Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 19:34

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: 15-07-2016 23:12 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25-03-2009 09:14
Posty: 277
Lokalizacja: Gdańsk
Hej,

niektóre cerkwie (kościoły - księża) wciąż egzekwują zakaz fotografowania wewnątrz świątyni. Mimo to zdjęcie zrobiłem - dla siebie, teraz dopiero zastanawiając się nad publikacją.

Na pewno wiecie - czy to widzimisię nadgorliwego księdza, czy realna chęć ukrycia wartościowych przedmiotów wewnątrz? Mając zdjęcie ikonostasu powinienem rzeczywiście zachować je dla siebie?

Wydaje mi się, że lata temu o tym rozmawialiśmy, ale teraz na proste "zakaz" nic ciekawego w wynikach wyszukiwania się nie pojawiło.

Dzięki :)

Szy.

_________________
Obrazek
Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce, w Niemczech i w Europie
www.znajkraj.pl


Na górę
Post: 16-07-2016 14:28 
Offline

Rejestracja: 27-11-2011 10:54
Posty: 102
Lokalizacja: Rzeszów
Witam, ja ostatnio fotografowałem w kościele zabytkowym w Sękowej, oczywiście bez żadnego problemu uzyskałem pozwolenie :) Może faktycznie sprawa jest natury subiektywnej i zależy tylko i wyłącznie od opiekunów danego zabytku.


Na górę
Post: 09-11-2018 22:42 
Offline

Rejestracja: 19-09-2018 15:18
Posty: 30
szy pisze:
Hej,

niektóre cerkwie (kościoły - księża) wciąż egzekwują zakaz fotografowania wewnątrz świątyni. Mimo to zdjęcie zrobiłem - dla siebie, teraz dopiero zastanawiając się nad publikacją.

Na pewno wiecie - czy to widzimisię nadgorliwego księdza, czy realna chęć ukrycia wartościowych przedmiotów wewnątrz? Mając zdjęcie ikonostasu powinienem rzeczywiście zachować je dla siebie?

Wydaje mi się, że lata temu o tym rozmawialiśmy, ale teraz na proste "zakaz" nic ciekawego w wynikach wyszukiwania się nie pojawiło.

Dzięki :)

Szy.


Niektórzy uważaja ze fotografowanie wnetrz kościelnych to świętokradztwo. Ja takich oporów nie mam. Wiem też że księża czy kustoszowie muzeów nie zezwalaja na fotografowanie z uzyciem flesha, bo podbno naświatlaja sie płótna tp.


Na górę
Post: 10-11-2018 10:13 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Z możliwością robienia zdjęć różnie bywa. W niektórych świątyniach można to robić bez problemów w innych jest całkowity zakaz. Podam przykład z Gorców, gdzie przed paroma laty postanowiłem zrobić rowerową ekskursję po drewnianych (i nie tylko) kościółkach. W Łopusznej nie było z tym problemów. Sympatyczna Pani przewodnik nie miała nic przeciwko temu i jeszcze oferowała opowieść o historii pięknego drewnianego kościoła Świętej Trójcy i św. Antoniego konsekrowanego w 1504 r. (wielokrotnie przebudowywanego), zaś gdy dotarłem do Dębna i próbowałem zrobić zdjęcia w kościele św. Michała Archanioła z końca XV w. wpisanego na listę Unesco (jedno, czy dwa mi się udało) przewodniczka wygłosiła do zgromadzonych turystów "homilię" na temat zakazu robienia zdjęć, której fragment niechcący wysłuchałem (pewnie jeszcze trwała, gdy opuściłem kościółek). Niekiedy okazja trafia się przypadkiem. Kilka lat temu, gdy dotarłem do świątyni w Świątkowej Wielkiej, tuż po zakończeniu mszy (ksiądz wyszedł, ja wszedłem) zrobiłem kilka zdjęć (nie wiem czy był zakaz, czy nie było, bo ministrant zaczekał aż "zakończę dzieło"). Okazją jest szczególnie sobota, gdy trwa sprzątanie i przygotowywanie do niedzielnej ceremonii, wówczas z reguły można to wykorzystać. Poniżej zdjęcie z Świątkowej Wielkiej tuż po zakończeniu mszy. Jeszcze kadzidła spowijały świątynię stąd zdjęcie nieco "zamglone".
Obrazek


Na górę
Post: 13-11-2018 09:19 
Offline

Rejestracja: 18-12-2014 20:50
Posty: 438
rejestr klazul niedozwolonych, pozycja 1945.
https://www.uokik.gov.pl/download.php?id=835 (pdf)

mozna fotografowac i kropka.
(w niektorych przypadkach ze wzgledu na ochrone eksponatow niedozwolone jest uzycie lampy blyskowej; na to tez jest podstawa prawna: art.2 ustawy o muzeach)

swoja droga w dobie nowoczesnej techniki fotograficznej (wysokoczule matryce itp.) fotografowanie z uzyciem lampy blyskowej we wnetrzach sakralnych czy muzeach, zarowno ze wzgledu na "swiatloczulosc" eksponatow (np. barwnikow), jak i rozpraszanie uwagi uczestnikow nabozenstw (np. przy okazji slubu czy chrztu) uwazam za buractwo.

_________________
pzdr
mazeno


Na górę
Post: 13-11-2018 21:43 
Offline

Rejestracja: 04-03-2018 16:40
Posty: 176
mozna fotografowac i kropka.

No dobra mazeno wszystko fersztejen ale co robisz kiedy ty starasz sie jakoś logicznie wykadrować , ustawiasz dłuższy czas naswietlania a Boh i Car od kluczy obiektu pokrzykuje nad Toba nielzia? :D
Generalnie jest ich coraz mniej - jesli tłumaczysz , że fotografujesz bez flesza odpuszczaja ale są niezłomni.


Na górę
Post: 14-11-2018 08:33 
Offline

Rejestracja: 18-12-2014 20:50
Posty: 438
dokladnie to samo co robie, gdy zatrzymuje mnie zadny krwiozerczej lapowki milicjanier w azjatyckim stepie.
gadam.
po czym rozstajemy sie jak najlepsi kumple bez zadnych finansowych konsekwencji.
przez te dziesiatki tysiecy kilometrow, jakie machnalem po drogach azji, zaliczylem setki kontroli (najczesciej "podstawnych" - nagminnie brak pasow i swiatel, oszczedzam zarowki i nie zapinam sie) - i tylko dwa razy (slownie: dwa) nie dogadalem sie z glinami i musialem bulnac bakszysz (1x ok.40 zl i 1x ok.14 zl). a przy fotografowaniu we wnetrzach raz mi sie zdarzylo spiecie z ksiedzem (pare lat temu w debnie podhalanskim), a takich zdjec troche mam. dostalem pozwolenstwo "na gebe" na foto wnetrza miejsca, w ktorym ewidentnie jest zakaz z innych powodow niz "normalnie" (ale sie nie chwale tym zdjeciem, bo to zbyt powazne sacrum). w azji zas udalo mi sie dostac z marszu (przez telefon do centrali odleglej o kilkaset kilometrow) razrieszenie na wjazd (plus nocleg) w miejscu, gdzie o pozwolenie trzeba sie starac miesiacami (stanowisko archeologiczne pilnowane przez uzbrojonych straznikow).
kwestia umiejetnosci porozumiewania sie z innym czlowiekiem (i mowie tu o obu stronach konwersacji). dosc rzadko praktykowane w obecnych czasach fejsbunia i selfikow.

_________________
pzdr
mazeno


Ostatnio zmieniony 14-11-2018 08:44 przez mazeno, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
Post: 14-11-2018 08:43 
Offline

Rejestracja: 21-01-2006 17:56
Posty: 296
Lokalizacja: Ruda Śląska - Orzegów
Klauzula odnosi się do obiektów państwowych. Kościoły do takich nie należą i tu wszystko zależy od osoby opiekującej się świątynią oraz naszych zdolności negocjacyjnych. Zazwyczaj po normalnej rozmowie nie ma większego problemu, ale zdarzają się wyjątki od reguły.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl