Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 14:53

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 818 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 148 49 50 51 5255 Następna
Autor Wiadomość
Post: 29-06-2011 23:23 
Offline

Rejestracja: 25-06-2007 07:08
Posty: 479
Lokalizacja: z Beskidu Niskiego
I znowu kłamstwo... O udziale Polaków z Baligrodu w akcji w Stężnicy mówi tylko ten banderowiec (jak domniemywam, każdy upowiec jest dla Ciebie źródłem w 105% prawdziwym) a jego wersja nie zgadza się z wersją przedstawioną przez ks. Piętowskiego... To, że upowiec zaniża liczbę ofiar akcji "Burłaki" to mnie nawet jakoś nie dziwi. Brożyniak twierdzi, że według drugiej wersji odwetowy atak radzieckich partyzantów na Stężnicę (jakoś nie wspomina o udziale mieszkańców Baligrodu w tym wydarzeniu) był tylko pretekstem dla UPA. Zresztą, gdyby nie Stężnica, chłopcy-upowcy zawsze mogliby mordować w odwecie za klęskę Chmielnickiego pod Beresteczkiem. Między "odwetem" a "pretekstem" jest pewna subtelna różnica, ale jeżeli jej nie widzisz to dyskusja traci sens. Kabirze! Myślisz, że jak będziesz dalej kłamał to z UPA zrobisz organizację składającą się ze świętych młodzianków???

_________________
Kto mówi prawdę, ten niepokój wszczyna.

Cyprian Kamil Norwid


Na górę
Post: 29-06-2011 23:34 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Cytuj:
Zresztą, gdyby nie Stężnica, chłopcy-upowcy zawsze mogliby mordować w odwecie za klęskę Chmielnickiego pod Beresteczkiem.

Dobre, Beskidnik, naprawdę dobre :lol: Szczególnie, jak się nie ma argumentów do dyskusji.


Na górę
Post: 30-06-2011 04:44 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Beskidnik pisze:
I znowu kłamstwo... O udziale Polaków z Baligrodu w akcji w Stężnicy mówi tylko ten banderowiec (jak domniemywam, każdy upowiec jest dla Ciebie źródłem w 105% prawdziwym) a jego wersja nie zgadza się z wersją przedstawioną przez ks. Piętowskiego... To, że upowiec zaniża liczbę ofiar akcji "Burłaki" to mnie nawet jakoś nie dziwi. Brożyniak twierdzi, że według drugiej wersji odwetowy atak radzieckich partyzantów na Stężnicę (jakoś nie wspomina o udziale mieszkańców Baligrodu w tym wydarzeniu) był tylko pretekstem dla UPA. Zresztą, gdyby nie Stężnica, chłopcy-upowcy zawsze mogliby mordować w odwecie za klęskę Chmielnickiego pod Beresteczkiem. Między "odwetem" a "pretekstem" jest pewna subtelna różnica, ale jeżeli jej nie widzisz to dyskusja traci sens. Kabirze! Myślisz, że jak będziesz dalej kłamał to z UPA zrobisz organizację składającą się ze świętych młodzianków???

Oczywiście, że pretekst. Moim zdaniem podobnym pretekstem było spalenie w odwecie na rozkaz Kiryluka - Ukraińca z NKWD stojącego na czele polskiego oddziału Mchawy, odwet na ludności ukraińskiej, przy okazji wojsko spaliło gospodarstwa polskie. Pisałam już o tym wcześniej cytując list Pawłusiewicza.


Na górę
Post: 30-06-2011 10:57 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Za kolejne posty nie zawierające żadnych treści merytorycznych, nie wnoszące nic do dyskusji, a mające jedynie na celu jej zaognienie i prowokację będą ostrzeżenia i wiążące się z tym konsekwencje regulaminowe.

janrajchel pierwszy.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 30-06-2011 13:45 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Dziwne ....
Słowianka pisze:
"6.08.1944r ( niedziela ) w godzinach rannych oddział UPA pod dowództwem „Burłaka” dokonał napadu na Baligród.... Zginęli wówczas:.... Jan Szpot rolnik....."

Beskidnik pisze:
3 lub 4 sierpnia został uprowadzony i zamordowany przez UPA mieszkaniec Baligrodu Jan Szpot.

Coś nie tak chyba ....


Na górę
Post: 30-06-2011 14:52 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
Kabir ja nie konsultuję z Beskidnikiem wypowiedzi na tym forum. Nie konsultuję niczego z nikim , ani z Tobą ani z Lucyną , ani administratorem tego portalu. Każdy z nas korzysta z innych materiałów dlatego te informacje nie mogą być podobne …

Tylko to , co ściśle przystaje do siebie i pasuje jak ulał, jest nieprawdziwe , bo ludzie nie patrzą na to samo wydarzenie z tej samej perspektywy. Inaczej będzie opisywał sytuację kat a inaczej ofiara….
Inaczej będzie patrzył polityk, inaczej osoba niezrzeszona ...

Podaję teraz fragment zeznań Włodzimierza Szczygielskiego ps „Burłak”. Może coś nowego wniesie w temacie Baligród -1944….

„ w (…) 1944 r otrzymałem polecenie od Bohdana, abym przeprowadził akcję na Baligród , celem zlikwidowania ludzi zapodanych na liście od „Postriała” gdzie figurowało ok. 40 ludzi narodowości polskiej. Na polecenie to dałem rozkaz „Birowi” aby przeprowadził tę akcję , dodając mu do dyspozycji również sotnie „Puchacza” – jak mi wiadomo , imienny wykaz tych osób otrzymał „Bir” od „Bohdana” , a ja po dwóch godzinach razem ze swoja sotnią , poszedłem pod Baligród do wsi Stężnica i tam na skrzyżowaniu drogi zatrzymałem sotnię, sam zaś pojechałem do Baligrodu do apteki, gdzie był „Postrił” tam załadowaliśmy na furmankę leki, natomiast tego aptekarza , razem z rodziną i dwóch lekarzy zabraliśmy ze sobą w celu zatrudnienia ich u siebie , względnie dopomożeniu im w przedostaniu się za granicę do Czechosłowacji, gdyż byli to Ukraińcy
i obawiali się odwetu ze strony Polaków. Po zabraniu medykamentów , razem ze sotnią „Bira” i „Puchacza” wycofałem się w kierunku wsi Rudawa , po drodze dołączyła moja sotnia a obok wsi Stężnica i Rudawa mieliśmy potyczkę z oddziałem partyzantów sowieckich na koniach , gdzie zostaliśmy rozproszeni, ponieważ tych potyczek było kilka , a później stoczyliśmy kilkugodzinny bój , ja zabiłem 6 partyzantów. Jakie straty były po stronie sowietów tego nie wiem. Po tym boju wszystkie trzy sotnie zakwaterowały we wsi Żernica Wyżna , gdzie dołączył do nas nowy oddział w sile ok. 100 ludzi pod dowództwem okręgowego prowidnyka „ Łuchowego” z SB z którym przyszedł prowidnyk PS. „Ren” Mizernyj Antoni ( lub Marcin) późniejszy dowódca odcinka UPA ..."

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny
ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
Post: 30-06-2011 15:03 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Przecież nie mam pretensji do Ciebie, czy do Beskidnika (a raczej do Brożyniaka), zwróciłem tylko uwagę na pewną niezgodność. jak ktoś coś będzie wiedział bliżej, to może wyjaśni. Natomiast przytoczone przez Ciebie zeznania "Burłaki" mniej więcej pokrywają się z tym, co ja wiem. Warto jeszcze dodać, iż pomimo tego, że sąd znał zeznania "Burłaki", to nie wziął pod uwagę jego roli w ataku na Baligród, co i tak nie zmieniło wymiaru kary. Też dziwne.


Na górę
Post: 30-08-2011 13:34 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
A ja właśnie kupiłem w promocji (20% zniżki) G.Motyki "Od rzezi wołyńskiej do akcji "Wisła". Poczeka trochę na swoją kolej (jestem w nieustannym czytelniczym niedoczasie) ale wcześniej czy później przeczytam. Pozdrawiam z szaroburego Gdańska.


Na górę
Post: 14-09-2011 09:22 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Ja tak trochę poza tematem. Ostatnimi czasy miałam przyjemność spotkać wiele osób, które zostały wraz z rodzinami wysiedlone w ramach akcji "Wisła". Prawdę powiedziawszy niewiele dowiedziałam się jeżeli chodzi o fakty ale bardzo dużo o atmosferze, sposobach ewakuacji rodzin grekokatolickich itd. Miałam też możliwość porozmawiać z Panem Profesorem z pewnej uczelni wojskowej, który na początku lat 50-tych był dowódcą jednostki wojskowej w Sanoku. Przede wszystkim interesowało mnie dlaczego przeprowadzono akcję "Wisła" na Łemkowsczyźnie. No cóż, Pan Profesor potwierdził, iż według jednego z założeń wysiedlenia nie miały objąć Beskidu Niskiego, tam popararcie dla UPA było małe ale zadecydowały sprawy poza militarne. Obawiano się, że ludność łemkowska w przyszłości może stwarzać problemy więc objęto ją wysiedleniem.

Sprawa zaległa dotycząca mordów żołnierzy polskich przez ludność rusińską w 1939 r. Polecono mi "Stosunki polsko-ukraińskie po wybuchu II wojny światowej. Zarys" W. Piętowskiego. Jest tam o mordach na terenie Pogórza m.in. w Hłudnie, Jaworniku Ruskim, Wybrzeżu, Słonnem.


Na górę
Post: 09-11-2012 13:02 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
http://wyborcza.pl/1,91446,12820083,Pos ... cznej.html

Moim zdaniem rolą rządu i parlamentu powinno być zajmowanie się teraźniejszością i przyszłością, a nie grzebaniem w historii.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 09-11-2012 14:52 
Offline

Rejestracja: 31-08-2012 20:59
Posty: 342
Oczywiście, że Sejm powinien głównie zajmować się sprawami bieżącymi, ale można i na to spojrzeć z nieco innej strony - jesli istnieje coś takiego, jak tzw. Głos Narodu w Sprawach Historycznych, to jego najlepszym wyrazicielem wydaje się właśnie Sejm, a nie np. Konwent Zmurszałych Historyków, Klub Telewizyjnych Celebrytów z Ostatniego Półrocza czy Komitet Centralny Ogólnopolskiego Patriotycznego Porozumienia Kiboli.

Potępienie Akcji Wisła przez Sejm byłoby moim zdaniem ładnym gestem zarówno w stosunku do polskich mniejszości, jak i sąsiadów-Ukraińców. W stosunku do tych ostatnich byłoby też małą lekcją poglądową, którą by zrozumieli lub nie, ale od udzielenia której by nam niczego nie ubyło.

Problem widzę w czym innym - wniesienie projektu rezolucji w tej sprawie nieuchronnie włączy standardowy ostatnio mechanizm jak oni są za, to my jesteśmy przeciw. PO będzie za, zaś Narodowa Demokracja w Formacie Kieszonkowym, oops, przepraszam, PiS, będzie przeciw, gardłując do obrzęku migdałków o UPA i o Wołyniu. SLD będzie podzielone, PSL się wstrzyma, a poslowie Ruchu Palikota zupełnie nie załapią o co chodzi, myśląc, że kłótnia idzie najpewniej o regulację Wisły. Czyli innymi słowy, będzie cyrk, z tą różnicą, że w cyrku artystom fikołki zwykle się udają, a całość jest tańsza w utrzymaniu.

Ale to już nie wina projektodawców tej rezolucji i temat odlegle związany z Beskidem Niskim.


Na górę
Post: 10-11-2012 07:24 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05-11-2009 09:22
Posty: 262
Lokalizacja: Uście Gorlickie
Jestem podobnego zdania co Turpin. Ideologię odpowiedzialności zbiorowej reżimu komunistycznego trzeba potępić, żeby w przyszłości, nikomu nie przyszło do głowy coś podobnego. Zakładając, że Parlament to reprezentacja narodu to wydzwięk takiej uchwały będzie większy. Z tekstu Wyborczej wynika, że ugrupowania polityczne są dość jednomyślne w tej sprawie, choć może być różnie (Turpin dobrze to ujął).
Wiem, że nie jest to związane bezpośrednio, ale zastanawia mnie czy ktokolwiek słyszał o podobnej inicjatywie ze strony ukraińskiej a dotyczącej akcji antypolskiej np w Galicji Wsch. Nie chodzi o otwarty list intelektualistów, ale raczej o poziom władzy ustawodawczej.
pozdrawiam
Lukasz

_________________
Drzewo jest mocą, która powoli wznosi się ku niebu- Antoine de Saint-Exupéry Dębowy Jar


Na górę
Post: 10-11-2012 09:48 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
System, który wskazywał narodowi, w imieniu tegoż narodu oczywiście - z kim się ma jednać. kogo przepraszać, a przed kim klękać odszedł w niepamięć i mam nadzieję, że nie wróci. Parlament niech się zajmie funkcjonowaniem państwa, a jak posłowie nie mają co robić, przy tymże, to znaczy, że jest ich za dużo. Niech idą na wódke, jadą do rodziny, czy na wczasy... Majstrowanie przy historii przez polityków nikomu jeszcze na dobre nie wyszło i nie wyjdzie.

Lukasz_konrad pisze:
Ideologię odpowiedzialności zbiorowej reżimu komunistycznego trzeba potępić,


I tak się właśnie kończy takie majstrowanie. O odpowiedzialności zbiorowej było też w Wyborczej - nie wiem czy to z tekstu rezolucji, czy od dziennikarza.

Komuniści chcieli, żeby AW była tak postrzegana - i jak widać całkiem dobrze im to wyszło.
AW nie ma nic wspólnego z odpowiedzialnością zbiorową - była zaplanowaną akcją, której efektem miało być wyeliminowanie "problemu ukraińskiego". W szerszym kontekście, elementem planu stworzenia jednolitego etnicznie państwa szczęśliwych ludzi.
Pisanie o odpowiedzialności zbiorowej w pewnym sensie usprawiedliwia AW.

btw.
turpin pisze:
to jego najlepszym wyrazicielem wydaje się właśnie Sejm, a nie np. Konwent Zmurszałych Historyków, Klub Telewizyjnych Celebrytów z Ostatniego Półrocza czy Komitet Centralny Ogólnopolskiego Patriotycznego Porozumienia Kiboli.

Czy naród na prawdę wg Ciebie potrzebuje głosu przewodniego, który będzie go prowadził przez odmęty i labirynty historii? Jak już to rola programu i nauczania historii.

Większość społeczeństwa o AW nie słyszała, jeszcze większa większość ma ją gdzieś. Mniejszość, która słyszała i która ma określone zdanie nt. i tak tego zdania nie zmieni... Nasłuchamy się tylko bicia piany przez ignorantów i kolejnej sejmowej wojenki.

Myślicie, że jaki odsetek parlamentarzystów wie o co chodzi? Ja myślę, że na pewno mniejszy, niż ten, który zabierze w sprawie głos...

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 11-11-2012 07:14 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05-11-2009 09:22
Posty: 262
Lokalizacja: Uście Gorlickie
HM pisze:
Komuniści chcieli, żeby AW była tak postrzegana - i jak widać całkiem dobrze im to wyszło.
AW nie ma nic wspólnego z odpowiedzialnością zbiorową - była zaplanowaną akcją, której efektem miało być wyeliminowanie "problemu ukraińskiego". W szerszym kontekście, elementem planu stworzenia jednolitego etnicznie państwa szczęśliwych ludzi.
Pisanie o odpowiedzialności zbiorowej w pewnym sensie usprawiedliwia AW.

Zgoda gdybyśmy tylko brali pod uwagę tylko jedną przyczynę AW czyli stworzenie jednolitego etnicznie państwa. Przyczyn jak wiesz było więcej. Mówiąc o odpowiedzialności zbiorowej mam na myśli np. zwalczanie partyzantki UPA. Władze komunistyczne kierowały się odpowiedzialnością zbiorową traktując wszystkich Ukraińców "jako jednorodną masę o wyraźnym nacjonalistycznym, antypolskim i antykomunistycznym obliczu" (E. Misiło). W BN poparcie dla UPA było minimalne (było to już poruszane na tym forum), a mimo to właśnie dzięki takiej ideologii ludność wysiedlono. O utożsamianiu całej ludności ukraińskiej z UPA pisze również G. Motyka.

W ostatnich wyborach na Ukrainie znaczący wynik osiągnęła partia nacjonalistyczna Swoboda (ok 10%). Nie oznacza to zwrotu nastrojów u sąsiada, ale zostało to odnotowane. Inicjatywa naszego Sejmu może wpłynąć na relacje między krajami w przyszłości. Oczywiście zgoda, ze są ważniejsze sprawy dla parlamentarzystów i nimi najpierw trzeba się zająć.

_________________
Drzewo jest mocą, która powoli wznosi się ku niebu- Antoine de Saint-Exupéry Dębowy Jar


Na górę
Post: 11-11-2012 19:08 
Offline

Rejestracja: 23-11-2010 20:26
Posty: 75
HM - coś mi się wydaje że gdyby było dokładnie tak jak piszesz z tym czystym etnicznie państwem , gdyby ówczesne władze bardzo tego chciały to by to zrobili inaczej. Nie wywozili by Łemków 300-600 km od domu tylko kilka tysięcy kilometrów. Na Syberie. Pamiętaj że były to czasy że jak władza chciała się kogoś pozbyć to to robiła albo kulą w łeb albo fundowali wyjazd za Ural. Ilość nie stanowiła dla nich żadnego problemu - myśle że wiesz ilu ludzi odstrzelili najczęściej bez powodu do śmierci Stalina.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 818 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 148 49 50 51 5255 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl