Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 29-03-2024 12:20

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2
Autor Wiadomość
Post: 24-11-2010 21:43 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06-02-2009 07:53
Posty: 65
Lokalizacja: KROSNO
Oczywiście, że są wymieniani fundatorzy z imienia i nazwiska, wraz z datą. Jest tylko wówczas najczęściej dodatek "Fundator kresta A.B." - żeby nikt nie miał wątpliwości, że o fundację tu chodzi. Bo i o prestiż fundatora chodziło, więc nie można było poprzestać na samym imieniu i nazwisku.
Do @Długiego - kapliczkami przydrożnymi te krzyże nie są, bo są krzyżami. Kapliczka to inny rodzaj małej architektury sakralnej. I podstawowy problem, który tu dyskutujemy - czy to nagrobki, czy pomniki upamiętniające zmarłych gdzieś daleko (np. w USA), czy dewocyjne fundacje przydrożne. Przeciw temu ostatniemu przemawia również to odosobnione miejsce, niewidoczne latem przez zieleń, rosnącą na brzegach potoku. Poza tym - gdyby to był jeden krzyż, można by uznać, że był przydrożnym i stał kiedyś przed chyżą, która się nie zachowała. Ale dwa krzyże przydrożne w jednym ogródku? Oddzielone okresem 10 letnim? Z dwoma różnymi nazwiskami? A dla jakich powodów?
Bardzo to frapujące...
Widziałem te krzyże po raz pierwszy w 1980 roku, kiedy inwentaryzowałem małą architekturę sakralną w łemkowskich wsiach Beskidu Niskiego. Ale wtedy wydały mi się nagrobkami, więc ich nie zinwentaryzowałem. I nawet dość słabo je pamiętam. Na pewno nie zauważyłem wówczas owych dwóch kamieni (młyńskich?), bo to był sierpień i wszystko było totalnie zarośniętą puszczą.


Na górę
Post: 25-11-2010 06:50 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
A propos znaków różnych: może tym razem nikt nie zwrócił uwagi, ale tam, na "placu", którego granice zamykają z jednej strony krzyże, z drugiej owe domniemane koła młyńskie (w tej materii mam najmniej wątpliwości) jest pod ściółką wiele kamieni, których układ ciężko się czyta, ale wiele wskazuje na jakieś zabudowania. Intrygujący jest też brak starodrzewu poza tą jedną potężną lipą (chyba). Było nie było owe krzyże są zwrócone w kierunku drogi, a obecnie występująca tam roślinność raczej nie ma związku z tym co było w czasach świetności Zawadki, a i przebieg drogi widać, że się zmieniał. Co do katastrów... nie wiem czy jest w Krośnie Zawadka, ale pan Chłap (mam nadzieję, że nie mylę nazwiska) z geodezji to bardzo uczynny człowiek i jeśli jest tam kataster to myślę, że go udostępni (stamtąd mamy katastry Jaślisk, Woli Niżnej i Wyżnej, Szklar i inne, ale o Zawadkę wtedy nie pytałem...)

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 25-11-2010 14:06 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Tak sobie myślę. A może rozwiązanie jest bardziej prozaiczne i tam był po prostu zakład kamieniarski?

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 25-11-2010 21:54 
Offline

Rejestracja: 22-07-2008 16:53
Posty: 189
Lokalizacja: Jasło
szymon NGK Magurycz pisze:
jest pod ściółką wiele kamieni, których układ ciężko się czyta, ale wiele wskazuje na jakieś zabudowania


Tutaj dorzucę swoje 3 grosze. W sierpniu szalałem tam z łopatą, przeczesując ziemię. Jak dla mnie ewidentnie rozmieszczenie kamieni (drobniejszych) wskazywało na podmurówkę jakiejś budowli. O ile dobrze pamiętam, 'wyczytaliśmy' z Heńkiem, że całość składała się jakby z 3 mniejszych pomieszczeń (świątynia?), gdzie kamienie 'młyńskie' znajdywałyby się w ostatniej części. Zaciekawił mnie też inny kamień, widoczny chyba nawet tutaj http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&path=gory/beskid99999&picture=20 . Ośmieliłbym się nawet stwierdzić, że to był próg do tej ostatniej części. Biegły jednak w tego typu rzeczach nie jestem, więc mogę się mylić.


Na górę
Post: 26-11-2010 01:32 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
To wszystko marcinx nie jest nieprawdopodobne...

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl