Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 09:14

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: 02-06-2015 12:58 
Offline

Rejestracja: 03-08-2010 09:38
Posty: 27
Proszę o informację kto jest właścicielem/posiadaczem/opiekunem prawnym cmentarzy wojennych z I Wojny Światowej? Kto winien restaurować/opiekować się/dbać o groby i otoczenie cmentarzy? Komu wobec powyższego należy wystawić rachunek za karygodne zaniedbania?


Na górę
Post: 02-06-2015 15:45 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Ustawa z dnia 23 czerwca 2006 r. o zmianie ustawy o grobach i cmentarzach wojennych mówi nam w art. 6:
1. Groby i cmentarze wojenne pozostają pod opieką Państwa; zwierzchni nadzór nad nimi, polegający na sprawdzaniu i kontrolowaniu działań podległych jednostek pod względem legalności i podejmowania w tym zakresie decyzji administracyjnych, sprawuje minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, z zachowaniem uprawnień przysługujących Kościołom i innym związkom wyznaniowym oraz wójtom (burmistrzom, prezydentom miast) na podstawie ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. z 2000 r. Nr 23, poz. 295, z późn. zm. 2) ) oraz uprawnień przysługujących Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa na podstawie ustawy z dnia 21 stycznia 1988 r. o Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (Dz. U. Nr 2, poz. 2, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 oraz z 2000 r. Nr 31, poz. 382).
2. Koszty utrzymania grobów i cmentarzy wojennych są ponoszone ze środków budżetu państwa.
3. Wojewoda może, w drodze porozumienia, powierzyć jednostce samorządu terytorialnego obowiązek utrzymania grobów i cmentarzy wojennych, z jednoczesnym przekazaniem odpowiednich funduszy, jeśli jednostka samorządu terytorialnego nie przejmie tego obowiązku bezpłatnie.

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 02-06-2015 16:07 
Offline

Rejestracja: 03-08-2010 09:38
Posty: 27
Darek Z. pisze:
Ustawa z dnia 23 czerwca 2006 r. o zmianie ustawy o grobach i cmentarzach wojennych mówi nam w art. 6:
1. Groby i cmentarze wojenne pozostają pod opieką Państwa; zwierzchni nadzór nad nimi, polegający na sprawdzaniu i kontrolowaniu działań podległych jednostek pod względem legalności i podejmowania w tym zakresie decyzji administracyjnych, sprawuje minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, z zachowaniem uprawnień przysługujących Kościołom i innym związkom wyznaniowym oraz wójtom (burmistrzom, prezydentom miast) na podstawie ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. z 2000 r. Nr 23, poz. 295, z późn. zm. 2) ) oraz uprawnień przysługujących Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa na podstawie ustawy z dnia 21 stycznia 1988 r. o Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (Dz. U. Nr 2, poz. 2, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 oraz z 2000 r. Nr 31, poz. 382).
2. Koszty utrzymania grobów i cmentarzy wojennych są ponoszone ze środków budżetu państwa.
3. Wojewoda może, w drodze porozumienia, powierzyć jednostce samorządu terytorialnego obowiązek utrzymania grobów i cmentarzy wojennych, z jednoczesnym przekazaniem odpowiednich funduszy, jeśli jednostka samorządu terytorialnego nie przejmie tego obowiązku bezpłatnie.

To znaczy,że Magurycz wyręcza ministra kultury i dziedzictwa narodowego w takim samym stopniu jak Jerzy Owsiak i jego orkiestra ministra zdrowia.Chwała Owsiakowi i Szymonowi Modrzejewskiemu ,ale czy w ten sposób nie tworzymy tzw.drugiego obiegu? Wiem,że sprawa rozbija się o wynalazek Fenicjan.Jednakże myślę,że problem z cmentarzami istnieje dlatego,że pochowani są tam Rosjanie,Austriacy i Węgrzy.Państwo w tym przypadku zachowuje się jak dewastator,jak ludzie dawnych PGR-ów, którzy na Ziemiach Odzyskanych niszczyli dwory i pałace w których mieszkali.Jak zmusić ministra kultury i dziedzictwa narodowego, aby należycie wypełnił swoje zadanie?


Na górę
Post: 04-06-2015 09:54 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Darek Z. zacytował fragmenty ustawy, które mówią o zwierzchnim nadzorze, o roli Państwa, o tym co może wojewoda.
Ważne jest jednak też to, o czym mowa w kolejnym 7 artykule:
Bezpośredni dozór nad stanem grobów i cmentarzy wojennych stanowią gminy, jeżeli czynności dozoru nie poruczono zrzeszeniom i organizacjom społecznym...

Ciekaw jestem, jak to wygląda w rzeczywistości?
Myślę, że w gminie powinna przynajmniej być dostępna informacja o leżących na jej terenie c.w., o ich stanie prawnym, o formalnym opiekunie itp.


Na górę
Post: 04-06-2015 16:33 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
1) wyjaśnij może lepiej o co Ci chodzi, bo pisanie bez podawania przykładów o państwie zachowującym się jak dewastator stoi w rażącej sprzeczności z tym co można zaobserwować i w małopolskim i w podkarpackim, a nie gramy w zgaduj zgadule zeby dowiedzieć się o co Tobie konkretnie chodzi.
2) zakładanie, że Państwo rozwiąże wszystkie problemy jest naiwne i infantylne. Można oczywiście dyskutować czy mogłoby działać sprawniej i efektywniej (bo mogło), ale upatrywanie w Państwie remedium na wszelkie problemy to chyba nie do końca dobra droga

Na marginesie - status prawny wielu nieruchomości zajętych pod cmentarze wojenne jest nieuregulowany - część została "sprywatyzowana" po II wojnie światowej, część cmentarzy nigdy od momentu wybudowania nie przeszła w posiadanie Skarbu Państwa (np. nieruchomość gruntowa w Łagiewnikach zajęta przez cmentarz z I WŚ jeszcze jakieś 10 lat temu wciąż należała do osoby prywatnej - Austriacy nie zdążyli tego uregulować). Miej więc na uwadze i ta kwestię.

Na stronie MUW masz umowy, jakie MUW zawiera z gminami odnośnie utrzymania grobów i cmentarzy wojennych - tam masz w miare szczegółowe okreslenie obowiązków gmin wg przyjętej obecnie na terenie województwa małopolskiego praktyki. Cała reszta, w tym ewidencja grobów i cmentarzy wojennych należy do administracji rządowej.

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
Post: 05-06-2015 10:31 
Offline

Rejestracja: 03-08-2010 09:38
Posty: 27
pazuzu pisze:
1) wyjaśnij może lepiej o co Ci chodzi, bo pisanie bez podawania przykładów o państwie zachowującym się jak dewastator stoi w rażącej sprzeczności z tym co można zaobserwować i w małopolskim i w podkarpackim, a nie gramy w zgaduj zgadule zeby dowiedzieć się o co Tobie konkretnie chodzi.
2) zakładanie, że Państwo rozwiąże wszystkie problemy jest naiwne i infantylne. Można oczywiście dyskutować czy mogłoby działać sprawniej i efektywniej (bo mogło), ale upatrywanie w Państwie remedium na wszelkie problemy to chyba nie do końca dobra droga

Na marginesie - status prawny wielu nieruchomości zajętych pod cmentarze wojenne jest nieuregulowany - część została "sprywatyzowana" po II wojnie światowej, część cmentarzy nigdy od momentu wybudowania nie przeszła w posiadanie Skarbu Państwa (np. nieruchomość gruntowa w Łagiewnikach zajęta przez cmentarz z I WŚ jeszcze jakieś 10 lat temu wciąż należała do osoby prywatnej - Austriacy nie zdążyli tego uregulować). Miej więc na uwadze i ta kwestię.

Na stronie MUW masz umowy, jakie MUW zawiera z gminami odnośnie utrzymania grobów i cmentarzy wojennych - tam masz w miare szczegółowe okreslenie obowiązków gmin wg przyjętej obecnie na terenie województwa małopolskiego praktyki. Cała reszta, w tym ewidencja grobów i cmentarzy wojennych należy do administracji rządowej.
Mamy wiele przykładów gdy cenny zabytek sprzedano osobie prywatnej/spółce/organizacji za przysłowiowy grosz.Wiele z tych obiektów niszczeje,popada w ruinę dlatego tylko,że urzędnik państwowy lekką ręką(a może za ciężkie pieniądze)tak zadecydował.Po 1945 roku wiele zamków,pałaców,cennych obiektów celowo zasiedlano ludzmi którzy rujnowali nasze dobro narodowe za zgodą władz.W ten sposób pozbyliśmy się czegoś co już nigdy nie odtworzymy.Mieszkam w woj.Dolnosląskim gdzie prawie w każdej miejscowości stał pałac lub folwark z towarzyszącymi zabudowaniami.Do dnia dzisiejszego po wielu obiektach nie ostał się nawet fundament.Po 1989 roku prowadzono działania mające na celu pozbycie się tego "kłopotu "za wszelką cenę.Zamek Kliczków,zespół pałacowy w Wojanowie, to przykłady gdzie w ostatniej chwili uratowano te obiekty od całkowitej ruiny.Pisząc o roli Państwa jako dewastatora ,mam na myśli właśnie takie działania.Państwo jest także największym dealerem środków uzależniających, ponieważ produkuje i rozprowadza alkohol który niszczy społeczeństwo w takim samym stopniu jak twarde narkotyki, ale czy Państwo można wsadzić do *** za dilerkę? Nie,a szkoda że nie. Nie zakładam też,że Państwo ma rozwiązać wszystkie problemy bo przecież samo je tworzy wprowadzając złe prawo w życie.Tłumaczenie,że nie ma kasy na to czy tamto często jest pieśnią dla ludzi naiwnych, bo tak na prawdę brakuje dobrej woli,zaangażowania w pracę i należyte wykonywanie obowiązków.Jak rozumiem ty jesteś w pełni zadowolony z tego jak funkcjonują organy państwa z ministrem kultury na czele.Ja nie,nie dlatego,że jestem malkontentem ,ale dlatego,że taki błogostan jest niebezpieczny i rodzi takie zabytki jak poseł Jasio Bury.Wiem,że tutaj powinno sie pisać tylko i wyłącznie o Beskidzie Niskim i wszelkie odstępstwa od tej słusznej drogi będą karane, ale zaryzykuję, i od czasu do czasu napiszę cos od siebie nie powielając tego co ktoś gdzies napisał.


Na górę
Post: 06-06-2015 11:20 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
Mam wrazenie ze rozmawiam z wyborca Kukiza, a to jest strata czasu.
Zadałeś pytanie - poprosiłem o uściślenie w temacie cmentarzy wojennych. W zamian dostałem jakieś bzdury. To chcesz się czegoś konkretnego dowiedzieć czy po prostu wylać swoje frustracje?

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
Post: 08-06-2015 09:50 
Offline

Rejestracja: 03-08-2010 09:38
Posty: 27
pazuzu pisze:
Mam wrazenie ze rozmawiam z wyborca Kukiza, a to jest strata czasu.
Zadałeś pytanie - poprosiłem o uściślenie w temacie cmentarzy wojennych. W zamian dostałem jakieś bzdury. To chcesz się czegoś konkretnego dowiedzieć czy po prostu wylać swoje frustracje?

Mam napisać,że mam wrażenie iż rozmawiam z wyborcą Ruchu Palikota czy też PSL-u? Rozchmurz oblicze pauzu i nie bądz taki "konkretny",szkoda życia.Uważam,że na tym portalu przyda się odrobinę luzu panie pauzu.Może to jest remedium na niedomagania stronki? Uważam,że kilku "konkretnych"doprowadzi do tego,że nikt tutaj nie będzie zaglądał,a tym bardziej pisał.Odnośnie frustracji, to myślę iż nie są ci obce ,bo łatwo się denerwujesz.Nie wszyscy którzy tutaj zaglądają chorują na nieuleczalną chorobę zwaną Beskidem Niskim.Wielu sympatyzuje z tematem,zapoznaje się z historią regionu,walorami przyrodniczymi,dopiero odkrywa tą część Polski.Śmiertelna powaga i chęć "nauczania" z pozycji znawcy może wręcz odstraszyć od wchodzenia na portal.Myślę,że tutaj powinno znalezć się miejsce także dla tych, co nie czują nieodpartej potrzeby wzajemnego adorowania.Dobrym duchem tego portalu jest Stary Zakapior,nigdy nie poucza,nie jest złośliwy,jest prawdziwym miłośnikiem Beskidu Niskiego bez szczególnego zadęcia jakie cechuje poniektórych userów.I tyle.Pozdrawiam wszystkich.


Na górę
Post: 08-06-2015 10:08 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
O dziwo - w czasach, gdy jeszcze byli tutaj, jak to z obrzydzeniem nazywasz - "konkretni" uzytkownicy, forum zylo intensywnie. Teraz to w zasadzie tylko galeria wypraw Starego Zakapiora + jałowe dyskusje godne onetu. Tyle na temat faktów (ale ja wiem - tym gorzej dla nich).

Koniec OT z mojej strony, jak juz pisalem - strata czasu.

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
Post: 08-06-2015 10:45 
Offline

Rejestracja: 03-08-2010 09:38
Posty: 27
[quote="pazuzu"]O dziwo - w czasach, gdy jeszcze byli tutaj, jak to z obrzydzeniem nazywasz - "konkretni" uzytkownicy, forum zylo intensywnie. Teraz to w zasadzie tylko galeria wypraw Starego Zakapiora + jałowe dyskusje godne onetu. Tyle na temat faktów (ale ja wiem - tym gorzej dla nich).

Koniec OT z mojej strony, jak juz pisalem - strata czasu.[/quote Niechaj będzie,że to strata czasu.Po wsze czasy.Amen.Bez odpowiedzi


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl