Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 16:59

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 818 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 555 Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 08-02-2008 06:53 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
Akcja Wisła. Przyczyny, przebieg, konsekwencje.Materiały konferencji naukowej 23-24 luty 2007 w Przemyślu.

Nie warto sobie głowy zawracać badziewiem.
Nawiasem mówiąc nacjonaliści mimo, że przeciwni na ogół "komunie" mają dziwną skłonność do usprawiedliwiana nieprawości i zbrodni tamtego ustroju w Polsce byle tylko dotyczyły nie-Polaków. Taka moralność Kalego.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 08-02-2008 10:39 
Offline

Rejestracja: 25-06-2007 07:08
Posty: 479
Lokalizacja: z Beskidu Niskiego
Chcecie powiedzieć, że przedstawianie historii bez bicia się w piersi, bez klęczenia i bez wygłaszania na okrągło tekstów typu: Polska i Polacy są winni wywołania II wojny światowej oraz wszystkich negatywnych konsekwencji z tym związanych jest oznaką "nacjonalizmu"? W takim razie pozwolicie Państwo, że się przedstawię: Beskidnik. Nacjonalista!!!


Na górę
 Tytuł:
Post: 08-02-2008 12:25 
Offline

Rejestracja: 07-02-2008 16:03
Posty: 4
Bardzo chętnie udostępnie skan z podsumowania konferencji. Jasne każdy może mieć swoje zdanie na temat przyczyn i konsekwencji akcji, ale jeśli wydaje się publikację jako naukową, powołuję się na aytorytety, a przedewszystkim traci obiektywność i daje upust emocjom - TO NIE DZIEJE SIE W DOBRZE W POLSKIEJ NAUCE. Jeśli jesteście zainteresowani przesłaniem skanu podajcie mi maile.
Większość z nas gdzieś w środku jest nacjonalistami ( poprawność nie pozwala się jawnie przyznać), ale nie można tracić zdrowego rozsadku, nie pozwalać sobie na ogólniki. Ja w mojej pracy mgr zajmuję sie mniejszością Łemkowską. Zrobiłam badania zarówno z ludźmi, którzy powrócili jaki i cenionymi etnografami i historykami. Widziałam wciąż świeże łzy ludzi na wspomnienie o przesiedleniu o utracie swojego miejsca na ziemii, o ciężkich powrotach do rudery dawnego mitu...
Słyszałam też wypowiedzi Polki, której rodzina zginęła z rąk UPA. To bardzo trudne sprawy i dlatego nie można pozwalać sobie na takie wybryki, które tylko zaogniają i tak trudne relacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 08-02-2008 12:53 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Kurde, ludzie. Troszke dystansu... szczególnie w czasach kiedy każdy może sobie coś napisać, opublikować, czy zwołać konferencje...

ASICA, zerknij na nazwiska "autorytetów" biorących udział w przywoływanej przez Ciebie konferencji. zebrała sie banda pieniaczy, których nawet środowiska polskich historyków, niezbyt poważają. Czytajączestawienie członków konferencji znany był jej efekt końcowy, i było o tym na forum już przed jej rozpoczęciem. Jedyne co w tym jest bulwersującego to uwikłanie w to bagno IPN-u, instytucji, która powinna budzić zaufanie, u tu - chciałbym w to wierzyć - pzez czyjeś niedopatrzenie, legitymizowała te *** z nic nie znaczącej konferencji.

Beskidnik, co widzisz złego w dążeniu do poznania prawdy o historii? że co, że nie zawsze, ba, prawie nigdy ta historia nie jest taka czarno-biała jak ją przedstawiała pani w szkole? Można wierzyć w to pompatyczne paplanie, a można spróbować się odnależć w odcieniach szarości. Miej troche dystansu - to troche pomaga w życiu, a bardzo pomaga w dążeniu do poznania i zrozumienia historii.

acha...


Cytuj:
Polska i Polacy są winni wywołania II wojny światowej

hehe, a wiesz, po głębszym zastanowieniu, wcale mi sie to nie wydaje takie absurdalne...

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
 Tytuł:
Post: 08-02-2008 14:30 
Offline

Rejestracja: 25-06-2007 07:08
Posty: 479
Lokalizacja: z Beskidu Niskiego
Chyba się nie do końca dobrze zrozumielismy ... Nie uważam i nigdy nie uważałem, że historia jest czarno-biała, gdzie po jednej stronie stoją "dobrzy" a po drugiej stronie "źli" (kto komu wypowiedział wojnę 3 września?)... Dlatego nigdy nie znajdzie mojego zrozumienia prosta ocena operacji "Wisła" robiona w myśl zasady: źli Polacy bez żadnych powodów wygonili dobrych Łemków z ich domostw i wysiedlili ich na Ukrainę czy ziemię zachodnie (określenie: ziemie odzyskane jakoś mnie nie przekonuje :D), bo uważam, że sprawa jest bardziej skomplikowana. Nie rozumiem jednak dlaczego wolno głośno mówić o krzywdzie jaka spotkała Łemków czy Bojków ale nie wolno mówić o Wołyniu, o masowej eksterminacji Polaków przez UPA (tak na wszelki wypadek przypomnę, że niewielka grupa Łemków działała w UPA). Może jeszcze warto odpowiedzieć sobie na pytanie i dokonać wyboru: czy lepiej było być Łemkiem skrzywdzonym przez Polaków w ramach operacji "Wisła" czy lepiej spotkać się było z UPA w ramach depolonizacji Wołynia??? A skoro mam ponosić odpowiedzialność moralną i przepraszać za krzywdy wyrządzone Łemkom czy Ukraińcom przez Polaków to chętnie usłyszę słowo przepraszam od Łemków i Ukraińców za Wołyń czy Bieszczady...


Na górę
 Tytuł:
Post: 08-02-2008 15:14 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Widzisz, ja nie mam zamiaru nikogo za nic przepraszać, ani od nikogo za nic przeprosin nie oczekuje. Mordowały wszystkie nacje, i wszystkie były mordowane. Jedni mniej, a drudzy więcej - ale to, kto więcej mordował, wynika raczej z możliwości, niż z chęci.

O co chodzi z tymi przeprosinami? za co mamy przepraszać? Niech przepraszają Ci co mają za co, a takich 60 lat po wojnie jest już bardzo mało...
Wzajemne wyliczanie sobie krzywd i licytowanie sie kto komu jest winny większe przeprosiny nic nie wnosi w kwestii poznania, a tylko zaciemnia obraz. Polaryzacja stanowisk i poglądów nie sprzyja obiektywnemu spojrzeniu na historie.
Narody? to ludzie są żli, a nie narody, i to ludzie odpowiadają za swoje czyny, a nie narody.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
 Tytuł:
Post: 08-02-2008 16:02 
Offline

Rejestracja: 07-02-2008 16:03
Posty: 4
Całkowicie sie z Tobą zgadzam. :) A w sprawie pseudoautorytetów mam w tygodniu rozmowe z szefem IPN, to się wyjaśni jakie jest ich oficjalne stanowisko w tej sprawie. Autorów oczywiście wcześniej sprawdziłam i część z nich to wysoko postawione osobistości w świecie naukowym...
A temat rostrząsałam bo trudno mi sobie wyobrazic, że by pisząc pracę o zmianach kultury łemkowskiej od akcji Wisła, nie powoływać się także na skrajne - pieniackie opinie. One także stanowią duch dyskusji o przeszłości. Pzdr


Na górę
 Tytuł:
Post: 08-02-2008 16:13 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Asico:
Cytuj:
Większość z nas gdzieś w środku jest nacjonalistami ( poprawność nie pozwala się jawnie przyznać),


Wypraszam sobie ! Nacjonalizm to przekonanie światopoglądowe a nie cecha charakteru lub osobowości która może być ukryta „gdzieś w środku” bez wiedzy i woli jednostki. I na całe szczęście wbrew twojemu przekonaniu większość Polaków nie jest nacjonalistami.
Natomiast znaczna część mieszkańców Polski jest patriotami. Najprawdopodobniej pomyliłaś te dwie rzeczy.
Poza tym też się zgadzam z HM :wink:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 08-02-2008 17:14 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2007 20:06
Posty: 365
Lokalizacja: Gorlice
Ciekawa dyskusja. O tyle ciekawa że trudno komukolwiek z Was odmówić racji i choć ze sobą gorąco polemizujecie to w grucie rzeczy nikomu z Was bym nie powiedział że nie masz racji. Jest słuszność w tym że "Akcja Wisła" była przykra dla zwykłych ludzi, którzy musieli nagle zabrać co mogli i ruszyć w nieznane. Ale też akcja ta nie była li tylko złym działaniem, zlych Polaków, tak całkiem bez przyczyny.Suma sumarum krzywda się im tam na tym zachodzie nie działa później i ilu znam, wszyscy sobie chwalą życie we Wrocławiu, Legnicy itd. Kto wie czy do dziś nie mielibyśmy problemów z jakimiś fanatycznymi następcami tamtych z UPA?
No i oczywiscie NIE WOLNO mylić patriotyzmu z nacjonalizmem, choć właśnie o to dziś starsznie łatwo i każdy kto mówi "moja Polska" może byc zaraz okrzyknięty nacjonalistą, bo przecież winniśmy pewnie poprawnie mówić "moja Europa". A nie, moja Polska też! To ja tyle od siebie, chyba nie warto kruszyć kopi(klawiatury :D ) i próbować dziś szukać tych jednych jedynych winnych i tych drugich krystalicznie niewiennych, bo ich nie znajdziemy.Chyba że ktoś lubi dyskusje o wysokiej temperaturze, to ma to zapewnione na lata całe :) .

_________________
jak biec do końca potem odpoczniesz
cudne manowce, cudne manowce


Na górę
 Tytuł:
Post: 22-02-2008 10:45 
Offline

Rejestracja: 18-01-2006 14:49
Posty: 241
Lokalizacja: z Polskiego BN
wczoraj znalazłem artykuł w necie ,zamieściłem link do niego na forum ale ze względu na tytuł ( który jest naprawde nie do przyjęcia ) i treści w nim zawarte m.in o UPA został usunięty przez admina - takie jego prawo . Były tam jednak zamieszczone raporty UPOwców z rajdów w beskid niski opisujące że Łemkowie nie chcieli z nimi w żaden sposób wspołpracować i że za jedyne słuszne rozwiązanie uważali poinformowanie milicji o tym ze UPA nawiedziła ich wioske - myślę że tego typu informacje mogły by zmienić fałszywe przekonania dużej czesci Polaków uważających łemków za współpracowników UPA . Wiem ze tutaj na forum wszysycy wiecie jaka była prawda i mnie też HM to kiedyś uświadomił . Naprawde rozmawiając z ludźmi np podczas rajdu magurskiego słyszałem wiele złych słów o sąsiadach Łemkach , które raczej wynikały z niedoinformowania . Rozmwaiałem z grupką młodych ludzi z Uścia Gorlickiego i nie będę przytaczał tego co mówili o swoim wójcie i innych Łemkach bo zostane posądzony o manipulacje przed konsultacjami .

_________________
uhhh same Lwy i Tygrysy


Na górę
 Tytuł:
Post: 22-02-2008 11:42 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
No to jak w to w końcu jest?


z forum gazeta.pl:

Autor: Gość: gość IP: *.chello.pl

A co Łemkowie mają wspólnego z Ukraińcami czy UPA? Twoja wiedza
historyczna chyba pochodzi z książki tow. Gerharda.

kilka postów niżej

Autor: Gość: Beskidek

A łemkowską sotnię UPA Miachała Fedaka pseudonim "Smyrnyj"
lub "Czernyj" to zapewne wymyślił Jan Gerhard do spółki ze mną???
Jeżeli nie znasz takich podstawowych faktów to skąd bierze się Twoja
wiedza historyczna???

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
 Tytuł:
Post: 22-02-2008 12:06 
Offline

Rejestracja: 25-06-2007 07:08
Posty: 479
Lokalizacja: z Beskidu Niskiego
Mój drogi Jarku :D Mógłbyś wytłumaczyć o co Ci chodzi??? :D


Na górę
 Tytuł:
Post: 22-02-2008 12:07 
Offline

Rejestracja: 25-06-2007 07:08
Posty: 479
Lokalizacja: z Beskidu Niskiego
Beskidnik i beskidek to dwie różne osoby :D Po prostu: dość zbieżne nicki :D


Na górę
 Tytuł:
Post: 22-02-2008 12:24 
Offline

Rejestracja: 18-01-2006 14:49
Posty: 241
Lokalizacja: z Polskiego BN
Jareczku - przed chwilą wysłałem swój pierwszy w życiu post na podanym przez Ciebie forum - porównaj sobie numery IP bo pewnie wiesz jak to zrobić jako moderator , w środe o 6:47 rano spałem jak zabity w swoim łóżku i nawet nie śniłem o Bielance , UPA , tablicach, sotniach i wspomnianym tam Janie G.

rozumiem że czujesz potrzebe zrobienia ze mnie kretyna za wszelką cene , ale zapomniałeś z tego zaangażowania że każdy kij ma dwa końce i ze nie jednemu psu bórek

_________________
uhhh same Lwy i Tygrysy


Na górę
 Tytuł:
Post: 22-02-2008 12:48 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
dziękuję za pozdrowienia :D
Miło, że zdementowałeś. Odnośnie wpisów na gazecie: czytając "swoje" wpisy gośc: surowiczny mam wrażenie, że jestem członkiem NOPu :D

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 818 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 555 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl