Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 29-03-2024 00:35

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 Następna
Autor Wiadomość
Post: 25-03-2011 20:11 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
wojtek pisze:
ta sama droga w miejscu znajdującym się najprawdopodobniej pomiędzy punktami 3 i 4 z mapy Darka:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3514d5e2d2edee4b.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fb242510e805c601.html

Jeśli to było rzeczywiście tak daleko jak zaznaczona "3" i "4" to mi nie pasuje względem danych katastralnych z geoportalu :roll: Patrząc na poziomice to tam gdzie Darek oznaczył jest w miarę płasko a tam gdzie jest wydzielona działka "24" zaczyna się teren mocniej wznosić. Na Twoich zdjęciach widać że to jest na zboczu a droga prowadzi w górę.
wojtek pisze:
Logicznie rzecz biorąc to ktoś go tam przeniósł, bo chyba nie stał tam pierwotnie.

Mam wątpliwości - droga przecina obszar wydzielonej działki, choć wygląda że tylko róg, ale zwróćcie uwagę że katastralnie wyznaczone przebiegi strumieni też nie wszędzie się pokrywają - mogą być błędy na zdjęciach i problemy z ich skalibrowaniem do rzeczywistych wsp.
wojtek pisze:
jeżeli w tym miejscu wejdziemy w krzaki znajdujące się po lewej stronie (czyli w stronę cmentarza 3) to znajduje się tam:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/43ca823311d8c6ea.html

A po prawej nie próbowałeś? Wygląda na to że tam rozpościera się cmentarz.
wojtek pisze:
Jak znajdę czas to podjadę tam w weekend i sprawdzę dokładnie jak to wygląda.

Kurczę, mnie też tam ciągnie :cry: :-(


Na górę
Post: 25-03-2011 21:56 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Dlugi pisze:
W każdym bądź razie - teraz w pracy nie widzę Waszych załączników ale patrząc na WIG-ówkę - piktogram cerkwi zajmuje za dużo miejsca i nie widać miejsca łączenia strumyków - ciężko mi znaleźć odniesienie. Od Twojego oznaczenia jest to ok. 160 m na południe a więc niedaleko. Sam wiesz co potrafi być na mapach Compass-u np. umiejscowienie cmentarza w Surowicy.

Faktycznie, patrząc na mapę WIG cmentarz nr 2 powinien być nieco wyżej niż ja zaznaczyłem na tej mapce. Wyżej tego niby cmentarza nr 2 nie byłem, więc nie wiem czy to co Bartek sfotografował może faktycznie być na cmentarzu, czy to tylko smutne resztki przydrożnego krzyża.


Dlugi pisze:
Swoje twierdzenia o położeniu cmentarzy opieram na danych o charakterze katastralnym z geoportalu - jak włączysz to zobaczysz że jest wydzielona działka wewnątrz innej działki - trochę dziwny sposób chyba że weźmie się pod uwagę właśnie wydzielenie działki cmentarza.

Jakiś to trop jest. Gdyby faktycznie ta działa (nr 24) miałaby być cmentarzem, to to, co sfotografował Bartek powinno być nagrobkiem, skoro HM pisze, że zdjęcie było zrobione wyżej tego co ja zaznaczyłem jako cmentarz nr 2. Natomiast mnie cały czas zastanawia w takim razie, po czym może być to miejsce co ja oznaczyłem jako nr 2. Bo z tego co pamiętam, nie jest ono naturalnie ukształtowane. I to jest dopiero zagadka :P . Choć jak tak rozjeżdżają dolinę, to może już tego tam nie ma…

Dlugi pisze:
Ty - z tego co pamiętam - oznaczyłeś cerkwisko na cyplu między rozdrożem dróg a to jest zaraz za potokiem. Opis mówi za potokiem prosto a po chwili w prawo (na następnym rozdrożu - za czerwonym) a więc wcześniej minęlibyśmy cerkwisko oznaczone przez Ciebie.

Opis tego fragmentu szlaku zrobiony przez HM jest dobry, nie mam do niego żadnych uwag :) , szlak mija cerkwisko po lewej stronie i skręca następnie w prawo, tak jak zaznaczyłem. I odnośnie umiejscowienia cerkwiska z HM się zgadzamy. Tam gdzie zaznaczyłem nr 3, są fragmenty podmurówki.

HM pisze:
Właśnie o tym krzyżu pisze, wydaje mi się, że on właśnie stoi na terenia cmentarza.

HM pisze:
"powyżej cerkwiska " z autopsji się nie da, bo nic tam nie ma. Opierałem się na mapach i konsultacjach.

HM no to jest tam coś na tym cmentarzu, czy nie? :wink: :wink: :wink: , bo teraz już sam nie wiem, szczególnie że Wojtek zapodał jeszcze inne obiekty z Przybyszowa… Więc znowu zrobiło się zagadkowo. Bez ponownej penetracji w terenie tego nie rozgryziemy :P :) .

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 25-03-2011 22:14 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Dlugi pisze:
Mam wątpliwości - droga przecina obszar wydzielonej działki, choć wygląda że tylko róg, ale zwróćcie uwagę że katastralnie wyznaczone przebiegi strumieni też nie wszędzie się pokrywają - mogą być błędy na zdjęciach i problemy z ich skalibrowaniem do rzeczywistych wsp.

Nie wierz tak bardzo tym wyznaczeniom katastralnym, bo oni sami piszą: Udostępnione w serwisie www.geoportal.gov.pl dane dotyczące działek których źródłem jest system LPIS (System identyfikacji działek rolnych), mogą być wykorzystywane jedynie w zakresie przybliżonej identyfikacji i lokalizacji przestrzennej działki oraz oszacowania jej powierzchni. Dane te nie są danymi ewidencji gruntów i budynków w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków.
A jeśli chodzi o drogi, to myślisz, że Ci co prowadzą zrywkę jeżdżą po tym drogach co od lat istniały? Gdzie jeżdżą, to jeżdżą, a gdzie indziej jeżdżą tam gdzie im wygodniej :wink: , więc ich położenie cały czas się zmienia, poszerza itp.

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 25-03-2011 22:28 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2004 10:18
Posty: 288
Lokalizacja: Sanok
Dlugi pisze:
A po prawej nie próbowałeś? Wygląda na to że tam rozpościera się cmentarz.


Nie próbowałem niestety. Mam jeszcze inne zdjęcia z tego terenu sprzed około 10 lat (tylko odbitki), wydaj mi się, że widać na nich resztki nagrobków w rejonie tego pomnika z 1939r. A tak na marginesie, to nie wiem z jakiej okazji został postawiony, może chodziło o jakaś rocznicę zniesienia pańszczyzny? (tekst: Na pamiatku postawiła gromada Przybyszów 1939).

Teraz mam też wątpliwość, czy ten pomnik faktycznie stoi blisko nagrobka na rozjeżdżonym terenie, jak to wczesnej pisałem, czy też trochę niżej od niego.

Nie ma rady, jak będzie w miarę normalna pogoda, to jutro popołudniu tam skoczę i sprawdzę.


Na górę
Post: 25-03-2011 22:33 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Darek Z. pisze:
HM napisał(a):Właśnie o tym krzyżu pisze, wydaje mi się, że on właśnie stoi na terenia cmentarza.HM napisał(a):"powyżej cerkwiska " z autopsji się nie da, bo nic tam nie ma. Opierałem się na mapach i konsultacjach.HM no to jest tam coś na tym cmentarzu, czy nie? , bo teraz już sam nie wiem, szczególnie że Wojtek zapodał jeszcze inne obiekty z Przybyszowa… Więc znowu zrobiło się zagadkowo. Bez ponownej penetracji w terenie tego nie rozgryziemy .

No nie ma nic, co by jednoznacznie wskazywało na cmentarz.

Ale faktycznie, trzeba to jeszcze raz obejrzeć. (tym bardziej, że Wojtek zasiał we mnie źródło niepewności).

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 26-03-2011 12:14 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Darek Z. pisze:
Jakiś to trop jest. Gdyby faktycznie ta działa (nr 24) miałaby być cmentarzem, to to, co sfotografował Bartek powinno być nagrobkiem, skoro HM pisze, że zdjęcie było zrobione wyżej tego co ja zaznaczyłem jako cmentarz nr 2. Natomiast mnie cały czas zastanawia w takim razie, po czym może być to miejsce co ja oznaczyłem jako nr 2. Bo z tego co pamiętam, nie jest ono naturalnie ukształtowane. I to jest dopiero zagadka :P . Choć jak tak rozjeżdżają dolinę, to może już tego tam nie ma…

Jak nie urok to ... Chciałem dziś trochę pogrzebać w mapach a tu mapster nie chodzi i przedwojennych WIG-ówek brak :-( Na nich były zaznaczone zabudowania, była też zaznaczona droga "pozioma" łącząca 2 drogi rozchodzące się na południe z "centrum" Przybyszowa - przebieg tej drogi możemy ustalić dość dokładnie po poziomicach - wychodziła ona gdzieś koło "południowego" cmentarza (operujecie pojęciami starszy/nowszy - ja nie wiem który jest który i nazywam je po swojemu :-) )
Sprawdziłem za to na skalibrowanej WIG-ówce z danymi na 1979-82r - jeśli przyjąć, że podstawa krzyża oznaczonego na mapie określa położenie to wstrzeliwujemy się prawie dokładnie w środki działek "północnego" i "południowego" cmentarza.


Darek Z. pisze:
...I odnośnie umiejscowienia cerkwiska z HM się zgadzamy. Tam gdzie zaznaczyłem nr 3, są fragmenty podmurówki.

ZTCP na WIG-Owce przedwojennej były na tym "grzbiecie" zabudowania - może to po nich fundamenty oglądaliście? Były tam stare drzewa dookoła lub ślady po nich? A co było w miejscu Twojego oznaczenia "2" - jakie drzewa?

Darek Z. pisze:
Nie wierz tak bardzo tym wyznaczeniom katastralnym, bo oni sami piszą....

Z tego co piszą wynika że nie mogę uważać za właściwą podaną tam powierzchnię działki jak również pomiary boków działek nie powinny być brane jako argumenty do kłótni o granicę z sąsiadami :lol: :lol:
Wierzę w te dane gdyż po pierwsze tak dziwne wyznaczenie działki tłumaczyło by istnienie właśnie tam cmentarza, a po drugie wsp. mi się zgadzają :-)

Darek Z. pisze:
A jeśli chodzi o drogi, to myślisz, że Ci co prowadzą zrywkę jeżdżą po tym drogach co od lat istniały? Gdzie jeżdżą, to jeżdżą, a gdzie indziej jeżdżą tam gdzie im wygodniej :wink: , więc ich położenie cały czas się zmienia, poszerza itp.

Owszem. Nie wiemz kiedy są zdjęcia na geoportalu, kiedy Wojtek robił wiemy. Zwróć uwagę na zdjęcie
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fb242510e805c601.html - widać po prawej "główny ciąg" a z lewej strony pojedyncze koleiny mijają jabłonkę - tę jabłonkę wydaje mi się że widzę prawie w lewym rogu działki 24, choć przebieg tych pojedynczych kolein jest trochę inny. Natomiast czegoś podobnego nie mogę znaleźć idąc w stronę cmentarza "północnego".


Na górę
Post: 26-03-2011 18:41 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Dlugi pisze:
Jak nie urok to ... Chciałem dziś trochę pogrzebać w mapach a tu mapster nie chodzi i przedwojennych WIG-ówek brak :-(

Trzeba sobie pościągać na dysk :P .

Na mapie WIG w okolicach miejsca gdzie idąc szlakiem czerwonym przekracza się potok jest zaznaczony młyn wodny (to ta gwiazdka). Tuż nieopodal na południe od niego widać coś co mogłoby być budynkiem (to przypuszczalnie może być ten cypel, co uznaliśmy wcześniej za podmurówkę cerkwi, a więc i miejsce po niej). Choć ten punkt łączy się z ramieniem krzyża (symbolu cerkwi) i niezbyt wyraźnie się wyodrębnia. Ale coś tam jest…
W takim razie moje pierwsze przypuszczenie jak stanąłem w miejscu zaznaczonym na mojej mapce jako 2, że to może być cerkwisko wydaje się być teraz dość prawdopodobne :) . Choć na tym cyplu gdzie zaznaczyłem nr 3, miejsce dla cerkwi byłoby bardziej godne :P . Tyle tylko, skoro wierzyć zaznaczonym katastrom na geoportalu, to dlaczego w miejscu oznaczonym jako nr 2 (na mojej mapce) lub innym, które wskazywac by mogły na miejsce cerkwi nie została tam wyodrębniona działka w podobny sposób jak przypuszczalnego cmentarza o numerze 24… Ale to akurat teraz mniej ważne. Ważne by zgłębić wiedzę, gdzie jest drugi cmentarz i cerkwisko… Ale w tym celu niestety trzeba udać się w teren z ekspedycją poszukiwawczo-wyjaśniającą i później rozwiązywać dalej zagadkę. W każdym bądź razie robi się coraz ciekawiej :D , kamyczek do kamyczka i w końcu dojdziemy do rozwikłania wszystkich przybyszowskich zagadek... :wink: :idea: .

Dlugi pisze:
Darek Z. napisał(a):
A jeśli chodzi o drogi, to myślisz, że Ci co prowadzą zrywkę jeżdżą po tym drogach co od lat istniały? Gdzie jeżdżą, to jeżdżą, a gdzie indziej jeżdżą tam gdzie im wygodniej :wink: , więc ich położenie cały czas się zmienia, poszerza itp.

Owszem. Nie wiemz kiedy są zdjęcia na geoportalu, kiedy Wojtek robił wiemy. Zwróć uwagę na zdjęcie
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fb2 ... 5c601.html - widać po prawej "główny ciąg" a z lewej strony pojedyncze koleiny mijają jabłonkę - tę jabłonkę wydaje mi się że widzę prawie w lewym rogu działki 24, choć przebieg tych pojedynczych kolein jest trochę inny. Natomiast czegoś podobnego nie mogę znaleźć idąc w stronę cmentarza "północnego".

Można i tak szukać, ale jak mawiał F. Kotula: Teren mówi głośno, mapy zaledwie szeptem :wink: , więc trza w teren się udać i nie ma zmiłuj się...;)

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 26-03-2011 20:12 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Odwrócę trochę cytowanie :-)
Darek Z. pisze:
... więc trza w teren się udać i nie ma zmiłuj się...;)

Ano nie ma :-) I korzystając z tego że deszcz i kręgosłup uniemożliwiał dalszą pracę przy drewnie wyrwałem się obadać teren.
Darek Z. pisze:
Dlugi pisze:
Jak nie urok to ... Chciałem dziś trochę pogrzebać w mapach a tu mapster nie chodzi i przedwojennych WIG-ówek brak :-(

Trzeba sobie pościągać na dysk :P .

Miałem, podczas porządków wywaliłem :oops: Po niewczasie przypomniałem sobie że przecież mam wiszącego na ścianie Grossblatt-a Jaslo wydrukowanego na A0 a to przecież polska WIG-ówka :D

Darek Z. pisze:
Na mapie WIG w okolicach miejsca gdzie idąc szlakiem czerwonym przekracza się potok jest zaznaczony młyn wodny (to ta gwiazdka). Tuż nieopodal na południe od niego widać coś co mogłoby być budynkiem (to przypuszczalnie może być ten cypel, co uznaliśmy wcześniej za podmurówkę cerkwi, a więc i miejsce po niej). Choć ten punkt łączy się z ramieniem krzyża (symbolu cerkwi) i niezbyt wyraźnie się wyodrębnia. Ale coś tam jest…

Schodziłem trochę ten cypel, jest wypoziomowany teren więc coś tam stało, znalazłem tam jeszcze studnię, 2 leje po pociskach i coś na kształt drogi prowadzącej po wschodnim jego zboczu na górę. Drzewa młode oprócz jednej jodły. Stamtąd poszedłem dalej tą drogą jak za czerwonym tylko jak on odbija w prawo ja poszedłem prosto chcąc przejść do cmentarza "południowego" gdzieś w okolicach starej drogi. Dzięki temu i mi się udało znaleźć krzyż, którego zdjęcie dawał BW. Później podziwiając po drodze robotę bobrów przeszedłem na cmentarz "południowy" - stoją tam nadal i nagrobek i pomnik - trochę źle tylko zrozumiałem tłumaczenia Wojtka i myślałem że pomnik będzie po lewej stronie nagrobka schodząc z góry. Przeszukałem też teren jaki zajmuje wydzielona działka ale nic więcej nie znalazłem poza fragmentami kamiennymi leżącymi nieopodal pomnika - widać je na zdjęciu.

Darek Z. pisze:
W takim razie moje pierwsze przypuszczenie jak stanąłem w miejscu zaznaczonym na mojej mapce jako 2, że to może być cerkwisko wydaje się być teraz dość prawdopodobne :) . Choć na tym cyplu gdzie zaznaczyłem nr 3, miejsce dla cerkwi byłoby bardziej godne :P . Tyle tylko, skoro wierzyć zaznaczonym katastrom na geoportalu, to dlaczego w miejscu oznaczonym jako nr 2 (na mojej mapce) lub innym, które wskazywać by mogły na miejsce cerkwi nie została tam wyodrębniona działka w podobny sposób jak przypuszczalnego cmentarza o numerze 24…

Też myślę że to jest cerkwisko - po co we w miarę równym terenie usypywano by plac wyższy od terenu i otaczano kamiennym murkiem? Ciekawi mnie też ten kopczyk kamieni z jednym pomalowanym niebieską farbą - w miejscu ikonostasu?
Nie zawsze działki są tak wyodrębnione nawet cmentarne, nie mówiąc już o terenie po cerkwiach - zobacz np. w Rudawce Jaśliskiej i Jasielu - ani cmentarze ani cerkwisko nie są wydzielone. Pisał już kiedyś o tym Szymon.

Zdjęcia


Na górę
Post: 26-03-2011 21:45 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2004 10:18
Posty: 288
Lokalizacja: Sanok
A więc zaniosło Cię tam dzisiaj. Ja odpuściłem, bo rano w Sanoku lało, a po obiedzie deszcz zamienił się w śnieżycę. W takim razie jutrzejszy wypad odpuszczę.
Po zdjęciach poznaję, że wczoraj źle umiejscowiłem położenie cmentarza południowego. Leży on w pobliżu punktu 2 z mapy Darka?
przypomnę:
http://img689.imageshack.us/i/przybyszow.jpg/


Na górę
Post: 26-03-2011 22:05 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
wojtek pisze:
A więc zaniosło Cię tam dzisiaj. Ja odpuściłem, bo rano w Sanoku lało, a po obiedzie deszcz zamienił się w śnieżycę. W takim razie jutrzejszy wypad odpuszczę.

Załapałem się na okienko - u mnie lało a w stronę Sanoka się przejaśniało. W Przybyszowie tylko lekko kropiło, natomiast powrót już w śnieżycy.
wojtek pisze:
Po zdjęciach poznaję, że wczoraj źle umiejscowiłem położenie cmentarza południowego. Leży on w pobliżu punktu 2 z mapy Darka?

Południowy leży 150m na południe przy drodze przechodzącej koło punktów oznaczonych przez Darka jako 4 i 2 - na samym dole zdjęcia Darka droga robi zakręt tak jakby chciała ominąć ten nagrobek co dawałeś na zdjęciu http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fb242510e805c601.html
Najlepiej widać to na geoportalu po włączeniu warstwy danych katastralnych- działka 24 to cmentarz południowy.


Na górę
Post: 28-03-2011 12:00 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Ma ktoś może zdjęcie cerkwii? Po otoczeniu można by dojść gdzie stała - 3 czy 2? Przeglądałem NAC ale nic nie ma :-(


Na górę
Post: 13-02-2012 18:56 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Byłem niedawno w Przybyszowie. Obecnie cmentarz oznaczony przez nas jako nr 1 jest po remoncie, więc już nikt go nie przeoczy idąc drogą :) . Z tego co wyczytałem w necie, został wyremontowany staraniem Stowarzyszenia Dziedzictwa Mniejszości Karpackich z siedzibą w Zagórzu.
Oto fragment cmentarza nr 1:
Obrazek

Natomiast jeśli idzie o drugi cmentarz, to faktycznie jest w miejscu, o którym pisał Dlugi po wiosennym rekonesansie. Czyli wyżej tego miejsca, które ja zaznaczyłem jako 2, które to miejsce jest najprawdopodobniej cerkwiskiem.
Niemniej jednak patrząc na to zdjęcie Wojtka: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fb2 ... 5c601.html widać, że to coś co stoi na środku tej szerokiej drogi na tym zdjęciu, na pewno już tam nie stoi (no chyba, że byłoby tak niskie, że zostało przykryte przez śnieg :wink: , a śniegu tam nie brakuje obecnie :) ). Ktoś przeniósł go obok tego samotnie stojącego obiektu po lewej stronie (po lewej, idąc oczywiście od naszego hipotetycznego cerkwiska). Może dlatego, że przeszkadzał tym, co jeździli tą drogą, która najprawdopodobniej prowadzi przez cmentarz wierząc geoportalowi. A może zrobili to ci co remontowali cmentarz nr 1, bo widać, że oba obiekty na cmentarzu nr 2 są jakby po renowacji.
Tak to wygląda obecnie:
Obrazek Obrazek

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 18-02-2012 18:14 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Zmienia się cały czas Beskid, dziwne to przeniesienia nagrobka tym bardziej że i właściwe i nowe miejsce to teren cmentarza a ekshumacji nie było (?). Jeśli już to powinno się zadbać by nie jeździć po cmentarzu a nie nagrobki przenosić.
Tym bardziej że nie wiadomo czy tylko na tym się skończyło :-(


Na górę
Post: 27-08-2013 10:23 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Znowu zaniosło mnie do Przybyszowa :) .
Dlugi pisze:
Stamtąd poszedłem dalej tą drogą jak za czerwonym tylko jak on odbija w prawo ja poszedłem prosto chcąc przejść do cmentarza "południowego" gdzieś w okolicach starej drogi. Dzięki temu i mi się udało znaleźć krzyż, którego zdjęcie dawał BW.

Polazłem tam, gdzie i Ty Dlugi, bo podczas zimowej wyprawy nie znalazłem tam nic, ale nic dziwnego, bo było przykryte śniegiem. Niemniej jednak to co tam zastałem ostatnio, zupełnie nie przypomina tego obiektu z tego zdjęcia: https://picasaweb.google.com/1047635057 ... 7529349442 , ani tego co zapodał Bartek na początku tego wątku. Obecnie leży tam tylko postument główny, że tak powiem, a na nim druga część podstawy, na której wyryta jest data 1920. Co prawda, za nimi leży jakiś głaz, ale na pewno nie jest to ta część, widniejąca na Waszych zdjęciach... Tak to teraz wygląda:
Obrazek Obrazek

Pozostałe obiekty nadal są w stanie takim, jak zastałem je ostatnio i stoją tam gdzie stały. Cerkwisko jeno całkiem zarosło krzakami, nawet mi się nie chciało do środka wchodzić przez to :P .

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 27-08-2013 13:31 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
To, co tam teraz jest, rzeczywiście nie może przypominać obiektu z wcześniejszych zdjęć (Twojego zdjęcia nie widzę - ach, ta cenzura ;) - pooglądam w domu)
Po mojej zimowej wizycie korespondowałem trochę z SDMK i z uzyskanych od nich informacji wynika, że krzyż ten w wyglądzie jak na zdjęciach BW i moich był złożony ze szczątkowych elementów - na kostce była postawiona na sztorc połowa płyty podstawy a na niej umiejscowiony ułamany, górny kawałek krzyża. SDMK zabrało to zwieńczenie krzyża i jest do niego dorabiana pozostała część oraz cokół. Krzyż ten oryginalnie wyglądał tak:
https://picasaweb.google.com/104763505733256360614/WschodnieRubiezeBN#5673815561443392962
https://picasaweb.google.com/104763505733256360614/WschodnieRubiezeBN#5673815602398885938
Chodzi o sam krzyż, nie całość i nie wiadomo, czy była wyrzeźbiona figura Chrystusa.
Poniżej link do zdjęcia po pracach SDMK w 2012r. :
https://plus.google.com/photos/108175139942190736454/albums/5733436940373464897#photos/108175139942190736454/albums/5733436940373464897
Przy okazji podpytałem o cokół, o którym dałeś informację, że został przeniesiony (umowny cmentarz 2). Podobno to nie było jego właściwe miejsce, tam przesunęli go ludzie, którym przeszkadzał w dojeździe do pól. A więc niesłusznie oskarżałem o bezprawne przestawienie...


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl