Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 12:45

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Post: 20-02-2018 17:58 
Offline

Rejestracja: 20-02-2018 17:54
Posty: 5
Nowa strona poświęcona zabytkom średniowiecza, Bieszczady także uwzględnione

https://medievalheritage.eu/pl/strona-glowna/


Na górę
Post: 21-02-2018 11:23 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-02-2013 23:56
Posty: 561
Lokalizacja: Galicja
A co to ma wspólnego z Beskidem Niskim?

_________________
Forum "Turystycznie"
http://www.turystycznie-forum.pl


Na górę
Post: 27-02-2018 01:58 
Offline

Rejestracja: 20-02-2018 17:54
Posty: 5
Alan pisze:
A co to ma wspólnego z Beskidem Niskim?


To że są tam także opisane zabytki z Beskidu Niskiego np. kościół w Sękowej, zamek w Muszynie, zamek w Rytrze, na obrzeżach zabytki z Krosna, Biecza, czy kościół w Binarowej.


Na górę
Post: 27-02-2018 11:16 
Offline

Rejestracja: 21-01-2006 17:56
Posty: 296
Lokalizacja: Ruda Śląska - Orzegów
janusz692 pisze:
Alan pisze:
A co to ma wspólnego z Beskidem Niskim?


To że są tam także opisane zabytki z Beskidu Niskiego np. kościół w Sękowej, zamek w Muszynie, zamek w Rytrze, na obrzeżach zabytki z Krosna, Biecza, czy kościół w Binarowej.


Patrząc na Rytro wydaje się, że trochę się nam Beskid Niski powiększył :)


Na górę
Post: 27-02-2018 12:28 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Dobra, taka zabawa - jeden zabytek pochodzący ze średniowiecza z Beskidu Niskiego do wieczora i temat zostaje.

*średniowiecze i Beskid Niski literalnie.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 27-02-2018 21:35 
Offline

Rejestracja: 18-12-2014 20:50
Posty: 438
ino zeby reszta nie podpowiadala :)

_________________
pzdr
mazeno


Na górę
Post: 28-02-2018 00:21 
Offline

Rejestracja: 20-02-2018 17:54
Posty: 5
HM pisze:
Dobra, taka zabawa - jeden zabytek pochodzący ze średniowiecza z Beskidu Niskiego do wieczora i temat zostaje.

*średniowiecze i Beskid Niski literalnie.


Kościół w Sękowej mimo że powstał około 1520 roku to jednak w tradycji drewnianego gotyku, zresztą nie ma sztywnej daty końca średniowiecza, zamek w Muszynie już wspominałem, no to jeszcze na terenie Słowacji zamek Zborów, kościół św Idziego i miejskie mury obronne w Bardejowie.


Na górę
Post: 28-02-2018 09:29 
Offline

Rejestracja: 18-12-2014 20:50
Posty: 438
mnie tam uczyli, ze konkwista kolumba wyznacza kres sredniowiecza, inni gadali tez cos o turkach w konstantynopolu - ale tak czy inaczej wsio odbywalo sie przed 1500. bo jak patrzec na tradycje gotyku w architekturze, to w ten desen to sredniowiecze (a wlasciwie gotyk) jeszcze sie nie skonczylo - vide gaudi, a jak juz jestesmy sekowej - to gros drewnianych kosciolow i cerkwi w polsce to gotyk pozniejszy niz barok w rzymie.

i dygresja - tu se popraw podpis:
https://medievalheritage.eu/pl/strona-g ... a/bochnia/
dzwonnica juz nie jest z XVI w, bo splonela w 1987, to co masz na zdjeciach to rekonstrukcja (skonczona, o ile dobrze pamietam, w 1990 lub 1991).
oraz tu:
https://medievalheritage.eu/pl/strona-g ... /lapczyca/
bo i ta dzwonnica rowniez sponela (jakis debil podpalil ja w 2008 - tutaj najbardziej szkoda gotyckiego dzwonu, ktory sie stopil), tez juz zrekonstruowana (i tu tez "o ile pamietam" - w 2009 lub 2010).

ale jak dla mnie strona moze byc, ino to nie ja tu rzadze, ba hm.

_________________
pzdr
mazeno


Na górę
Post: 28-02-2018 12:38 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Słowo się rzekło.
Prawie nic mi nie pasuje, ale ten Bardejov to chyba muszę uznać?

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 28-02-2018 14:56 
Offline

Rejestracja: 20-02-2018 17:54
Posty: 5
mazeno pisze:
mnie tam uczyli, ze konkwista kolumba wyznacza kres sredniowiecza, inni gadali tez cos o turkach w konstantynopolu - ale tak czy inaczej wsio odbywalo sie przed 1500. bo jak patrzec na tradycje gotyku w architekturze, to w ten desen to sredniowiecze (a wlasciwie gotyk) jeszcze sie nie skonczylo - vide gaudi, a jak juz jestesmy sekowej - to gros drewnianych kosciolow i cerkwi w polsce to gotyk pozniejszy niz barok w rzymie.

i dygresja - tu se popraw podpis:
https://medievalheritage.eu/pl/strona-g ... a/bochnia/
dzwonnica juz nie jest z XVI w, bo splonela w 1987, to co masz na zdjeciach to rekonstrukcja (skonczona, o ile dobrze pamietam, w 1990 lub 1991).
oraz tu:
https://medievalheritage.eu/pl/strona-g ... /lapczyca/
bo i ta dzwonnica rowniez sponela (jakis debil podpalil ja w 2008 - tutaj najbardziej szkoda gotyckiego dzwonu, ktory sie stopil), tez juz zrekonstruowana (i tu tez "o ile pamietam" - w 2009 lub 2010).

ale jak dla mnie strona moze byc, ino to nie ja tu rzadze, ba hm.


Kolumb, upadek Konstantynopola, Gutenberg i co tam jeszcze uczą po szkołach to są daty umowne, nie da się jednym wydarzeniem zakończyć całej epoki w Europie, i racja w jednych częściach kontynentu hulał już renesans a w innych społeczeństwo pod każdym względem było średniowieczne (budowle, nauka, stosunki społeczne itd.) I nie zmienia to faktu że duża część kościołów np na Mazowszu czy drewnianych w Małopolsce powstała w stylu gotyckim, związanym nierozerwalnie ze średniowieczem, a to że paręnaście lat wcześniej Kolumb odkrył Amerykę jakie to ma znaczenie. W końcu medievalheritage.eu jest stroną o architekturze a nie o samej epoce średniowiecza. Nie znam się na Gaudim ale o ile wiem to czerpał on tylko inspiracje i to z neogotyku, który już sam w sobie był powrotem i nawiązaniem, a nie kontynuacją jak np gotyk mazowiecki.

Co do Bochni i Łapczycy to dzięki za info, dopisze w wolnej chwili. :)


Na górę
Post: 28-02-2018 15:47 
Offline

Rejestracja: 18-12-2014 20:50
Posty: 438
hm juz cie chyba zaakceptowal za bardejow, wiec spokojnie, nie spinaj sie tak, bo ci majster lutynia za pominiete przecinki pojedzie ;)
z tym kolumbem to w formie zartu bylo.

gaudi byl maniakiem gotyku, nie neo - choc nie przewidzial az takiego rozwoju techniki, to liczyl, ze taka sagrade beda budowali przez wieki, jak katedry gotyckie. i tak pewnie beda, choc nie przez 3-4 - ale przez poltora minimum, jak nie ze dwa (juz prawie 140 lat minelo). pomijam reszte "gotykizmow" (przekazywanie kolejnym architektom dziela etc.). przy tym gaudi jest ideologicznie gotycki, stylowo nie (choc pewnymi cechami nawiazuje) - ja bym to nazwal gaudizm. nie ma takiego drugiego.

_________________
pzdr
mazeno


Na górę
Post: 28-02-2018 16:18 
Offline

Rejestracja: 20-02-2018 17:54
Posty: 5
mazeno pisze:
hm juz cie chyba zaakceptowal za bardejow, wiec spokojnie, nie spinaj sie tak, bo ci majster lutynia za pominiete przecinki pojedzie ;)
z tym kolumbem to w formie zartu bylo.

gaudi byl maniakiem gotyku, nie neo - choc nie przewidzial az takiego rozwoju techniki, to liczyl, ze taka sagrade beda budowali przez wieki, jak katedry gotyckie. i tak pewnie beda, choc nie przez 3-4 - ale przez poltora minimum, jak nie ze dwa (juz prawie 140 lat minelo). pomijam reszte "gotykizmow" (przekazywanie kolejnym architektom dziela etc.). przy tym gaudi jest ideologicznie gotycki, stylowo nie (choc pewnymi cechami nawiazuje) - ja bym to nazwal gaudizm. nie ma takiego drugiego.


Spoko nie spinam się, myślałem że dojdzie do jakiejś rozróby dzięki której reklama strony pójdzie w świat ;)
A tak serio to jak pisałem nie znam się na Gaudim, nie moja bajka, choć pewnie dawno by już Sagrade skończyli gdyby się nie upierali że będą ją robić tylko z wpływów z biletów.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl