Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 11:14

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 545 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 130 31 32 33 3437 Następna
Autor Wiadomość
Post: 12-08-2014 17:57 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Cerkiew p.w. św. Michała Archanioła w Wysowej
Obrazek
z obrazem Matki Boskiej na zewnętrznej ścianie prezbiterium.
Obrazek
Przy bocznej ścianie cerkwi krzyż,
Obrazek
na postumencie którego tablica z wizerunkiem świętych.


Na górę
Post: 12-08-2014 18:03 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Chochlik spłatał figla. Oto zdjęcie tablicy z świętymi na postumencie krzyża:
Obrazek


Na górę
Post: 04-09-2014 21:24 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Od rzeki pełnej jabłek do cerkwi już niedaleko, a obok niej takie świętości:
Obrazek

Obrazek
A oto cerkiew:
Obrazek


Na górę
Post: 11-09-2014 20:49 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Podczas moich wędrówek, najczęściej rowerowych, po Beskidzie Niskim i nie tylko miałem okazję ujrzeć nagrobki, których elementem były otwarte księgi. Zapewne jest w tym jakaś symbolika, może "księga życia", a może coś innego. Jeśli ktoś z Szanownych Beskidników byłby skłonny podzielić się wiedzą w tej sprawie, pewnie wszyscy na tym skorzystalibyśmy.
Jednym z takich nagrobków jest ten:
- najpierw jego fragment
Obrazek
- i cały nagrobek
Obrazek
Nagrobek ten znajduje się na cmentarzu w Zdyni.
A oto historia jego odkrycia. Wielokrotnie bywałem na tym cmentarzu, robiłem wiele zdjęć, lecz wcześniej jego nie zauważyłem. Dostrzegłem go podczas jazdy na Słowację i zakodowałem w pamięci, by zrobić zdjęcie, gdy będę wracał do bazy u Pani Zosi.
Jak zwykle podczas "ekskursji" robiłem wiele zdjęć. Mój aparat sygnalizował, że baterie są na wyczerpaniu, mimo to sądziłem, że dotrwają do momentu powrotu i wstąpienia na cmentarz, by zrobić te dwa ostatnie zdjęcia. Usatysfakcjonowany z odbytej wycieczki, tuż przed powrotem z trasy i zbudowany perspektywą spożycia obiadokolacji (kto zna kuchnię u Pani Zosi, ten wie, co to znaczy) wstąpiłem na cmentarz, odszukałem bez trudu wyżej zaprezentowaną mogiłę i - jak prawdziwy "profesjonalista" nacisnąłem spust... I właśnie w tym momencie (co za złośliwość rzeczy martwych) aparat odmówił posłuszeństwa. Dość powiedzieć, że zakodowawszy sobie w pamięci owe niespełnione zadanie podczas kolejnego pobytu w Zdyni, jako pierwsze z serii, wykonałem powyższe zdjęcia.


Na górę
Post: 21-09-2014 14:28 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Cerkiew w Chmelovej zamknięta ale nie całkiem. Przez uchylone drzwi wchodzę do przedsionka, który od nawy odgradza krata. Ale przecież to żadna przeszkoda, by zrobić choć kilka zdjęć:
- wnętrze z ikonostasem
Obrazek
Kieruję aparat na fragmenty tuż za kratą, najpierw z jednej...
Obrazek
...a później z drugiej strony
Obrazek


Na górę
Post: 21-09-2014 15:53 
Offline

Rejestracja: 21-09-2014 15:52
Posty: 1
Piekne zdjecia, tylko pozazdroscic !!

_________________
Naprawa pralki krakow


Na górę
Post: 25-09-2014 06:31 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Taką tablicą wita turystów i tubylców Blechnarka:
Obrazek


Na górę
Post: 27-09-2014 08:06 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
W ramach erraty do zdjęć, które nabrały niepożądanych rozmiarów, raz jeszcze te "gigantyczne" - mam nadzieję już w regulaminowych rozmiarach. Najpierw z pierwszej nieudanej próby dotarcia do Polan Surowicznych od północy:
- widok z cypelka nad zalewem Sieniawskim
Obrazek
- brniemy prawdopodobnie przez Polański, lub jeden z jego dopływów
Obrazek
- krzyż napotkany w drodze powrotnej
Obrazek


Na górę
Post: 12-10-2014 11:50 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
W tym historycznym mieście, któremu poświęcony jest poniższy obelisk
Obrazek
z ratuszem z początku XVII w. w Rynku,
Obrazek
z którego widać fragment zbudowanego w latach 1742-47 barokowego kościoła parafialnego p.w. św. Marii Magdaleny...
Obrazek
cdn


Na górę
Post: 14-10-2014 15:46 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Jeszcze jedno zdjęcie z pierwszej rowerowej wizyty w Bardejovie. Orkiestra weselna w otoczeniu przedstawicieli Grupy Entuzjastów Jednośladów GEJ przygrywa młodej parze po ceremonii ślubnej w bazylice św. Idziego.
Obrazek


Na górę
Post: 14-10-2014 16:45 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Darek Z. w wątku "A kiedyś łopotał tu sztandar konfederatów barskich" pisze o mogile konfederackiej w Rogach oraz o innych atrakcjach znajdujących się w tej miejscowości. Wśród nich o cyt: "kwaterze z I wojny światowej na cmentarzu parafialnym (w zasadzie to już pomnik po niej)". W ubiegłym roku trafiłem wreszcie do Rogów (byłem tam przed wieloma laty, lecz w zupełnie innych "interesach") i zgodnie z wcześniejszym planem odwiedziłem cmentarz parafialny ( o mogile konfederackiej niestety nie wiedziałem), na którym studnia upiększona jest taką oto "altanką"
Obrazek
W jej pobliżu pamiątkowy kamień...
Obrazek
poświęcony, o czym informuje umieszczona na nim tablica...
Obrazek.
A za kamieniem łączka, na której, jak sądziłem, znajdowały się mogiły żołnierskie.
Obrazek
Pani, z którą rozmawiałem podczas wizyty na cmentarzu wspominała, że pamięta jeszcze te mogiły. Byłem zatem przekonany, że fotografuję miejsce spoczynku żołnierzy poległych podczas I wojny św.
Przed ok. 2 miesiącami od mieszkańca Rogów uzyskałem informację, która mnie zszokowała. Mogiły żołnierskie znajdowały się w zupełnie innym miejscu, gdzie dziś znajduje się jedna z cmentarnych alejek i nie ma po nich śladu. Natomiast "łączka" za kamieniem przykrywa zdewastowane fragmenty nagrobków, które tam zostały "pochowane" !!!
Do dziś trudno mi w to uwierzyć.
Z pewnością odwiedzę jeszcze Rogi, choćby po to by obejrzeć mogiłę konfederacką, ale i zabytkową kapliczkę, o której wcześniej nie słyszałem.
A o innych atrakcjach Rogów jeszcze będzie.


Na górę
Post: 22-10-2014 16:39 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Wracam do głównej drogi ku granicy i gdzieś z miejsca między Chmelovą a Becherovem robię zdjęcia w jedną...
Obrazek
i drugą stronę od szosy
Obrazek
P.S. Dzięki za uznanie ale to zasługa aparatu a prawie żadna fotografującego (to do poprzedniego postu).


Na górę
Post: 22-10-2014 17:27 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Już miałem wysyłać posta ale mi się komputer zbiesił. Więc jeszcze raz.
A rzecz ważna, bo z dedykacją dla "prostego"!
Przed dwoma laty, gdy w rowerowej wędrówce po miejscach w przeważającej mierze nieznanych zawędrowałem do Poździacza (dawna nazwa) obecnie Leszna (akurat tam już byłem ale przed wieloma laty), by obejrzeć m, in. dwie znajdujące się tam cerkwie (jedna z nich pełni obecnie funkcję kościoła katolickiego), przy głównej drodze przez wieś zauważyłem taki krzyż:
Obrazek
Gdy mu się bliżej przyjrzeć to na cokole można odczytać komu jest poświęcony:
Obrazek
Tak więc niekoniecznie tylko na Roztoczu, również m. in. na południe od niego można się natknąć na pamiątki związane w jakiś sposób z Beskidem Niskim. Chyba podobne pamiątki poświęcone ofiarom obozu w Talerhofie w BN miałem okazję napotkać. A może mi się tylko zdaje.
Prostemu z serdecznymi pozdrowieniami stary zakapior.


Na górę
Post: 24-10-2014 17:56 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Zanim dalszy ciąg tego wątku wypada przywrócić choć część zdjęć "zmodernizowanych" przez Imaga Shack. Po niektórych nie zostało nic, m. in. po tych:
- krzyż w pobliżu cerkwi,
Obrazek
a za nim, na wzgórku, zapomniany niemiecki cmentarz
Obrazek

Obrazek


Na górę
Post: 31-10-2014 17:34 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Kolejny nagrobek z otwartą księgą, tym razem na cmentarzu w Wysowej:
Obrazek
I księga z bliska
Obrazek


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 545 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 130 31 32 33 3437 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl