Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 12:41

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 192 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 19 10 11 12 13 Następna
Autor Wiadomość
Post: 13-04-2010 18:02 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Chciałem nadmienić, że to co przypisałeś mnie napisał jarek surowiczny :?

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 13-04-2010 22:36 
Offline

Rejestracja: 05-11-2009 20:41
Posty: 319
Lokalizacja: Radom
uruloki pisze:
przypisałeś mnie napisał jarek surowiczny :?


Faktycznie, przepraszam Ciebie i Jarka, ale jak to się stało :?: :oops:


Na górę
Post: 17-04-2010 16:44 
Offline

Rejestracja: 08-11-2009 10:14
Posty: 64
Lokalizacja: Tuchów
Cytuj:
Ukraina: profanacja polskiego cmentarza
17.04.2010, 08:30:05, mm/IAR , tagi: Ukraina społeczeństwo Kijów skandale

Pod Kijowem, na miejscu polskiego cmentarza z początku XX wieku, rozpoczęto budowę domu jednorodzinnego. Robotnicy wykopują ludzkie szczątki i wywożą je na pobliskie wysypisko śmieci.

Jak podaje "Gazeta po kijowsku", w ciągu ostatnich dwóch dni we wsi Makarów, około 50 kilometrów od Kijowa, wykopano pod budowę domu dół o głębokości około 25 metrów. Mieszkańcy miejscowości poinformowali dziennikarzy, że wcześniej w tym miejscu znajdował się zaniedbany cmentarz.

Mieszkanka domu obok którego rozpoczęto budowę oświadczyła, że widziała, jak robotnicy wykopali trzy szkielety dorosłych ludzi i jeden dziecięcy. Gdy wezwała milicję, stróże prawa tylko wylegitymowali sprawców i budowa była kontynuowana.

Osoby stawiające dom na grobach Polaków, poproszone o komentarz do tej bulwersującej sprawy przez dziennikarza "Gazety po kijowsku", stwierdziły, że mają wszelkie potrzebne pozwolenia. W radzie gromadzkiej Makarowa oświadczono, że oficjalnie na miejscu budowy nie ma cmentarza.


http://www.kresy.pl/wydarzenia?zobacz/u ... ch-polakow

bez komentarza


Na górę
Post: 17-04-2010 19:56 
Offline

Rejestracja: 03-10-2008 19:27
Posty: 58
A w Wolbromiu na cmentarzu żydowskim zaczęli budować halę sportową... Ponadto sytuacja na Ukrainie przywodzi na myśl barbarzyństwo, jakiego dopuszczali się Polacy na poniemieckich cmentarzach.


Na górę
Post: 17-04-2010 20:30 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
alcek pisze:
barbarzyństwo, jakiego dopuszczali się Polacy na poniemieckich cmentarzach.

A konkretnie, o jaki cmentarz chodzi? Czy chodzi Ci o korzystanie przez rzymskich katolików (i nie tylko, bo i grekokatolików i prawosławnych) z ewangelickich cmentarzy - ich "oswajanie" (wyznaczanie nowych kwater na istniejących cmentarzach - w sensie ontologicznym to one istnieją i bedą istniały od momentu ich założenia), czy może o to, że są one nie otaczane opieką przez nowych osadników :?: i dewastowane przez wandali? Czy to taka ogólna (z kosmosu) uwaga. Barbarzyństwo to DUŻE słowo i nie wiem czy można je odnieść do "wszystkich Polaków".

_________________
"Swięty Mikołaju, opowiedz jak to było, jakie pieśni śpiewano, gdzie się pasły konie"


Na górę
Post: 21-04-2010 09:45 
Offline

Rejestracja: 03-10-2008 19:27
Posty: 58
as pisze:
alcek pisze:
barbarzyństwo, jakiego dopuszczali się Polacy na poniemieckich cmentarzach.

A konkretnie, o jaki cmentarz chodzi? Czy chodzi Ci o korzystanie przez rzymskich katolików (i nie tylko, bo i grekokatolików i prawosławnych) z ewangelickich cmentarzy - ich "oswajanie" (wyznaczanie nowych kwater na istniejących cmentarzach - w sensie ontologicznym to one istnieją i bedą istniały od momentu ich założenia), czy może o to, że są one nie otaczane opieką przez nowych osadników :?: i dewastowane przez wandali? Czy to taka ogólna (z kosmosu) uwaga. Barbarzyństwo to DUŻE słowo i nie wiem czy można je odnieść do "wszystkich Polaków".


Chodzi mi o np. proceder niszczenia nagrobków z cmentarzy niemieckich na ziemiach wyzyskanych. Kamień z szabrowanych cmentarzy sprzedawano w innych częściach kraju na tablice do lastrykowych nagrobków. Kolejna rzecz to administracyjne i cieszące się akceptacją społeczną niszczenie cmentarzy niemieckich np. we Wrocławiu, gdzie na miejscu dawnych cmentarzy powstawały osiedla lub parki. To barbarzyńskie dążenia do zniszczenia wszelkich śladów cywilizacji, która istniała tu przed 1945 r.

Mógłbym tu jeszcze przywołać zniszczenie i zamianę na skwerek cmentarza wojennego nr 200 w Tarnowie, czy podobne działania zapoczątkowane w stosunku do cmentarza nr 202 na Chyszowie.


Na górę
Post: 21-04-2010 12:02 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
Zaintrygowany tematem sięgnąłem po Kolbuszewskiego i innych, i muszę Ci przyznać rację, że było to barbarzyństwo wielu ludzi, którym władze administracyjne dały przyzwolenie, ale proceder ten nie dotyczył w takim stopniu małych, wiejskich społeczności ZZ, tam o cmentarzach ewangelickich po prostu "zapominano".

_________________
"Swięty Mikołaju, opowiedz jak to było, jakie pieśni śpiewano, gdzie się pasły konie"


Na górę
Post: 21-04-2010 12:57 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
as pisze:
że było to barbarzyństwo wielu ludzi, którym władze administracyjne dały przyzwolenie, ale proceder ten nie dotyczył w takim stopniu małych, wiejskich społeczności ZZ, tam o cmentarzach ewangelickich po prostu "zapominano".


W Karcie 61 2009 we wspomnieniach Siegfrieda Kapeli "Heimat: Niemcy" jako tło (jego życia), a zarazem symbol (stosunków polsko niemieckich), przedstawione są losy ewangelickiego, wiejskiego cmentarza w miejscowości Olcha (Ochelhermsdorf) pod Zieloną Górą. Oczywiście - jak w każdych wspomnieniach - należy brać szeroki margines w zakresie faktograficznym. Z drugiej strony co tu można wyeksponować,przekoloryzować lub zataić - skoro cmentarz był i cmentarza nie ma - i to w cale nie za sprawą władz adm. tylko zwykłych, nowych mieszkańców Olchy.

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 21-04-2010 15:14 
Offline

Rejestracja: 03-10-2008 19:27
Posty: 58
Kiedyś mój kolega wspominał, że w latach 60-tych w dzieciństwie bawił się w okolicach poniemieckiego cmentarza w jednej z miejscowości na Pomorzu. Kiedy przyjechał tam parę lat temu po cmentarzu nie było śladu. Innym razem zupełnie przypadkiem dowiedziałem się, że w latach 70-tych było znakomitym interesem zabieranie kamienia z nagrobków z cmentarzy na ziemiach wyzyskanych. Załadowane samochody woziły towar na drugi koniec polskich, gdzie z robiono z niego kamienne tablice inskrypcyjne na lastrykowe nagrobki.


Na górę
Post: 21-04-2010 15:38 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
ot szacunek.......

Ryn: Tyle zostało z ewangelickiego cmentarza
Kilka żelaznych krzyży, dwie tablice nagrobne. Tyle pamięci pozostawiliśmy po dominujących niegdyś w Rynie ewangelikach.

Cmentarz ewangelicki w Rynie został zniszczony w 2002 roku. Zniszczyły go buldożery. Dlaczego? Bo władze miasta postanowiły powiększyć cmentarz komunalny m.in. o zaniedbany fragment sąsiadującego cmentarza niemieckiego nieużywanego od czasów II wojny światowej.

Z ocalałych krzyży i krzyży nagrobków miała powstać osobna nekropolia.
turysta z Olsztyna

http://ekomazury.wm.pl/Ryn:-Tyle-zostal ... arza,93418

a także: http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/1,35189,954439.html

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 21-04-2010 16:07 
Offline

Rejestracja: 18-01-2006 14:49
Posty: 241
Lokalizacja: z Polskiego BN
no to nie pozostaje Polakom nic innego jak przeprosić Niemców i Ukraińców za zniszczone cmentarze , ziemie "wyzyskane"i co tam jeszcze przyjdzie Wam do głowy... . Przecież wstrętni Polacy których nie wywieźli , zamordowali , którym jakimś cudem udało się przeżyć lata 1939-45 powinni od razu po wojnie zaopiekować się pielęgnować cmentarze tych którzy ich tak dobrze traktowali w tych latach. Co za typowo Polski brak wdzięczności!

Surowiczny ja bym pisał na Twoim miejscu protest lub petycje w tej sprawie no i oczywiście pomógł przy budowie tego domu na Ukrainie.
Rozumiem że to Twoje rozgoryczenie po tym jak zakończyła się spraw Stepana i jego tytułu.

_________________
uhhh same Lwy i Tygrysy


Na górę
Post: 21-04-2010 16:48 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
beskidku, miło, że znowu wzniosłeś rozmowę w merytoryczne przestworza. Tylko jak dla mnie to nie ten pułap :D
Podlinkował bym Ci pewne przesłanie episkopatu polskiego sprzed przeszło 40 laty, ale jak to na tym forum często podkreślasz - linków nie lubisz.

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 21-04-2010 20:05 
Offline

Rejestracja: 18-01-2006 14:49
Posty: 241
Lokalizacja: z Polskiego BN
dawaj dawaj surowiczny - nie wiem co ma episkopat Polski do poglądów tutaj przemycanych pod róznymi starannie wybranymi faktami historycznymi przez Ciebie i nie tylko Ciebie. Może będzie to coś ciekawego dla moich merytoycznych przestworzy w które jak byś się kiedyś zapuścił moze nie tęsknił byś tak bardzo za czasami gdy Polski nie było na mapie europy. Teraz niestety czytając to co piszesz takie odnoszę wrażenie ze bardzo bardzo nie lubisz tego kraju, boję się napisać Twojego kraju bo pewnie uważasz że to nie Twój kraj (a może i tak jest) i taka natura demokracji.

Tak więc linkuj śmiało, chętnie poczytam.

_________________
uhhh same Lwy i Tygrysy


Na górę
Post: 21-04-2010 20:28 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Niszczenie, dewastowanie, bezczeszczenie cmentarzy, zwłaszcza z pobudek nacjonalistycznych, politycznych czy z powodu zwykłego braku szacunku (szczególnie niezrozumiałe kiedy w grę wchodzą pochówki zwykłych obywateli tego czy innego kraju kiedyś) dla zmarłych to zwykła... hańba i tyle...

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 21-04-2010 20:45 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
beskidek pisze:
dawaj dawaj surowiczny - nie wiem co ma episkopat Polski do poglądów tutaj przemycanych pod róznymi starannie wybranymi faktami historycznymi przez Ciebie i nie tylko Ciebie. Może będzie to coś ciekawego dla moich merytoycznych przestworzy w które jak byś się kiedyś zapuścił moze nie tęsknił byś tak bardzo za czasami gdy Polski nie było na mapie europy. Teraz niestety czytając to co piszesz takie odnoszę wrażenie ze bardzo bardzo nie lubisz tego kraju, boję się napisać Twojego kraju bo pewnie uważasz że to nie Twój kraj (a może i tak jest) i taka natura demokracji.

Tak więc linkuj śmiało, chętnie poczytam.


naprawdę beskidek, zaskakujesz mnie :D zamiast fascynacji motoryzacją - jak już kiedyś chyba wspominałem - powinieneś zając się etnopsychiatrią. Tak nas prześwietlić. Marnujesz się chłopie! Możesz spokojnie treści faszystowskie, które zamieszam zgłosić do prokuratury, jako działanie na szkodę państwa. Dla ułatwienia wszystkie moje dane mogę Ci wysłać na pw., co by policja i prokuratura czasu nie marnowali. I oczywiście do wszystkiego się przyznam. Powodzenia :D

a o to link: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WE ... 11965.html
i jak widzisz - na pewne rzeczy niektórzy już dawno wpadli, a innym jeszcze wiele czasu na to potrzeba :lol:

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 192 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 19 10 11 12 13 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 50 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl