Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 22:00

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 03-11-2008 23:24 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
Urząd państwowy to raczej nie jest najlepsze miejsce dla nowych świeżych inicjatyw.

No to się nie zgadzamy bo ja uważam że Państwp powinno promować innowacyjność.
Cytuj:
Sam chętnie bym się przeszedł na wystawę, na ktorej mógłbym zobaczyć jak dany cmentarz wyglądał 90 lat temu, jak w latach 70-tych, jak po mniej lub bardziej udanej renowacji. Wszystko najlepiej okraszone jakimś komentarzem.

Jedyne co ci mogę zaproponować, choć to już musztarda po obiedzie, to wystawa 80 fotografii archiwalnych cmentarzy w ich stanie z przed 90 lat (najcześciej fotek dotychczas nie wystawianych ani nie publikowanych) w domu polsko - słowackim w Gorlicach. Już wprawdzie "po ptokach" bo była do minionej soboty ale jak będzie miała być eksponowana gdzie indziej to dam znać.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 03-11-2008 23:33 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
Tylko skąd pewność, że wystawa zorganizowana w Urzędzie Wojewódzkim jest na pewno gorsza od wystawy w szkole w Gorlicach?

Pewnie lepiej by wypowiedzieli się o niej przede wszystkim ci, którzy ją widzieli i ci którzy są uprawnieni do oceny artystycznej wystaw (np. krytycy sztuki).

Pewnie wystawa w urzędzie wojewódzkim Stołecznego Miasta Krakowa (pewnie ponad półtora miliona mieszkańców) nie dorówna wystawie w Szkole w Gorlicach (ok. 30 tys. mieszkańców) pod względem merytorycznym. Bo przecież to GORLICE - mekka cmentarologów.

Ale chyba też nie o zawartość merytoryczną chodzi w takich wystawach.
Przecież taka wystawa to jest wielka szansa dla wydobycia tej tematyki z niszy, do której uparcie zacni cmentarolodzy Gorliccy usiłują ją wepchnąć.

Jeśli kilka (kilkanaście?) tysięcy obywateli Krakowa i Województwa Małopolskiego obejrzy w hallu urzędu to może zainteresuje ich to, popchnie do zdobycia większej wiedzy, do przyjazdu w Beskid...?

Co do argumentów ad personam polecam lekturę na przykład wątku:
"Wojewoda Draus kontra kłady"

http://www.beskid-niski.pl/forum/viewto ... 4917#14917

gdzie najznakomitsze wypowiedzi zaczynają się od bardzo merytorycznych i nie personalnych słów:
Prymitywnym bełkotem jest pisanie, że...

;)

_________________
Znajdź dom w Beskidzie: http://beskid-niski24.pl
Pomóżmy Pawłowi - rzeźbiarzowi z Beskidu Niskiego: http://draganowa.info/Galerie%20zdjec/g ... magamy.htm


Na górę
 Tytuł:
Post: 03-11-2008 23:54 
Offline

Rejestracja: 10-04-2006 23:15
Posty: 90
Lokalizacja: z łąk malowanych zbożem rozmaitem
Panowie dajecie po zaworach, ze nie nadążam. Jasne, że 29 fotek to nie jest powód do dumy ( dla wielkich tego forum, ale dla tych studentów może są ? ), ale te fotki w Rzeszowie, maja większy skutek niż 200 fotek w Gorlicach. Jeśli tylko 5 osób zainteresuje się tematem, to na pewno znajdą np. to forum, i kontakt z ludźmi, którzy ich wiedzę poszerzą o 500 %. A to już jest jakiś plusik. Ponadto mówicie o marnotrawieniu pieniędzy. Fakt, można ich spożytkować lepiej, ale bardzo często pieniądze w różnego rodzaju programach, są "ukierunkowane". Jest ich tyle i tyle i po prostu jeśli nie znajdą się beneficjenci to one wrócą do źródeł. Lepiej, że są wykorzystane tak niż w ogóle. Ciekaw jestem, kto z dyskutantów widział na własne oczy te zdjęcia i zna podłoże ich publikacji. Podejrzewam, że nikt ale wyśmiać zawsze można. Krytyka jest jak najbardziej na miejscu, ale w momencie, gdy dysponujemy odpowiednią wiedzą na temat, który krytykujemy. Załóżmy, że autorzy słynnego tutaj spisu poległych jak i galerii mieli wybór: albo zrobicie to jak umiecie, albo nic nie róbcie a środki wrócą do źródeł. No i co ? Dobrze zrobili czy nie ?

_________________
Co dajesz to wraca, wielokroć większe.....


Na górę
 Tytuł:
Post: 03-11-2008 23:58 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Twoje żale "pokrzywdzonego przez gorliczan" mnie przerażają. Nawet fotografie dzieciaków ze szkoły są "be" jesli ta szkoła jest w Gorlicach. To już jest niezdrowe... Wystawa w Krakowie nie jest gorsza od tej w szkole w Gorlicach. Ona jest lepsza. Dlaczego ? Bo nie jest w Gorlicach :twisted:

Cytuj:
Ale chyba też nie o zawartość merytoryczną chodzi w takich wystawach.

Tej wypowiedzi się nie dziwię - tobie akurat nigdy o merytoryke nie chodziło. W powyższym poście także.

Cytuj:
Przecież taka wystawa to jest wielka szansa dla wydobycia tej tematyki z niszy, do której uparcie zacni cmentarolodzy Gorliccy usiłują ją wepchnąć.


No a ci wredni gorliczanie wpychają ją w niszę poprzez organizowanie wystaw, konferencji i wydawanie publikacji. A tak przy okazji - jaka "nisza" przy kilkuset publikacjach i artykułach na ten temat :lol: :lol: No chyba, że się przeczytało 3 na krzyż :lol: :lol:

Wylazłbyś wreszcie z tej swojej "niszy" i zrobił dla cmentarzy coś pożytecznego - na początek możesz wpisać do bibliogarfii nową publikację referatów na temat cmentarzy z konferencji Znaki Pamięci z zeszłego roku :idea: R. Frodyma kiedy był onegdaj na drugiej naszej konferencji wziął egzemplarz specjalnie dla ciebie.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 04-11-2008 00:04 
Offline

Rejestracja: 03-10-2008 19:27
Posty: 58
uruloki pisze:
Cytuj:
Urząd państwowy to raczej nie jest najlepsze miejsce dla nowych świeżych inicjatyw.

No to się nie zgadzamy bo ja uważam że Państwp powinno promować innowacyjność.
.

Ja tylko stwierdzałem fakty. Moim zdaniem łatwiej jakaś nowa idea poczyna się poza murami instytucji państwowej. Niemniej przy odrobinie dobrej woli może ona roztoczyć patronat i wesprzeć przedsięwzięcie, które poczęło się poza jej murami.


Na górę
 Tytuł:
Post: 04-11-2008 00:05 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
TOMI ! Tej wystawy nie robiły dzieci z podstawówki - to studenci historii z wyższych uczelni i ich opiekunowie z tytułami naukowymi! Pod patronatem wojewody ! Jak rany ! Troszkę ambicji !
Nie narzekam na fotografie bo widziałem je tylko na zdjęciach w internecie ale na miejsce i zubożenie tematu.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 04-11-2008 00:11 
Offline

Rejestracja: 10-04-2006 23:15
Posty: 90
Lokalizacja: z łąk malowanych zbożem rozmaitem
A widziałeś ty kiedy studentów w terenie ? Cud, że w ogóle jakieś zdjęcia zrobili :lol: :lol:

_________________
Co dajesz to wraca, wielokroć większe.....


Na górę
 Tytuł:
Post: 04-11-2008 00:27 
Offline

Rejestracja: 03-10-2008 19:27
Posty: 58
Można spojrzeć na to z tej strony, że ta wystawka z tego, co tam piszą, to ma charakter uboczny. Urząd to generalnie nie jest najlepsze miejsce dla wystaw. Niemniej jednak pewne funkcje popularyzatorskiej. MUW to jeden z większych pracodawców w Krakowie, przez jego progi przewala się dziennie z tego co pamiętam z 600 pracujących tam osób. Ktoś to jednak obejrzy. Na pewno inny wydźwięk i wymiar ma wystawa organizowana z myślą o trochę bardziej wyrobionym odbiorcy, robiona w związku z jakąś konferencją, a inny wystawa nastawiona na przechodnia, nieobeznanego w tematyce - urzędasa lub petenta.


Na górę
 Tytuł:
Post: 04-11-2008 06:58 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
Moim skromnym zdaniem fakt wywieszenia paru zdjęć w holu jakiegoś urzędu naprawdę nie jest wart takiej uwagi, jaką mu się w ostatnich 11 postach poświęca.

Myślę, że to dobre podsumowanie. Może teraz podyskutujemy o innych galeriach/wystawach z tego tematu :wink:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 04-11-2008 11:51 
Offline

Rejestracja: 07-11-2006 10:59
Posty: 23
Lokalizacja: Kraków
Poza tematem:
Gdzie można nabyć publikacje z referatami z konferenci "Znaki Pamieci 2007"


Na górę
 Tytuł:
Post: 04-11-2008 12:35 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
O, tu, na przykład:
http://www.allegro.pl/item473147991_cme ... anowa.html


Na górę
 Tytuł:
Post: 04-11-2008 12:36 
Offline

Rejestracja: 15-03-2007 08:41
Posty: 225
Zajrzałem do UW obejrzeć inkryminowane fotki. Plansze są przy głównym wejściu, po drodze m.in. do dziennika podawczego. Przewija się tam mnóstwo ludzi, ale rzecz jasna przychodzą nie po to by oglądać fotki. (przynajmniej w czasie jak ja tam byłem przez kilka minut, nikt inny się nie zatrzymał). Więcej miejsca zająć nie mogły, bo by zawadzały. Oczywiście, w UW są obszerne c. i k. korytarze, gdzie można ustawić więcej zdjęć, ale tam już Publiczność w takiej liczbie nie dociera.

Na 9 planszach jest około 40 zdjęć, sporych rozmiarów, technicznie dobrych. O artystycznych walorach nie będę pisał, bo się nie znam. Mnie się podobają. Dobór jest przekrojowy - sa cmentarze odnowione są i zarośnięte – ze szczególnym wyróżnieniem zasłużonych w tej mierze gmin Biecz i Sękowa. Każde zdjęcie jest opisane, nawet z krótkimi wzmiankami o architekturze. Oprócz tego są noty dotyczące przebiegu wojny, budowy cmentarzy, a wszystko to w związku z 90. rocznicą zakończenia wojny. Ekspozycja zrobiona małym kosztem, więc o pieniądze podatnika nie należy się obawiać. Przedstawia to co powinna czyli cmentarze.

A teraz kilka innych wątków.
Można krytykować inwentaryzacyjną akcję UW. Pewnie lepiej byłoby, gdyby te pieniądze poszły na remonty. Ale zapewne były to fundusze z innej kratki w budżecie (jeśli nie – to zmienię zdanie). Przekazane np. krukom galicyjskim dałyby lepszy efekt. Poszły jednak na współpracę z uczelniami, bo, zdaje się, takie było ich przeznaczenie (w tej sprawie też mogę zmienić zdanie). Gdyby wydano je np. na inwentaryzację gorczańskich szałasów (a warto byłoby ponowić), to pewno nikt nie miałby zastrzeżeń.
Wiosną przypadkowo spotkałem uczestnika akcji w akcji; w marcową kiepską pogodę dzielnie spisywał to, co spisane. Niezbyt wiele wiedział o cmentarzach, ale teraz już wie.


Są organizowane obozy młodzieżowe polsko/austriacko/niemieckie. Efekt ich pracy na cmentarzach jest proporcjonalny do wieku uczestników, a zapewne nieproporcjonalny do wydanych środków (szczegółów nie znam), ale przecież nie o koszty tutaj chodzi.


Ostatnio, w miejsce zniszczonych, zamontowano nowe przęsła na cmentarzu 187 w Lichwinie. Przyjechały z małej miejscowości w Badenii – Wirtembergii. Zamówione na miejscu pewno kosztowałyby taniej. Chodziło jednak o to, żeby je wykonali uczniowie tamtejszej szkoły.

Często na forum nieprzychylnie komentuje się wzmianki w TV. A mnie każda cieszy, bo nawet jeśli nic nie wnosi, to ileś tam tysięcy ludzi widzi a kilkunastu może zapamięta o co chodzi. (swoją drogą – w praktyce to jest tak, że ktoś z sensem mówi 2-3 minuty, a potem inny ktoś, kto nawet przy tym nie był, przycina do potrzeb i według uznania).


Na górę
 Tytuł:
Post: 04-11-2008 15:57 
Offline

Rejestracja: 18-01-2006 14:49
Posty: 241
Lokalizacja: z Polskiego BN
z mojego punktu widzenia jest to rewelacyjnie tania reklama regionu i piekna cmentarzy w Beskidzie Niskim . Nie znam się na tym czy zdjęcia są piękne , dobre , czy nie - nie wiem czy studenci wykonali swoje zadanie celująco czy miernie ale jedno wiem - wiem ile kosztuje metr kwadratowy reklamy w centrum krakowa i wiem ile przeróżne fundajce , organizacje czy choćby nawet firmy prywatne były by w stanie zapłacić za reklamę w takim miejscu . Miejsce jest lepsze niż przy najbardziej ruchliwej drodze , centrum handlowym bo jak ktoś wchodzi do urzędu państwowego ( poza ZUS i US) odbiera zupełnie inaczej takie inicjatywy niż atakujące ze wszystkich stron reklamy w marketach i innych plazach .

Może i fachowcom się nie podobać jakość zdjęć czy sposób przedstawienia , ale jeśli chodzi o popularyzacje regionu , zwrócenie uwagi na problem zaniedbanych cmentarzy i zachęcenia do odwiedzania BN to jest to z marketingowego punktu widzenia strał w dziesiątke .

Gdyby zrobić analizę marketingową tej wystawy z innymi pewnie nie wygrała by w konkurencji jakość ,ale w rankingu porównującym jakość do ceny była by zdecydowanie na pierwszym miejscu bo naprawdę cieżko o lepsze miejsce na taką wystawe za zakładam nie zbyt duże pieniądze .

_________________
uhhh same Lwy i Tygrysy


Na górę
 Tytuł:
Post: 04-11-2008 16:42 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Drogi Krzyśku – ucieszyła mnie wiadomość, że na tej wystawie w UW są również fotki cmentarzy zarośniętych. Nie ważne czy znalazły się tam przypadkowo czy z zamysłem. Ważne, że są. Polegam na rzetelności twojej wizytacji. W matrixie tych kilkudziesięciu zdjęć to zawszeć jakaś szczelina ukazująca rzeczywistość :lol:

Nigdy nie krytykowałem obozów współpracy międzynarodowej dla młodzieży. Efekty takiej współpracy miałem nawet przyjemność obserwować „na żywca” w Tursku na cmentarzu 140. Sympatycznie i dosyć merytorycznie się nawet pogadało z opiekunami pracujących a młodzież nie obijała się tylko rzeczywiście pracowała, aż miło. Co najważniejsze nie zabierali się nawet za to czego nie umieli – kamieniarka została dla fachowców. Fakt – takiej współpracy nie można przecenić i nie powinno się jej przeliczać na pieniądze.

Nie krytykuję też przywozu elementów cmentarzy na gotowo, w prezencie, pod warunkiem wszakże, że są wykonane z poszanowaniem okoliczności, że taki cmentarz to obiekt zabytkowy i jego elementom należy przywrócić w miarę możliwości historyczny wygląd. W tym świetle krzyże postawione przez Węgrów na Pustkach są dla mnie kukułczym jajem.

Cytuj:
A mnie każda cieszy, bo nawet jeśli nic nie wnosi, to ileś tam tysięcy ludzi widzi a kilkunastu może zapamięta o co chodzi.


Mnie te wzmianki nie cieszą - są to laurki – jedyne co postronna osoba może z nich wynieść to wiedza, że na cmentarzach wojennych w Galicji wszystko jest cacy i nie ma powodu się głębiej o nie troszczyć. ”Fachowcy” samorządowi już o nie zadbali. Im więcej programów w których się przedstawia, że wszystko jest cacy tym na większych przygłupów wychodzą ci co chcieliby żeby pod lukrem też rzeczywiście było cacy. Problemów to żadnych nie załatwia.

A teraz ja pozwolę sobie na dygresję z innej beczki:

Jak myślisz – dlaczego władze samorządowe różnych szczebli (a także państwowe – vide UW) nie zapraszają naszego stowarzyszenia do prac nad różnymi , nazwijmy je umownie merytorycznymi projektami dotyczącymi cmentarzy wojennych ? Pomimo faktu, że na skutek rozlicznych interwencji jesteśmy im aż za dobrze znani ?

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 04-11-2008 17:05 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
uruloki pisze:
Jak myślisz – dlaczego władze samorządowe różnych szczebli (a także państwowe – vide UW) nie zapraszają naszego stowarzyszenia do prac nad różnymi , nazwijmy je umownie merytorycznymi projektami dotyczącymi cmentarzy wojennych ? Pomimo faktu, że na skutek rozlicznych interwencji jesteśmy im aż za dobrze znani ?


Może właśnie dlatego...
:lol:

_________________
Znajdź dom w Beskidzie: http://beskid-niski24.pl
Pomóżmy Pawłowi - rzeźbiarzowi z Beskidu Niskiego: http://draganowa.info/Galerie%20zdjec/g ... magamy.htm


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl