Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 14:05

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Post: 10-02-2013 21:05 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
W piątkowo - niedzielnych Nowinach wywiad z Wiesławem Romanowskim autorem książki "Bandera, terrorysta z Galicji", która ukazała się w grudniu ub. roku; wydawca Demart S.A.
Autor - dziennikarz i dyplomata (w latach 1998-2005 był korespondentem TVP na Ukrainie, w latach 2009-2011 radca Ambasady RP na Białorusi)


Na górę
 
Post: 18-02-2013 21:20 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Trudno przytoczyć cały wywiad, którego tytuł to "Bandera odpowiada za zbrodnię wołyńską" - jest zbyt długi. Zacytuję pierwsze pytanie zadane przez red. Stanisława Sowę autorowi książki "Bandera terrorysta z Galicji" Wiesławowi Romanowskiemu.
S.S. Dlaczego Stepana Banderę, bohatera pańskiej książki, nazwał pan terrorystą?
W.R. Zastanawiałem się jak nazwać studenta, a później ojca rodziny, którego dzieci nie wiedziały przez wiele lat, jak nazywa się ojciec, mimo, że się z nim spotykały. Jak nazwać człowieka, który w świadomości polskiej jest związany z ludobójstwem na Wołyniu, zaś w świadomości lwowskiej jest związany z walką o niepodległość Ukrainy? Po analizie doszedłem do wniosku, że najlepszym określeniem dla tego człowieka jest słowo "terrorysta", a konkretnie "terrorysta z Galicji".

By się więcej dowiedzieć trzeba by przeczytać tę książkę, która winna być dostępna od grudnia ub. roku. Zdjęcie okładki jest zaprezentowane przy okazji wywiadu. Tamże zdjęcie autora.


Na górę
 
Post: 18-02-2013 21:52 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Stary, zacząłeś temat, więc wysil się choć trochę, skana jakiego wklej :) Bo to, co napisałeś to jest fragment wywiadu, a reszta (97 czy ileś tam %) jest za kesz, a nie każdy ma ochotę płacić za dostęp do Nowin dla jednego tylko wywiadu. Książkę na pewno już przeczytałeś, skoro założyłeś temat do dyskusji?


Na górę
 
Post: 23-02-2013 16:35 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Kabirowi, książki nie przeczytałem, bo nie kupiłem. Informowałem jedynie, że się ukazała o czym przeczytałem w wywiadzie wyżej zasygnalizowanym. Zamieszczenie całego wywiadu to pewien problem, bo nie mam możliwości zeskanowania. To, że mam go przed sobą też jest pewnym ewenementem, bo po przeczytaniu wylądował w pojemniku na makulaturę (to moje ekologiczne przyzwyczajenia) alem go wygrzebał i jedyne co mogę zrobić to cytować po kawałku kolejne fragmenty.
Zatem do dzieła, czyli pytanie i odpowiedź nr 2 i kolejne:
S.S. Dlaczego nie polityk, działacz niepodległościowy. lecz właśnie terrorysta?
W.R. Każdy z nas ma jakiś zawód. Bandera, syn greckokatolickiego księdza, uczył się na agronoma, ale nim nie został. Już jako student, po szkoleniu w Gdańsku i Berlinie, organizował działalność terrorystyczną. Dostawał z Berlina informację, kogo trzeba zabić. Szukał człowieka, który to zrobi. Zabezpieczał broń, organizował ucieczkę, a jeżeli trzeba-obronę przed policją i sądem. I w takim rzemiośle doskonalił się Bandera jako student Politechniki Lwowskiej. Zresztą tego zawodu zaczął się uczyć jeszcze w gimnazjum w Stryju. Jego drugim domem był las, gdzie ukraińska orgsanizacja wojskowa szkoliła młodych ludzi do przyszłej walki o niepodległość Ukrainy
S.S. Przedstawia pan Banderę jako niezbyt sprawnego organizatora i człowieka bez politycznej wizji. Ale chyba jednak miał jakieś talenty polityczne, skoro został przewodniczącym krajowej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.
W.R. Bandera próbował być przywódcą politycznym, ale to nie za bardzo mu wyszło. Po zamachu na ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego w 1934 roku znalazł się w więzieniu. Przywództwa w ruchu nacjonalistycznym nie zdobył do końca życia. Nawet jego powojenne działania w Monachium okazały sę porażką i doprowadziły do kolejnych podziałów w OUN.
S.S. Dla milionów Ukraińców, wg ostatnich badań - co najmniej jednej czwartej, Bandera to bohater narodowy. Czy uda się rozprawić z tak ugruntowanym mitem?
W.R. Ja wiem, że ludzie mają swoją pamięć i trudno w tym walczyć. Moim przyjaciołom Ukraińcom mówię, że to nie jest heros, to nie jest bohater Ukrainy. Nie chcę wtrącać się w ukraińskie sprawy, natomiast mogę powiedzieć, co mi się nie podoba. Bandera to nie jest postać, której my się mamy bać. kto wymyślił te 39 pomników Bandery na zachodniej Ukrainie?
S.S No właśnie kto? Politycy?
W.R. Nie mam wątpliwości, że obrosła mitami postać bandery jest wykorzystywana w grze politycznej. Tym Banderą się gra, także przeciwko Polsce i Polakom. Zawsze gdy na Ukrainie dzieją się ważne z politycznego punktu widzenia rzeczy, pojawia się Bandera. Teraz też pojawia się Bandera, bo sztab prezydenta Wiktora Janukowycza ma koncepcję, żeby w drugiej turze wyborów prezydenckich lider nacjonalistów spotkał się z Janukowyczem. Bandera jest gdzieś w tle.
Cdn.


Na górę
 
Post: 23-02-2013 20:25 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Skaner to dobra rzecz, pożyteczna i niedroga :)
Ja natomiast książkę przeczytałem, i ze spokojnym sumieniem mogę Tobie i innym polecić.
Widać w niej błędy, autor czasem bezkrytycznie czerpie z sowieckiej propagandy (np. z Bielajewa), ale ogólnie rzecz wyważona, niejazgotliwa. Są pewne uproszczenia - jak to, że wytyczne, kogo zabić szły z Berlina (jak wyżej, w przytoczonym fragmencie wywiadu). Trochę bez sensu, bo Niemcy wydali Polsce Łebedia, współorganizatora zamachu na ministra Pierackiego. Wydawali rozkazy a później wykonawców? I jaki cel przyświęcał by Niemcom w nakazie zabicia np. Babija i Twerdochliba? Autor rzeczywiście postawił sobie zadanie demitologizacji postaci Bandery. Zarówno dla Ukraińców (o czym w wywiadzie jest, tylko nie za bardzo rozumiem, w jakim stopniu książka wydana w Polsce, w języku polskim mogłaby obalić "mit Bandery" na Ukrainie), ale też dla Polaków, którzy rolę i znaczenie Bandery przeceniają, delikatnie rzecz ujmując.
Cytuj:
Do Ukraińców mówię:" Poznajcie swojego Banderę. To nie jest człowiek, który się nadaje na waszego bohatera". Polakom mówię "Nie mitologizujcie Bandery. Problem Wołynia, problem naszych relacji wzajemnych, tego tragicznego XX wieku i wojny trzydziestoletniej, to nie jest problem Bandery" - powiedział autor książki w Programie Wschodnim.
To z innego wywiadu:
http://www.radiownet.pl/publikacje/nie- ... romanowski
Inna sprawa - dziwi mnie, że Romanowskiego dziwi mnogość pomników Bandery. Jako dyplomata, dziennikarz bywały na Ukrainie winien wiedzieć, że do dnia dzisiejszego więcej na Ukrainie pomników Lenina, niż Bandery. Ostatnio jednemu łeb urwali:
http://wisla1947.salon24.pl/488185,zwal ... -im-4-lata

Staremu Zakapiorowi za trud przepisywania - wielkie dzięki :)


Na górę
 
Post: 24-02-2013 20:58 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Zapowiadany ciąg dalszy:
S.S. Kiedy Stepan Bandera stał się bohaterem dla Ukraińców? Czy w chwili, gdy 15 października 1959 roku w Monachium z ręki zamachowca KGB ginie Stefan Popiel, czyli ukrywający się Stepan Bandera, czy wcześniej, po zabójstwie ministra Pierackiego?
W.R. Największą sławę Banderze przyniósł proces warszawski po zabójstwie ministra Pierackiego, a później proces lwowski. Tam rodziła się legenda Bandery, który na pytania sądu odpowiadał wyłącznie po ukraińsku. W Kijowie spotkałem wnuka Bandery, urodzonego w Kanadzie, też Stepana, który powiedział wprost: to wy, Polacy, wyhodowaliście sobie Banderę. Procesy przed polskimi sądami dały mu rozgłos. Informacje o procesie Bandery ukazywały się nawet w moskiewskiej prasie. Był przedstawiany jako człowiek walczący za sprawę ukraińską.
S.S. II Rzeczpospolita nie była bez winy. Antyukraińskie akcje odwetowe, jak niszczenie cerkwi czy pacyfikacje wsi, tylko dolewały oliwy do ognia.
W.R. Nie mieliśmy recepty na ułożenie wzajemnych relacji. Było za mało czasu, tylko 20 lat. Myślę, że można nawet powiedzieć o polsko-ukraińskiej wojnie trzydziestoletniej. Ta wojna trwała od 1918 roku właściwie do akcji "Wisła", z tym najtragiczniejszym momentem ludobójstwa na Wołyniu. My, Polacy, byliśmy przeciwni ukraińskiej państwowości. Dla wielu środowisk ukraińskich było to nie do przyjęcia. Ukraińskie partie polityczne, które miały przedstawicielstwo w parlamencie II Rzeczpospolitej, mówiły wprost: naszym celem jest niepodległe ukraińskie państwo.
S.S. Wzajemne relacje paraliżowały nie tylko błędy polskiej polityki, ale też ówczesna sytuacja międzynarodowa.
W.R. Ależ oczywiście. Trzeba pamiętać, że ukraiński ruch nacjonalistyczny pojawił się również dlatego, że podobnie jak wcześniej Austriacy i Rosjanie, a później Niemcy i Sowieci, Ukraińcy robili wszystko, żeby doprowadzić do "wulkanizacji" Galicji. Żeby w Galicji wrzało, co byłoby dowodem na to, że Polska sobie z tym terytorium nie radzi. Że powinna się stamtąd wycofać i zostawić ten obszar Ukraińcom, albo Sowietom. W latach 30 tą kartą zaczęli rozgrywać Niemcy. To przecież nie przypadek, że Jewhen Konowalec, przewodniczący OUN, miał swoje biuro w Berlinie i tam Bandera został przewodniczącym krajowej organizacji OUN. Nie przypadkiem pieniądze płynęły stamtąd i nie przypadkiem tam zapadały decyzje polityczne
Cdn.
P.S. Kabir, skaner to ja mam, tyle, że nie w miejscu z którego cytuję ten wywiad.


Na górę
 
Post: 24-02-2013 21:14 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
stary zakapior pisze:
P.S. Kabir, skaner to ja mam, tyle, że nie w miejscu z którego cytuję ten wywiad.

Kurcze, w takim razie podwójnie należy docenić Twój trud :)


Na górę
 
Post: 25-02-2013 08:55 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05-11-2009 09:22
Posty: 262
Lokalizacja: Uście Gorlickie
Dzięki Stary Zakapiorze, temat wydaje się ciekawy. Zapoluję na tę książkę.

_________________
Drzewo jest mocą, która powoli wznosi się ku niebu- Antoine de Saint-Exupéry Dębowy Jar


Na górę
 
Post: 25-02-2013 11:01 
Offline

Rejestracja: 14-01-2011 17:43
Posty: 282
Czy Bandera byl zwiazany w jakikolwiek sposob z BN ?.
Czy tez mozemy rozszerzac nasz krag zainteresowan forumowych w kierunku na Bieszczady i dalej na wschod w kierunku Wolynia?

_________________
"Jeden tam tylko jest porządny człowiek: prokurator, ale i on,
prawdę mówiąc, świnia." Gogol M.W.


Na górę
 
Post: 25-02-2013 12:30 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05-11-2009 09:22
Posty: 262
Lokalizacja: Uście Gorlickie
janrajchel pisze:
Czy Bandera byl zwiazany w jakikolwiek sposob z BN ?.

Podobno po wypuszczeniu z więzienia w Brześciu we wrześniu/październiku 1939 roku przejeżdzał przez BN kierując się do jednego z uzdrowisk na Słowacji, a później o Wiednia.:)

_________________
Drzewo jest mocą, która powoli wznosi się ku niebu- Antoine de Saint-Exupéry Dębowy Jar


Na górę
 
Post: 25-02-2013 14:32 
Offline

Rejestracja: 14-01-2011 17:43
Posty: 282
Lukasz_konrad pisze:
Podobno po wypuszczeniu z więzienia w Brześciu we wrześniu/październiku 1939 roku przejeżdzał przez BN kierując się do jednego z uzdrowisk na Słowacji, a później o Wiednia.

A jechal pociagiem , samochodem czy furmanka? To by nam wyjasnilo w przyblizeniu ktoredy jechal przez BN no i okreslaloby terytorialny zakres naszego zainteresowania jego osoba.

_________________
"Jeden tam tylko jest porządny człowiek: prokurator, ale i on,
prawdę mówiąc, świnia." Gogol M.W.


Na górę
 
Post: 25-02-2013 14:46 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
janrajchel, masz absolutną rację. Wątek zamyka.

A co do Beskidu Niskiego, to zastopowałeś jeden konkurs, może zadasz pytanie?
viewtopic.php?f=17&t=2711&start=1860#p35595

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl