Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 11:21

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
Post: 01-12-2008 23:43 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
o cmentarzach wojennych, ten i ów będzie gadał:

INSTYTUT HISTORII SZTUKI
UNIWERSYTET KARDYNAŁA STEFANA WSZYŃSKIEGO W WARSZAWIE
ZAPRASZA NA
KONFERENCJĘ NAUKOWĄ
SZTUKA CMENTARZY
XIX I XX WIEKU
4-5 GRUDNIA 2008 ROKU (czwartek-piątek)

4 grudnia 2008 r. (czwartek), Stowarzyszenie Historyków Sztuki (ul. Piwna 44), godzina 16.00
Maria Brodzka-Bestry (Zamek Królewski w Warszawie), Trzy nagrobki zaprojektowane przez Marię Łaszkiewicz
Aleksandra Cwalina, Rzeźba portretowa na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie
Ewa Nowak (ZZI BN), Józefa Rodziewicz Rychard. Autorka fotografii portretowej na porcelanie na cmentarzu powązkowskim w Warszawie
Teresa Cwalina (Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi), O cichym bracie Powązek – cmentarzu w Zakładzie dla Niewidomych w Laskach
Filip Burno (UW), „Inne miasto”. Metropolia – nekropolia

5 grudnia (piątek), UKSW (ul. Dewajtis 5)
Sesja plenarna (Aula im. Jana Pawła II), godzina 9.00
Otwarcie obrad
Kamilla Pijanowska (MN, Warszawa), Ilustrowany przewodnik po cmentarzach – między bedekerem a panteonem: Kazimierz Wójcicki Cmentarz powązkowski pod Warszawą, Warszawa 1855-1858
Anna Czyż (UKSW), Klasycyzm na cmentarzach Tarnopolszczyzny
Regina Dębicz (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu), Czym ukwiecamy cmentarze
Szczepan Świątek (Archiwum Państwowe w Krakowie), Z metodologii studiów regionalnych. Cmentarze źródłem historycznym



Obrady w sekcjach
Sekcja Ochrona zabytkowych cmentarzy (sala 228), godzina 10.45-13.45
Piotr Grzegorz Mądrach, Granice kreacji w konserwacji rzeźb i architektury sepulkralnej na przykładzie cmentarzy warszawskich
Tomasz Rogala, Inwentaryzacja konserwatorska wybranych nagrobków na cmentarzu powązkowskim w Warszawie
Tadeusz Maria Rudkowski (TOnZ), Piętnaście lat inwentaryzacji cmentarzy na Ukrainie. Doświadczenia – wnioski
Marek Ścisły (KiM-Informacja Przestrzenna), Inwentaryzacja i wizualizacja obiektów cmentarza parafialnego przy ul. Smętnej we Wrocławiu - studium przypadku
Maciej Słomiński (ROBiDZ, Szczecin), Cmentarz Centralny w Szczecinie. Ochrona dzieła architektury krajobrazu w kontekście założeń reformy sztuki cmentarzy z początku XX w.
Elżbieta Wyszyńska, (Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Krakowa), Problemy ochrony konserwatorskiej na zabytkowym Cmentarzu Rakowickim w Krakowie
Adriana Podmostko (MN, Poznań), Natura i sztuka. Cmentarz Jeżycki w Poznaniu
Andrzej Bakiera, Cmentarze – kształtowanie żywej pamięci
Longin Graczyk (IS PAN), Tomasz Marciniak (UMK), Cmentarny program ratunkowo-badawczy pt. Kuty nad Czeremoszem. Mała stolica Ormian

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sekcja Cmentarze wojenne (sala 228), godzina 14.00-15.00
Agnieszka Partridge, Architektura i symbolika cmentarzy wojennych z I wojny światowej w Małopolsce (dawna Galicja Zachodnia)
Jerzy Pałosz (AGH), Cmentarze wojenne z I wojny światowej w pejzażu kulturowym Północnej Małopolski
Andrzej Buczyński (UW), Założenie powązkowskiego cmentarza wojskowego na tle przemian wzorów i wartości kultury w szeregach armii rosyjskiej drugiej połowy XIX wieku i początku wieku XX
Andrzej Osiński, (Podkarpacki UOZ, Przemyśl), Beskidzkie martyriony Duszana Jurkoviča

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sekcja Cmentarze żydowskie (sala 228), godzina 15.20-16.45
Andrzej Trzciński (UMCS), Cmentarz żydowski w XIX i XX wieku w Europie Środkowo-Wschodniej jako tekst kultury
Alicja Mroczkowska (UW/PW), Wpływ zmian społecznych na przestrzeń cmentarza żydowskiego
Jarosław Szewczyk (PB), Izolacja a integracja. Sztuka nagrobkowa cmentarza żydowskiego przy ul. Wschodniej w Białymstoku
Katarzyna Zielińska (Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków), Modernistyczna rzeźba na cmentarzu Żydowskim w Warszawie

Sekcja Sztuka cmentarzy (sala 217), godzina 10.45-13.45
Agnieszka Kasprzak-Miler, Krzysztof Wrzeszcz, Urszula Zielińska-Meissner (Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków), Stowarzyszenia Znaczących Cmentarzy Europejskich (ASCE - Association of Significant Cemeteries in Europe)
Aneta Borowik (UŚ), „Domek Zosieńki” – niezwykłe dzieło lwowskiego Art Deco na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie
Marta Wiraszka (UKSW), Koncepcja ikonograficzna grobowca rodzinnego Talowskich i Paszkowskich na cmentarzu Rakowickim w Krakowie
Agnieszka Skórska-Jarmusz (Muzeum Łazienki Królewskie), „Wyzwanie rzucone monarchii”: Anioł Zemsty Konstantego Laszczki na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Pochodzenie motywu i źródła inspiracji.
Sławomir Górzyński, Cmentarz Montresor. Nekropolia polskiej arystokracji we Francji
Barbara Klosowicz, Hanna Zaworonko (Towarzystwo Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji), Polskie nagrobki na cmentarzach paryskich w XIX i XX w.
Witold Straus (TOnZ), Cmentarz zasłużonych KEREPESI w Budapeszcie. Zabytkowość i wyjątkowość nekropolii
Bogusława Lewandowska (IPPT PAN/UCB), Mountain View Cemetery w Oakland. Historia i koncepcja architektoniczna słynnego cmentarza kalifornijskiego

Sekcja Cmentarze w krajobrazie lokalnym (sala 217), godzina 14.30-16.30

Szymon Modrzejewski (Stowarzyszenie Magurycz), Cmentarze pełne są ludzi, bez których świat nie mógłby istnieć – słów parę o 22 latach działalności Stowarzyszenia Magurycz na wiejskich Cmentarzach wyznaniowych południowo-wschodniej polski
Janusz Nowiński (UKSW), Jak figura w przykościelnym parku w Lądzie powstańczą mogiłą się stała
Jan Skłodowski (SHS), Zabytkowe cmentarze na Żmudzi
Sebastian Wróblewski (PW), Wiejskie cmentarze okolic Częstochowy
Anna Długozima (SGGW), Bieszczadzkie cmentarze katolickie. Stan zachowania, symbolika, lokalizacja
Anna Weronika Brzezińska (UAM), Cmentarz Jedenastu Wsi w Cyganku jako przykład dobrej praktyki ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego
Agnieszka Szokaluk (Europejskie Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów), „Las krzyży” – monumentalne krzyże drewniane na cmentarzach prawosławnych Polesia nadbużańskiego
Filip Modrzejewski (Stowarzyszenie Magurycz), Świętych słów obcowanie. Uwagi o ludowej typografii nagrobnej i jej przekazie na przykładzie nagrobków i krzyży przydrożnych z drugiej połowy XIX w. i początku wieku XX (kilkanaście wybranych obiektów, gm. Krempna, Komańcza, Sękowa)

Obrady plenarne (sala 228), godzina 17.00
Sławoj Tanaś (UŁ), Przestrzeń turystyczna cmentarzy. Wstęp do tanatoturystyki
Zuzanna Bogumił (IFiS PAN), Cmentarze Gułagu – teksty zapomnianej kultury w tłumaczeniu współczesnym
Bartłomiej Gutowski (UKSW), Secesja na cmentarzu
Podsumowanie i zamknięcie obrad

KONFERENCJI BĘDZIE TOWARZYSZYĆ WYSTAWA
"CUM TACENT CLAMANT - CMENTARZE ŻYWE" - RZUT OKA NA
DZIAŁALNOŚĆ STOWARZYSZENIA MAGURYCZ W ROKU 2008

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
 Tytuł:
Post: 02-12-2008 06:59 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
Sekcja Cmentarze wojenne (sala 228), godzina 14.00-15.00
Agnieszka Partridge, Architektura i symbolika cmentarzy wojennych z I wojny światowej w Małopolsce (dawna Galicja Zachodnia)
Jerzy Pałosz (AGH), Cmentarze wojenne z I wojny światowej w pejzażu kulturowym Północnej Małopolski
Andrzej Buczyński (UW), Założenie powązkowskiego cmentarza wojskowego na tle przemian wzorów i wartości kultury w szeregach armii rosyjskiej drugiej połowy XIX wieku i początku wieku XX
Andrzej Osiński, (Podkarpacki UOZ, Przemyśl), Beskidzkie martyriony Duszana Jurkoviča


Kol. Agnieszka P. godnie reprezentuje Crux Galiciae w tym cmentarnym towarzystwie. Jeśli materiały z konferencji wyjdą drukiem chętnie zapoznam się także na przykład z artykułem p. Osińskiego który dał się poznać w tej tematyce jako osoba wysoce zorientowana - na pewno dokonał też mnóstwa nowych ustaleń i interpretacji w sprawie cmentarzy Jurkowicza :lol:
Czy ktoś może mnie wspomóc wskazując artykuły bądź publikacje p. Jerzego Pałosza o tematyce cmentarno-pierwszowojennej ?

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 02-12-2008 18:50 
Offline

Rejestracja: 07-11-2006 10:59
Posty: 23
Lokalizacja: Kraków
Jerzy Pałosz publikował artykuły dotyczące cmentarzy z I wojny światowej na terenie Jury w Gazecie Krakowskiej.


Na górę
 Tytuł:
Post: 03-12-2008 06:35 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Zapytałem bo nie mogłem kompletnie nic znaleźć...
Facet ma cięty język i nie trzaska się (co wiem z innych artykułów na kontrowersyjne tematy) więc jest szansa, że w jego referacie zostanie pokazany temat obiektywnie.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 03-12-2008 17:06 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
uruloki pisze:
Facet ma cięty język i nie trzaska się (...) więc jest szansa, że w jego referacie zostanie pokazany temat obiektywnie.

Dobre!
:)
Ciekawe i odkrywcze kryteria obiektywizmu.
Wreszcie wiem skąd u Ciebie cięty język i i "nie trzaskanie się...".

Dla obiektywizmu...

Wężykiem, wężykiem...
;)

_________________
Znajdź dom w Beskidzie: http://beskid-niski24.pl
Pomóżmy Pawłowi - rzeźbiarzowi z Beskidu Niskiego: http://draganowa.info/Galerie%20zdjec/g ... magamy.htm


Na górę
 Tytuł:
Post: 03-12-2008 19:37 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Weż się wreszcie za coś pozytecznego a nie tylko za pasożytowanie na moich postach. Gdzie bym czego nie napisal pozytywnie czy nie, zawsze musisz mieć "zdanie odrębne". Jakiś problem ? Jakieś żale ?

Tak się składa że mam dosyć "nie trzaskających" się autorów bijących pianę na zamówienie samorządów i jeden po drugim nieuważnie streszczających nawzajem swoje lukrowanki-laurki.

Jakeś taki wielki biblograf to zapodaj te artykuły Pałosza o cmentarzach na Jurze a nie marudź.

Tyle w temacie.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 01-02-2009 23:32 
Offline

Rejestracja: 01-02-2009 23:12
Posty: 1
Lokalizacja: Kraków
Dobry wieczór. Przepraszam, że przedstawiam się dopiero teraz, ale dopiero dziś przypadkowo natrafiłem na debatę na mój temat. Istotnie, nie możewcie mnie znać, bo choć wielbię Beskid Niski i cmentarze zachodniogalicyjskie, pracuję nad cmentarzami z Wielkiej Wojny w powiatach: miechowskim, proszowickim, ziemskim krakowskim i olkuskim. Coś na ten temat publikowałem, ale to zupełnie inny problem badawczy, niż wasze cmentarze. Wy już je macie, my dopiero je identyfikujemy, wy macie zabytki, my - ich szczątki, mniej lub bardziej udolne nowe instalacje, a najczęściej - tylko miejsca pamięci. Niemniej ich przesłanie ideowe jest zbliżone do przesłania konstrukcji galicyjskich. Jeśli jednak kogoś to interesuje, służę swoją skromną wiedzą. Recenzentem mojej kompetencji może byc U469 lub koledzy z Rawelinu.
Pozdrawiam Jerzy Pałosz


Na górę
 Tytuł:
Post: 02-02-2009 18:52 
Offline

Rejestracja: 03-10-2008 19:27
Posty: 58
Tak te tereny to gleba nie przetrącona przez Brocha czy Drogomira. Byłbym wdzięczny za jakieś namiary dotyczące cmentarzy z tych terenów.


Na górę
 Tytuł:
Post: 02-02-2009 23:18 
Offline

Rejestracja: 28-07-2006 22:25
Posty: 107
Lokalizacja: Katowice
Kupcie sobie. Nowa, najobszerniejsza obecnie książka o cmentarzach na Jurze:

http://www.libron.pl/cgi/easyshop2.cgi? ... &com=PT/35


Na górę
 Tytuł:
Post: 03-02-2009 01:28 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Kupiliśmy, cenna pozycja. Taniej jest w albertusie. A swoją drogą - czemu nie dałeś znać na forum o kolejnej części "Inwentaryzacji cmentarzy łemkowskich", sam zakupiwszy jeden z pięciu wystawionych egzemplarzy?
:lol:


Na górę
 Tytuł:
Post: 03-02-2009 09:25 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
inwentaryzacja, w której konserwator myli granit z marmurem... :D

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
 Tytuł:
Post: 03-02-2009 09:30 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Aaa, więc o to chodzi ... Znaczy Giekaa zadziałał zapobiegawczo :lol:


Na górę
 Tytuł:
Post: 03-02-2009 19:20 
Offline

Rejestracja: 03-10-2008 19:27
Posty: 58
A są jakieś artykuły? Ma ktoś jakieś namiary? Przez bibliografię bnowską ciężko coś znaleźć.


Na górę
 Tytuł:
Post: 04-02-2009 12:54 
Offline

Rejestracja: 28-07-2006 22:25
Posty: 107
Lokalizacja: Katowice
Jakoś mi nie przyszło do głowy, żeby informować na forum o tej inwentaryzacji, że jest do kupienia. Wcześniejszy tom też sobie kupiłem. Nie wiedziałem, że je sprzedaje ksiądz - taka dla mnie ciekawostka. Może i merytorycznie nie do końca wszystko jest dobrze z tą książką (nie mnie to oceniać), ale dokumentacyjne walory (zdjęcia, plany) dla mnie mają duże znaczenie.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl