Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 22:26

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: 28-08-2008 11:36 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
Na portalu BN Bartek W. pytal o niemiecki cmentarz wojenny z II wojny światowej w Czarnem. Co prawda niektorzy "znawcy" tematu poddawali jego istnienie w watpliwosc, to jednak faktycznie on tam istnial.
Żołnierze niemieccy, pochowani w 67 pojedynczych grobach, zostali ekshumowani w okresie 1.07 - 15.07 1996 (lub 7 - musze sprawdzic) i przeniesieni na cmentarz żołnierzy niemieckich w Siemianowicah Śląskich (trafiaja tam wszyscy ekshumowani z terenu poludniowo-wschodniej Polski). Z tego tez powodu informcja zamieszczona na krzyzu stojacym w miejscu cmentarza jest bledna i jako taka powinna byc jak najszybciej zdjeta.

korzystajac z okazji chcialem zwrocic sie z prosba do wszytkich osob (a noz widelec ktos taki tu jest), ktore maja informacje na temat pochowkow zolnierzy niemieckich, poleglych w II wojnie swiatowej o kontakt. za wszelkie wskazowki z gory dziekuje.

pzdr

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
 Tytuł:
Post: 28-08-2008 12:58 
Offline

Rejestracja: 16-05-2007 13:37
Posty: 18
Lokalizacja: Rzeszów
Jeżeli chodzi o pochówki żołnierzy niemieckich urządzone to:
- przede wszystkim jest cmentarz w Przemyślu 5079 pochowanych (2269 zidentyfikowanych),
na cmentarzach komunalnych lub parafialnych:
- 1 w Hyżnem - kapelan
- 3 (2 zidentyfikowanych) w Łańcucie,
- 1 lotnik w Miejscu Piastowym,
- 1 w Ostrowie (ekshumowany z prywatnego terenu w 2003?)
- 1 w Woli Rzeczyckiej (gm. Radomyśl n. Sanem),
- 1 w Lubzinie (gm. Ropczyce),
oraz dwóch przy drodze w miejscowości Wólka Turebska.
Jeżeli chodzi o groby nieurządzone to takie też są, jednak po akcji ekshumacyjnej na początku lat 90-tych (wtedy utworzono cmentarz w Przemyślu) zostało niewiele. Ewentualne odnalezione groby są ekshumowane na cmentarz do Siemianowic Sląskich (np. z cmentarza komunalnego "Pobitno" w Rzeszowie).


Na górę
 Tytuł:
Post: 28-08-2008 15:25 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
marysia pisze:
Jeżeli chodzi o groby nieurządzone to takie też są, jednak po akcji ekshumacyjnej na początku lat 90-tych (wtedy utworzono cmentarz w Przemyślu) zostało niewiele.


z tym sie akurat nie zgodze. na dzien dzisiejszy mam udokumentowane (co nie znaczy zlokalizowane - niestety tylko czesc) 57 miejsc pochowku zolnierzy niemieckich z samego tylko rejonu Jasła. mialem ostatnio mozliwosc przejrzec zbiorcze zestawienia z ekshumacji zolnierzy niemieckich, dokonane przez Fundacje "Pamięć" w okresie 1993-2008, z papierow tych wynika, ze ekshumacja objeto znikomy procent prowizorycznych grobow wojennych na terenie Beskidu Niskiego - z tych miejsc pochowku ktore ja mam w swojej "ewidencji" bedzie to co najwyzej 2-4 przypadki. kolejnych kilka ekshumacji (Ozenna, Myscowa) to groby, ktorych nie mam wsrod swoich danych, a ktore jakims trafem odnaleziono. dlatego wiec pytam, tym bardziej ze pozostaly w Beskidzie nie tylko pojedyncze mogily, ale cale cmentarze (jak np. w okolicy Krempnej cmentarz z 212 mogilami pojedynczmi)

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
 Tytuł:
Post: 28-08-2008 17:56 
Offline

Rejestracja: 10-04-2006 23:15
Posty: 90
Lokalizacja: z łąk malowanych zbożem rozmaitem
W Łękach Dukielskich jest mogiła w której spoczywa 3 żołnierzy niemieckich. Według relacji osób, które były naocznymi świadkami są to dwaj szeregowcy i jeden podoficer. Mężczyzna z którym rozmawiałem opowiadał, że pierwszy rosyjski czołg, który wjechał zawrócił "na miejscu" na mogile i od tamtego czasu nie było po niej śladu. Kilka lat temu mieszkańcy rozkopali to miejsce. Na własne oczy widziałem kości żołnierzy. Do tej pory nie zostali ekshumowani. Teraz jest tam dobrze widoczna mogiła z krzyżem. Ponadto z relacji ludzi znam jeszcze jedno miejsce pochówku, które niestety nie jest sprawdzone i dlatego nie mogę z całą pewnością stwierdzić, że rzeczywiście tam spoczywają.

_________________
Co dajesz to wraca, wielokroć większe.....


Na górę
 Tytuł:
Post: 29-08-2008 16:05 
Offline

Rejestracja: 19-08-2005 10:57
Posty: 79
Lokalizacja: Węgrzce
Witam
Ostatnio przebijając się z Nowicy do Owczar na północnym stoku na wschód od "starej drogi" natknołem się na ledwo widoczne 2 mogiły (na jednej zgnity krzyż)

Zdjęcia do wglądu

RAV


Na górę
 Tytuł:
Post: 29-08-2008 16:39 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
aaa, jeszcze tak zeby rozbudzic ciekawosc co niektorych osob: na moje oko w powiecie gorlickim to mniej wiecej na co drugim cmentarzu z I wojny swiatowej powinny byc lub byly groby z II wojny. niestety, jesli chodzi o dokumentacje powiat jest jedna wielka czarna dziura :(

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
 Tytuł:
Post: 30-08-2008 08:14 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09-04-2007 15:28
Posty: 307
Lokalizacja: Wrocław
Na cmentarzu nr 85 w Rozdzielu nadal chyba leżą trzej żołnierze Wehrmachtu (w tym oficer) zabici przez partyzantów w 1944 r.

Podejrzewam, że w rejonie "nienasyconej przełęczy" (Dukielskiej, oczywiście) ciągle w ziemi spoczywają bez krzyża kości wielu żołnierzy poległych tam jesienią 1944 r. Okolice te są intensywnie penetrowane przez poszukiwaczy militariów (wystarczy przejrzeć posty na forum odkrywca.pl) i pewnie co pewien czas napotykają oni na szczątki poległych.


Na górę
 Tytuł:
Post: 03-09-2008 17:03 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
oni sa z 1944 a nie z 1939?

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
 Tytuł:
Post: 03-09-2008 18:56 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
pazuzu pisze:
oni sa z 1944 a nie z 1939?

Tak wszędzie w literaturze stoi. Ale rozumiem Twoje wątpliwości, Pazuzu. Bo nic nie znalazłem na temat starcia czy potyczki partyzantów z Wehrmachtem w Rozdzielu, w 1944 roku. Natomiast Ty na pewno nawiązałeś do wydarzeń z 8 września 1939 roku, kiedy żołnierz WP wrzucił granat do budynku mieszkalnego (bodajże Draganów), kładąc trupem oficera i kilku żołnierzy niemieckich (za co w odwecie Niemcy wzięli srogi odwet na mieszkańcach Rozdziela, rozstrzeliwując 7 cywilów i paląc zabudowania). Zatem na logikę, mogą to być groby z '39, a nie z '44, sprawa wymaga wyjaśnienia.


Na górę
 Tytuł:
Post: 03-09-2008 19:12 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Bez "w odwecie" powinno być, oczywiście.Tak to bywa, jak się bez podglądu posty wysyła :oops:


Na górę
 Tytuł:
Post: 03-09-2008 23:20 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
no coz, trzeba zrobic ekshumacje :P

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
 Tytuł:
Post: 04-09-2008 08:40 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Hm, ja to przeciwny jestem ekshumacjom wszelakim (no chyba, że jest to z uzasadnionych powodów konieczne) i wędrówce szczątków, im bardziej pochówek jest oddalony w czasie - tym bardziej jestem przeciwny. Robienie "zbiorówek" w stylu Siemianowic czy Przemyśla odziera z historii miejsca bitew, potyczek, a przede wszystkim zakłóca spokój poległych. Fundacja "Pamięć" powinna raczej skupić się na udokumentowaniu miejsc pochówku w terenie, na odpowiednim zabezpieczeniu grobów i upamiętnieniu stosownym nagrobkiem. A jeśli już kogoś ścigać, karać (to w kontekście niezgodnych z przepisami pochówków późniejszych, zwłaszcza cywilnych na cmentarzach wojennych), to winnych łamania przepisów, żyjących decydentów. A ś. p. Polegli/Zmarli niech już spoczywają tam, gdzie są. W przypadku Rozdziela to trzeba raczej szukać śladów, dowodów w relacjach świadków, w archiwach, zapisków w kronikach parafialnych czy gminnych, itp.


Na górę
 Tytuł:
Post: 04-09-2008 09:09 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
wiesz Kabir, duza czesc danych personalnych zolnierzy niemieckich jest usalana wlasnie podczas ekshumacji i niejednokrotnie dopiero wedy mozna powiadomic rodzine, ktora od kilkudziesieciu lat nie zna miejsca pochowku o odnalezieniu ciala. zreszta moze i nie ma zbytniego sensu exhumowanie z cmentarzy wojennych, ale gdzies z rowow, podworzy szkolnych czy pol ornych uz ak najbardziej. niespecjalnie sobie wyobrazam, zeby nagle sie zaczal wysyp mogil niemieckich z II WŚ, kto by sie mial tym opiekowac.... i za co??

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
 Tytuł:
Post: 04-09-2008 09:12 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
a na marginesie - exhumacje z cmentarzy z I wojny swiatowej tez sie robi - vide Gorlice, Bartne czy Brzesko

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
 Tytuł:
Post: 04-09-2008 09:55 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Yassne, wszędzie tam, gdzie zbezczeszczenie czy zaniedbanie miejsca pochówku jest realne, z rowów, podwórzy szkolnych, tam gdzie asfalt drogi lub tafla jeziora ma zakryć - zrozumiałe. Zrozumiałe wydaje się także rozkopanie przez fachowców w celu identyfikacji. A przy odpowiedniej edukacji społeczeństwa, wygasaniu emocji negatywnych w związku z upływem czasu, a i wsparciu jakimś drobnym eurocentem - możliwa jest właściwa opieka nad grobami, tam, gdzie pierwotnie się znajdują, w każdym razie tak mi się wydaje.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl