Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 14:38

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: 08-03-2010 08:34 
Offline

Rejestracja: 21-07-2009 08:36
Posty: 12
Dnia 3 marca 2010 poeta i performer Maciej Kaczka ogłosił:

Konkurs poetycki im. Świergotka Drzewnego na wiersz o tematyce przyrodniczej

Powszechny jest dziś pogląd, że wartościowy twórca to ten, którego zmysły i wyobraźnia żywią się jedynie produktami cywilizacji.

Od niemal wieku, opisywanie przyrody w polskiej literaturze uznawane jest za kicz i obciach. Pisarzowi i poecie, który na poważnie chciałby się tym zająć, grozi wyśmianie i marginalizacja. Czytelnik zainteresowany przyrodą, może liczyć jedynie na publikacje w suchym i naukowym stylu.

Ślepota na barwy ziół, głuchota na głosy ptaków, nieczułość na zapach torfowiska, jest wśród literatów normą. A może tylko cechą nabytą i pielęgnowaną w imię obowiązującego dyktatu?

Maciej Kaczka rzuca rękawicę strażnikom tej ubogiej poprawności i ogłasza swój prywatny konkurs na wiersz o dzikiej przyrodzie, przeznaczając na nagrody sumę 500 zł.

Utwory należy przysyłać na adres: maciej@kaczka.art.pl z dopiskiem „wiersz na konkurs”. Jeśli ktoś nie korzysta z internetu, lub chciałby napisać swój wiersz np. na spłachetku brzozowej kory, niech go wysyła na adres: Maciej Kaczka, c/o Bird Service, skr. poczt. 22, 30-960 Kraków 1.

Maciej Kaczka nie stawia wierszom żadnych formalnych wymagań, mogą być też wcześniej publikowane, podpisane nazwiskiem bądź pseudonimem, byleby nie przekraczały rozsądnej długości 2-3 tys. znaków. Przysłanie mu utworu równoznaczne jest ze zgodą na jego publikację na prowadzonych przeze niego stronach internetowych i w pokonkursowym almanachu.

Termin nadsyłania prac mija w miesiąc od jego ogłoszenia – dnia 3. kwietnia 2010. Zaraz potem, kiedy pierwsze świergotki drzewne przylecą z zimowisk i rozpoczną obśpiewywanie swoich terytoriów, ogłosi wyniki konkursu. Oceny dokona jednoosobowo i subiektywnie. Pulę nagród przeznaczy w całości na jeden wybitny wiersz, lub podzieli między kilka. Ostatecznie – w co jednak Maciej Kaczka śmie wątpić – jeśli nie nadejdzie nic wartościowego, przeznaczy ją na inny szczytny cel.

To pierwsza skromna edycja jego konkursu. Jeśli jej efekty będą ciekawe, Maciej Kaczka postara się w kolejnych latach zwiększać pulę nagród, zdobywać sponsorów, rozszerzać grono jury i spektrum gatunków twórczości.

Aktualności dotyczące konkursu będą publikowane na stronie http://www.kaczka.art.pl


Na górę
Post: 08-03-2010 23:38 
Offline

Rejestracja: 05-11-2009 20:41
Posty: 319
Lokalizacja: Radom
Główny Mechanik pisze:
Maciej Kaczka nie stawia wierszom żadnych formalnych wymagań, mogą być też wcześniej publikowane, podpisane nazwiskiem bądź pseudonimem, byleby nie przekraczały rozsądnej długości 2-3 tys. znaków.


Jakby się poznało choć parę wierszy Pana Macieja Kaczk, byłoby łatwiej wygrać te 500zł.


Na górę
Post: 09-03-2010 09:10 
Offline

Rejestracja: 05-11-2009 20:41
Posty: 319
Lokalizacja: Radom
Przepraszam zgubiłem i, w nazwisku Pana Macieja Kaczki. W linku co prawda są wiersze domyślam się że Pana Kaczki, ale choć przeczytałem to mało zrozumiałem, na tyle ,że ich jeszcze w zasadzie nie poznałem. Pewnie ta poezja nie na mój wymiar.


Na górę
Post: 09-03-2010 09:28 
Offline

Rejestracja: 21-07-2009 08:36
Posty: 12
Pisz tak, jak czujesz, wcale nie musisz wzorować się na Kaczce, ważne, żeby było o dzikiej przyrodzie. Pozdrowienia!


Na górę
Post: 09-03-2010 20:06 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Ponieważ są problemy z wysłaniem maila do Organizatora konkursu pozwalam sobie zamieścić go na formum. Niech Jego Szanowni Użytkownicy mają okazję zapoznać się z wytworem mojego geniuszu.
Pewien zwierz spod Zatwarnicy,
postanowił w tajemnicy
przenieść się do Wyszowadki.
A, że duży był i gładki
w mig prześlizgnął się przez górki.
Teraz bliżej ma do córki
biznesmena.
Ów ma tamże sto łaciatych,
co jak w mamrze (lokal dla najwyższych sfer)
gniotą się jak w PGR
Wiersz spełnia wszelkie kryteria konkursu a nawet zdecydowanie je przekracza (w tym właśnie przejawia się mój geniusz). Jest w nim dziki zwierz (bizon), jest takaż przyroda, której jeszcze w Bieszczadach i Beskidzie Niskim trochę pozostało. Jest wątek erotyczny. Gdy córka biznesmena pocałuje owego dzikiego zwierza ten natychmiast przemieni się w pięknego prezentera telewizji (publicznej lub komercyjnej-do wyboru) i będą żyli długo i szczęśliwie (tj. do rozwodu, który-jak życie pokazuje-nastąpi dość szybko). Jest również wątek współczesny (biznesmen, który wziął sprawy w swoje ręce) oraz sentymentalny-PGR.
Ponieważ powyższe dzieło jest genialnym wytworem mojego skrzętnie skrywanego talentu, proponuje, by zakończyć już ten konkurs i ogłosić mnie jego laureatem. Nagrodę 500 zł proszę przekazać na konto Stowarzyszenia "Magurycz". Gdyby SZANOWNY ORGANIZATOR KONKURSU (muszę się jakoś dodatkowo przypochlebić) miał jakieś wątpliwości, co do wartości artystycznej mojego wiekopomnego dzieła, to na wszelki wypadek dodatkowo
ślę głębokie ukłony.
P.S. Zastrzegam, aby sytuacji opisanej w wierszu absolutnie nie kojarzyć z jakąkolwiek osobą i zdarzeniem.


Na górę
Post: 09-03-2010 22:20 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
stary zakapior pisze:
Wiersz spełnia wszelkie kryteria konkursu

coś mi w nim nie świergoli :D ale to już subiektywna ocena

_________________
"Swięty Mikołaju, opowiedz jak to było, jakie pieśni śpiewano, gdzie się pasły konie"


Na górę
Post: 10-03-2010 09:24 
Offline

Rejestracja: 21-07-2009 08:36
Posty: 12
Stary Zakapior: spróbuj jeszcze raz albo wyślij wiersz zwykłą pocztą.


Na górę
Post: 10-03-2010 09:47 
Offline

Rejestracja: 21-07-2009 08:36
Posty: 12
Bo ja nie jestem w jakiś szczególny sposób powiązany z Maciejem Kaczką, po prostu przekleiłem wiadomość o konkursie, który wydał mi się interesujący.


Na górę
Post: 10-03-2010 17:06 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Asie, jak sobie życzysz.
Świergolił* świergotek:
wlazł kotek na płotek,
a gdy to się stało
z świergotka zostało
jeno parę piór.
Taka to piosenka z gór.
* świergolił można zastąpić słowem świergotał. Rzecz gustu.
Pozdrawiam serdecznie


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl