Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 09:54

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 612 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 135 36 37 38 3941 Następna
Autor Wiadomość
Post: 24-04-2012 19:45 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
Zagroda pokazowa. Najkrótsza droga do załapania się na gruźlicę odzwierzęcą.
Niedługo rozpoczną się (a właściwie już się rozpoczęły) odstrzały diagnostyczne.
Jeśli GDOŚ dalej będzie mitrężył, to wam niedługo wybiją żubry do nogi.


Na górę
Post: 24-04-2012 19:55 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Niestety masz rację.Z tego co słyszałam od leśniczego niedługo tak się stanie. Kilkanaście żubrów ma być zabitych. Ponoć gruźlica jest już u niektórych osobników w takim stanie, że są na skórze jakieś wybroczyny. To oczywiście stanowisko leśników, naukowców może być odmienne. Taki przypadek mieliśmy chyba dwa lata temu. Żubry miały być chore na gruźlicę, kilka zostało zabitych, okazało się, że były zdrowe.


Na górę
Post: 24-04-2012 21:04 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
Lucyna mylisz się:
- nie kilkanaście a co najmniej kilkadziesiąt osobników ma zostać odstrzelonych;
- objawami gruźlicy (żadnej, nawet skórnej) nie są wybroczyny;
- to nie jest tylko stanowisko leśników ale także specjalnie powołanej kilkunastoosobowej komisji złożonej z naukowców;
- takie przypadki mieliście od 1997 r,
- żubry nie miały być chore na gruźlicę, to były odstrzały diagnostyczne. W marcu 2010 r (22-26.III) odstrzelono trzy sztuki w różnym wieku. Wszystkie trzy były zdrowe.
Ponadto, główną funkcją tzw. "zagrody pokazowej" nie jest bynajmniej ekspozycja żubrów.


Na górę
Post: 25-04-2012 03:55 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
janrajchel pisze:
No ,ten watek nastepny do odstrzalu widzi mi sie.Za duzo ma wejsc i za bardzo nieprawomyslny.

To zależy tylko od Was. Będą harce trolli, nie będzie wątku. Wybacz ale ode mnie nie jest to zależne.
Właśnie jakiś wariat zaatakował mi stronkę. Na kilku domenach padła. Niech szlag trafi wszystkich internetowych popaprańców. Z całego serca im tego życzę.

Słyszałam o owych wybroczynach od leśnika. Nie znam objawów gruźlicy. Wiem, że mają być przeprowadzone odstrzały. Ostatnie szkolenie przeprowadzone przez naukowca PAN miałam w marcu 2010 r. w przeddzień odstrzału. Nikt nic nie wspominał o gruźlicy. Po powrocie ze szkolenia dowiedziałam się o wydaniu decyzji z internetu. Chciałam sprawdzić czy to prawda, ale naukowcy mnie zbyli mówiąc, że o żadnej gruźlicy nie wiedzą i żebym się skontaktowała z osobą, która wydała ów komunikat. Żubry były zdrowe.
Teraz też nie ma sensu abym to sprawdzała, nawet jeżeli uzyskam informacje to nie wolno mi będzie o tym mówić. Najgorsze jest to iż nie mogę przygotować tekstu o żubrach. Nie mam wszystkich aktualnych danych.


Na górę
Post: 25-04-2012 12:06 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
Lucyna pisze:
Na kilku domenach padła.

Znaczy ile masz tych stron? :lol:


Na górę
Post: 25-04-2012 13:42 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Ile mam domen? Chyba 5. Na razie mam 2 strony. Wracając do źubrów, byłam w zagrodzie. Źubry schowały się w lesie, trudno było dojrzeć. Żuby ciekawe ale te łany lulecznicy kraińskiej są wspaniałe. A w pobliźu czosnek niedźwiedzi


Na górę
Post: 25-04-2012 14:20 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
Ważna informacja skierowana do Lucyny, jej bieszczadzkich przyjaciół i wszystkich miłośników Bieszczadów.

TO JEST FORUM BESKIDU NISKIEGO !!! STOP BIESZCZADZKIM KLIMATOM.

Tu nie ma miejsca na tematy bieszczadzkie, problemy przewodników bieszczadzkich, dyskusje o żubrach czy spamowanie informacjami o kolejnych aktualizacjach stron internetowych.

Jest tyle świetnych, bieszczadzkich stron internetowych, że każdy tam znajdzie coś dla siebie.

Jednocześnie zapowiadamy intensywną moderację wątków, w których będą pojawiać się sprawy bieszczadzkie nie związane z Beskidem Niskim.
To samo dotyczy się usuwania postów nowych użytkowników, którzy rejestrują się na tym forum tylko po to by napisać 1-2 posty będące prywatnymi rozgrywkami skierowanymi do uczestniczących w dyskusjach uczestników tego forum

Bartek Wadas

_________________
"Sercu bliski Beskid Niski"


Na górę
Post: 25-04-2012 15:29 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Rozumiem i jestem za. Oczywiście, źe jest wiele stron godnych polecenia. Pisze z komórki więc mówiąc skrótowo powiąźę zagrodę z żubrami na Chryszczatej i w ostoi jaśliskiej. Na wschodnich rubieźach BN jest realizowany podobny program, mam też stosowną ksiąźeczke.


Na górę
Post: 25-04-2012 16:48 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-04-2012 22:44
Posty: 316
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Witam - ja [podobnie jak @Lucyna (?,!) która-jak mi się wydaje-jest przewodnikiem bieszczadzkim] jestem za a nawet przeciw łączeniu tematów Beskidu Niskiego z tematami bieszczadzkimi. I chociaż jestem młody stażem na tym forum, jednak całym sercem jestem za tym, aby to forum dotyczyło tylko i wyłącznie BN.


Na górę
Post: 25-04-2012 18:25 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Nie istnieją przewodnicy bieszczadzcy. My jesteśmy przewodnikami beskidzkimi z uprawnieniami na Bieszczady, Góry Sanocko-Turczańskie, Beskid Niski, Beskid Sądecki po doliny Popradu i na Pogórza.

To nie tak. Mnie interesuje ten wątek, dopóki jest czytany, dopóki toczy się rozmowa to według mnie wszystko jest w porządku. Jestem tu po to aby pisać o książkach, o tym co mnie interesuje. Chcecie abym poruszała beskidzkie tematu to oczywiście będę to robić. Ja jestem dla wątku, a nie wątek dla mnie. Jednocześnie mówię wprost czasami ograniczenie się terytorialne do BN jest niemożliwe. Szczególnie jeżeli chodzi o monografie przyrodnicze. Wypłynął wątek żubrów, wywiązała się dyskusja merytoryczna, której nie chciałabym przerywać. Mam kilka publikacji o żubrach, które chciałabym przedstawić. Mówi się o dwóch oddzielonych subpopulacjach bieszczadzkich ale małe ale. Druga zagroda aklimatyzacyjna powstała w 1976 r. w Woli Michowej, do której do 1980 roku trafiło łącznie 15 osobników. Ich potomkowie są spotykani też na rubieżach Beskidu Niskiego. Sama widziałam na zdjęciach żubry w Woli Michowej, oczywiście, poza zagrodą, jeden z samców samotników straszył grzybiarzy koło Osławicy, widziałam ich ślady bytowania w postaci kup w okolicach Mikowa, ślady żerowania i tropy w rowie koło Radoszyc, ostatnio mi mówiono, że znajomy zrobił zdjęcia żubrów pasących się na polach w Smolniku. Kiedy żubry były po raz pierwszy wsiedlane nie rano pod uwagę spraw genetycznych tylko płeć. Z tego co mi mówiono nie ma migracji i żubry z dwóch subpopulacji nie rozmnażają się między sobą. Należało temu zapobiec. W oparciu o księgi rodowodowe oceniono skład puli genetycznej ( w populacji stuposiańskiej nie ma brak jest genów dwóch żubrów założycieli nr 147 i nr 46, w populacji komańczańskiej żubra założyciela 46. W tej ostatniej subpopulacji przeważają geny założycieli nr 42 i 45, ta ostatnia subpopulacja jest mało zróżnicowana genetycznie. Nie dziwcie się więc, że pierwsze żubry z ogrodów zoologicznych trafiły do zagrody aklimatyzacyjnej w Woli Michowej.
Kontynuacją tego projektu jest zagroda pokazowa w Nadleśnictwie Stuposiany. Tam są dwa wybiegi: jeden pokazowy, a drugi aklimatyzacyjny. Żubry też trafiły na Słowację, a że nie uznają granic to można spotkać ich ślady bytowania w paśmie granicznym po stronie polskiej. Dodam jeszcze, że trwają prace nad powstaniem w ramach Natury 2000 nad restytucją żubra w całych Karpatach. Mogę o tym pisać ale będę poruszać tematy bieszczadzkie, lub nie będę pisać. Coś za coś.


Na górę
Post: 25-04-2012 19:00 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-09-2004 09:16
Posty: 211
Lokalizacja: Chorzów
Bartek Wadas pisze:
Ważna informacja skierowana do Lucyny, jej bieszczadzkich przyjaciół i wszystkich miłośników Bieszczadów.

TO JEST FORUM BESKIDU NISKIEGO !!! STOP BIESZCZADZKIM KLIMATOM.

Tu nie ma miejsca na tematy bieszczadzkie, problemy przewodników bieszczadzkich, dyskusje o żubrach czy spamowanie informacjami o kolejnych aktualizacjach stron internetowych.

Jest tyle świetnych, bieszczadzkich stron internetowych, że każdy tam znajdzie coś dla siebie.

Jednocześnie zapowiadamy intensywną moderację wątków, w których będą pojawiać się sprawy bieszczadzkie nie związane z Beskidem Niskim.


Czy w Hyde Parku tez nie wolno pisać na inne tematy ?
Jeżeli wolno - to niech ci co chcą tam pisują o Bieszczadach.

Ja tam wolę pisać o Bieszczadach na przeznaczonym im forum, ale również i tam są działy OT.


Na górę
Post: 25-04-2012 19:24 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Nie, nic na siłę. Jestem już za bardzo zmęczona, mam poza tym multum pracy. Być może kiedyś do tego wątku wrócę. :)


Na górę
Post: 25-04-2012 19:49 
Offline

Rejestracja: 05-01-2011 08:29
Posty: 38
Przekaz Bartka Wadasa jest jasny jak mi się zdaje: tutaj o Beskidzie Niskim.
O Bieszczadach są fora bieszczadzkie.
Zagroda w Stuposianach - Bieszczady
Zagroda w Woli Michowej - Bieszczady

Też jestem za tym aby to było forum Beskidu Niskiego.

Jesteś pewna, Lucyna, że w okolicach Mikowa to była kupa żubra? W takich przypadkach najlepiej jest zrobić zdjęcie, wrzucić je na forum - niechaj wszyscy osądzą co to za kupa i wówczas wątpliwości znikną. Podobnie z tymi zwierzęcymi śladami żerowania i tropami. Nic na siłę - po co wymyślać? Tak jak zwróciła na to uwagę Basia - Hyde Park to miejsce dla innych tematów - o czym się można przekonać zaglądając tam.


Na górę
Post: 25-04-2012 20:02 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Lucyna napisała:
"Jestem tu po to aby pisać o książkach..."
To tylko lub niemal tylko Pani tak się wydaje. Zbyt często także wyznacza sobie Pani rolę recenzenta, co krok wpadając w meandry swojej wiedzy, która nie wystarcza do pełnienia takiej roli. Przy czym nie mam nic przeciwko prezentowaniu książek. Jeżeli liczy Pani na to, że ktoś korzysta/skorzysta z Pani "prezentacji", to przydałby się jakiś porządek... książki historyczne, krajoznawcze, przyrodnicze, etnograficzne etc etc. dotyczące Beskidu Niskiego.

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 25-04-2012 20:06 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-04-2012 22:44
Posty: 316
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Żeby nie było wątpliwości - przepraszam @Lucynę za ograniczenie Jej kompetencji tylko do Bieszczad; pozdrawiam -"tylko" przod.TP nr 2482/78 :-)


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 612 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 135 36 37 38 3941 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl