Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 13:24

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 130 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 59 Następna
Autor Wiadomość
Post: 13-02-2012 13:29 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
Lucyna pisze:
Jeżeli w Twojej okolicy dochodziło do takich zachowań, to może to być "lokalny koloryt" charakterystyczny dla danego miejsca.


...

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 13-02-2012 16:01 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Szkoda w ogóle jakiegokolwiek komentarza do postów Lucyny, i znakomicie Jarku, że nie skomentowałeś, bo wypadało by mięchem jakim cisnąć, na sposób bieszczadzki. A zapewniała, że wątek interesujący, prosiła o więcej! Tylko to "więcej" nie odpowiada jej skrajnie uproszczonemu radiomaryjnemu postrzeganiu historii.

Estelion - chciałbym Ci gorąco polecić lekturę (chyba że już masz za sobą) znakomitego opracowania Marcina Sobonia "Polacy wobec Żydów w Galicji doby autonomicznej w latach 1868-1914", Kraków 2011. Autor szeroko wykorzystał materiały archiwalne, w tym zespół akt CK starostwa powiatowego w Grybowie. Na pewno znajdziesz tam wiele interesujących Cię informacji. Lucynie zaś polecam z tejże książki rozdział o pogromach w 1898 roku, które przetoczyły się od Limanowej po Zagórz, we Frysztaku miały szczególnie krwawy charakter. Znamienne, że zajścia miały miejsce wyłącznie na terenach zamieszkałych przez Polaków, pogromszczykami byli wyłącznie Polacy. Może to jej trochę rozjaśni kwestię, dlaczego np. w 1918 roku Żydzi tak zaciekle bronili Ustrzyk przed Polakami i nie będzie nazywać tego zachowania "haniebnym uczynkiem", "zdradą Polski" itp. Choć zbytnio na zrozumienie przez Lucynę nie liczę :mrgreen:


Na górę
Post: 13-02-2012 16:28 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Dziwna historia, oj dziwna. W dostępnych mi publikacjach m.in. monografii "Zagórz nad Osłwawą", "Żydzi w Podkarpackiem", na żydowskich stronach brak informacji o pogromach. Frysztak hmmm dwóch wiceburmistrzów miasta jest Żydami, dochodzi do tumultu w którym zginęło 11 chłopów i 52 było rannych. Ani jeden Żyd nie ucierpiał. We wspomnieniach M. Marcinkowskiej zawartych w monografii "Frysztak - zarys monograficzny" odnotowane jest: " Zaczęło się od tego, że starsza Żydówka zakupiwszy masło od wiejskiej kobiety , zabrała je i nie chciała wypłacić umówionej ceny. [...] Otóż kiedy wspomniana Żydówka przez odmówienie zapłaty owej wieśniaczce za masło sprowokowała zajście, chłopi stanęli w obronie pokrzywdzonej niewiasty. Zaczęła się wrzawa. Żydzi butnie się stawali, aż rozsierdzeni chłopi zaczęli wywracać żydowskie stoliki z materiałami, ustawione na rynku. Na to wkroczyła żandarmeria w liczbie kilkunastu ludzi. Ustawiwszy się w długim szeregu w poprzek rynku , z najeżonymi bagnetami spędzała masy chłopstwa w stronę północno-zachodnią, czyli w stronę kościoła. Chłopstw cofało się nie okazując wrogich zamiarów w stosunku do żandarmerii. Nagle z góry, z okna urzędu gminnego ktoś mocnym głodem krzyknął "Feuer" czyli "ognia". Osoby krzyczącej nie widziałam. I widzę jak dzisiaj, jak linia żandarmerii podnosi karabiny i mierzy...zaraz padły strzały."
Dlaczego to mnie nie dziwi. Oto i polski antysemityzm, za sprowokowane przez oszustkę Żydówkę rozruchy w wyniku których strącono towary zginęło 11 Polaków, 52 zostało rannych.


Na górę
Post: 13-02-2012 16:35 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08-09-2010 22:02
Posty: 38
Lokalizacja: Grybów/Kraków
Kabirze, dzięki za rekomendację, właśnie skończyłem tę książkę przedwczoraj i zdążyłem już o niej napisać na swoim blogu http://vehaikar.wordpress.com/2012/02/12/czarny-jak-pieklo-czerwony-jak-ogien/ :) Właśnie szukałem wiadomości z archiwów starostwa grybowskiego, ale znalazłem tylko obfitość z sądeckiego, z grybowskiego jedynie chyba ze dwie wiadomości.

Lucyno, masz rację w tym, że brakuje rzetelnych opracowań nt. udziału Polaków w polowaniach na Żydów. Na szczęście zaczynają się pojawiać, np. książki J. Grabowskiego (o powiecie Dąbrowa Tarnowska) i Barbary Engelking-Boni (tu nie wiem czy to jest ograniczone geograficznie). Jak wynika z literatury, nie jest to "lokalny koloryt" ale szerszy problem, dotyczący tak Ukraińców, jak i Polaków.

Polecam "Wspomnienia i zapiski" Hugo Steinhausa, matematyka szkoły lwowskiej, z jasielskiej zasymilowanej rodziny żydowskiej, który ukrywał się pod nazwiskiem Krochmalski w Stróżach pod Grybowem. Gdy tylko znów będę miał w rękach ksiażkę (za kilka dni) przepiszę tu parę fragmentów.


Na górę
Post: 13-02-2012 16:48 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
Lucyna pisze:
Dziwna historia, oj dziwna. W dostępnych mi publikacjach m.in. monografii "Zagórz nad Osłwawą", "Żydzi w Podkarpackiem", na żydowskich stronach brak informacji o pogromach.


skan przypisów do pogromu w Zagórzu wyżej wspomnianej publikacji (M. Soboń, Polacy...) http://imageshack.us/photo/my-images/4/scanpc.jpg/

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 13-02-2012 16:57 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08-09-2010 22:02
Posty: 38
Lokalizacja: Grybów/Kraków
Przepiszę fragment o Frysztaku z książki Sobonia, który stoi w sprzeczności przytoczoną przez Lucynę relacją M. Marcinkowskiej.

"Wg relacji kierownika starostwa w Strzyżowie (stanowisko starosty wakowało), konflikt wybuchł około godziny 14, w szynku Naftalego Loewa, gdzie chłopi z okolicznych wsi wszczęli burdę z powodu zamknięcia trafiki przez wspomnianego szynkarza. W korespondencji prasowej z Frysztaku donoszono, że już o godzinie 12 chłopi odmówili płacenia za alkohol wypity w karczmie [Kurier Lwowski nr 226, 16/8/1898], tym zapewne spowodowana była decyzja Loewa o zamknięciu trafiki. Został on pobity, zaś karczma i trafika splądrowane i obrabowane. Wobec nadciągających żandarmów chłopi zaczęli rzucać butelki z wódką, wobec czego żandarmi wyciągnęli szable i zaczęli płazować chłopów.
Wkrótce starcia ogarnęły cały rynek frysztacki, rabowani również i inne sklepy i stragany żydowskie, wybijano szyby w domach żydowskich, a >jeden drugiemu wskazywał, gdy widział jeszcze jaką szybę całą< [Akt osk. w Jaśle z 18/7/1898]. Pięciu żandarmów w czasie wycofywania oddało 14 strzałów w tłum, w wyniku czego sześciu chłopów zostało zastrzelonych na miejscu, a sześciu zmarło wskutek odniesionych ran. [...]
Tego samego dnia chłopi obrabowali dwie karczmy w Gogolowie, domy i karczmy żydowskie w Siedliskach, Łękach, Pietruszowej Woli i Wysokiej. [...] 17 czerwca [dzień później] obrabowano mieszkania i karczmy w Niewodnej, Szufnarowej, Wojaszówce, Ustrobnej, Żarnowej, Niebylcu i Kamienicy, zaatakowano kamieniami kilku Żydów w Czudcu. 18 czerwca obrabowano karczmę w Lubeni, Pstrągówce, Węglówce, Odrzykoniu, Toroszówce i Lutczy, gdzie obrabowano również dwór Chaskiela Wallacha."


Na górę
Post: 13-02-2012 17:01 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Estelion pisze:
skończyłem tę książkę przedwczoraj

Miałem takie przypuszczenie, książkę również w "taniej jatce" nabyłem :D
Lucyna pisze:
Dziwna historia, oj dziwna.

Jeszcze niejedno zdziwienie Cię czeka :mrgreen: Mnie z kolei zadziwia, że niczego o terenach sobie nieodległych nie wiesz, tzn. dziwi mnie coraz mniej, ale jeszcze dziwi. Strona 258 książki, podrozdział 19.06.1898 Zagórz.
Aha, już jest :lol:


Na górę
Post: 13-02-2012 17:16 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Estelion pisze:
Kabirze, dzięki za rekomendację, właśnie skończyłem tę książkę przedwczoraj i zdążyłem już o niej napisać na swoim blogu http://vehaikar.wordpress.com/2012/02/12/czarny-jak-pieklo-czerwony-jak-ogien/ :) Właśnie szukałem wiadomości z archiwów starostwa grybowskiego, ale znalazłem tylko obfitość z sądeckiego, z grybowskiego jedynie chyba ze dwie wiadomości.

Lucyno, masz rację w tym, że brakuje rzetelnych opracowań nt. udziału Polaków w polowaniach na Żydów. Na szczęście zaczynają się pojawiać, np. książki J. Grabowskiego (o powiecie Dąbrowa Tarnowska) i Barbary Engelking-Boni (tu nie wiem czy to jest ograniczone geograficznie). Jak wynika z literatury, nie jest to "lokalny koloryt" ale szerszy problem, dotyczący tak Ukraińców, jak i Polaków.

Polecam "Wspomnienia i zapiski" Hugo Steinhausa, matematyka szkoły lwowskiej, z jasielskiej zasymilowanej rodziny żydowskiej, który ukrywał się pod nazwiskiem Krochmalski w Stróżach pod Grybowem. Gdy tylko znów będę miał w rękach ksiażkę (za kilka dni) przepiszę tu parę fragmentów.

Książkę dopisałam do listy zakupów.
Wiem, że problem jest diablo skomplikowany, dlatego mówiłam o lokalnym kolorycie. Stosunek do ludności żydowskiej był różny, praktycznie w każdej miejscowości mógł być inny. Nie było prostego podziały na Polacy są cacy, Ukraińcy be. Moim zdaniem należałoby zbadać dokładnie każdy przypadek.
Pana Grabowskiego znam z innego Forum, prosił o pomoc w zbieraniu materiałów.


Na górę
Post: 13-02-2012 17:20 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08-09-2010 22:02
Posty: 38
Lokalizacja: Grybów/Kraków
Ma ktoś może w zakładkach link do wspomnień "Nasz łemkowski los" Romana Chomiaka? Kiedyś widziałem w internecie całą tę opowieść w czterech częściach, teraz nie mogę znaleźć.
Pamiętam, że Chomiak wspominał tam grybowskich Żydów.
Ciekawią mnie relacje tych dwóch mniejszości - Łemków i Żydów, w kraju zdominowanym przez Polaków.

Grybów doczekał się arcyciekawej publikacji wspomnień Stanisława Osiki, o niezbyt szczęśliwym tytule "Sentymentalne spacery po międzywojennym Grybowie". Sprzedaje to w cenie kilkunastu złotych grybowskie LO. W książeczce są opisane domy i ich mieszkańcy jeden po drugim, ulica po ulicy, Polacy i Żydzi - skarbnica wiedzy i świetny klimat epoki. Polecam też miłośnikom Łemkowszczyzny, są opisane barwne jarmarki z udziałem Łemków na grybowskim rynku, wzajemnie relacje handlowe i inne.


Na górę
Post: 13-02-2012 18:47 
Offline

Rejestracja: 25-06-2007 07:08
Posty: 479
Lokalizacja: z Beskidu Niskiego
Kabirze, to ilu właściwie tych żydów zginęło w czasie tego pogromu we Frysztaku? Bo coś napisałeś o "szczególnie krwawym charakterze", tylko pominąłeś liczbę ofiar wśród żydów, a sądzę, że jest to rzecz istotna...

p.s. żyd to wyznanie a nie narodowość, więc sobie daruj ewentualne wywody nt. pisowni - skup się na meritum!

_________________
Kto mówi prawdę, ten niepokój wszczyna.

Cyprian Kamil Norwid


Na górę
Post: 13-02-2012 18:52 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Szczególnie krwawym dla pogromszczyków. Przecież cały fragment o Frysztaku Estelion przytoczył. Nie zauważyłeś?


Na górę
Post: 13-02-2012 19:00 
Offline

Rejestracja: 25-06-2007 07:08
Posty: 479
Lokalizacja: z Beskidu Niskiego
Popatrz pan... W krawym pogromie nie zginął ani jeden żyd... To może nie powinieś pisać o "szczególnie krwawym charakterze" pogromu tylko o morderstwie 12 osób dokonanym przez żandarmów?

_________________
Kto mówi prawdę, ten niepokój wszczyna.



Cyprian Kamil Norwid


Na górę
Post: 13-02-2012 19:07 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
No cóż, przykro mi to mówić, Beskidnik, bo ofiary to ludzie, ale padli ofiarą własnego zaślepienia i endeckiej propagandy, zachęcającej do pogromów. Nie było to bynajmniej "morderstwo", ale możesz uważać inaczej.


Na górę
Post: 13-02-2012 19:17 
Offline

Rejestracja: 25-06-2007 07:08
Posty: 479
Lokalizacja: z Beskidu Niskiego
Na jakiej podstawie twierdzisz, że żandarmi zamordowali sprawców pobicia karczmarza a nie przypadkowe osoby? Pieprzysz bzdury Kabirze... Powiem więcej - jestem rozczarowanyt twoim ideologicznym zacietrzewieniem...

_________________
Kto mówi prawdę, ten niepokój wszczyna.



Cyprian Kamil Norwid


Na górę
Post: 13-02-2012 19:20 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
A ty nie pieprzysz, ino *** ... isz. Naucz się czytać, a przede wszystkim odrobina kultury.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 130 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 59 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl