Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 14:23

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 5 6 Następna
Autor Wiadomość
Post: 26-07-2012 10:29 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Ponieważ mam kilka zdjęć archiwalnych z remontów cerkwi w Beskidzie Niskim postanowiłem podzielić się tymi zasobami z Szanownymi Beskidnikami płci obojga zachęcając jednocześnie do aktywności "w tym temacie".
Podczas rowerowych wędrówek Grupy Entuzjastów Jednośladów "GEJ" w 2007 r. mieliśmy m. in. okazję przyglądnąć się pracom przy remoncie cerkwi śś. Kosmy i Damiana w Krempnej.
Remont był konieczny albowiem kopuła wieży nad babińcem była niebezpiecznie odchylona i groziło to dewastacją świątyni. Remont rozpoczął się w maju 2007 r. W jego trakcie 24 lipca tegoż roku w czasie prowadzonych robót runęła do wnętrza świątyni kopuła i dach nawy głównej. Powodem był zły stan techniczny konstrukcji ścian nośnych nawy. Przy pomocy dźwigu podniesiono zawalone elementy i przeniesiono na zewnątrz. Wszystko zakończyło się szczęśliwie, cerkiew odzyskała dawny blask a ikonostas też do niej powrócił.
Zdjęcia, które prezentuję zostały wykonane 10 sierpnia 2007 r.
Obrazek
Na zdjęciu poniżej przebieg prac remontowych obserwuje jedna z czołowych cyklistek w/w Grupy.
Obrazek
I jeszcze fragment cerkwi o kokonie rusztowań
Obrazek


Na górę
Post: 09-08-2012 17:40 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Remont cerkwi prawosławnej p.w. św. Kosmy i Damiana w Bartnem. Zdjęcia z końca czerwca 2009 r.
Obrazek

Obrazek


Na górę
Post: 03-09-2012 17:19 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
A to zdjęcia z tegorocznego weekendu majowego.
"Budulec" starannie ułożony:
Obrazek
Obiekt oczekujący na zabieg upiększający:
Obrazek
Ten sam obiekt z bliższej perspektywy:
Obrazek
Ten sam obiekt od strony wejścia, czyli cerkiew w Hańczowej:
Obrazek


Na górę
Post: 04-09-2012 07:07 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
A teraz już stoi w nowym goncie :D

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 04-09-2012 18:44 
Offline

Rejestracja: 02-12-2009 21:42
Posty: 462
Lokalizacja: Gorlice
A cerkiew w Bałuciance wygląda nie zwykle okazale już pod koniec remontu. Jutro wrzucę fotki z wizyty z przed 2 tygodni!

_________________
Jeśli czcić chcecie poległych bohaterów / Podarujcie swe serca ziemi, która ich kryje.
Inskrypcja cmentarza nr 59 Przysłup


Na górę
Post: 24-09-2012 18:25 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Ponieważ "jutro" u felka 89 coś za długo trwa, jeszcze jedno zdjęcie z majowego remontu cerkwi w Hańczowej
Obrazek
A tę stojącą w pobliżu cerkwi studnię też - mam nadzieję - wyremontowano
Obrazek


Na górę
Post: 20-10-2012 10:28 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
A tak prezentowało się wnętrze XVIII w. cerkwi pw. Opieki Bogurodzicy w Zdyni, gdym je odwiedzał w lipcu ub. roku:
- tuż po nabożeństwie
Obrazek
- i chwilę później
Obrazek

Obrazek
P.S. I może to być kolejna propozycja "wycieczki" podczas listopadowego spotkania w Zdyni. Lekka, łatwa i pożyteczna. I cmentarz tuż tuż.


Na górę
Post: 26-10-2012 08:35 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Rzecz wprawdzie nie dotyczy Beskidu Niskiego, ale uraduje serca wszystkich miłośników architektury sakralnej. Przedwczoraj byłem uczestnikiem smutnej uroczystości w Cieszanowie. Mając chwilę czasu zwiedziłem centrum tego uroczego miasteczka i miałem okazję zauważyć, że greckokatolicka cerkiew św. Jerzego z 1900 r. z polichromią Grzegorza Kuźniewicza jest remontowana. Przy tej okazji zapewne uporządkowany zostanie teren przycerkiewny, gdyż fragmenty nagrobków złożone zostały, póki co, w jednym miejscu, obok dzwonnicy. Jak wygląda ta cerkiew można zobaczyć-łącznie z prezentacją wnętrza- na stronach internetowych.
P.S. A znajdująca się w pobliżu synagoga jest w opłakanym stanie. i pewnie tak to trwać będzie do czasu, gdy za pieniądze polskiego podatnika zostanie wyremontowana. Wówczas z pewnością znajdą się "właściciele".


Na górę
Post: 26-10-2012 18:53 
Offline

Rejestracja: 04-02-2011 18:21
Posty: 13
Do administratora w sprawie ostatniego wpisu starego zakapiora (o synagodze w Cieszanowie): nie sądzę, by wtręty antysemickie mogły być tolerowane na tym forum.


Na górę
Post: 27-10-2012 08:47 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
pmoro pisze:
Do administratora w sprawie ostatniego wpisu starego zakapiora (o synagodze w Cieszanowie): nie sądzę, by wtręty antysemickie mogły być tolerowane na tym forum.

Czy moją negatywną opinię w sprawie oddania Tarnowskim pałacu w Dukli (jak i paru innych budynków) uznasz ją jako antypolską?


Na górę
Post: 27-10-2012 09:52 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
pmoro pisze:
Do administratora w sprawie ostatniego wpisu starego zakapiora (o synagodze w Cieszanowie): nie sądzę, by wtręty antysemickie mogły być tolerowane na tym forum.

@Pmoro. Bez przesady, to co Stary Zakapior napisał to szczera prawda. Ja tam nie widzę nic antysemickiego, jakem antysemita.


Na górę
Post: 27-10-2012 20:46 
Offline

Rejestracja: 04-02-2011 18:21
Posty: 13
Sądziłem, że mój komentarz na temat słów starego zakapiora odnośnie synagogi w Cieszanowie jest jasny i czytelny. Po ostatnich wpisach widzę, że jednak tak nie jest.
Otóż wypowiedź starego zakapiora: A znajdująca się w pobliżu synagoga jest w opłakanym stanie i pewnie tak to trwać będzie do czasu, gdy za pieniądze polskiego podatnika zostanie wyremontowana. Wówczas z pewnością znajdą się "właściciele" - jest w oczywisty sposób antysemicka. Należałoby ją bowiem odczytać następująco: chytrzy i przebiegli Żydzi tylko czekają na to, by natychmiast po wyremontowaniu synagogi przez polskiego podatnika odzyskać swą rzekomą własność.
Ponadto: z kontekstu wypowiedzi starego zakapiora wynika, że przez owego „polskiego podatnika” rozumie on płacącego w tym kraju podatki obywatela narodowości polskiej. Są wobec tego w tym kraju – sprowadzając rzecz do absurdu - również „żydowscy, ukraińscy, niemieccy itd. podatnicy”, których pieniądze przeznaczane są również i na remonty np. zabytkowych rzymskokatolickich świątyń, należących do – nazwijmy to umownie – zabytków kultury polskiej.
I jeszcze jedno: czy w doprowadzeniu do opłakanego stanu (czy wręcz unicestwienia) wielu zabytków kultury ukraińskiej i żydowskiej w południowo-wschodniej Polsce nie ma też winy owego „polskiego podatnika” - miejscowego decydenta, miejscowego konserwatora zabytków, miejscowego dyrektora PGR czy wreszcie miejscowego wandala? Bo to, dlaczego „żydowskiego podatnika” w owym Cieszanowie zabrakło, to już stary zakapior wiedzieć powinien...


Na górę
Post: 27-10-2012 22:55 
Offline

Rejestracja: 21-01-2006 17:56
Posty: 296
Lokalizacja: Ruda Śląska - Orzegów
Do pmoro. Bawią mnie ludzie którzy mają fobie - w Twoim przypadku jest to aż nadto widoczne. Zwykłe zdanie starego zakapiora a jak możne je sobie wytłumaczyć, jeśli ma się fobię lub sporo złej woli - piękny przykład.


Na górę
Post: 28-10-2012 11:32 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
pmoro pisze:
Sądziłem, że mój komentarz na temat słów starego zakapiora odnośnie synagogi w Cieszanowie jest jasny i czytelny.

Jest bardzo jasny i bardzo czytelny. Zalecana systematyczna desensytyzacja.
pmoro pisze:
Otóż wypowiedź starego zakapiora: [...] - jest w oczywisty sposób antysemicka.

Czyżby? :lol:
pmoro pisze:
Należałoby ją bowiem odczytać następująco
:lol: Nie mów nam (a w każdym razie nie mnie) jak odczytywać nie Twoje słowa.


Na górę
Post: 25-11-2012 10:44 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
W Onecie wiadomość, że w cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu rozpoczną się prace nad renowacja i konserwacją ikonostasu z XVII i XVIII w. Ze względu na jego bezcenną wartość prace wymagające niezwykłej staranności potrwają conajmniej 5 lat.
Informuję o tym, choć cerkiew spoza Beskidu Niskiego, ale chyba nas Beskidników każda wiadomość o przywracaniu świetności zabytkom sakralnym na Podkarpaciu niezmiernie cieszy.
P.S. A Szanownym Kolegom Beskidnikom, "którzy dali odpór" bezsensownym zarzutom pmoro serdecznie dziękuję. Uznałem, że w tej sprawie niestosownym byłoby jeszcze cokolwiek dodawać.
I szczególna dedykacja dla humanitasa: HUMANITAS, to ty też?
Serdecznie pozdrawiam


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 5 6 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl