Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 13:56

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 Następna
Autor Wiadomość
Post: 17-06-2008 13:59 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Wczorajszy (16.06) Dziennik Polski donosi:
"Groby wojenne w Internecie
Od wtorku (tj. od 17.06 - moje) na stronie internetowej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego ( www.malopolska.uw.gov.pl ) dostępna będzie baza cmentarzy i grobów wojennych w regionie. Małopolski pomysł na upowszechnienie informacji o żołnierskich nekropoliach znalazł uznanie Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która zdecydowała się na powielenie go w całej Polsce. MUW udostępni oprogramowanie innym urzędom wojewódzkim i będzie zarządzać całą bazą danych na temat grobów i cmentarzy wojennych (pogrubienie też moje). W przyszłości taka baza będzie mieć własny adres w Internecie."
Hmm, przeszukałem dzisiaj (we wtorek, jak DP donosi) stronę MUW, i nie znalazłem nic. Czyżby falstart? A w ogóle pachnie mi to jakimś kolejnym "odkrywaniem Ameryki" przez wojewódzkich urzędników.


Na górę
 Tytuł:
Post: 17-06-2008 19:41 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Dokładnie, mam takie same odczucia. Najprawdopodobniej, wedle mojej wiedzy jest to inicjatywa grupy mazowieckich genealogów nie mających zbyt wielkiego pojęcia że w Małopolsce taka baza danych dla cmentarzy z I wojny, tyle że w formie papierowej już istnieje.

Z tego co wiem włączyli sie w to jacyś studenci krakowskich uczelni ktorzy gonią po cmentarzach i spisują tabliczki, jak leci, nieliczne oryginalne oraz odtwarzane. Akcja ta moim zdaniem jest w przypadku Zachodniogalicyjskich cmentarzy z I wojny o tyle bezsensowna że ludzie owi umieszczą w ten sposób w bazie internetowej kupę nierzetelnych danych. Dane odpisywane z tabliczek nagrobnych są bowiem obdarzone tym większym prawdopodobieństwem błędu czym tabliczki owe, paradoksalnie, były odtwarzane dawniej.

Najbardziej groteskowe jednak jest w przypadku takiego sposobu gromadzenia danych (spisywania z tabliczek) że odpisane dane nie dosyć że nierzetelne to wkrótce w znacznej części mogą stać się także nieaktualne ponieważ w Małopolsce istnieje silne parcie na odtwarzanie taliczek nagrobnych na cmentarzach pierwszowojennych w oparciu o dane archiwalne. Nie da sie ukryć że korzysta sie głównie przy tym z opracowań J.P. Drogomira.

Odnośnie cmentarzy wojennych z innego okresu akcja ta jeśli zostanie doprowadzona do finału jest nowatorska i bez wątpienia celowa ponieważ o ile mi wiadomo żadne kompleksowe opracowania materiałów archiwalnych dla takich obiektów nie istnieją.

Nasze stowarzyszenie (CRUX GALICIAE) ma zamiar w celu wyjaśnienia powyższych wątpliwości (rzetelność danych odpisywanych z tabliczek i aktualność) skontaktować sie w najblzszym czasie w tej sprawie z MUW.

Pozdrawiam - M.Ł.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 18-06-2008 19:43 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
http://www.muw.pl/grobywojenne/

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
 Tytuł:
Post: 18-06-2008 20:27 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
No jest (ale od dzisiaj :) ), dzięki. Wygląd i układ strony nawet nawet, natomiast drażnią nieco małe zdjęcia obiektów, i to na dokładkę prezentowane jako slideshow :?


Na górę
 Tytuł:
Post: 18-06-2008 20:56 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Mnie najbardziej drażni przy opisach cmentarzy pierwszowojennych ahistoryczna i alogiczna fraza np. typu : narodowość austriacka lub narodowość rosyjska. No i to że są zdjęcia (małe jak wspomniano), opisy (takie se) a nie ma nazwisk. Chyba wobec faktu że nie pokazano ani nie opisano lokalizacji nie chodzi twórcom strony chyba o promocję tych cmentarzy ale o informację o pochowanych. Czyli brak najważniejszego.

Bardzom ciekaw ile ten projekt kosztował.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 18-06-2008 21:02 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Wow !!! kolejna rozwałka !
przy cmentarzu w Muszynie wymienionych z nazwiska 3 żołnierzy przy czym przy dwóch jest polska flaga a powyżej adnotacja : "Dwa spośród znanych nazwisk wskazują, że prawdopodobnie byli to Polacy". Super. Natomiast żołnierz Fedko Kuzach oznaczony jako "Austriak". Ja cie kręcę ! Myślałem że tego typu sprawy zostały wyjaśnione już ze 20x ! Kto jest autorem ?!

Pinkasowi Sternowi z Owczar i Mendlowi Brodowi z Magury dadzą flagę Izraela i dopiszą narodowość żydowską :shock: :lol:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-06-2008 08:10 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13-02-2008 09:54
Posty: 31
Lokalizacja: Kraków
Informacja INTERIA.PL/PAP ;
Internetową bazę grobów wojennych w Małopolsce - od czasów najazdu szwedzkiego po okres stalinowski - uruchomił Małopolski Urząd Wojewódzki. Pod adresem www.muw.pl/grobywojenne zebrano informacje nt. prawie 1000 cmentarzy, zbiorowych mogił i pojedynczych grobów wojennych.

W internetowej bazie "Groby Wojenne na terenie Małopolski" zobaczyć można opatrzone fotografiami opisy miejsc pochówków, poznać liczbę poległych, ich narodowość, personalia oraz daty śmierci, a tam gdzie było to możliwe do ustalenia - także przynależność do formacji bojowych i stopnie wojskowe. Niekiedy też zamieszczono krótkie informacje nt. okoliczności śmierci żołnierzy oraz historie powstania obiektów.

Miejsca pochówków pogrupowano na: okres przedrozbiorowy, konfederację barską, powstanie kościuszkowskie, okres napoleoński, powstanie listopadowe, powstanie krakowskie, powstanie styczniowe, I wojnę światową, wojnę polsko-bolszewicką, II wojnę światową i okres stalinowski. Przeszukiwanie bazy można prowadzić też za pomocą interaktywnej mapy Małopolski.
czytaj dalej


Punktem wyjścia do stworzenia internetowej bazy był wykaz grobów wojennych prowadzony od kilkudziesięciu lat w urzędzie wojewódzkim. Jednak materiały archiwalne oraz dane sprzed wielu lat wymagały weryfikacji i uzupełnienia. Wojewoda małopolski Jerzy Miller, który jest pomysłodawcą stworzenia bazy, poprosił o pomoc w skompletowaniu danych studentów historii UJ i krakowskiej Akademii Pedagogicznej (AP).

Od marca do czerwca studenci dotarli do mogił i cmentarzy znajdujących się w powiatach: bocheńskim, suskim i wadowickim. Nie tylko odwiedzali miejsca pochówków, ale badali też lokalne archiwa i przeprowadzali rozmowy z mieszkańcami okolic. Urząd wojewódzki pokrył koszty podróży studentów.

Trwają prace przy weryfikacji i wprowadzaniu informacji o kolejnych 500 miejscach pochówków w Małopolsce.

- W lipcu studenci będą kontynuować pracę nad weryfikacją informacji i dalszą ewidencją grobów podczas obozów naukowych. Studenci AP odwiedzą powiaty gorlicki i nowosądecki, a grupa młodych historyków z UJ - tatrzański i nowotarski. Każdy z obozów będzie trwał ok. 10 dni i weźmie w nim udział ok. 15 osób. Wojewoda małopolski przekazał na organizację obozów 20 tys. zł - wyjaśniła rzeczniczka wojewody, Małgorzata Woźniak.

Małopolska baza grobów wojennych jeszcze przed oficjalną premierą odniosła pierwszy sukces. Kilka tygodni temu pokazano ją sekretarzowi generalnemu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Andrzejowi Przewoźnikowi, który zaproponował pracownikom Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego opracowanie podobnego rozwiązania dla pozostałych województw.

W ten sposób powstanie ogólnopolska platforma internetowa, w ramach której działać będą ujednolicone bazy grobów wojennych wszystkich 16 województw. Platforma będzie umieszczona na serwerach woj. małopolskiego i administrowana z Krakowa. Poszczególne bazy będą uwzględniać specyfikę regionów, np. na Śląsku - pochówki z okresu powstań śląskich. Dane będą opracowywane i wprowadzane do baz w każdym z regionów.

- Pan minister podjął decyzję o zaproszeniu nas do wykonania projektu dla całej Polski. Jesteśmy już po wszystkich ustaleniach technicznych i to, co już można zobaczyć w wydaniu małopolskim, już niedługo, na pewno w tym roku, stanie się rozwiązaniem ogólnopolskim - zapewnił w środę na konferencji prasowej wojewoda małopolski, Jerzy Miller. Dodał, że jego urząd będzie się starał, aby ten ogólnopolski projekt był gotowy przed listopadowymi świętami.

Źródło informacji: INTERIA.PL/PAP

_________________
Jacek


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-06-2008 09:34 
Offline

Rejestracja: 02-12-2005 15:10
Posty: 325
Lokalizacja: Krosno
"Małopolska baza grobów wojennych jeszcze przed oficjalną premierą odniosła pierwszy sukces. Kilka tygodni temu pokazano ją sekretarzowi generalnemu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Andrzejowi Przewoźnikowi, który zaproponował pracownikom Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego opracowanie podobnego rozwiązania dla pozostałych województw" - to dobrze rokuje sprawie :)


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-06-2008 12:06 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
żartujcie sobie, żartujcie...a nie lepiej podobnie jak było z grupą miłosników galicyjskich cmentarzy.
Najpierw pojawiały się surowe recenzje tyczące spraw restauracji cmentarzy a z biegiem czasu nastąpiła praca organiczna skutkująca jak rozumiem współodpowiedzialnością za dziś i jutro tych obiektów.
Może lepiej pójść tą droga :idea:


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-06-2008 12:40 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Taa, tylko grupa miłośników galicyjskich cmentarzy startowała niejako od zera, bez finansowego wsparcia państwa, a dzisiaj jest już do dyspozycji niezły dorobek. „Profesjonalny projekt”, mający stanowić wzór dla pozostałych województw, jawi się jak na razie jako totalna improwizacja i amatorszczyzna. Szczególnie w zakresie zbierania danych. Raczej doradzałbym pomijanie domniemań o narodowości pochowanych (jak Uruloki, pewnie na pierwszy rzut oka zauważył, do czego domniemania takie mogą prowadzić), ograniczając się tylko do przynależności wojskowej. Np. biegający po cmentarzach studenci trafią na jakiegoś lejtienanta Magomieda Muslimbiekowa z II WŚ, i co? Napiszą „Rosjanin”, „prawdopodobnie Rosjanin” czy „najprawdopodobniej przedstawiciel jednej z turkojęzycznych narodowości b. ZSRR” (co też do końca pewne nie będzie, bo poległy mógł być Czeczeńcem albo innym Lezginem)? W przytoczonych enuncjacjach nie mogę się doszukać współpracy w zakresie gromadzenia danych z organizacjami pozarządowymi (jak np. Crux Galiciae - w zakresie I WŚ) czy osobami prywatnymi (np. pan Aleksander Kolańczuk – w zakresie miejsc pochówku żołnierzy armii URL, UHA, Strzelców Siczowych czy UPA).
Pompatycznie otrąbiono sukces, a jak na razie skromnie, bardzo skromnie.


Na górę
 Tytuł: kierunek dobry
Post: 19-06-2008 14:41 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
To jest dobry kierunek. Od dawna mówiłem, że jest potrzeba utworzenia bazy danych o cmentarzach.
Trzeba się tylko zastanowić jak wykorzystać dorobek takich ludzi jak: Frodyma, Drogomir, Duda czy Łopata do tworzenia takiej bazy.
I na ile oni są gotowi udostępnić te osiągnięcia... ;)
Spisywanie nazwisk z tabliczek, w przypadku cmentarzy zachodniogalicyjskich jest oczywiście pozbawionym sensu marnotrawieniem energii młodych ludzi, którą można by inaczej twórczo wykorzystać.

_________________
Znajdź dom w Beskidzie: http://beskid-niski24.pl
Pomóżmy Pawłowi - rzeźbiarzowi z Beskidu Niskiego: http://draganowa.info/Galerie%20zdjec/g ... magamy.htm


Na górę
Post: 19-06-2008 15:20 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
Marek Widurek pisze:
I na ile oni są gotowi udostępnić te osiągnięcia... ;)
Cytuj:
nie prowokuj :!:
Cytuj:
Spisywanie nazwisk z tabliczek, w przypadku cmentarzy zachodniogalicyjskich jest oczywiście pozbawionym sensu marnotrawieniem energii młodych ludzi, którą można by inaczej twórczo wykorzystać.


jakos jak DOKLADNIE te same argumenty podnosilismy (niecaly rok temu) z Urulokim w stosunku do inicjatywy PTGen. (ktora tez polegala na spisywaniu tabliczek) to nas atakowales, ze jestesmy zlosliwi, nie znamy sie i w ogole nie rozumiemy sensu takiego dzialania. skad wiec ta zmiana pogladow? czyzby twoj idol raczyl wytlumaczyc ci to i owo i jego poglady automatycznie staly sie twoimi? :lol: :roll:

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-06-2008 16:03 
Offline

Rejestracja: 18-01-2006 14:49
Posty: 241
Lokalizacja: z Polskiego BN
mnie się ten pomysł i projekt podoba . Rozumiem że będzie dużo pomyłek i nie zgodności , ale nie popełnia błedów tylko ten co nic nie robi i myślę że w miare jego rozwoju powinno być coraz lepiej tym bardziej gdyby zaangażowali się w to ludzie którzy dużo wiedzą na ten temat. Może zamiast krytykować warto byłoby w konstruktywny sposób wytknąć dla Was oczywiste błędy popełnione przez tych którzy ten projekt realizują ?? Ja jestem zielony jeśli chodzi o cmentarze ich dokładną historie czy architekturę , ale sama inicjatywa bardzo mi się podoba i trzymam kciuki za pomysłodawców .

a studenci niech z tabliczek spisują zamiast je stawiać między ludźmi :):):)

_________________
uhhh same Lwy i Tygrysy


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-06-2008 16:16 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Jeśli Karolu pijesz do CRUX GALICIAE to wybacz - ale nie zrozumiałem ni słowa. Przecież z komentarzy kolegi bubera_krosno wynika dość jasno że projekt mu się podoba. Z kolei tylko kabir i ja pozwoliliśmy sobie na krytykę projektu ... Co więc mają oznaczać te uwagi o współodpowiedzialności itp. Jeśli o mnie chodzi to nigdy nie przyjmę współodpowiedzialności i nie przyłożę ręki do projektu którego założenia są według mnie szkodliwe dla pamięci o poległych w I wojnie. A spisywanie danych za tabliczek i umieszczanie ich w sieci uważam (z powodów podanych w postach wyżej) nie tylko za niecelowe ale i szkodliwe. Tak więc albo zmieni się podejście koordynujących ten projekt na racjonalny odnośnie cmentarzy zachodniogalicyjskich albo będę sobie pozwalał dalej na bezlitosne obnażanie niedociągnięć i usterek. Współpracować można bowiem tylko z tymi którzy są otwarci na uwagi mających większą wiedzę, dłuższe i większe doświadczenie w danej dziedzinie...

Ponadto jak kabir przytomnie zauważył nie wspomina się w tych artykułach aby zaproszono do jakiejkolwiek formy współpracy największe pod względem liczebności członków i najlepiej przygotowane pod względem merytorycznej wiedzy członków stowarzyszenie w Małopolsce którego statutowym zadaniem jest właśnie dokumentowanie cmentarzy z I wojny światowej. I słusznie że się nie wspomina bo CRUX GALICIAE nie zaproszono.

Odwrotnie także niż piszesz- ostra i konsekwentna krytyka dotychczasowych remontów cmentarzy spowodowała wreszcie np. przyznanie się oficjalnie w prasie Konserwatora Wojewódzkiego do błędów popełnionych w przeszłości w czasie tych remontów. TO dopiero dobrze rokuje na przyszłość. Teraz można współpracować i za współpracę współodpowiadać.

Komentarza Beskidka nie komentuję bo jak sam sie wyraził:
Cytuj:
Ja jestem zielony jeśli chodzi o cmentarze ich dokładną historie czy architekturę ...

Przeczytaj więc najpierw uważnie co napisałem w postach powyżej.

Też jestem zdziwiony zmianą poglądów u Marka Widurka - lepiej późno niż wcale.

Ale mam pytanie - kiedy Marku zmienisz swoje oceny naszych cytowanych wypowiedzi dot. analogicznego projektu GEN-POLU na twojej stronie ? Nie pasują one bowiem nijak do dzisiejszego stanowiska.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-06-2008 16:38 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
Jak wykoszę w ogródku to odpiszę w szczegółach.

Krótko mówiąc wcale nie zmieniam poglądów - wystarczy poczytać moje zdanie na temat tu:
http://forum.pomoc24.net.pl/phpBB2/viewtopic.php?t=34
i tu:
http://www.pomoc24.net.pl/Beskid%20i%20 ... ntarze.htm

I zauważyć, że to co napisałem wyżej jest konsekwencją tam wyrażonych poglądów.

Może trochę zbyt emocjonalnie wyrażonych...

_________________
Znajdź dom w Beskidzie: http://beskid-niski24.pl
Pomóżmy Pawłowi - rzeźbiarzowi z Beskidu Niskiego: http://draganowa.info/Galerie%20zdjec/g ... magamy.htm


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] i 40 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl