Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 09:57

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: 14-10-2012 21:33 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
W dniu dzisiejszym, jak dowiedziałem się z lokalnego portalu informacyjnego jacyś debile zdemolowali kilka nagrobków na cmentarzu nr 91 w Gorlicach...
Pozwalali je z postumentów i rozbili na bloki, szkody to pewnie z kilkanaście tys. złotych :evil:

Coraz więcej tych demolek na cmentarzach z I wojny, coś mi się widzi, że to przez to, że coraz bardziej one "nie nasze", coraz bardziej niczyje te cmentarze. Myślę sobie, że raczej nie zrobiły tego osoby które w szkole grabiły na nim liście w ramach wuefu czy innej godziny wychowawczej, także ze względu na "poważny" wiek tychże.
Ostatnimi razy kiedym na nim bywał łatwiej mi było spotkać tam pana/panią wyprowadzających pieska niźli młodzież w trakcie edukacji (o edukacji przez pracę społeczną - którą i ja swego czasu tam odebrałem - nie wspominając).

O tempora, o mores !

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 15-10-2012 07:30 
Offline

Rejestracja: 02-11-2009 13:01
Posty: 160
Poprzewracane nagrobki były tam już ponad 3 tygodnie temu (mieszkam pod tym cmentarzem i chodzę tam co mniej więcej tydzień). Winni demolki to zapewne nasza wspaniała młodzież "aktywnie" spędzająca czas z alkoholem, którą często widuje się w tych okolicach (ślady puszek i butelek wokół bramy głównej), ale ciężko przyłapać kogoś na gorącym uczynku, bo nie wiadomo kiedy się tam schodzą.


Na górę
Post: 15-10-2012 08:28 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
Poprzewracane nagrobki były tam już ponad 3 tygodnie temu (mieszkam pod tym cmentarzem i chodzę tam co mniej więcej tydzień)

Ja tam jestem mniej więcej raz na 2 miesiące :oops: Tak , że o demolce dowiedziałem się z "newsa"...

Mam nadzieję, że jak dosyć często "monitorujesz" jego stan to w razie czego nieprawidłowego dzwonisz gdzie trzeba (np. do Wydziału Gospodarki Komunalnej UM Gorlice)?

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 15-10-2012 08:43 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-04-2012 22:44
Posty: 316
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
No a co na to nasza wspaniała Policja ? Przecież w tak małej społeczności gorlickiej, nie jest zbyt dużym problemem namierzyć ową "niesforną" młodzież, przecież tego aktu wandalizmu nie dokonali "obcy".
Cmentarz, jakiegokolwiek obrządku, powinien stanowić świętość - taka idea przyświecała twórcom cmentarzy.

_________________
"... Jeszcze nie czas swe marzenia do walizek kłaść,
jeszcze nie czas, by piosenki nasze śpiewał tylko wiatr..."


Na górę
Post: 15-10-2012 10:30 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
Cmentarz, jakiegokolwiek obrządku, powinien stanowić świętość - taka idea przyświecała twórcom cmentarzy.

Niewątpliwie, zacne życzenie. Jednakże twórcom cmentarzy (m.in. gorlickiego nr 91) przyświecały i inne idee. Na przykład by wdzięczny lud powszechnie opiekował się grobami, nawiedzał je , oświetlał i ozdabiał kwiatami w rocznice i święta... Ale jak i twoje życzenie pozostało to w sferze tzw. "pobożnych życzeń".

Z drugiej strony jak już wspomniałem cmentarz nr 91 z roku na rok się "parkizuje" to znaczy przestaje pełnić w świadomości funkcję "historyczno - sakralną" a staje się wyłącznie miejscem do rekreacji (kulturalnej jak spacery czy mniej pasującej do powagi i dostojeństwa miejsca jak wyprowadzanie psów czy zabawa z dziećmi w kopanie piłki pomiędzy nagrobkami). W tym świetle wydaje mi się bardzo słuszną decyzja podjęta ongi przez władze Gorlic o usunięciu z terenu cmentarza ławeczek parkowych (tak, tak były takowe).

Wydaje mi się że pewnym incydentom można by zapobiec odpowiednio wychowując młodzież w duchu obywatelskim - dawne czyny społeczne (w tym akcje sprzątania cmentarzy wojennych) jeśli odjąć otoczkę ideologiczną nie były w moim odczuciu szkodliwe. Dzisiaj w takiej akcji społecznej na cmentarzu 91 widziałbym właśnie młodzież szkolną którą można by kształtować co do świadomości znaczenia tego miejsca. Z kolei własny wkład pracy uświadamiałby młodym ludziom, iż jest to ich własne miejsce, nie jakiś tam "austriacki" (ba, dobrze jeśli nie "niemiecki"!) cmentarz. Tacy na pewno by nie demolowali.

No ale w dobie "szukania dziury w całym" lepiej się tłumaczyć, że nie da rady, bo nie ma tego w programie nauczania, bo nie można zmuszać młodzieży do pracy zwłaszcza poza szkołą, bo kwestia ubezpieczenia itp. a zamiast tego do sprzątania cmentarza zagonić za karę więźniów. I tak zamiast zaszczytnej powinności wykonywanej radośnie przez młodzież utrzymanie i dbanie o cmentarze wojenne spycha się do tej samej kategorii uciążliwych czynności do których należy czyszczenie rowów przydrożnych czy zamiatanie ulic przez skazanych.

To takie dygresje, oczywiście na marginesie tematu.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 15-10-2012 13:00 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-04-2012 22:44
Posty: 316
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Tak, masz świętą rację @ uruloki - czasy się diametralnie zmieniły - i wychowanie, i wartości, i wszystko to, co pozwala nam czuć się "człowiekiem". Niemniej, nic nie usprawiedliwia demolowania cmentarzy.
To, co piszesz (o wdzięcznym ludzie) - napewno miało w wypadku Gorlic znaczenie ale jeśli pomyśleć o tych wszystkich cm, rozrzuconych na terenie BN i o pochowanych tu sprzymieżonych w jednej ziemi z "wrogami" - tego tylko mogła dokonać cywilizacja zachodnia, mająca na względzie,że każdemu żołnierzowi należy się godny pochówek.
I tego (w rozumieniu NARÓD) nie potrafimy docenić.

_________________
"... Jeszcze nie czas swe marzenia do walizek kłaść,
jeszcze nie czas, by piosenki nasze śpiewał tylko wiatr..."


Na górę
Post: 15-10-2012 13:40 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
Niemniej, nic nie usprawiedliwia demolowania cmentarzy.

A czy ja usprawiedliwiam :shock: :?:

Cytuj:
- tego tylko mogła dokonać cywilizacja zachodnia, mająca na względzie,że każdemu żołnierzowi należy się godny pochówek

No, wcześniej różnie z tym bywało w tej "cywilizacji zachodniej", także i później Niemcy należący przecież do ścisłego rdzenia "cywilizacji zachodniej" mieli inne poglądy...

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 15-10-2012 13:47 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Cytuj:
jeśli pomyśleć o tych wszystkich cm, rozrzuconych na terenie BN i o pochowanych tu sprzymieżonych w jednej ziemi z "wrogami" - tego tylko mogła dokonać cywilizacja zachodnia, mająca na względzie,że każdemu żołnierzowi należy się godny pochówek.


To mnie zaintrygowało... Gdzie z zachodu (z której wojny) przywędrowały więc do nas te wzorce cywilizacyjne?

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 15-10-2012 14:18 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-04-2012 22:44
Posty: 316
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
HM - może źle się wyraziłem (piszę w pociągu, więc...) - nie przypuszczam, że gdyby I WŚ wygrała Rosja, ucziliby wspólnym pochówkiem WROGÓW ? a nawet i swoich (mięso armatnie).


Na górę
Post: 15-10-2012 14:35 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Należy zauważyć, zupełnie na marginesie :lol: że jednak I wojny Austro-Węgry nie wygrały :lol:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 15-10-2012 18:43 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-04-2012 22:44
Posty: 316
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Idźmy dalej - nie ma wolnej Polski, ja jestem Andreas z Warthegau...
Kończymy, Panowie dyskusję nad "jeszcze jedną demolką".


Na górę
Post: 15-10-2012 18:45 
Offline

Rejestracja: 02-11-2009 13:01
Posty: 160
uruloki pisze:
Mam nadzieję, że jak dosyć często "monitorujesz" jego stan to w razie czego nieprawidłowego dzwonisz gdzie trzeba (np. do Wydziału Gospodarki Komunalnej UM Gorlice)?

Jak narazie to jedyna taka demolka jaką zauważyłem. Poprzednim razem (bodajże gdzieś na wakacjach) zauważyłem złamany jeden nagrobek (widać było po śladach pęknięcia iż został potraktowany "z buta"), ale po 2 tygodniach zauważyłem iż został odremontowany (a raczej sklejony), teraz uległ ponownej dewastacji.

Co do dzwonienia w razie stwierdzenia nieprawidłowości to rodzi się jedno pytanie: dzwonić po to by poinformować o takim fakcie czy żeby wszcząć jakieś dochodzenie? Bo to drugie mija się z celem jeśli nie został ktoś przyłapany na gorącym uczynku.


Na górę
Post: 16-10-2012 07:57 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Wiesz morganghost zadzwonić zawsze można w sprawie tego cmentarza do Wydz. Gospodarki Komunalnej UM Gorlice a oni już tam zadecydują czy zawiadomić odpowiednie organy. Zawszeć to lepiej niż w cichości ubolewać nad zbydlęceniem społeczeństwa.

Do Andy500:
No, no - nie denerwuj się tak :lol: Twoje domniemanie, że Rosjanie wobec poległych w czasie I wojny światowej zachowywali się tak jak Sowieci w czasie II wojny jest za daleko posuniętym uproszczeniem. Zakładali bowiem cmentarze i dla swoich i dla przeciwników o czym można znaleźć wiele wzmianek np. w książce Marcina Dąbrowskiego "Cmentarze wojenne z lat I wojny światowej w dawnym województwie Lubelskim" wydanej w 2004 r. Część pochówków w Galicji Zachodniej które uporządkowali i "opracowali architektonicznie" Austriacy została zresztą pierwotnie wykonana przez Rosjan.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 29-11-2012 13:52 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19-09-2012 13:27
Posty: 12
Lokalizacja: Reda
Tak się składa, że w ostatnią niedzielę byłem na cmentarzu nr 91 po raz pierwszy. Czy ktoś Was - dużo częstszych bywalców - mógłby wyjaśnić dlaczego tablice z nazwiskami żołnierzy rosyjskich umieszczone są po zewnętrznej stronie muru. Czy oznacza to również, że poza obrębem muru są pochowani?

pozdrawiam


Na górę
Post: 29-11-2012 14:36 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
Na szczęście nie, takich praktyk raczej nie było, by chować poza murem cmentarza. Na tablicach są nazwiska żołnierzy rosyjskich, ustalone na podstawie danych archiwalnych, którzy przypuszczalnie są pochowani na tym cmentarzu. Po pierwsze, nie da się przyporządkować poszczególnych nazwisk do konkretnych grobów. Co gorsza, zdaje się że nie ma gwarancji, że ci żołnierze armii rosyjskiej spoczywają na cm. 91, czy na jakimś innym w rejonie Gorlic.

Szerzej masz tu:
http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/cme ... orlice.pdf

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl