Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 12:25

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: 27-03-2014 12:09 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Mam pytanie do penetrujących teren nie tylko po szlakach, ale i po krzakach :wink: . A nasunęło mi się to pytanie w związku z tym co napisano w przewodniku: Od Komańczy do Wysowej, cytuje: (...) Około kilometra na wschód, przy dawnej wiejskiej drodze, obecnie już trudnej do odnalezienia, znajdują się resztki przydrożnego krzyża. To opis na wschód od cmentarza, rzecz jasna. We wcześniejszych poprzednikach tego przewodnika nie ma nic na ten temat (przynajmniej w tym z 1992 r.), więc jest to nowość. Pytanie więc brzmi, czy ktoś odnalazł ów krzyż, czy też jego ruiny? Jeśli są to ruiny, to w jakim stanie? Bo jak ktoś to napisał, to musiał najprawdopodobniej to coś widzieć.
Kiedyś złaziłem ten teren, droga jest w miarę widoczna, znalazłem nikłe podmurówki domów, jakieś żelastwa, cegły i inne rupieci, ale krzyża żadnego nie uświadczyłem. Natknąłem się wtenczas na przebywającym tam ludzi, zapewne miejscowych, bo na turystów nie wyglądali, ale też nic nie słyszeli o krzyżu.

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 27-03-2014 13:14 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
Mam taką notatkę ołówkiem zrobioną (ale nie wiem skąd informacja) - krzyż przydrożny, cokół piaskowcowy, krzyż żeliwny (brak), fund. Jozafat i Anastazja Stebnicki (cyrylicą). Na mapie (nowej) nie ma krzyża. Może ten, który wymieniłem znajduje sie przy drodze do Zawadki?

_________________
"Swięty Mikołaju, opowiedz jak to było, jakie pieśni śpiewano, gdzie się pasły konie"


Na górę
Post: 27-03-2014 20:05 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
As - tak, to ten krzyż (cokół). Szukałem go już parę razy, aż w ręce wpadła mi pewna, stara mapa - i jak na razie tylko na niej widziałem go oznaczonego. A cały szkopuł w tym, że on nie jest przy drodze przez Kamionkę a przy dawnej drodze odbijającej w połowie wsi w kierunku grzbietu.
Obrazek

Więcej zdjęć


Na górę
Post: 30-03-2014 20:46 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
Ja tu widzę dwa krzyże - jeden przy drodze, drugi nieco powyżej drogi. Z którego roku jest ta mapa? Bo na WIG-owskiej z lat 30-tych nie widać krzyży.

_________________
"Swięty Mikołaju, opowiedz jak to było, jakie pieśni śpiewano, gdzie się pasły konie"


Na górę
Post: 30-03-2014 20:52 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
Darek Z. pisze:
Mam pytanie do penetrujących teren nie tylko po szlakach, ale i po krzakach :wink: . A nasunęło mi się to pytanie w związku z tym co napisano w przewodniku: Od Komańczy do Wysowej, cytuje: (...) Około kilometra na wschód, przy dawnej wiejskiej drodze, obecnie już trudnej do odnalezienia, znajdują się resztki przydrożnego krzyża. To opis na wschód od cmentarza, rzecz jasna. We wcześniejszych poprzednikach tego przewodnika nie ma nic na ten temat (przynajmniej w tym z 1992 r.), więc jest to nowość. Pytanie więc brzmi, czy ktoś odnalazł ów krzyż, czy też jego ruiny? Jeśli są to ruiny, to w jakim stanie? Bo jak ktoś to napisał, to musiał najprawdopodobniej to coś widzieć

A może któryś z P.T. Autorów wie?

_________________
"Swięty Mikołaju, opowiedz jak to było, jakie pieśni śpiewano, gdzie się pasły konie"


Na górę
Post: 31-03-2014 06:30 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
as pisze:
Ja tu widzę dwa krzyże - jeden przy drodze, drugi nieco powyżej drogi. Z którego roku jest ta mapa? Bo na WIG-owskiej z lat 30-tych nie widać krzyży.

Pewnie kiedyś były dwa. Na naszej WIG-ówce jest jeden zaznaczony - ten na przełęczy pomiędzy dzisiejszymi Siwicami a Kamińską - niestety tego nie udało mi się zlokalizować, a zarys drogi jeszcze w terenie jest widoczny.
A co do mapy z dwoma krzyżami to jest to mapa z bodajże 1937r - powstała na podstawie naszych WIG-ówek. Jak widać sąsiedzi są dokładniejsi (bo to czechosłowacka mapa).
Natomiast dziwi mnie trochę położenie tego krzyża/cokołu względem drogi - stoi tyłem do niej?


Na górę
Post: 31-03-2014 19:31 
Offline

Rejestracja: 31-03-2014 19:26
Posty: 2
Witam, chodzi istotnie o krzyż fundacji Stebnickich. Stoi bezpośrednio przy dawnej wiejskiej drodze, ostatnio nieco bardziej dostępnej (była wycinka). Wychodzimy z chaszczy na skraj polany i tam stoi ów krzyż, po północnej stronie drogi.


Na górę
Post: 31-03-2014 21:06 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Po północnej stronie drogi? Dość dobrze widoczna choć zarośnięta jest droga na północ od krzyża, krzyż stoi tyłem do niej (inskrypcją).
Czy była tam inna droga przebiegająca poniżej krzyża? Wtedy tłumaczyło by to jego ustawienie - byłby frontem do drogi.


Na górę
Post: 01-04-2014 19:26 
Offline

Rejestracja: 31-03-2014 19:26
Posty: 2
Teraz nic nie zostaje mi, jak tam pójść i sprawdzić przy najbliższej okazji :). Na razie obstawiam dalej, że droga jest poniżej krzyża - czyli na południe od niego.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl