Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 22:11

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: 23-12-2010 17:31 
Offline

Rejestracja: 23-12-2010 14:43
Posty: 6
Witam,

poszukuję 3 tomów książki Frodymy o galicyjskich cmentarzach wojennych wydanych przez Rewasz.
Zadowolę się również wersją cyfrową jeśli ktoś by takową posiadał.


Na górę
Post: 23-12-2010 17:49 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Chodzi o "Galicyjskie Cmentarze Wojenne" ? Tom III przewijał się po allegro natomiast tomu I nie widziałem a często go szukam. W połowie tego roku krośnieńskie wydawnictwo Ruthenus miało wydać te przewodniki (przynajmniej tak mnie zapewniało w styczniu) jednak do tej pory cisza - nie odpowiadają na maile ani na próby kontaktu z innego forum, gdzie czasami pojawia się właściciel Ruthenus-a.


Na górę
Post: 23-12-2010 17:52 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Dlugi pisze:
Tom III przewijał się po allegro natomiast tomu I nie widziałem a często go szukam.

Pierwszy tom też bywał na allegro i to nie raz, a osiągał czasem ceny ponad 100 zł :P . Choć faktycznie ostatnio się nie pojawia.

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 23-12-2010 18:12 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Darek Z. pisze:
Pierwszy tom też bywał na allegro i to nie raz, a osiągał czasem ceny ponad 100 zł :P


Jak za tyle to aż tak zdesperowany nie jestem :-)


Na górę
Post: 23-12-2010 18:46 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Z tego co zauważyłam przy ograbianiu regału w wydawnictwie Ruthenus to oni jeszcze mają kilka egzemplarzy tego przewodnika Freda Frodymy.
Roman (Fred) Frodyma jest przewodnikiem górskim, członkiem Towarzystwa Karpackiego, gromadzi dokumentację historyczną, fotograficzną i opisową dotyczącą I wojny św., autorem wielu publikacji, szkoli przyszłych przewodników. Miałam przyjemność być jednym z tych szkolonych. Byliśmy na szkoleniach na cmentarzach żołnierskich, miejscach bitew, w Twierdzy Przemyśl. Fred to także Bohater dnia codziennego, uratował życie kilku osobom narażając na duży szwank własne. Jednym słowem to Człowiek wyjątkowy, wzór do naśladowania dla innych przewodników.
Roman Frodyma jest autorem trzytomowego przewodnika "Galicyjskie cmentarze wojenne", wielu artykułów, uczestnikiem wydarzeń zawiązanych z ratowaniem żołnierskich nekropolii. "Popełnił" także przewodnik o którym chcę trochę poopowiadać.
"Cmentarze wojenne z I wojny światowej na ziemi tarnowskiej Przewodnik turystyczny " zostały wydane przez Ruthenus - krośnieńskie wydawnictwo prowadzone przez następnego pasjonata-przewodnika Rafała Barskiego. Moim zdaniem jest to książka niezmiernie interesująca, coś w rodzaju monografii historycznej połączonej z gawędą przewodnicką. Opracowanie obejmuje 125 cmentarzy znajdujących się na terenie powiatu tarnowskiego. Publikacja została dofinansowana przez ów powiat i marszałka województwa małopolskiego w ramach promocji walorów turystycznych ziemi tarnowskiej. Jest bardzo rzetelne, to wynik pracy Pasjonata, opracowanie poprzedziła kwerenda naukowa i inwentaryzacja , przeprowadzenie bardzo dokładnych badań terenowych rozpoczętych jeszcze w latach 60-tych XX w. Wspólnie z Oktawianem Dudą opracował dokładną dokumentację cmentarzy wojennych z I wojny św. w Galicji Zachodniej. Ten przewodnik to mały fragment Jego zainteresowań.
Przewodnik poprzedza bardzo interesujący rozdział "Pierwsza woja światowa w powiecie tarnowskim" oraz przedstawienie struktury organizacyjnej Wydziału Grobów Wojennych, w tym Autor kreśli kilka słów o samej idei budowy nekropolii przez Austriaków. Dalsza część jest poświęcona przedstawieniu poszczególnych cmentarzy znajdujących się na ternie powiatu tarnowskiego - 117 i powiatu dąbrowskiego-8. Są tu informacje o dużych nekropoliach, maleńkich cmentarzykach przydrożnych, kwaterach wojskowych na cmentarzach znajdujących się na cmentarzach komunalnych bądź wyznaniowych (nagrobki żydowskie).
Każdy rozdział rozpoczyna mapa, krótka charakterystyka jednostki samorządowej. Opracowanie poszczególnych cmentarzy składa się z informacji o: położeniu, projekcie, powierzchni, dojeździe, opisu, danych o poległych, planu cmentarza i zdjęcia. Czasami Autor opowiada o wydarzeniach w których brali udział zmarli.

Spis treści
Drogi czytelniku
Rozwiniecie niektórych skrótów spotykanych na cmentarzach wojennych
Pierwsza wojna światowa w powiecie tarnowskim
Budowa cmentarza

POWIAT TARNOWSKI

POWIAT GRODZKI TARNÓW

Liczba opisanych obiektów - opisanych 125 cmentarzy:

MIASTO I GMINA TARNÓW
GMINA CIĘŻKOWICE

GMINA GROMNIK

GMINA LISIA GÓRA

GMINA PLEŚNA

GMINA RADŁÓW

GMINA RYGLICE

GMINA RZEPIENNIK STRZYŻEWSKI

GMINA SKRZYSZÓW

GMINA SZERZYNY

GMINA TUCHÓW
MINA WIERZCHOSŁAWICE

GMINA WIETRZYCHOWICE

GMINA WOJNICZ

GMINA ZAKLICZYN

GMINA ŻABNO
GMINA DĄBROWA TARN.

GMINA BOLESŁAW

GMINA GRĘBOSZÓW

GMINA RADGOSZCZ

GMINA SZCZUCIN

POWIAT DĄBROWSKI

Spis cmentarzy
Bibliografia
Zusammmenfassung


Tytuł: "Cmentarze wojenne z I wojny światowej na ziemi tarnowskiej Przewodnik turystyczny"
Autor: Roman Frodyma
Wydanie: I
Stron: 391 plus wkładka z kolorowymi fotografiami
ISBN: 978-83-7530-000-0
Wydawnictwo: Ruthenus
Krosno 2006

Znam tylko kilka cmentarzy znajdujących się na terenie powiatu tarnowskiego, a na dodatek byłam tam dobrych kilka lat temu więc niewiele pamiętam. Chyba największe wrażenie na mnie zrobiła nekropolia w Lubince. Tak o nim pisze Autor.


"Cmentarze wojenne z I wojny światowej na ziemi tarnowskiej..." Ruthenus str. 156-159

"Cmentarz wojenny nr 192 Lubinka (Lubcza Szczepanowska)

Położenie: Na skraju masywu leśnego przy granicy wsi Lubinka, po prawej stronie drogi lokalnej biegnącej tzw. działami do Janowic.
Projekt: Henrich Scholz, Gustaw Rossmann - kaplica

Powierzchnia: 3444 m2.

Dojazd: Od cmentarza nr 191 dalej 400 m drogą, po czym pozostawić pojazd na leśnym parkingu przy odejściu drogi leśnej w lewo, nią kolejne 300 m.

Opis: Las mieszany otaczający ten cmentarz, kryje do końca przed naszymi oczyma, to piękne założenie. Reprezentacyjna nekropolia na planie prostokąta z małym zniekształceniem mieszczącym wejście, które tworzą masywne trójskrzydłowe wrota wykonane ze stalowych prętów zawieszone na kamiennych słupach zwieńczonych stylizowanymi krzyżami greckimi. Drugie wejście boczne mieści się w narożniku zachodnim. Ogrodzenie stanowią żeliwne ażurowe segmenty rozpięte na przemian na betonowych i kamiennych słupach przykrytych daszkami. pomnikiem centralnym jest wysoka na siedemnaście metrów neorenesansowa kaplica posadowiona na niskim tarasie otoczonym kubikowymi słupami zakończonymi sześciokątnymi hełmami.
Kaplicę zbudowano na planie kwadratu, na wysokim kamiennym fragmencie uzbrojonym w kamienne schody prowadzące na taras. Z czterech stron tarasu wysokie portalowe słupy podpierają trójkątne frontony, na których ośmiokątny łamany dach kryty gontem wspiera swe podwaliny. Wieżyczka kaplicy to piękna stylizowana latarnia z krzyżem łacińskim na szczycie. Pośrodku tarasu, w prześwicie pomiędzy słupami masywna mensa ołtarzowa z belkowym krzyżem łacińskim na szczycie. Na frontonie mensy inskrypcja:

Trotzig und fest, wie der
Berg, hielten wir stand den Bedra(a umlaud)ngern
treu umarmt uns der
Grund, der wie einst liebend betreut

Twardo i mocno jak ta góra
Stawialiśmy opór wrogowi
Wiernie obejmuje nas ziemia,
którą niegdyś z miłością uprawialiśmy

Na polu grobowym mogiły rozłożono w układzie rzędowo-kwaterowym po obu stronach alei głównej prowadzącej do kaplicy. Na mogiłach kilka rodzajów betonowych nagrobków, w postaci steli z nałożonymi na lichach krzyżami żeliwnymi maltańskimi i dwuramiennymi. Na licach nagrobków tabliczki imienne. Na mogiłach zbiorowych wielkie stele z nałożonymi na lico krzyżami maltańskimi i dużymi tablicami imiennymi. Na mogiłach oficerskich obu armii stylizowane krzyże projektu Watzala z daszkiem z blachy stylizowanym na koronę cierniową.

Dane o poległych: Pochowano tu 675 żołnierzy, w tym znanych 324, nieznanych 351;
475 żołnierzy armii austro-węgierskiej z IR 14.Linz, 28.Insbruck, 59.Bregenz Insbruck, 81. Inglan, 91.Praga, 95. Lwów, TKJR 1.Triend, 2.Bozen, 3.Rowetto, 4.Insbruck, HIR9.Koszyce, K.SchR II Insbruck, HIR Sch.36, Ldst.B 165:
218 żołnierzy armii rosyjskiej z IR 57.modliński - Chersoń (15. DP Odessa), 130.chersoński, 131.terspolski, 132.benderski, z 33. DP Kijów.
Wśród pochowanych jest 48 podoficerów, 2 kadetów, 2 chorążych, 2 oficerów.

Daty śmierci: 18-30 XII 1914 r., 2-5 V 1915 r.

Cmentarz odnowiony w latach 2000-2001 ze środków budżetu państwa oraz Austiackiego Czerwonego Krzyża, posiada tablicę informacyjną.

W dniu 2 maja czołowe jednostki 4 Armii Arc. Józefa Ferdynanda, przy użyciu całej swojej artylerii i miotaczy min zdobyły kluczową pozycję rosyjską na wzgórzach Chojnika i Lichwina (k. 294 - k. 430) oraz silnie umocnione pozycje w Lubczy. zmusiło to dowództwo armii rosyjskiej do wycofania sił na drugą pozycję obronną. Na tym odcinku tylko w tym dniu zdobyto 8 armat i kilka KM. Przyczyną tego było ratowanie przez Rosjan ciężkiej broni przez wczesne wycofanie jej z bitwy. Wzięto natomiast 17 tys. jeńców którzy opowiadali, ze nie tylko ranni i nie zmuszeni do walki na bagnety żołnierze rosyjscy ratowali się ucieczką co przyspieszyło ich odwrót.
(Latnik, Żołnierz polski...)"


Na górę
Post: 23-12-2010 19:04 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Lucyna - o czym Ty piszesz? Nie na temat :-(


Na górę
Post: 23-12-2010 19:20 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Lucyna, czy Ty masz to gdzieś napisane i wklejasz na żądanie na zasadzie kopiuj - wklej, czy zdążyłaś na poczekaniu to wszystko szybko wymyślić? :lol: :lol: :lol: . W każdym bądź razie jestem pod wrażeniem :P .

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 23-12-2010 19:33 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
@ Długi :( przepraszam
@ Darek Z
To na zasadzie kopiuj wklej. Mam tego bardzo dużo, na forach promuję dobrą książkę. Za mną znajduje się dość bogaty księgozbiór, część publikacji niekomercyjnych otrzymuję od różnego rodzaju stowarzyszeń, organizacji, urzędów. Chcę o nich mówić, więc wykorzystuję każdą okazję. Mam część przewodników Frodymy, bardzo podobają mi się, to są naprawdę dobre książki a poza tym chciałam pomóc. Tego przewodnika o której wspomniałam długo szukałam, jakie było moje zdziwienie, gdy znalazłam go w wydawnictwie. To były zwroty z księgarń.

Co by być zupełnie nie na temat to jeszcze coś skrobnę. 8 województw podpisało porozumienie w sprawie powstania potężnego szlaku i oferty związanej z I wojną św. W projekcie, który będzie kosztował grube miliony z tego co wiem będą też pieniądze na ratowanie cmentarzy z I wojny św. Powstaną też publikacje. Z ramienia naszego województwa w pracach nad projektem bierze udział Fred Frodyma.


Na górę
Post: 23-12-2010 20:33 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2004 10:18
Posty: 288
Lokalizacja: Sanok
Ale Peterowi chodzi o "trojaczki" Frodymy wydane przez Rewasza (połowa lat 90.), a nie Ruthenusa.
Dodam, że były też dwa wcześniejsze wydania SKPB i dotyczyły tylko Beskidu Niskiego i Pogórza.


Na górę
Post: 23-12-2010 20:35 
Offline

Rejestracja: 23-12-2010 14:43
Posty: 6
Najnowsze wydanie o Powiecie Tarnowskim dostałem niedawno w prezencie :D
A co do trzyczęściowej serii, to pierwszy tom pożyczyłem kiedyś od kolegi, ale wypadałoby mieć własny :)


Na górę
Post: 24-12-2010 09:10 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Czegoś nie rozumiem...
Lucyna napisała o tej samej książce:
Cytuj:
Tego przewodnika o której wspomniałam długo szukałam, jakie było moje zdziwienie, gdy znalazłam go w wydawnictwie. To były zwroty z księgarń.

a następnie:
Cytuj:
To chyba ta sławna forumowa rozmowa, która spowodowała iż przewodnik Frodymy z nieznanej nikomu książki przekształcił się w rozchwytywane ciepłe bułeczki.
:shock:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 24-12-2010 09:27 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
uruloki pisze:
Czegoś nie rozumiem...
Lucyna napisała o tej samej książce:
Cytuj:
Tego przewodnika o której wspomniałam długo szukałam, jakie było moje zdziwienie, gdy znalazłam go w wydawnictwie. To były zwroty z księgarń.

a następnie:
Cytuj:
To chyba ta sławna forumowa rozmowa, która spowodowała iż przewodnik Frodymy z nieznanej nikomu książki przekształcił się w rozchwytywane ciepłe bułeczki.
:shock:

Nic niezrozumiałego. Moja książka jest w minimalnym stopniu uszkodzona. Musiała nieszczęśliwie upaść, ma uszkodzoną krawędź twardej okładki.


Na górę
Post: 28-01-2011 18:01 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Jakby ktoś reflektował, trojaczki w całej okazałości, za jedyne 180 zł :P http://allegro.pl/frodyma-galicyjskie-c ... 17469.html

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 22-05-2015 19:10 
Offline

Rejestracja: 28-07-2006 22:25
Posty: 107
Lokalizacja: Katowice
Coś takiego pojawiło się na allegro dziś:

Obrazek

Roman Frodyma CMENTARZE WOJENNE Z I WOJNY ŚWIATOWEJ

CZĘŚĆ I - OKRĘG I JASŁO, OKRĘG II NOWY ŻMIGRÓD.

Oprawa twarda, szyta, stron 400, format A-5, wkładka ilustracyjna barwna (32 strony), liczne ilustracje, grafiki, plany. Kompendium wiedzy o ponad 60. cmentarzach wojennych z okręgów Jasło i Nowy Żmigród. Kontynuacja podobnego tomu, wydanego z cmentarzami Ziemi Tarnowskiej.

http://allegro.pl/frodyma-cmentarze-wojenne-jaslo-zmigrod-hit-i5378196491.html

Sprzedaż od 25 maja 2015

Na stronie wydawnictwa Ruthenus książki jeszcze nie ma


Na górę
Post: 25-05-2015 23:33 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
W Olchowcu na Kermeszu można było kupić za 40 zł :)

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl