Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 14:06

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
Post: 16-01-2010 20:56 
Offline

Rejestracja: 22-11-2009 20:33
Posty: 100
Czy ktoś posiada jakąś wiedzę o cmentarzu z I wojny światowej w lesie pomiędzy Lipowcem a Zydranową? Słyszałem to od jakiegoś turysty ale nic o tym nie wiem.


Na górę
Post: 16-01-2010 21:42 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Tutaj coś było na ten temat: viewtopic.php?f=9&t=2895 . Niewiele, ale zawsze coś :P .

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 18-01-2010 09:09 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Niestety nie znalazłem żadnych innych informacji poza tymi co podałem w cytowanym wątku. Wybieram się tam ale dopiero na wiosnę jak śniegi zejdą - może wtedy będzie więcej coś widać w terenie i postaram się wtedy poszukać w lokalizacji zaznaczonej na tej starej mapie.
Rozczarowało mnie tylko podejście PTTK a konkretnie p. R. Majki - pomimo dwukrotnej próby kontaktu e-mail (a wiem że jego córka odbiera pocztę) nie odezwał się a chciałem tylko informację skąd oni wiedzieli gdzie umieścić ten krzyż :-(

Pozdrawiam
Dlugi


Na górę
Post: 18-01-2010 09:17 
Offline

Rejestracja: 02-12-2005 15:10
Posty: 325
Lokalizacja: Krosno
Może spróbuj się skontaktować poprzez Muzeum Podkarpackie w Krośnie z Robertem Kubitem; powinien cokolwiek wiedzieć na ten temat.


Na górę
Post: 18-01-2010 14:54 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Przeczytałem przed momentem ten wątek i przeglądnąłem "Galicyjskie cmentarze wojenne" p. Romana Frodymy i stronę p. Mirosława Łopaty. W tych źródłach nie ma wzmianki o cmentarzu wojennym w miejscu, które opisujesz. Winien on przynależeć do Okręgu Żmigród i dziwnym się wydaje, że nie ma o nim żadnych informacji. Nie chce mi się wierzyć, aby dowództwo austriackiego okręgu wojskowego Galicja Zachodnia" przeoczyło fakt budowy cmentarza wojennego w tym miejscu i nie zachowały się o nim żadne informacje. Austriacka biurokracja była sprawna, więc tym bardziej zastanawia fakt braku informacji o tym cmentarzu. Nie dysponuję w tej chwili pracą p. Oktawiana Dudy o cmentarzach wojskowych z I wojny św. (mam ją w swojej kolekcji, lecz 700 km od miejsca z którego piszę ten wątek) ale wydaje mi się, że i tam nie znajdę informacji w interesującej Ciebie, a od teraz również mnie, sprawie. Być może jest to pojednyncza mogiła żołnierza, który został pochowany w miejscu, w którym poległ, ale to tylko moja teoria. Na jej potwierdzenie przytoczę fakt, że przed ok. 15 laty tuż przy drodze z Komańczy do Cisnej w okolicach Łupkowa (po lewej stronie drogi) natknąłem się na żeliwny krzyż (chyba na murowanym postumencie, ale tego po tylu latach nie jestem pewnien) z tabliczką, na której widniało węgierskie nazwisko. Byłem wtedy przekonany, że jest to mogiła poległego w I wojne św. oficera węgierskiego. Nie interesowałem się wówczas cmentarzami z I wojny św., ale kilka lat temu próbowałem odszukać ten krzyż, niestety bez rezultatu. Przejeżdżałem później tą drogą parę razy (zawsze rowerem) i bacznie obserwowałem kilkukilometrowy odcinek drogi, gdzie-jak mi się zdawało-widziałem ten krzyż, lecz go nie odnalazłem, co nie oznacza, iż nie stoi tam gdzie stał, wszak mogłem go szukać w niewłaściwym miejscu. Za moją teorią przemawia również fakt, iż niedawno w Zyndranowej "powstała" mogiła honweda. Z ciekawością bedę śledził informacje na temat tego cmentarza i nie roszczę sobie pretensji, jeśli moja teoria na temat owego cmentarza legnie w gruzach.


Na górę
Post: 18-01-2010 16:24 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
stary zakapior pisze:
Przeczytałem przed momentem ten wątek i przeglądnąłem "Galicyjskie cmentarze wojenne" p. Romana Frodymy i stronę p. Mirosława Łopaty. W tych źródłach nie ma wzmianki o cmentarzu wojennym w miejscu, które opisujesz. Winien on przynależeć do Okręgu Żmigród i dziwnym się wydaje, że nie ma o nim żadnych informacji.

Nie ma się co dziwić, że nie ma wzmianki, bo wskazani przez Ciebie opisują cmentarze znajdujące się głównie w okręgu Galicja Zachodnia, gdzie najdalej wysuniętymi na wschód cmentarzami były nr 9 w Łysej Górze i 19 w Tarnowcu. Dalej na wschód były okręgi Galicja Środkowa i Galicja Wschodnia.
stary zakapior pisze:
Nie dysponuję w tej chwili pracą p. Oktawiana Dudy o cmentarzach wojskowych z I wojny św. (mam ją w swojej kolekcji, lecz 700 km od miejsca z którego piszę ten wątek) ale wydaje mi się, że i tam nie znajdę informacji w interesującej Ciebie,

To dobrze Ci się wydaje :P .

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 18-01-2010 19:32 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
No cóż - cmentarz na Kamieniu też nie wiem czy ma wzmiankę u Frodymy a jest i z pewnością nie jest to pojedynczy grób. Z dobrych informacji - RUTHENUS mi odpisał że "Galicyjskie cmentarze wojenne tom 1. Beskid Niski i Pogórze" będzie wznowione koło połowy tego roku :-)
O. Duda - jak już przedpiśca wspominał - nie zamieścił żadnego opisu ani tego cmentarza ani niedalekiego przecież na Kamieniu.


Na górę
Post: 18-01-2010 19:49 
Offline

Rejestracja: 02-12-2005 15:10
Posty: 325
Lokalizacja: Krosno
"W czasie I wojny światowej w okolicach wsi miała miejsce wielka bitwa wojsk rosyjskich z austriackimi. Ostatecznie rosyjska piechota wraz z kozakami pokonała Austriaków. Żołnierzy poległych w bitwie pochowano we wspólnej mogile, tworząc nowy cmentarz w miejscu zwanym Cmentarzyskiem. Dzisiaj nie ma już śladu po tym miejscu (do 1945 roku cmentarz był ogrodzony i stał na nim duży drewniany krzyż)"

Za www.zyndranowa.org


Na górę
Post: 19-01-2010 18:39 
Offline

Rejestracja: 15-03-2007 08:41
Posty: 225
Jedna z licznych potyczek związanych z Przełęczą Dukielską opisana jest w zbiorze „Im Felde unbesigt. Erlebnisse im Weltkrieg” w opracowaniu GM Hugo Kerchnawe. (München 1923).
Autor opisu „Ein Nachgefecht in den Waldkarpathen”, Gustav Bartels-Bartberg dowodził jako kapitan kompanią w IV batalionie 7. karynckiego pułku piechoty z Klagenfurtu (sąsiednią kompanią dowodził baron von Moltke (Maksymilian)).
Rzecz działa się w nocy z 22/23 XI 1914 roku. 43. Brygada Piechoty Landwehry dowodzona z Lipowca przez GM Josefa Nemeczka powstrzymywała ataki wojsk rosyjskich w paśmie Tokarni – Ostrej. Szczególnie zagrożona była jedna z kompanii 3. pułku piechoty Landwehry z Grazu (w rejonie Kamiennej Hory). Po sąsiedzku – na północny – zachód od Tokarni walczył też 2. bośniacko-herzegowiński pułk piechoty. Akcja pułku karynckiego pozwoliło na odparcie Rosjan i utrzymanie tego odcinka frontu. Walki na bagnety prowadzone były w nocy, na ośnieżonych stokach. Wg autora opisu, straty przeciwnika – krymskiego 73 pp – wyniosły około 200 żołnierzy. Straty austro-węgierskie też nie były małe. Ciężko ranny został m.in. komendant wymienionego IV batalionu, mjr. Heinrich Ritter Schönhaber von Wengenroth, który zmarł w czasie transportu i został pochowany we wsi Kispolány (Mala Pol'ana). Dowódca 7 pułku , wówczas pułkownik, Johann Hubinger za te i inne zasługi został później nobilitowany i otrzymał tytuł „von Tokarnia”.


Na górę
Post: 20-01-2010 12:59 
Offline

Rejestracja: 22-11-2009 20:33
Posty: 100
Gdzie można znaleźć opracowania dotyczące przebiegu I WŚ w okolicach Jaślisk oraz powstałych tam powojennych cmentarzy?


Na górę
Post: 20-01-2010 17:30 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Zaintrygowałeś mnie KG tymi informacjami. Zaraz sięgnąłem po mapy Słowacji (te wydane przez Vojenskykartograficky ustaw, s.p. Harmanec) i w 106 Laborecka Vrchovina. Dukla. odnalazłem Malą Polanę. Wielokrotnie rowerowałem tamtędy np. z Komańczy przez Radoszyce do Medzilaborec i przez Stropkov do Svidnika, Barwinka i Wetliny, bo tam miałem legowisko. To ok. 13 km na zachód od Medzilaborec. 2 km na północ od Malej Polany jest Makova, miejsce urodzin rodziców Andy Warhola. Jak nie umrę do wiosny to się wybiorę na cmentarz w Malej Polanie i spróbuję odszukać mogiłę i zrobić zdjęcia. A może jest tam na miejscowym cmentarzu kwatera z mogiłami żołnierzy z I wojny św. (jak np w Bodrużalu), albo i oddzielny cmentarz (jak odnowiony niedawno w Niżnej Poliance)? Co zobaczę to opiszę. Pozdrawiam


Na górę
Post: 09-04-2010 17:08 
Offline

Rejestracja: 22-11-2009 20:33
Posty: 100
W drugi dzień świąt odnalazłem krzyż w lesie. Trasą od Lipowca łatwo trafić po białych "znakach" na drzewach.


Na górę
Post: 10-04-2010 20:12 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
Jak nie umrę do wiosny to się wybiorę na cmentarz w Malej Polanie i spróbuję odszukać mogiłę i zrobić zdjęcia.

Obawiam się, że nie będzie co fotografować - cmentarz jest widoczny jak niezajęta grobami części cmentarza miejscowego. Pochowano tam do 1924 roku łącznie 33 żołnierzy I wojny światowej z czego tylko dwóch jest znanych z nazwiska (m.in. w/w major).
za: M.Bural, M.Drobnak, M.Korba, R.Turik "Mementa prvej svetovej vojny. Diel II. Cintoriny v okresoch Snina a Stropkov", Humenne 2009

Wyżej wymienioną pozycję a także I tom polecam wszystkim zainteresowanym cmentarzami na północno - wschodniej Słowacji. Praca o chrakterze nowatorskim i kompleksowym bogato ilustrowana w archiwalia i współczesne fotografie tych cmentarzy. Każdy z 2 tomów jest dodatkowo opatrzony obszernym artykułem o walkach w danych powiatach.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 12-04-2010 16:09 
Offline

Rejestracja: 28-07-2006 22:25
Posty: 107
Lokalizacja: Katowice
A napisz może jeszcze, gdzie to kupić?


Na górę
Post: 12-04-2010 16:27 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Może nalepiej zapytać autorów.
Na przykład tutaj:
http://www.kvhbeskydy.sk/index.php/category/download/

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] i 43 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl