Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 15:48

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 6 Następna
Autor Wiadomość
Post: 18-10-2011 18:54 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
:lol: Czyli można powiedzieć, że dawna świetność z lata 2008 roku powróciła :lol:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 18-10-2011 20:17 
Offline

Rejestracja: 15-03-2007 08:41
Posty: 225
To już felek89 musiałby napisać, czy miał na myśli świetność z lata 2008 (akcja Crux Galiciae) czy nieświetność ostatnich lat.
http://imageshack.us/photo/my-images/70 ... 0x480.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/59 ... 0x480.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/25 ... 0x480.jpg/


Na górę
Post: 05-05-2012 10:21 
Offline

Rejestracja: 31-12-2010 18:54
Posty: 19
Lokalizacja: krynica
wiosna 2012
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/dd5 ... 524f3.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ff1 ... d4468.html


Na górę
Post: 05-05-2012 19:53 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Na cmentarzu wycinają drzewa, które wokół niego wyrosły. To żmudna praca, gdyż wiele z nich rośnie tuż przy kamiennych elementach (słupkach?), które go otaczają a niektóre tak blisko, że nie da się wykluczyć, że przy wycince niektóre z nich mogą ulec uszkodzeniu. Rozmawiałem o tym z ekipą, która tam pracuje i podzielali moje obawy, choć zapewniali, że będą ostrożni.
Z drewnianych krzyży Jurkovica ostał się tylko jeden i to w nie najlepszej kondycji. Sporo jeszcze będzie pracy przy remoncie, ale mam nadzieję, że idzie ku lepszemu.
Poniżej kilka zdjęć robionych 2 maja "na oparach baterii. Gdyby nie to, byłoby więcej.
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górę
Post: 06-05-2012 10:54 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-04-2012 22:44
Posty: 316
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Dzięki Ci, stary zakapiorze za piękne zdjęcia z odbudowującego się cm na Beskidku :-)
Ostatni raz byłem tam wiosną'09 - szczyt wieży był już mocno przechylony. Dobrze, że znalazła się kasa na odbudowę.
Pozdrawiam wszystkich (a ja się nieskromnie zaliczam do nich) "miłośników cmentarzy wojennych" :-)

_________________
"... Jeszcze nie czas swe marzenia do walizek kłaść,
jeszcze nie czas, by piosenki nasze śpiewał tylko wiatr..."


Na górę
Post: 06-05-2012 18:02 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Miłośnikowi cmentarzy wojennych odpowiada również miłośnik tychże. Dziękuję i wzajemnie pozdrawiam.
Ponieważ nie były to moje pierwsze odwiedziny tego cmentarza, to postaram się kiedyś zamieścić wcześniejsze zdjęcia, sprzed 6,7 lat jeśli syn mi je zeskanuje.


Na górę
Post: 07-05-2012 13:58 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-05-2011 15:05
Posty: 315
A czy aby te buki rosnące w linii ogrodzenia - nie były tam celowo 90 lat temu nasadzone? Aż podejrzane jest to, że rosną niemal jak od linijki.


Na górę
Post: 07-05-2012 14:05 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-05-2011 15:05
Posty: 315
I zapytanie odnośnie Beskidka: czy jesteście w stanie zidentyfikować ten oto element? Podobne 'lampiony' widziałem na zdjęciach z czasów zaraz po budowie cmentarza. Czy możliwe, ażeby 90 lat taki się uchował?

Obrazek
Obrazek


Na górę
Post: 08-05-2012 08:14 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Te buki i nie tylko buki były nasadzane w momencie tworzenia cmentarzy. Pisze zresztą o tym Frodyma w swoich "Galicyjskich cmentarzach wojennych" wspominajjąc ile i jakich materiałów, również drzew i krzewów, zużyto przy ich budowie. Przez lata to się rozrosło i zagraża wielu cmentarzom, stąd konieczność wycinki. Mam nadzieję, że ich miejsce zajmą nowe sadzonki.


Na górę
Post: 08-05-2012 20:42 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-05-2011 15:05
Posty: 315
No, na Beskidku wycięcie tyh ogromnych już przecież buków nie lada problemem będzie. Ogrodzenie też już przez nie jest porozsadzane...


Na górę
Post: 09-05-2012 05:57 
Offline

Rejestracja: 15-03-2007 08:41
Posty: 225
Baker pisze o zdjęciach zaraz po budowie cmentarza i widocznych tam „lampionach”. Które zdjęcia masz na myśli – te z krakowskiego archiwum opublikowane przez Jerzego Drogomira w „Poległych” czy jakieś inne ? Gdybyś podał gdzie je można obejrzeć, chętnie rzuciłbym okiem.

Ja te metalowe elementy wiązałbym z ostatnim ćwierćwieczem i uroczystościami, które tam bywały. To nie jest tak, że po 1918 (1945) o Beskidku całkiem zapomniano. Pamiętano.
http://imageshack.us/photo/my-images/44 ... 40x480.jpg
http://imageshack.us/photo/my-images/69 ... 40x480.jpg

Gdyby tak nie było, dach wieży runąłby już dawno, a całość zarosłaby młodnikiem. Tylko, że czasem ta pamięć przynosiła dobre a czasem złe skutki.
Jednym z takich działań było nasadzenie buków. Stary zakapior z dużym przekonaniem: „Te buki i nie tylko buki były nasadzane w momencie tworzenia cmentarzy. Pisze zresztą o tym Frodyma w swoich "Galicyjskich cmentarzach wojennych".
Nie mam w tej chwili pod ręką przewodnika Romana Frodymy, jeżeli jednak masz na myśli informacje ogólne o pracach „grupy ogrodniczej”, to nie można tego rozciągać na wszystkie celowo nasadzone drzewa - np. na Beskidku czy Wysocie (akurat w tych przypadkach jest decyzja o wycince).
Czy tak wyglądają prawie stuletnie buki ?

http://imageshack.us/photo/my-images/26 ... 40x480.jpg

Może ktoś się na tym zna i oceni.

„Grupa ogrodnicza” Kriegsgraeberabteilung ma zresztą swoje własne zasługi w nasadzaniu zbyt blisko ogrodzeń. Prawdopodobnie zakładano, iż po jakimś czasie drzewa będą wymieniane albo sadzono w myśl idei „jakoś to będzie”. I w wielu przypadkach nie jest, bo np. mury pękają.
Przy zachowaniu ostrożności buki na Beskidku powinny być usunięte bez większych strat. A usunięte być muszą, bo zagrażają słupom ogrodzenia.

Stary zakapior pisze też: „Z drewnianych krzyży Jurkovica ostał się tylko jeden i to w nie najlepszej kondycji.”. Pewnie masz na myśli ten:
http://imageshack.us/photo/my-images/68 ... 40x480.jpg
Ale to kompletny destrukt.
Wg mnie reszta jest z czasów remontu w latach 1992-93.


Na górę
Post: 09-05-2012 10:12 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
a oprocz lampionow jest jeszcze (był??) stojak na flagi zrobiony z felgi od jakiejs ciezarowki. i tez raczej nie mozna go posadzac o to, ze pochodzi z okresu budowy cmentarza

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
Post: 09-05-2012 10:57 
Offline

Rejestracja: 15-03-2007 08:41
Posty: 225
Felga w odmianie flagowej jeszcze niedawno była. Mam nadzieję, że za 2 -3 lata się przyda.


Na górę
Post: 09-05-2012 15:16 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-05-2011 15:05
Posty: 315
Felga nadal stoi, jednak co do niej to nie ma wątpliwości, że jest współczesna jak najbardziej:)

Natomiast zdjęcia lampionów - niestety tylko w pamięci je mam. Mimo usilnych prób odnalezienia źródła nie udaje mi się to... Prawdopodobnie jakieś papierowe źródło, które przewinęło mi się przez ręce i niestety już nie jestem w jego posiadaniu...


Na górę
Post: 09-05-2012 18:02 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Pisząc o "krzyżach Jurkovica" miałem na myśli ten, który widać na moich zdjęciach. I tylko ten jeden jeszcze stoi. Reszta dogorywa oparta o kamienną wieżę lub inne elementy cmentarza. Jest oczywistym, że te postawione podczas budowy nie miały szans się ostać. Chodziło po to, iż on je zaprojektował, bo przecież ich na tym cmentarzu własnoręcznie nie stawiał. Nawiasem mówiąc porównałem ten krzyż z mojej fotografii z tym, który widoczny jest w "Cmentarzach I wojny światowej w Galicji Zachodniej" autorstwa Oktawiana Dudy, tom II (str.531, ryc. 15). Wydaje się, że są identyczne. Ale z jakiego okresu pochodzi zdjęcie w w/w publikacji (wydanej w 1995 r.) to pewnie dość trudno ustalić. Z pewnością fotografia z książki pochodzi sprzed 1993 r., gdyż jak pisze autor "w 1993 r. przewidywane jest wykonanie nowych krzyży nagrobnych (na wzór dotychczasowych) oraz remont dachu kaplicy". Więc pewnie ten z mojej fotografii został postawiony najwcześniej w 1993 r.
Przy tej okazji mam pytanie dotyczące w/w publikacji. Mam drugi tom (kupiłem okazyjne po bardzo atrakcyjnej cenie, chyba w jakiejś księgarni, a może od bukinisty-nie pamiętam), lecz brak mi pierwszego. Czy któryś z Beskidników mógłby poinformować o czym traktuje pierwszy tom, bo na jego kupno pewnie nie mam co liczyć.
A swoją drogą bardzo interesujące jest porównanie wyglądu cmentarzy z tych fotografii z ich aktualnym wyglądem, czy choćby z fotografiami, które sam sporządziłem.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 6 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl