Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 17-01-2021 06:33

Strefa czasowa UTC+01:00
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Post: 21-04-2010 19:27 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1197
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Szanowni Państwo,
Stowarzyszenie Aktywnej Ochrony Cmentarzy z I Wojny Światowej w Galicji CRUX GALICIAE ma zaszczyt zaprosić na konferencję „Znaki Pamięci IV – w 95 rocznicę Bitwy Gorlickiej” . Tematyka organizowanego już przez nas cyklicznie od czterech lat wydarzenia pozostaje niezmienna: historia I wojny światowej w szeroko rozumianej Galicji i regionach z nią sąsiadujących oraz pozostałości materialne po tragicznych wydarzeniach z lat 1914 – 1918 (sprawozdania z poprzednich konferencji tutaj: http://www.cruxgaliciae.org/nasza-dzialalnosc.phpw dziale "Konferencje i odczyty").

Pozwolę sobie zachęcić Państwa do zaszczycenia nas swą obecnością i wysłuchania referatów przedstawiając pokrótce tematy wystąpień i sylwetki prelegentów.

Dr Katarzyna Chrudzimska – Uhera (Warszawa) – jest adiunktem na Katedrze Sztuki Współczesnej i Ikonografii Instytutu Historii Sztuki oraz wicedyrektorem Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Będąc historykiem sztuki od lat zajmuje się między innymi badaniem życia i twórczości Jana Szczepkowskiego, wybitnego polskiego rzeźbiarza, autora licznych projektów cmentarzy wojennych z I wojny światowej w powiecie gorlickim. Jest autorką książki „Jan Szczepkowski. Życie i twórczość” – jedynej jak dotąd na polskim rynku wydawniczym pełnej biografii tego twórcy i w swoim wystąpieniu zatytułowanym "O dylematach Polaka, artysty i rzeźbiarza. Jan Szczepkowski - projektant cmentarzy I wojny w Galicji", przedstawi „cmentarny”, mało znany epizod z życia artysty.

Dr inż. arch. Jan Schubert, (Kraków) jest adiunktem w Katedrze Historii Architektury, Urbanistyki i Sztuki Powszechnej Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej a także pracownikiem nauk-dydakt. na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Jest jednym z pierwszych autorów publikujących prace naukowe związane z tematyką cmentarzy wojennych w Galicji, popularyzującym wiedzę z tego zakresu na wielu płaszczyznach – konferencjach, odczytach i wystawach. Jest autorem książki „Austriackie cmentarze wojenne w Galicji z lat 1914-1918”. Agnieszka Partridge (Kraków) jest historykiem sztuki, dziennikarką redakcji Telewizji Polskiej Kraków, autorką książki „Otwórzcie bramy pamięci” poświęconej cmentarzom z okresu I wojny światowej oraz wielu artykułów, reportaży i publikacji prasowych o tej tematyce a także uczestniczką licznych konferencji i sympozjów w tym zagranicznych. We wspólnie przygotowanym wystąpieniu zatytułowanym „Mniej znana twórczość architektoniczna Hansa Mayra (1877-1918)” autorzy postanowili przedstawić „niewojenne” dzieła tego artysty będącego głównym projektantem w III okręgu cmentarnym Gorlice i ich powiązania oraz wpływ na projekty cmentarzy wojennych.

Kolejny z prelegentów - dr Jerzy Pałosz (Kraków) jest adiunktem w Pracowni Filozofii i Komunikologii na Katedrze Kulturoznawstwa i Filozofii Wydziału Humanistycznego Akademii Górniczo – Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie. Jest medioznawcą i dziennikarzem, autorem licznych artykułów w prasie i wydawnictwach specjalistycznych dotyczących cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej w północnej Małopolsce. W swoim wystąpieniu zatytułowanym „Cmentarze wojenne z I wojny światowej w Północnej Małopolsce. Studium destrukcji przestrzeni pamięci”, zapozna publiczność ze stanem zachowania cmentarzy wojennych na północ od Krakowa.

Dr Jarosław Centek (Toruń) jest adiunktem w Zakładzie Historii Wojskowej Instytutu Historii i Archiwistyki Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest autorem książek: „Verdun 1916” oraz „Hans von Seeckt. Twórca Reichsheer”. Dr Centek uczestniczył w wielu konferencjach i sympozjach historycznych i jest autorem licznych artykułów z obszaru tematycznego armia niemiecka w latach 1914 - 1935 i I wojna światowa. W odczycie pt. „1 Dywizja Piechoty Gwardii w przełamaniu pod Gorlicami”, przedstawi publiczności szczegółowo dzieje bojowe kolejnej części pruskiego Korpusu Gwardii walczącego pod Ciężkowicami w ramach 11. Armii gen. Augusta von Mackensena.

Ostatni z przewidzianych referatów pt. „Zniszczenia Gorlic podczas Bitwy Gorlickiej i powojenny trud odbudowy” zaprezentuje Andrzej Ćmiech (Gorlice) historyk amator i znany regionalista. Autor od wielu lat publikuje w lokalnej prasie i czasopismach regionalnych liczne artykuły popularyzatorskie o tematyce historycznej. Jest autorem wystaw o tematyce bibliofilskiej oraz filatelistycznej a także znawcą historii Gorlic. Autor książki „Państwo gorlickie. Szkice historyczne” oraz autor części merytorycznej wydawnictwa „Krajobraz Gorlic po bitwie”.

Konferencja odbędzie się 01.05.2010 r. w Domu Polsko - Słowackim im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach, Rynek 1. Pierwszy blok odczytów rozpocznie się o godz. 10:00 i potrwa do godz. 12:00. Następnie przewidujemy godzinną przerwę na kawę i zimny bufet. W czasie przerwy będzie możliwość zwiedzenia wystawy „Polegli na Polu Chwały” prezentującej sylwetki i portrety żołnierzy poległych i pochowanych na zachodniogalicyjskich cmentarzach. W tym czasie goście będą mieli możliwość nabycia wydawnictw CRUX GALICIAE zawierających materiały z poprzednich konferencji, w tym "Znaki Pamięci III" która odbyła się 24 października 2009 r. w Gorlicach (szczegóły dot. wydawnictw tutaj: http://www.cruxgaliciae.org/nasza-dzialalnosc.php w dziale "Publikacje"). Drugi blok odczytów potrwa do 14:30, potem zaplanowana jest dyskusja z autorami. Na 15:00 planowane jest zamknięcie konferencji.

Mamy nadzieję, że zarówno prezentowana tematyka jak i poziom odczytów pozwoli godnie uczcić przypadającą następnego dnia 95 rocznicę Bitwy Gorlickiej a także będzie swoistą „ucztą informacyjną” dla wszystkich regionalistów, miłośników historii I wojny światowej i cmentarzy wojennych. Jeszcze raz serdecznie zapraszamy !

Mirosław Łopata – Prezes CRUX GALICIAE.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 21-04-2010 19:29 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1197
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
A czemu 3x razy wyskoczyło to doprawdy nie wiem :roll:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 03-05-2010 19:35 
Offline

Rejestracja: 08-11-2009 10:14
Posty: 64
Lokalizacja: Tuchów
Gratuluję, Uruloki, kolejnej udanej konferencji. Tematy jak zwykle ciekawe.
Jak dla mnie najciekawsze były odczyty dr. Jerzego Pałosza i i dr Jarosława Centka. Wielka szkoda, że w materiałach z poprzednich Znaków Pamięci nie zmieścił się wykład p. Marcina Mikulskiego. Mam nadzieję, że będzie zamieszczony z materiałami z tegorocznej konferencji. Na szczęście mam go nagranego na dyktafon :twisted:
Mam pytanie, czy oprócz mnie był obecny jeszcze jakiś inny forumowicz?


Na górę
Post: 01-01-2013 15:07 
Offline

Rejestracja: 01-01-2013 14:49
Posty: 3
2 lata już minęły, ale czy ma ktoś może jakiekolwiek materiały z tej konferencji i zechciałby się nimi podzielić? Byłyby bardzo przydatne przy pisaniu mojej pracy magisterskiej.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl