Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 14:09

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 26-10-2005 22:08 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 18:22
Posty: 265
Lokalizacja: Gorlice/Kraków
Wydaje mi się, że widziałem w księgarni na 3-go maja we wrześniu. Na pewno można wypożyczyć w bibliotece, nie wiem jak z kupnem.

_________________
::: www.beskidgorlicki.pl ::: Beskid Niski w pigułce :)


Na górę
 Tytuł:
Post: 27-10-2005 08:24 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
...wg ostatnich ustaleń R.Froymy (informacja ustna) jest ich 403 (referat na Konferencji "Małopolska i Podhale w latach Wielkiej Wojny", 28-29.08.2004, Nowy Targ).


K:evil: :evil: wa m:evil:ć , bo inaczej tego sie skomentować nie da. Frodymy na tej konferencji WOGÓLE NIE BYŁO (czy to w charakterze gościa czy innym) a jedyny referat traktujący całościowo o cmentarzach w Małopolsce wygłaszałem ja - znajdzie się zresztą w wydrukowanych materiałach pokonferencyjnych. I nie było w nim ŻADNEJ mowy o 403 cmentarzach. Liczby które JA podawałem to 401 i 407 (wyjaśnione w artykule z powołaniem się na źródła).

Ksiązka Batora o ile wcześniej miałem o niej słabe mniemanie (są to wg. mnie puzzle z wiadomości które można znaleźć swobodnie w artykułach wymienionych w bibliografii przez M.Widurka, poskładane do kupy w jednym miejscu) to teraz budzi we mnie wstręt.

Przeglądnąłem ją pobieżnie w księgarni i znalazłem podczas kilkunastominutowego przeglądania kilka błędów i nieścisłości. Tego jednak przypisu nie znalazłem. Książki oczywiście nie kupiłem, Może i dobrze bo zaoszczędziłem sobie niepotrzebnych nerwów (a może tylko śmiechu ?)

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 27-10-2005 21:59 
Offline

Rejestracja: 12-10-2005 18:58
Posty: 63
Lokalizacja: Tarnów
Od dzisiaj można dodać do bibliografii jeszcze jedną pozycję:

Partridge Agnieszka " Otwórzcie bramy pamięci.Cmentarze wojenne z lat 1914-1918 w Małopolsce", Kraków 2005. LETTRA-GRAPHIC, ISBN 83-89937-10-7

Dzisiaj była promocja w Krakowie (bardzo udana), a za dwa tygodnie ( o ile pamiętam 10 listopada będzie promocja tarnowska).
Album jest pięknie wydany, zdjęcia robią wrażenie, a co do tresci to niestety nie zdążyłem jeszcze się zapoznać z całością. Myślę jednak że warto tą pozycje mieć w swojej kolekcji.


Na górę
Post: 30-10-2005 12:06 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
„Otwórzcie bramy pamięci” – Cmentarze wojenne z lat 1914-1918 w Małopolsce autorstwa Agnieszki Partridge oraz fotografa Rafala Korzeniowskiego to dzieło pokazujące spojrzenie na kwestię galicyjskich cmentarzy oczyma ludzi nowej generacji, młodych i dynamicznych ukazujacych w swej książce wielką pasję jaką są historia, architektura, sztuka.

Autorka tej pozycji urodziła się pod Tarnowem dlatego też sprawy cmentarzy rozsianych w tamtych okolicach były i są jej bliskie. Tym bardziej, że jej ojciec z dużym zaangażowaniem poswiecił się sprawie ratowania tego dziedzictwa kultury.
Powstawanie książki trwalo 2 lata, a bardziej sprecyzowane zainteresowanie autorki 5 lat.
Autorka odwiedziła wiele archiwów, bibliotek w Polsce, Austrii, Anglii, nawiązywała ponadto kontakty ze specjalistami ze Słowacji, Czech.
Warto tu wspomnieć o takich nazwiskach jak Jerzy Drogomir, dr Karolina Grodziska, Krzysztof Garduła, prof. Aleksander Krawczuk, prof. Wojciech Kosiński, dr. Szymon Wroński i wielu innych.
Dzieło to zawiera rys historyczny przeplatany archiwalnymi tekstami ukazujacymi atmosferę tamtych dni.
Autorka pokazuje genezę powstawania cmentarzy, działalność Krakowskiego Oddziału Grobów Wojennych, symbolikę galicyjskich cmentarzy wojennych, rolę poezji wzbudzającej w nas zadumę i szacunek dla bohaterów tamtej epoki.
To co mnie fascynuje w tej książce to cudowne zdjęcia autorstwa Rafała Korzeniowskiego pokazujące przepiękny krajobraz terenów na których zostały umiejscowione.
Rozmawiałem z Rafałem, który wspomniał, że w dziele tym zamieścił ponad 300 zdjęć z przeszło 8000 które wykonał.
Ciekawe ujęcia wymagały od autora ....dobrej sprawności fizycznej.
Opłaciło się, dzieło przez to nabrało cech artyzmu.

Pozycja ta zawiera zdjecia współczesne ( no moga się stać archiwalnymi jeśli jakaś ręka je zniszczy naprawiając, czy chwyci za pędzel z czarna farbą i co sie da pomaluje ), zdjęcia archiwalne, mapy, plany cmentarzy, pocztówki, szkice powykonawcze oraz fotografie twórców cmentarzy.

Książka ta zapewne nie traktuje o wojnie sensu stricte lecz o pamięci.
Zachęca do tego, aby cmentarze jako dziedzictwo kulturowe stały się naszym wspólnym a nie „obcym” dobrem jak to miało miejsce przez długie lata.

Galicyjskie cmentarze autorka przedstawia jako dzieło sztuki o których trzeba pamietać i rekonstruować w sposób właściwy. To droga i zadanie na przyszłość.

Dzieło napisane wielkim sercem, szeroko otwartymi oczami - otwiera pamięć, no i zacheca do docenienia tego dziedzictwa nienawisci.

Książka dobrze wydana, jej styl wydawniczy przewyższa współczesną modę wydawniczą.

Ktoś powiedział, że to pierwsza po Brochu w Polsce bogato ilustrowana publikacja poswięcona cmentarzom wojennym w Małopolsce z I wojny swiatowej.

P.S.

Jeśli Marku Widurku zdecydujesz się na kupno lub wpadnie Ci w ręce ta ksążka to będziesz miał sposobność porównac bibliografie z jakiej korzystała autorka z opracowaną przez siebie.

Dla osób które mają ochotę sprezentować sobie tę pozycję, a z kasa są na bakier, to zapewne będzie istniała możliwość zakupienia jej w czasie tarnowskiej prezentacji ( ponad 40 procent taniej od ceny oficjalnej )

Pozdrawiam

Karol


Ostatnio zmieniony 30-10-2005 23:30 przez Karol, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
Post: 30-10-2005 15:53 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
usunąłem.
Pełna wersja Bibliografii Zachodniogalicyjskich Cmentarzy Wojennych znajduje się tu:
http://forum.pomoc24.net.pl


Ostatnio zmieniony 26-04-2007 01:08 przez Marek Widurek, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
 Tytuł:
Post: 30-10-2005 19:35 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
Ktoś powiedział, że to pierwsza po Brochu w Polsce bogato ilustrowana publikacja poswięcona cmentarzom wojennym w Małopolsce z I wojny swiatowej.


Zaś Internet w ogóle nadal nie istnieje. Moja publikacja prowadzona od 2000 roku nie istnieje...
Zobacz Karolu na zdjęcie na 128 - 129 "symboliczny krzyż w Staszkówce" a następnie porównaj z moim zdjęciem przy notce dot. tego cmentarza...

Cytuj:
Książka dobrze wydana, jej styl zasługuje na pochwałę w przeciwieństwie do wspóczesnego wazeliniarstwa wydawniczego.


A dokładniej Karolu co przez to rozumiesz ?



[/quote]

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 30-10-2005 22:33 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
Marek:

Z tego co mi powiedziała Agnieszka Partridge promocja tarnowska ma się odbyć 2 tygdnie po krakowskiej ( ta ostatnia była w miniony czwartek )

Jasne, że można kupić... tylko, ze drożej...no i koszty przesyłki:
www.lettra-graphic.com.pl/cmentarze

pozdr

Karol


Na górę
 Tytuł:
Post: 30-10-2005 23:10 
Uruloki:

Jasne, że Internet istnieje. :D
Miałem na myśli pozycje drukowane.

Twoja strona stanowi dla mnie źródlo wiedzy oraz pomoc w weryfikacji zaistniałej rzeczywistości gdy wracam z terenu.
No i liczę na dalszą rozbudowę.

Co do zdjęć...inspiracja?

Tak na marginesie. Album świeży i pachnący. Tak trudno Cię zaskoczyć.
Chyba miałeś jakąś cholerną wtyczkę w Międzynarodowym Centrum Kultury. :shock:

Co do drugiej kwestii...to poprawię.

pozdr

Karol


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 31-10-2005 00:12 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
8)


Ostatnio zmieniony 11-03-2007 21:07 przez pazuzu, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
 Tytuł:
Post: 31-10-2005 06:29 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
Jasne, że Internet istnieje.

Zajrzyj, łaskawco do bibliografii na końcu książki...
Smutne, po prostu smutne.

Co do wtyczek to nie muszę ich mieć - najczęściej sam nią jestem. Poza tym biorę aktywny udział w tworzeniu sieci "cmentarników" złożonej z samych "wtyczek"...
W tym przypadku album przywiózł do Gorlic i wypożyczył mi pazuzu - znajomy Agnieszki.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 01-11-2005 22:03 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
pazuzu pisze:


ja ci dam nazywac mnie wtyczka :evil:


dodam......niezależną i pragmatyczną


Na górę
 Tytuł:
Post: 01-11-2005 22:31 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
uruloki pisze:

Zajrzyj, łaskawco do bibliografii na końcu książki...
Smutne, po prostu smutne..


Wiem, wiem doskonale, że jesteś...
Przecież Twoja działalność sama się broni i zupełnie nie trzeba pisać tyrad pod Twoim adresem.
A tym pismakiem z gazety wybiórczej nie ma co się przejmować i irytować.


uruloki pisze:


album przywiózł do Gorlic i wypożyczył mi pazuzu - znajomy Agnieszki.


Tak sie zastanawiałem: skąd w tej kobiecie tyle odwagi cywilnej, gdy podczas spotkania w obecności zebranych notabli odważnie mówiła o niszczeniu cmentarzy przez ekipy robiące remonty i uwaga... przez konserwatorów.
Widać, że otarła się o zdrową gorlicką szkołę.

To dobry prognostyk na przyszłość....no może tak się stanie, że nie będzia miała miejsca profanacja i pseudo renowacja jaka miała miejsce np. w Przegoninie. Bo to wnerwia i boli.


Na górę
 Tytuł:
Post: 01-11-2005 22:40 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
8)


Ostatnio zmieniony 11-03-2007 21:07 przez pazuzu, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
 Tytuł:
Post: 02-11-2005 09:24 
Offline

Rejestracja: 12-10-2005 18:58
Posty: 63
Lokalizacja: Tarnów
Witam.
Mam informację odnośnie tarnowskiej promocji albumu Agnieszki Partridge.
Promocja będzie miała miejsce 10 listopada w Sali Pospólstwa w tarnowskim Ratuszu.
Bedzie to impreza nazwana "Wigilia Niepodległości"
Początek o godzinie 12,00.
Poza spotkaniem z Agnieszką Partridge będzie spotkanie z Jerzym Drogomirem i promocja III tomu "Poległych.....".
Zaproszenia są w druku, ale nie są wymagane. :D


Na górę
 Tytuł: ZAPROSZENIE
Post: 02-11-2005 23:34 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
Może by tak jedno dla mnie...?
Wybieram się 10 listopada do Tarnowa tak czy inaczej, ale zaproszenie od Agnieszki byłoby bardzo miłe.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] i 36 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl