Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 09:02

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 95 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: mandylion
Post: 29-01-2014 07:07 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
task pisze:
"Mandylion nosiły też na sztandarach elitarne carskie (tzw gwardyjskie) pułki jeszcze w czasie I w.ś."


A widzisz, to jest już konkretny trop.

I bęc:
http://101tema.ru/gallery2/main.php/v/u ... ewsIndex=3

Ale dzięki temu, chwilę grzebiąc w sieci, znalazłem i takie coś:
http://www.telenir.net/istorija/znamena ... vv/p14.php

I tu od Mandylionów aż gęsto...Więcej powiedziałby pewnie ktoś, kto się na carskiej armii zna...

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
 Tytuł: Re: mandylion
Post: 29-01-2014 19:03 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Tom1915:
- dzięki za namiary. Galeria świetna, nie tylko historyczna. Ci co chociaż trochę czytają cyrylicę , to też poczytają.
Cieszy mnie , że potwierdziła się obecność mandylionów na sztandarach ruskich podczas I w.ś. Chociaż jestem przekonany, że czytałem o tym gdzieś indziej, inaczej to brzmiało i było obszerniejsze, niż w ostatnich Twoich i moich namiarach. Ale chyba już tego nie wytropię. Mogłem to uczynić rok temu, po umieszczeniu w wątku, gdy to info co niektórym od razu wydało się niepewne.
Podając takie, trochę niepewne wieści, trzeba od razu podpierać źródłem. Miałem już z tym nauczkę.
Otóż w wątku "Poza szlakiem..." , na poparcie stwierdzenia samotniczka jednego (cytuję z pamięci), że trzeba być najpierw człowiekiem, a później urzędnikiem, strażnikiem, czy policjantem i wówczas jest to zdrowe,
w pamięci odgrzebałem pewną historię, która brzmiała trochę jak bajka i dlatego przed jej umieszczeniem bardzo długo szukałem źródła skąd ją znam. Jak znalazłem źródło, dopiero to napisałem. Był to artykuł Jerzego D. Tomasiuka umieszczony w Magurach o Tyrolczykach w Górach Hańczowskich. Opisane tam było, jak dn. 04.04.1915r, w niedzielę wielkanocną, na froncie, gdzieś w BN, rano zapanował nieformalny pokój i żołdacy z obu stron powychodzili z okopów składając sobie życzenia świąteczne.
Reasumując: podając info mogące wzbudzić wątpliwości trzeba podać skąd ono pochodzi.
Na tym chyba ten pod-wątek o ruskich sztandarach zakończymy. Chyba, że znów coś rewelacyjnego podrzucisz.


Na górę
 Tytuł: Re: mandylion
Post: 24-07-2014 19:42 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
W bieżących telewizyjnych relacjach ze Wschodniej Ukrainy zauważyłem mandylion na sztandarach separatystów, bojowników Donieckiej Republiki Ludowej. Powiewały na barykadach zbudowanych na ulicach.


Na górę
 Tytuł: Re: mandylion
Post: 01-02-2015 00:18 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-05-2011 15:05
Posty: 315
W okolicy jeszcze jest w cerkwi z Mikulasowej przeniesionej do skansenu w Bardejowskich Kupelach.


Na górę
 Tytuł: Re: mandylion
Post: 01-02-2015 21:22 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Temat odżył.
Podano w wątku również dalsze lub bliższe miejscowości z cerkwiami w których znajduje się mandylion.
Dodam następną, blisko BN, można w drodze zajechać: Bogusza.
W tamtejszej cerkwi św. Dymitra w rzędzie prazdników, między nimi po obu stronach umieszczone są aż 2 mandyliony.


Na górę
 Tytuł: Re: mandylion
Post: 02-02-2015 22:35 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Dlaczego w niektórych ikonostasach, zwłaszcza tych starszych, nad wrotami carskimi znajduje się mandylion, a na innych, tych młodszych, ostatnia wieczerza?
Odpowiedź można znaleźć na stronie http://www.muzeum.sanok.pl , a tam: zbiory/ sztuka cerkiewna XV- XIX w., z której kopiuję:
Mandylion, który jest wyobrażeniem dogmatu Wcielenia Boga, w okresie późniejszym zastępowany ikoną Ostatniej Wieczerzy (Komunii Apostołów), ponieważ ustanowiona podczas niej Eucharystia jest sercem liturgii i widzialnym znakiem obecności Chrystusa. Kompozycja ta przybliżała wiernym, w pewnym sensie odizolowanym od ceremonii Eucharystii (odprawiana w sanktuarium za zamkniętymi drzwiami królewskimi), to co dzieje się po drugiej stronie ikonostasu. Wprowadzenie kompozycji Ostatnia Wieczerza do programu ikonostasu w momencie zawarcia unii miało też znaczenie ideowe, ponieważ uzasadniała ona potrzebę jedności Kościoła. To właśnie w trakcie Ostatniej Wieczerzy Chrystus wyraził nadzieję, że wszyscy wierzący będą stanowili jedność.

Baker napisał: Sanok skansen - mandylion z Krempnej...

Żeby być precyzyjnym, to nie w skansenie, tylko w Muzeum Historycznym w Sanoku. Ta z Krempnej jest z XVI w. Tamże mandylion z Wysowej z początku XVII w. - oba na parterze w II sali.

Niektóre ikonostasy zawierają obie ikony: mandylion oraz ostatnią wieczerzę.


Na górę
 Tytuł: Re: mandylion
Post: 04-02-2015 01:12 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Kolejny mandylion, w cerkwi w Piorunce.


Na górę
 Tytuł: Re: mandylion
Post: 16-02-2015 13:37 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-05-2011 15:05
Posty: 315
Kolejny - Wierchomla


Na górę
 Tytuł: Re: mandylion
Post: 16-02-2015 17:49 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Baker pisze:
Kolejny - Wierchomla

Wcześniej, z tego blisko BN, zachodniego zakątka Łemkowszczyzny wymienione były cerkwie z mandylionem w Leluchowie, Powroźniku, Jastrzębiku, więc dodaję następną:
Wojkowa.

Baker na początku tematu wymienił Polany. Dla jasności, to te Polany między Grybowem, a Krynicą.


Na górę
 Tytuł: Re: mandylion
Post: 17-07-2015 16:05 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Wytropiłem kolejny mandylion z terenu BN:
Komańcza- cerkiew prawosławna p.w. Opieki Matki Bożej. Mandylion ten jest umieszczony klasycznie, nad carskimi wrotami, pod ostatnią wieczerzą.

Trafiłem też pierwszy raz na mandylion na monecie, w internetowym katalogu monet.
http://www.katalogmonet.pl/Newsy-numizm ... Bieszczady
Tam wśród: talarów skansenowskich Sanok. Na nim
awers: 1 TALAR SKANSENOWSKI MANDYLION.XV WIEK. KREMPNA
rewers: KRÓLEWSKIE WOLNE MIASTO SANOK
W zasadzie to monety mandylionem nazwać nie można. Poprawnie to: moneta przedstawia mandylion.


Na górę
 Tytuł: Re: mandylion
Post: 05-09-2015 20:46 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Niemrawo na forum, dorzucę więc kolejne mandyliony. Jak wcześniej było w tym wątku, nie ograniczamy się ściśle do granic BN, ale rozszerzamy do szeroko pojętej Łemkowszczyzny:
Jaworki,
Banica,
Stara Lubowla,
Przysłup. Nie w cerkwi, a w przydrożnej kapliczce, autor Danyło Mowczan (Danylo Movchan).

Wcześniej pisałem:
task pisze:
W przew. Od K. do W. przy opisie Myscowej znalazłem info, że mandylion w cerkwi wisi nad wejściem do nawy. Czy ktoś to potwierdzi?

Potwierdzenie już mam. Cały ikonostas został rozmontowany, a poszczególne ikony porozwieszane są po wszystkich ścianach świątyni.
Nie widziałem jednak zdjęć mandylionu. Wszystkie zdjęcia z wnętrza cerkwi na jakie trafiłem robione są w kierunku wschodnim, w kierunku ołtarza.
Dostępne info o rozmieszczeniu ikon różną się. Nie będę przytaczał różniących się opisów rozmieszczenia poszczególnych ikon. O mandylionie wszędzie, również w Od Komańczy do Wysowej, pisze się (chyba powielane), że wisi nad wejściem do nawy. Nad wejściem skąd? z babińca? czyli w babińcu??? Raczej powinno być "nad wyjściem z nawy do babińca", albo "na zachodniej ścianie nawy".
Czy ma ktoś zdjęcia z wnętrza cerkwi w Myscowej robione od ołtarza w kierunku zachodnim, albo na ściany boczne nawy?


Na górę
 Tytuł: Re: mandylion
Post: 23-10-2015 10:43 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
W muzeum na zamku w Łańcucie, Dział Sztuki Cerkiewnej.
Z ponad tysiąca tam zgromadzonych ikon część z nich można oglądać. Są wśród nich mandyliony.
Tu http://ikony.zamek-lancut.pl/ikony.html
wypatrzyłem cztery.
Jest m.in. mandylion przeniesiony z Owczar (Rychwałdu). To ten eksponowany w rogu sali na specjalnym stojaku (sztaludze).
Skąd pochodzą pozostałe, nie wiem, a chętnie dowiedziałbym się.

Jest możliwość oglądania w.w. strony z podkładem muzyki cerkiewnej. Ja później myszkując po innych stronach zostawiłem ją sobie w tle.


Na górę
 Tytuł: Re: mandylion
Post: 25-06-2016 21:05 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Kolejny mandylion w BN:
Prikra, na północnej ścianie prezbiterium.


Na górę
 Tytuł: Re: mandylion
Post: 01-11-2016 12:45 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Baker pisze:
Dodatkowo w muzeum ikon w Bardejowie są 4 mandyliony (sprawdzone 14.02.2013) :)
Trochę szczegółów o tych ikonach w zbiorach Muzeum w Bardejowie (Šarišské múzeum). Jedna z nich, to dzieło Jakuba Zesi z 1671 r. i pochodzi z cerkwi ze wsi Hunkovce.
Kolejna pochodzi ze wsi Ortuťová- (zdjęcie górne, pochodzenia dolnego nie znam). https://html1-f.scribdassets.com/1ej4ch ... b6a0d5.jpg
Jednak, czy to jest mandylion? Na terenach przygranicznych przedstawienia Chrystusa na mandylionie i chuście Św. Weroniki przenikały się nawzajem. Ta ikona jest przykładem przenikania typu ikonograficznego mandylionu do kościołów rzymsko-katolickich i w drugą stronę przenikania przedstawień Chusty św. Weroniki do cerkwi, jak również mieszanie obu ikonografii.

Przeglądając to i owo trafiłem w Katalogu Zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku kolejny mandylion z BN - z Pętnej. http://hosting1631786.az.pl/katalogmuze ... S-3468.jpg

Jeszcze samopoprawka.
Napisałem:...(mandylion)...Komańcza- cerkiew prawosławna p.w. Opieki Matki Bożej
To nie w prawosławnej znajduje się mandylion, a grecko-katolickiej, tej przeniesionej ze wsi Dudyńce.


Na górę
 Tytuł: Re: mandylion
Post: 23-11-2016 18:23 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Baker pisze:
W okolicy jeszcze jest w cerkwi z Mikulasowej przeniesionej do skansenu w Bardejowskich Kupelach.

Można cały ikonostas w tej cerkwi, w tym mandylion zobaczyć: http://www.muzeumbardejov.sk/najdete/sk ... nostas.jpg


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 95 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl