z Wołowca) i droga leśna "stokówka z Nieznajowej do Czarnego. Mapy są publikowane na stronie sniezne trasy przez lasy. Jeśli akurat nie leje, to wózkiem spokojnie się przejedzie. Na dekli, co o nich Mazeniak wspomniał trzeba uważać ;-)

pzdr z nieznajowej ;-)

_________________
... być bogatym nierobem zapomnianym w górach..


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl