Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 19:19

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 104 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 57 Następna
Autor Wiadomość
Post: 16-10-2012 19:50 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06-02-2009 07:53
Posty: 65
Lokalizacja: KROSNO
Bartek Wadas pisze:
Piszecie o tej samej książce. Ona się nie ukazuje tylko ukazała właśnie około lipca...
Teraz to jest dopiero spotkanie w Gorlicach.

BW

http://prawoslawnypartyzant.files.wordp ... misilo.jpg -tu macie okładkę.
Obecności symboliki SS nie podejmuję się komentować. Powiem tyle - bardziej by ona pasowała do zbrodni na Wołyniu.
Eugeniusz Misiło lekko przesadził :-(( Od historyków wymagam więcej!


Na górę
Post: 16-10-2012 21:24 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
TLo, napiszę tak: zadziwił mnie niemiło pan Eugeniusz, bo jakkolwiek mówi bardzo sensownie (byłem na spotkaniu z nim, serio i bez wahania podziwiam jego rozsądek i warsztat) to użycie symboliki SS jest po prostu nadużyciem poważnym i bezsensownym w zestawieniu z tym co usłyszałem, a usłyszałem wiele: od krytyki środowiska ukraińskiego za ciągłe narzekanie na oficjalny stosunek RP do Akcji "Wisła", w którego miejsce powinny pojawić się konkretne działania prawnicze (materiału nie brakuje, sam go Pan Misiło podaje "na tacy") po odkrywanie mało znanych faktów jak ten, że "przybocznym" Mossora był Ostap Steca... Łemko z Komańczy, tyle, że "zsowietyzowany" (jak Świerczewski).

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 17-10-2012 06:54 
Offline

Rejestracja: 29-01-2012 15:34
Posty: 109
Na spotkaniu w Gorlicach padło jedno zdanie dotyczące symboliki SS na okładce, .... ale niech autor tłumaczy się sam.


Na górę
Post: 17-10-2012 07:08 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Owszem, autor wspomniał o podobieństwach działań w systemach totalitarnych i pomyśle grafika (nie wskazany z imienia i nazwiska w książce). Nijak to jednak - wedle mnie - nie tłumaczy nadużycia. Szkoda, bo to cenna pozycja.

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 17-10-2012 07:27 
Offline

Rejestracja: 29-01-2012 15:34
Posty: 109
W pełni się z tym zgadzam. Zamiast merytorycznej oceny zawartości książki, będzie dyskusja o okładce. Co widać nawet po naszych postach.


Na górę
Post: 17-10-2012 08:05 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Michał pisze:
Jak było spotkanie kilka lat temu w Zdyni to taka lub podobna trasa była realizowana chyba.

Tak, wiem - ale mnie na spotkaniu nie było ;)
To jest tylko - zgodnie z sugestią HM - jedna propozycja. Po to jest dyskusja aby jakiś plan nam powstał. Czekamy więc na nastepne propozycje :-)


Na górę
Post: 17-10-2012 08:40 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
W 2009 była wycieczka na Rotundę.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 18-10-2012 10:04 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05-11-2009 09:22
Posty: 262
Lokalizacja: Uście Gorlickie
Dlugi pisze:
No to czas zaproponować pierwszą trasę a mianowicie z Ługu doliną Sidławy i dalej aż do Regietowa, gdzie będzie można odwiedzić czasownię, cmentarz (a może i oba). Dalej żółtym do granicy, wyskrobanie się na Jaworzynę, ze szczytu odskok 300m do kamienia postawionego w 1901r na pamiątkę zabicia pierwszego jelonka, karkołomne zejście z Jaworzynki i dalej szlakiem granicznym, odbić z niego w miare dogodnym punkcie aby wyjść na cerkiew w Żdyni, cmentarz z grobem św. M. Sandowycza i później już drogą do Ługu.


Myślę że trasa ok, powinna być znana przez większość więc nikt się nie zgubi :)
Pozdrawioam
Lukasz

_________________
Drzewo jest mocą, która powoli wznosi się ku niebu- Antoine de Saint-Exupéry Dębowy Jar


Na górę
Post: 18-10-2012 10:30 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05-11-2009 09:22
Posty: 262
Lokalizacja: Uście Gorlickie
Odnośnie symboliki SS w pozycji E. Misiło. Widać że autor okładki osiągnął zamierzony cel czyli nagłośnienie i porównanie Akcji Wisła do zbrodni faszystowskiej. Z punktu widzenia marketingu cel pewnie będzie osiągnięty, z punktu widzenia historyków (przynajmniej cześci) - niekoniecznie.
Pozdrawiam
Lukasz

_________________
Drzewo jest mocą, która powoli wznosi się ku niebu- Antoine de Saint-Exupéry Dębowy Jar


Na górę
Post: 18-10-2012 10:57 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05-11-2009 09:22
Posty: 262
Lokalizacja: Uście Gorlickie
Inna propozycja trasy: szlakiem czerwonym przez Popowe Wierchy (też jest trochę wspinaczki, przynajmniej na początku), do drogi w Jasionce, później w lewo w kierunku Krzywej. Przed cierkwią w prawo w drogę nadleśnictwa (można podejść parę kroków i zobaczyć samą cerkiew). Górę Obszar obchodzimy od północy (bez szlaku, przyjemna trasa wśród lasu). Na skrzyżowaniu ze szlakami czerwonym i zielonym w prawo. Dalej szlakiem już tylko zielonym do drogi Jasionka- Radocyna. Tutaj też można skręcić w lewo, podejść kilak kroków i zobaczyć pomink Ofiar Thalerhofu. Dalej szlakiem Nadleśnictwa Gorlice (zielony) do Lipnej. Tutaj, w zależności od warunków pogodowych, w prawo i przez tereny Watry do Zdyni lub dalej szlakiem zielonym do Koniecznej i Zdyni. Nie wiem ile to km i jak długo zajmie piechotą, bo przejeźdzałem część tej trasy rowerem. Zakładam że w 5-6 h powinniśmy się zmieścić.
Pozdrawiam
Lukasz

_________________
Drzewo jest mocą, która powoli wznosi się ku niebu- Antoine de Saint-Exupéry Dębowy Jar


Na górę
Post: 18-10-2012 11:37 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Twoja propozycja (wariant bez Koniecznej tylko powrót drogą przez tereny Watry) mi wychodzi ok. 22km. Można by uderzyć w tamtą stronę, ale proponiowałbym odpuścić czerwony z Krzywej i po dojściu do drogi iść w stronę Jasionki i tamtejszej "alei kapliczek". Stamtąd tak jak proponujesz przez tereny Watry. Wyszło by ok. 17km.
Można by to jeszcze skrócić i zamiast poszukiwać hipotetycznego ( ;) ) szlaku zielonego spod szczytu Czarnej udać się drogami leśnymi (lub na przełaj) do drogi Lipna - Zdynia - w sumie ok. 14km.
Przy okazji można by poćwiczyć z mapą i kompasem aby nie było gadania że same GPS-y :-) ;)


Na górę
Post: 18-10-2012 12:06 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05-11-2009 09:22
Posty: 262
Lokalizacja: Uście Gorlickie
Prawde mówiąc z tym szlakiem zielonym przez Czarną to się kiedyś zgubiłem i trafiłem na jakąś trasę skuterów śnieżnych czy coś podobnego (pomarańczowe kropki). Nie miałem wtedy ze sobą GPS.

_________________
Drzewo jest mocą, która powoli wznosi się ku niebu- Antoine de Saint-Exupéry Dębowy Jar


Na górę
Post: 18-10-2012 15:08 
Offline

Rejestracja: 24-11-2009 10:14
Posty: 246
Te żółte kropki to są szlaki narciarskie wytyczone przez Stowarzyszenie Rozwoju Solectwa Krzywa. Wydali nawet mapę tych szlaków.


Na górę
Post: 21-10-2012 21:07 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Fragment relacji z prac na Długim - 20/21 X 2012 :
"Natrafiliśmy na nie znany do tej pory "obiekt", a mianowicie arcyciekawą i - choć wnękową to jednak - zupełnie różną od okolicznych kapliczkę fundacji Michała Kusaiła z 1869 :!: ; nie udało nam się od razu złożyć jej całej, ale nie wątpię, że niejednego złożona zadziwi, bo podobnej w okolicy nie ma.; brak co prawda - póki co i mimo sporego przekopanego terenu wokół - "cebulki" (innej od znanych nam dotychczas) i krzyża, ale i tak będzie to imponująca konstrukcja; późniejsze kapliczki tego typu są znacznie uproszczone i mniejsze; zadajemy sobie pytanie czy ona pochodzi z Bartnego, bo nie był bym tego taki pewien."
Potrzebuję 5-7 facetów gotowych do poświęcenia godziny na zestawienie pozostałych elementów, którzy jednocześnie pomogą przemieścić co trzeba ("co trzeba" przygotuję) z Nowicy na Długie i z powrotem 24 XI przed południem.

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 23-10-2012 12:58 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
No to myślę, że kilka osób ma już co robić w sobotnie przedpołudnie.

Tym, którzy planują wycieczkę - daję pod rozwagę długości wycieczek z poprzednich spotkań:
- Lipowiec-Kamień-cmentarze-Kamieniołomy - 14 km
- Zawadka-Piotruś - 11 km
- Zdynia-Regetów-cmentarze-Rotunda - 15 km - z tej kilka osób spóźniło się nie tylko na obiad, ale nawet na prelekcje ;)

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 104 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 57 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl