Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 16:23

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: 31-03-2009 19:44 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09-02-2009 21:31
Posty: 38
Lokalizacja: RBR...
Witam!

Pytanie pewnie dość banalne i śmieszne, lecz może budzić wątpliwości.

Mapa BESKID NISKI (DEMART) skala 1:75.000
Zaznaczone są na niej czasy przejść na szlakach. Czy są to czay przejść od "początku strzałki", czy od "końca strzałki" i też do jakiego punktu ?

Czy do np. przecięcia z innym szkaliem/drogą, czy też do konkretnego punktu na mapie (wieża/miejscowość/budynek) ??


Na górę
 Tytuł:
Post: 31-03-2009 21:29 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25-03-2009 09:14
Posty: 277
Lokalizacja: Gdańsk
Co prawda Demartu przed sobą nie mam, ale nie od 'pałeczki' do 'pałeczki'?
... i w legendę patrzeć :]

Szy.

_________________
Obrazek
Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce, w Niemczech i w Europie
www.znajkraj.pl


Na górę
 Tytuł:
Post: 31-03-2009 22:44 
Offline

Rejestracja: 22-07-2008 16:53
Posty: 189
Lokalizacja: Jasło
Wydaje mi się, że jedna strzałka pokazuje czas dojścia do następnej strzałki. Jeśli strzałka jest w prawo i pokazuje 30 minut, to oznacza, że na dojście od tego miejsca do najbliższej strzałki na szlaku (w tym przypadku po prawej) trzeba przeznaczyć 30 minut. Najlepiej chyba założyć, że czas mierzony jest od środka;)


Na górę
Post: 01-04-2009 01:03 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
michaił pisze:
Witam!

Pytanie pewnie dość banalne i śmieszne, lecz może budzić wątpliwości.

Mapa BESKID NISKI (DEMART) skala 1:75.000
Zaznaczone są na niej czasy przejść na szlakach. Czy są to czay przejść od "początku strzałki", czy od "końca strzałki" i też do jakiego punktu ?

Czy do np. przecięcia z innym szkaliem/drogą, czy też do konkretnego punktu na mapie (wieża/miejscowość/budynek) ??

Eeeeeeeee, chyba nie ma w tym większej filozofii :P, choć nie przyglądałem się tej mapie pod tym względem. Ale bazując na przykładzie fragmentu mapki Dematu, którą zapodałem niżej, to czasy przejścia pokazują dane odcinka, które są zawarte pomiędzy, jak to sam określiłeś, dwoma strzałkami.
Obrazek

Przykładowo: : Jeśli z Folusza (na mapie punkt A) prowadzą trzy szlaki w kierunku Magury Wątkowskiej, to jeśli widnieje tam strzałeczka z napisem 0.25, to oznacza, że w 25 minut wg Demartu powinno się dojść (zielonym i żółtym szlakiem) do węzła szlaków na małej polanie, gdzie wszystkie 3 szlaki łączą się ponownie (czyli do punktu B). W przeciwnym kierunku widać strzałeczkę z napisem 0.20, co oznacza, że z węzła szlaków (punkt B) do centrum Folusza (czyli do punktu A) można dojść w 20 minut. Z tego samego miejsca (czyli z punktu B) do Folusza (punkt A) czarnym szlakiem strzałeczka pokazuje 0.35, co oznacza, że do punktu A potrzeba nam tyle właśnie czasu, by dotrzeć czarnym szlakiem, bo to trochę dłuższa droga niż szlakiem żółtym i zielonym.

Inny przykład: Jeśli z punktu B do punktu C strzałeczki pokazują 1.00, to oznacza, że tyle trzeba czasu by wg Demartu tam dotrzeć (tyle, czyli jedną godzinę). W odwrotnym kierunku z punktu C, do punktu B, potrzeba już tylko 0.25 minut, co wg mnie jest niezłym już osiągnięciem :P .

Kolejny przykład: Jeśli z punktu C do punktu D strzałeczki pokazują 0.35, to oznacza, że wg Demartu potrzeba 35 minut by tam dotrzeć. W przeciwnym kierunku (z punktu D do punktu C) potrzeba 0.40, czyli 40 minut.

I aby zamknąć pętlę, to przykład ostatni: Jeśli z punktu D strzałki pokazują 0.40 (oczywiście w kierunku najbliższej drogi do Folusza), to oznacza to, że zielonym szlakiem z punktu D do punktu B, potrzeba wg nich 40 minut, natomiast w przeciwnym kierunku, czyli z punktu B do punktu D (zielonym szlakiem) potrzeba już 1.15, czyli 1 godziny i 15 minut.
Mam nadzieję, że udało mi się jasno to przedstawić i nie zamieszałem zbytnio :wink: :wink: :wink: .


Na górę
 Tytuł:
Post: 01-04-2009 02:11 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
mrcinx pisze:
Najlepiej chyba założyć, że czas mierzony jest od środka;)
Myślę, że dopiero dziś Twoje założenie wydaje mi się słuszne, ważne, odkrywcze... :lol:


Na górę
 Tytuł:
Post: 01-04-2009 18:29 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09-02-2009 21:31
Posty: 38
Lokalizacja: RBR...
Dzięki wielkie za odpowiedzi:) Ale właśnie na tej mapie nie ma zaznaczonych ODCINKÓW:) jakby były to bym nie pytał:p


Na górę
 Tytuł:
Post: 01-04-2009 19:34 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
michaił pisze:
Dzięki wielkie za odpowiedzi:) Ale właśnie na tej mapie nie ma zaznaczonych ODCINKÓW:) jakby były to bym nie pytał:p

Odcinki są :P , co najwyżej nie ma zaznaczonych dokładnie ich początku i końca :lol: :lol: :lol:, których jednak łatwo sie domyśleć...
Ale zawsze można kupić sobie mapę innego wydawnictwa, gdzie dokładnie są zaznaczone pałeczkami poszczególne odcinki :wink: .


Na górę
Post: 26-02-2010 07:46 
Offline

Rejestracja: 15-07-2009 06:58
Posty: 5
Dla ciekawostki podam, ze mam 3 mapy Beskidu Niskiego firmy Compass, Demart i taka stara bez podanych czasow przejsc.

Otoz obliczylem na podstawie kilku szlakow i z wlasnych obserwacji, ze srednio 1 minuta przejscia wg Demartu to 1.34 minuty wg Compassu lub 1.35 minuty wg tabliczek na znakach po stronie Slowackiej (wzdluz granicy okolice Baraniego). Dane sa dosc wiarygodne gdyz sprawdzilem w ten sposob kilka szlakow.

Na poczatku jak wedrowalismy ze znajomymi bylismy zdziwieni, ze robimy dokladnie te same czasy a czasami szlismy wolniej niz wskazuje Demart. Z reguly bylo tak, ze pokonywalismy dany odcinek szybciej niz na mapie inne firmy bylo podane. W nastepne dni gdy chodzilismy z malym bagazem nasze czasy byly podobne lub szybsze w porownaniu z Demartem.

Planujac wycieczke z mapa Demartu warto sobie calosc czasu wyliczonego pomnozyc przez 1.35 jesli sie chce wiedziec ile faktycznie jest wg tabliczek przy szklakach.


Na górę
Post: 26-02-2010 21:52 
Offline

Rejestracja: 05-11-2009 20:41
Posty: 319
Lokalizacja: Radom
treewood pisze:
warto sobie calosc czasu wyliczonego pomnozyc przez 1.35 jesli sie chce wiedziec ile faktycznie jest


Szczęśliwym się jest jeżeli się dojdzie a szczęśliwi czasu nie liczą.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl