Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 09:43

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: 30-10-2004 22:31 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
usunąłem.
Pełna wersja Bibliografii Zachodniogalicyjskich Cmentarzy Wojennych znajduje się tu:
http://forum.pomoc24.net.pl

Marek Widurek


Ostatnio zmieniony 26-04-2007 00:57 przez Marek Widurek, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
 Tytuł: jeszcze
Post: 04-11-2004 00:09 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
usunąłem.
Pełna wersja Bibliografii Zachodniogalicyjskich Cmentarzy Wojennych znajduje się tu:
http://forum.pomoc24.net.pl


Ostatnio zmieniony 26-04-2007 00:57 przez Marek Widurek, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
Post: 04-11-2004 23:38 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
usunąłem.
Pełna wersja Bibliografii Zachodniogalicyjskich Cmentarzy Wojennych znajduje się tu:
http://forum.pomoc24.net.pl


Ostatnio zmieniony 26-04-2007 00:57 przez Marek Widurek, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
 Tytuł:
Post: 05-11-2004 00:24 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
usunąłem.
Pełna wersja Bibliografii Zachodniogalicyjskich Cmentarzy Wojennych znajduje się tu:
http://forum.pomoc24.net.pl


Ostatnio zmieniony 26-04-2007 00:57 przez Marek Widurek, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
 Tytuł: ???
Post: 05-11-2004 17:07 
Cytuj:
69. Uliasz Barbara, „Cmentarze, kwatery i mogiły wojenne na Podkarpaciu” wyd. Wydział Polityki Społecznej, Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie, 2004;


Ta pozycja została wydana drukiem (w formie książki) czy też tylko zaprezentowana w Urzędzie Wojewódzkim i egzystuje tylko w plikach worda? Ktoś coś na ten temat wie ?[/quote]


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 05-11-2004 20:21 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
usunąłem.
Pełna wersja Bibliografii Zachodniogalicyjskich Cmentarzy Wojennych znajduje się tu:
http://forum.pomoc24.net.pl


Ostatnio zmieniony 26-04-2007 00:58 przez Marek Widurek, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
 Tytuł:
Post: 05-11-2004 20:24 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
usunąłem.
Pełna wersja Bibliografii Zachodniogalicyjskich Cmentarzy Wojennych znajduje się tu:
http://forum.pomoc24.net.pl


Ostatnio zmieniony 26-04-2007 00:58 przez Marek Widurek, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
 Tytuł:
Post: 05-11-2004 21:08 
Rada Ochrony Pamieci Walk i Meczenstwa powinna cos sypnac groszem na wydanie tej ksiazki...oczywiscie jesli ktos sie do nich zwroci w tym celu


Na górę
   
 Tytuł: no nie wiem...
Post: 07-11-2004 11:58 
Jeśli chodzi o tą "książkę" to :

po pierwsze nie jest wcale grubsza od książek Drogomira lub Brocha i Hauptamanna - tom 1 po wydrukowaniu jest o przeszło 1 cm "chudszy" od Spisu Poległych. Zresztą akurat grubość to jedna z niewielu pozytwnych rzeczy które mogę powiedzieć o tej pozycji.

po drugie autorka na wstępie zastrzega sobie iż wszystkie inskrypcje z pomników zostały przepisane "tak jak jest" tzn. z oryginalnymi błędami. Niestety w przypadku inskrypcji cmentarzy pierwszowojennych mam mozliwość sprawdzenia treści , bo po prostu mam zdjęcia tych inskrypcji. Niestety muszę stwierdzić iż autorka popełniła błędy w przepisywaniu inskrypcji.

po trzecie możemy się dowiedzieć z tej pracy iż na cmentarzach I wojny światowej znajdują sie nagrobki dostosowane kształtem do narodowości pochowanych. Bez komentarza.

po czwarte możemy dowiedzieć sie że pochowani na cmentarzach I wojny to:
a) Niemcy
b) Rosjanie
c) tu UWAGA !! - Austro - węgrzy (etnografowie winni się zastanowić czy autorka nie wynalazła nowego narodu o którym wczesniej nic nie było wiadomo)

po piąte autorka często posługuje sie dosłownymi cytatami z publikacji które wystepują na końcu w spisie bibliograficznym nie opatrując ich cudzysłowem , a często nawet i przypisem.

po szóste autorka posługuje sie cytatami i wiadomościami oraz zdjęciami zaczerpnietymi ze strony www.cmentarze.gorlice.net.pl bez podania adresu strony w bibliografii.

po siódme autorka konsekwentnie stosuje na określenie typu krzyża stosowanego na groby żołnierzy rosyjskich określenie "krzyż prawosławny". Wniosek: autorka nie widziała nigdy krzyża prawosławnego !!

po ósme - w opisach cmentarzy pierwszej wojny wiele przkłamań co do oryginalnego wyglądu obiektów. Najczęściej polegają na przedstawianiu opisu obiektu po remoncie jako "wyglądu pierwotnego" bez zwracania uwagi na różnice.

po dziewiąte autorka "masakruje" nazwiska projektantów cmentarzy a w szczególności nazwisko Michael Ritter von Glassner Matscheko występujące na stronach jej "książki" w wielu konfiguracjach typu np. Michael Ritte von Glassner Matschenko (całkiem śmiesznie - czyz nie ?)

po dziesiąte duży odlewany krzyż z żeliwa stosowany na groby masowe bywa u niej niekonsekwentnie nazywany "rzeźbionym"

Powyższe dyskwalifikuje tę pracę jesli chodzi o wartość merytoryczną w stosunku do zachodnogalicyjskich cmentarzy I wojny. Błędy te są wybaczalne dla amatorów ale nie dla osób zajmujących sie profesjonanie (odpłatnie) tego typu zabytkami. W gruncie rzeczy nowymi (tzn. tezami lub stwerdzeniami czy faktami nie sformułowanymi przez innych autorów wcześniej) są tylko zdjęcia cmentarzy. Co do zawartości dotyczącej cmentarzy z innego okresu to sie nie wypowiadam bo sie na tym po prostu nie znam.

Moja recenzja nie jest szczegółowa i jest to celowe. Ponieważ praca ta nie wyszła drukiem nie mam zamiaru robić autorce darmowej korekty w zakresie zachodnogalicyjskich cmentarzy wojennych. Tym nie mniej kiedy ukaże sie drukiem nie omieszkam sie wypowiedzieć szczegółowo.


Na górę
   
Post: 07-11-2004 12:13 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
usunąłem.
Pełna wersja Bibliografii Zachodniogalicyjskich Cmentarzy Wojennych znajduje się tu:
http://forum.pomoc24.net.pl


Ostatnio zmieniony 26-04-2007 00:58 przez Marek Widurek, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
Post: 07-11-2004 16:41 
Cytuj:
Ponieważ doskonale orientujesz się w temacie,...

Nigdy tak nie twierdziłem, i każdego kto tak twierdzi o sobie uważam za bufona. Temat jednakowoż znam dobrze. Koniecznym warunkiem do doskonałej orientacji w temacie cmentarzy jest przeczytanie i przeanalizowanie kilku m.b. akt o sygnaturach GW w APKraków, przy płynnej znajomości j. niemieckiego oraz WCZEŚNIEJSZEJ znajomości obiektów w terenie.

Przytoczona przez ciebie bibliografia jest całkiem dobra, choć niepełna. Ale z kolei znajdują się tez na niej pozycje których nie znałem przedtem i takie znam a których nie czytałem. Nie odpowiada mi "zmiksowanie" w jednej bibligrafii pozycji źródłowych i popularnonaukowych a także "zmiksowanie" pozycji które traktują o zachodnigalicyjskich cmentarzach I wojny i tych które traktują tylko o działaniach militarnych.

Do rzeczy - niezbędnik kogoś kto chce powiedzieć że o cmentarzch "coś" wie to:

16. Broch Rudolf, Hauptmann Hans, „Westgalizische Heldengraeber aus den Jahren des Weltkrieges 1914-1915“, Wien 1918; reprint: „Zachodniogalicyjskie groby bohaterów z lat wojny światowej” 1914-1915, tłum. J. Drogomir, H. Sznytka Tarnów, 1996; - a także wczesniejszy reprint wersji oryginalnej. Bez tego nic nie można powiedzieć o historii cmentarzy, choć jest to raczej "laurka" twórców akcji cmentarnej, w wielu miejscach będąca jedynie zbiorem poboznych życzeń Brocha i Hauptamanna. Nie można do końca opierać sie na tej pozycji - liczne nieścisłości a na zdjęciach liczne makiety cmentarzy a nawet fotomontaże.

21. Drogomir Jerzy, „Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918). Wykazy poległych, zmarłych i pochowanych na 400 cmentarzach wojskowych w Galicji Zachodniej”; wyd. Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Tarnów, 1999; - dobre uzupełnienie powyższej pozycji zwłaszcza w zakresie zdjęć. Przeglądając zdjęcia w teczkach GW 61 i 62 muszęstwierdzić że autor zamieścił faktycznie najbardziej znaczące zdjęcia (co nie znaczy że najciekawsze) , których nie zamieszczono w pozycji powyższej. Książka ta zawierając obszerny wstęp w tomie 1 dający obraz akcji cmentarnej jest jednocześnie swoistynm podręcznikiem tych którzy mają w swoich zadaniach renowacje cmentarzy. Niestety w powiecie gorlickim uważana za pozycję apokryficzną i nie stosowana.

22. Duda Oktawian, „Cmentarze I wojny światowej w Galicji Zachodniej 1914-1918”, Ośrodek Ochrony Zabytkowego Krajobrazu, Warszawa, 1995; - pozycja bardzo dobra, jesli nawet nie świetna. Liczne plany, rysunki elementów architektonicznych omówienie architektury cmentarzy językiem fachowym i kompetentnym. Ciekawa pozycja pozwalająca porównać stan cmentarzy przed 1995 r. ze stanem po "renowacji" - bardzo pouczające ale nie podnosi na duchu... Wstęp dotyczący przebiegu akcji budowy cmentarzy prawie całkowicie uzupełnia dwie poprzednie pozycje.

25. Garduła Krzysztof, Ogórek Leszek, „Śladami Pierwszej Wojny Światowej - Między Rabą a Dunajcem”, PTTK Kraków, 1988; - Kto myśli że R.Frodyma "odkrył Amerykę" powinien przeczytać tą pozycję. Do tej pory w literaturze powojennej nie było tak pełnego przedstawienia wydarzeń operacji limanowsko - łapanowskiej. Dzień po dniu .

24. Frodyma Roman, „Galicyjskie Cmentarze Wojenne”, tom I-III, wyd. Rewasz, Pruszków, 1995-98; - przydatny przy zwiedzaniu, ale liczne błędy łatwe jednak do "wykrycia" przy znajomości poz. 16,21 i 22

a o działaniach w czasie operacji gorlickiej niezbędnik to:


32. Klimecki Michał, „Gorlice 1915”, Warszawa, 1991;- Plusy : "koncentrat" wiedzy. Minusem jest bardzo słaby zestaw zdjęć i stosunkowo słabe mapki. Często zdjęcia dotyczą terenów bardzo oddalonych od linii Gorlice - Tarnów ...

c.d.n.


Na górę
   
Post: 10-11-2004 00:26 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
usunąłem.
Pełna wersja Bibliografii Zachodniogalicyjskich Cmentarzy Wojennych znajduje się tu:
http://forum.pomoc24.net.pl


Ostatnio zmieniony 26-04-2007 00:59 przez Marek Widurek, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
Post: 16-11-2004 00:21 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
Może ktoś ma ochotę na oryginalnego (nie reprint) Hauptmanna i Rocha. Za marne 77,5 euro można sobie tu zamówić:
http://www.amuletum.it/cataloghi/Natale ... toria.html


Na górę
Post: 16-11-2004 00:31 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
usunąłem.
Pełna wersja Bibliografii Zachodniogalicyjskich Cmentarzy Wojennych znajduje się tu:
http://forum.pomoc24.net.pl


Ostatnio zmieniony 26-04-2007 00:59 przez Marek Widurek, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
 Tytuł:
Post: 16-11-2004 00:38 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
usunąłem.
Pełna wersja Bibliografii Zachodniogalicyjskich Cmentarzy Wojennych znajduje się tu:
http://forum.pomoc24.net.pl


Ostatnio zmieniony 26-04-2007 00:59 przez Marek Widurek, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl