Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 12:32

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
Post: 09-03-2011 07:58 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Cytuj:
Agenci CBA podejrzewają, że przekazanie Kurii Greckokatolickiej w Przemyślu zabytkowej cerkwi w Posadzie Rybotyckiej odbyło się ze złamaniem prawa. - Jesteśmy zszokowani, przecież to była nasza własność - mówi ks. Eugeniusz Popowicz, wikariusz Kurii Greckokatolickiej w Przemyślu.

- Cieszę się bardzo, że prokuratura bada tę sprawę. Bo nie tylko przekazanie kurii cerkwi budzi wątpliwości, ale także naszej byłej siedziby, tzw. Pałacu Biskupów przy ul. Śnigurskiego w Przemyślu, który także został przekazany w nie do końca jasnych okolicznościach - twierdzi Władysław Władyczyn, p.o. dyrektora Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, które do maja dzierżawiło cerkiew w Posadzie Rybotyckiej w gminie Fredropol w powiecie przemyskim.

Na razie pod lupą prokuratury jest wspomniana zabytkowa cerkiew. To efekt doniesienia Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które bada działalność Komisji Majątkowej przy MSWiA przyznającej instytucjom kościelnym utracony majątek po drugiej wojnie światowej.

Z ustaleń CBA wynika, że w przypadku jedenastu orzeczeń komisji mogło dojść do nieprawidłowości, przekroczenia uprawnień i fałszowania dokumentów. Agenci Biura podejrzewają, że nieruchomości oddawano instytucjom, które nie miały do tego prawa, ich wyceny były zaniżane, a także wysokość odszkodowań była niewspółmierna do utraconego majątku.

- Jestem zaskoczony, że CBA interesuje się cerkwią - łapie się za głowę Mariusz Śnieżek, wójt Fredropola.

- Wysoce prawdopodobne jest, że w efekcie działania Komisji Majątkowej, finansowanej przez Skarb Państwa, sam Skarb Państwa oraz instytucje państwowe i samorządowe poniosły szkody majątkowe w wielkich rozmiarach - twierdzi Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA.

Pięć prokurator w Polsce dostało zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Komisję Majątkową. Wśród nich jest Prokuratura Apelacyjna w Rzeszowie, która ma zbadać przekazanie Kurii Greckokatolickiej w Przemyślu cerkwi w Posadzie Rybotyckiej. Potwierdza to Mateusz Martyniuk z Prokuratury Generalnej.

Murowana cerkiew znajduje się na zachodnim skraju wsi. Według tradycji w podziemiach świątyni pochowano ostatniego prawosławnego władykę przemyskiego, Michała Kopystyńskiego, który zmarł 1642 r. w Kopyśnie. Remontowano ją w latach 60. i 80. ubiegłego wieku. W 1966 r. pod wieloma warstwami farby odkryto XVI-wieczną polichromię w typie bizantyjskim.

Do 25 maja zeszłego roku właścicielem cerkwi była gmina Fredropol. Świątynię wydzierżawiało wspomniane muzeum z Przemyśla. W jej utrzymanie państwo ładowało dziesiątki milionów złotych. - Ale nie mogliśmy się starać o unijne dofinansowania na remont, bo świątynia nie była naszą własnością - wyjaśnia Marta Trojanowska, wicedyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

O cerkiew cztery lata temu upomniała się Kuria Greckokatolicka w Przemyślu. - Zwrócono nam wcześniej plebanię. Naturalne było, że także świątynia powinna wrócić, skoro należała do nas - przekonuje ks. Popowicz. Przypomina sobie, że muzeum niechętnie chciało oddać cerkiew.

- Bo to był olbrzymi majątek Skarbu Państwa o ogromnej wartości, której nie da się wycenić. Ostatecznie cerkiew zwrócono, ale my nie mieliśmy w tej sprawie decydującego głosu, tylko gmina Fredropol, która była właścicielem obiektu - tłumaczy dyrektor Władysław Władyczyn.

O zwrocie cerkwi zdecydowała Komisja Majątkowa. Zarządzanie świątynią dostała parafia greckokatolicka pw. Św. Jana Chrzciciela w Przemyślu, która swoim zasięgiem obejmuje także gminę Fredropol. Kuria dziwi się, skąd podejrzenia, że cerkwię przekazano jej niezgodnie z prawem.

W prokuraturze nieoficjalnie słyszymy: - Parafia nie była spadkobiercą tego majątku, a więc nie było podstaw prawnych do przekazywania jej obiektu. Możemy mieć do czynienia z działaniem na szkodę Skarbu Państwa.

Wójt Mariusz Śnieżek o negocjacjach z kurią na temat zwrotu obiektu niewiele wie. - Bo w tym czasie zajmował się tym mój poprzednik. Ja byłem wtedy sekretarzem, tylko podpisałem protokół odbioru cerkwi. Ani wcześniej, ani później nie było żadnych dyskusji, czy kurii słusznie przekazano świątynie - mówi Śnieżek.

Ks. Eugeniusz Popowicz: - Ja nie widzę problemu, ale jeśli ktoś się dopatruje nieprawidłowości, to niech je wyjaśnia.

O Komisji Majątkowej w ostatnich miesiącach jest bardzo głośno. We wrześniu 2010 r. zatrzymano pełnomocnika instytucji kościelnych w Komisji Marka P., któremu prokuratura zarzuca m.in. korumpowanie osoby z Komisji.

P. to jedna z bardziej tajemniczych postaci ostatniego dwudziestolecia. Działając w imieniu parafii i zgromadzeń zakonnych, pomagał im odzyskiwać majątki utracone w PRL. Prokuratura zarzuca mu, że korumpował członków Komisji Majątkowej. Zrobiło się o nim głośno, gdy kilka samorządów zaprotestowało przeciwko decyzjom komisji. "Newsweek" ujawnił, że w latach 60. Marek P. był milicjantem, a potem trzy lata służył w SB.

Zarzut przyjęcia ponad 200 tys. zł łapówek od Marka P. usłyszał też mec. Piotr P., pełnomocnik strony kościelnej w Komisji. W czerwcu zeszłego roku warszawska prokuratura postawiła zarzuty siedmiu osobom w sprawie nieprawidłowości przy przekazaniu przez komisję zakonowi elżbietanek działki w stolicy.



Cerkiew greckokatolicka św. Onufrego

Jest najstarszą budowlą tego typu w Polsce. Obok cerkwi w Supraślu jedyną cerkwią obronną w kraju. Gotycka, trzyczęściowa cerkiew powstała na przełomie XIV i XV stulecia. Kwadratowa nawa, wybudowana w formie wieży obronnej zbudowana została w XV w. Najmłodsza, zachodnia część, również zachowująca formę obronną, powstała przed 1506 r. Mieściła się w niej kruchta (na parterze) i kaplica zakonna (na piętrze).

Zabudowania otoczone były podwójnym murem - jeden otaczał cerkiew, drugi - klasztor. Do dzisiaj zachowały się jedynie fragmenty obu pierścieni.

Wewnątrz świątyni stoi murowany ikonostas z dwoma wrotami. Ściany zdobione są bizantyjską polichromią z XVI stulecia.

Źródło: KAI

Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów


http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... wnie_.html

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 09-03-2011 08:40 
Offline

Rejestracja: 07-12-2006 11:02
Posty: 117
Bo to żadna cerkiew greckokatolicka jest, tylko prawosławna.
"Cerkiew greckokatolicka, najstarsza z ... XIV-XVw." :mrgreen: och KAI - a taka poważna agencja.

_________________
romaszka


Na górę
Post: 11-03-2011 13:39 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23-02-2009 15:52
Posty: 389
Obrazek Obrazek

Komisja Majątkowa bezprawnie przekazała unitom prawosławną świątynię?
za
http://www.cerkiew.pl/index.php?id=35&tx_ttnews[tt_news]=14717&tx_ttnews[backPid]=35&cHash=66ac113f3c

(link zepsuty:(

_________________
Góry, strumienie, sioła,
chciały iść z Fewroniom, Klementijom.
Zostały.
Słońce poszło.


Na górę
Post: 11-03-2011 22:56 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Hmmm, pomijając kwestię Komisji Majątkowej, która niejedno zbroiła, nie mogę zapomnieć rozmowy z jednym z księży. który dziwował się, że prawosławni nie chcą wziąć w opiekę cerkwi w Posadzie...

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 12-03-2011 09:11 
Offline

Rejestracja: 07-12-2006 11:02
Posty: 117
Hm, i pewnie to katolicki duchowny był ? Dziwować się można, zwłaszcza w kontekście słów: "Prawosławni kilkakrotnie zwracali się do władz o przekazanie Kościołowi świątyni, zawsze spotykając się z negatywnymi odpowiedziami, bądź wręcz z ich brakiem". Warto też zapoznać się z informacją na http://www.monasterujkowice.pl/photo.php?id=2654

_________________
romaszka


Na górę
Post: 12-03-2011 10:11 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
"Prawosławni kilkakrotnie zwracali się do władz o przekazanie Kościołowi świątyni, zawsze spotykając się z negatywnymi odpowiedziami, bądź wręcz z ich brakiem".
Owszem, ciekawe zdanie... tylko mało konkretne... moim rozmówcą Romaszka był ksiądz prawosławny... a konkluzja była taka, że cerkwi prawosławnej nie będzie stać na utrzymanie i konserwację...

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 12-03-2011 11:04 
Offline

Rejestracja: 07-12-2006 11:02
Posty: 117
A tego duchownego to wypowiedź niby pełna konkretów była? Dla mnie odpowiedź wojewody była konkretna, i wiele znacząca. A ów anonimowy duchowny prawosławny to zapewne o swoim stanowisku mówił, bo z całym szacunkiem argumenty użył średnio poważne.

_________________
romaszka


Na górę
Post: 12-03-2011 11:50 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Romaszka, duchowny owszem... anonimowy, bo też to prywatna rozmowa była, więc nie czuję się upoważniony do podawania jego personaliów.
Mi wydaje się, że ta cerkiew ma szczególne znaczenie dla Cerkwi Prawosławnej i stanąłbym na głowie, rzęsach, uszach i małym palcu dłoni w tej sprawie, ale nie jest moją rolą to stawanie. Dla mnie bowiem to czy należy ona do tego czy innego podmiotu jest bez znaczenia zasadniczo. Grunt żeby stała i była otoczona opieką stosowną, bo jest skarbem, nie tylko dla prawosławnych.

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 12-03-2011 15:36 
Offline

Rejestracja: 07-12-2006 11:02
Posty: 117
Rozmowa prywatna, ale na forum publiczne jednak wyszła. Panie Szymonie powiem tak, jako prawosławny, gdybym tylko miał taką możliwość ,stanąłbym na wszystkim tym co Pan przywołuje, aby cerkiew ta była własnością prawosławnych. A Pański anonimowy rozmówca "prawosławny duchowny, który dziwował się, że prawosławni nie chcą cerkwi przejąć" nie zrobił nic w tym względzie, a jeszcze do tego używa "skandalicznych" argumentów. Ale jaki sens ma owa wymiana zdań, skoro nie wiemy, czy owy anonimowy rozmówca w ogóle prawdę mówił, bo zweryfikować tego się chyba nie da, prawda?

_________________
romaszka


Na górę
Post: 29-03-2011 08:51 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
CBA - ciąg dalszy:

Cytuj:
CBA wysłało do Prokuratury Generalnej pięć kolejnych zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w ramach działania Komisji Majątkowej. Jedna ze spraw dotyczy siedziby muzeum w Przemyślu przekazanego Kościołowi greckokatolickiemu.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że zawiadomienie dotyczy decyzji z 2000 roku kiedy Komisja Majątkowa zdecydowała, że pałacyk, w którym mieściło się muzeum zostanie przekazany greckokatolickiej kurii. Bo choć budynek rzeczywiście był przed wojną jej siedzibą to jak już wtedy podnoszono nigdy nie był jej własnością. Także nieoficjalnie wiadomo, że w tym konkretnym przypadku mogło dojść do zaniżenia wartości nieruchomości.


Za:
http://www.tvp.pl/rzeszow/aktualnosci/s ... lu/4223273

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 29-03-2011 09:16 
Offline

Rejestracja: 07-12-2006 11:02
Posty: 117
Nie tak dawno w "Krakowskiej" czytałem też o wzięciu pod lupę przekazanie, bodajże 24 ha, lasu parafii greckokatolickiej w Krynicy.

_________________
romaszka


Na górę
Post: 10-05-2011 10:47 
Offline

Rejestracja: 02-12-2005 15:10
Posty: 325
Lokalizacja: Krosno
Jest śledztwo Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie w tej sprawie.


Na górę
Post: 28-02-2012 17:28 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Cytuj:
Do 12 kwietnia przedłużono śledztwo ws. ewentualnych nieprawidłowości przy przekazaniu przez Komisję Majątkową kurii greckokatolickiej w Przemyślu zabytkowej cerkwi w Posadzie Rybotyckiej oraz dwóch budynków w Przemyślu.

Jak poinformował we wtorek szef Wydziału Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie Damian Mirecki, powodem przedłużenia śledztwa jest konieczność przesłuchania jako świadków kilku członków Komisji Majątkowej i samorządowców oraz uzupełnienia niektórych dokumentów, zapoznania się z dokumentami archiwalnymi, w tym także dotyczącymi statusu poprzednich właścicieli czy użytkowników przekazanych budynków.

Mirecki wyraził nadzieję, że są to już ostatnie czynności przed podjęciem decyzji, dotyczącej dalszego postępowania - czy zostaną komuś postawione zarzuty, czy śledztwo zostanie umorzone. Prokurator przypomniał, że na obecnym etapie śledztwo jest prowadzone "w sprawie".

Śledztwo zostało wszczęte w kwietniu 2011 roku po zawiadomieniu CBA dotyczącym przekazania kurii greckokatolickiej w Przemyślu budynku cerkwi w Posadzie Rybotyckiej oraz dwóch budynków w Przemyślu - byłego budynku po Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, w którym wcześniej mieścił się Galicyjski Fundusz Religijny "Pro Summa", oraz poprzedniej siedziby wojewódzkiej biblioteki publicznej, gdzie jeszcze wcześniej znajdowało się Bractwo św. Mikołaja.

Chodzi o sprawdzenie, czy doszło do przestępstwa przy procedurze przekazania zabytków kurii greckokatolickiej i w samej decyzji o przekazaniu majątku. Dotychczas rzeszowska prokuratura zapoznała się już m.in. z dokumentacją tej sprawy przesłaną przez CBA.

Pod koniec lutego ub. roku szef CBA Paweł Wojtunik powiadomił Prokuraturę Generalną, że mogło dojść do popełnienia przestępstw niegospodarności, poświadczenia nieprawdy i przekroczenia uprawnień w przypadku kilkunastu orzeczeń Komisji Majątkowej, które mogły spowodować szkodę majątkową w wielkich rozmiarach. Wśród tych spraw jest właśnie przekazanie cerkwi w Posadzie Rybotyckiej i budynków w Przemyślu. Decyzją prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta sprawa trafiła do rzeszowskiej prokuratury.

Komisja Majątkowa przestała istnieć z początkiem marca 2011 roku, po wejściu w życie nowelizacji Ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego. Działała przez ponad 20 lat i decydowała o zwrocie Kościołowi katolickiemu nieruchomości skarbu państwa. Od jej orzeczeń nie przysługiwały odwołania.



za:
gazeta.pl
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... zaniu.html

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl