Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 14:29

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: 29-10-2007 13:22 
Offline

Rejestracja: 29-10-2007 12:48
Posty: 6
Lokalizacja: Kraków
Witajcie.
Jest to mój pierwszy post na tym forum więc pragnę pozdrowić wszystkich miłośników historii a w szczególności "cmentarnictwa" wojskowego.

Wczoraj po długich zapowiedziach wreszczie udało mi się znaleźć trochę wolnego czasu na skromne zrekonstruowanie ww mogiły.
Bo jak powiedział Arno Surminski: " Cmentarze wiele mówią o przeszłości. Kto chce się dowiedzieć czegoś o historii, musi zacząć od cmentarzy." Więc nie zapominajmy o mogiłach na których dziś niema już nic, nawet krzyża...

Nie wiem jak zamieścić tutaj zdjęcia więc podaje link do tego wątku na innym forum:
http://www.rawelin.com/forum/viewtopic. ... 93ab#17929


Na górę
 Tytuł:
Post: 29-10-2007 14:05 
Offline

Rejestracja: 02-12-2005 15:10
Posty: 325
Lokalizacja: Krosno
No, bardzo chciałem poczytać, ale każe mi się logować...


Na górę
 Tytuł:
Post: 29-10-2007 19:07 
Offline

Rejestracja: 29-10-2007 12:48
Posty: 6
Lokalizacja: Kraków
no to może tak...
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/657 ... 1b0d6.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/36b ... 4a2e5.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ab5 ... 4e6e3.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/99f ... 0b1c2.html


Na górę
 Tytuł:
Post: 30-10-2007 06:11 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Dobra robota ! Ale jak jesteś krakusem to może warto byłoby poryć trochę w AP na Grodzkiej. Może znajdzie się cokolwiek na temat pierwotnego wyglądu tej mogiły ? Może w aktach z okresu międzywojennego ? Warto spróbować !

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 30-10-2007 07:22 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
i po co czlowieka wysylac do APK na darmo?? :shock:
lepiej niech sie skontakuje z Urzedem Wojewodzkim i da im znac, ze cos na tym cmentarzu bylo zrobione, bo dzielnica wraz z MUW tez planuje odtworzenie tej mogily.
swoja droga ciekawe co na to wlasciciel terenu, na ktorym ten grob sie znajduje, chyba mu nie na reke to zainteresowanie :wink:


Na górę
 Tytuł:
Post: 30-10-2007 13:39 
Offline

Rejestracja: 29-10-2007 12:48
Posty: 6
Lokalizacja: Kraków
Słyszałem o tym , że MUW planuje zrobić coś w tym temacie ale jak to w większości przypadków bywa na planowaniu się kończy.... niestety.


Na górę
 Tytuł:
Post: 30-10-2007 19:34 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
no wiesz, odbyla sie juz nawet komisja z udzialem przedstawicieli miasta, ktorzy byli bardzo zaskoczeni, ze w ogole w Krakowie jest taki cmentarz.


Na górę
 Tytuł:
Post: 30-10-2007 20:56 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Odwiedzenie AP w Krakowie NIGDY nie jest „na darmo” jak piszesz. Dziwię się zresztą że piszesz w ten sposób bo sam co rusz odkrywasz nowe dokumenty... A poinstruowany przez ciebie o bezcelowości poszukiwań archiwalnych kolega może rozumieć że przegrzebałeś już literalnie cały zasób... I jeszcze jedno pytanie skoro planują odtworzenie tej mogiły to pewno mają jakieś podstawy archiwalne ? Czy się mylę ? Czyżby „na czuja” ? Jeśli tak, to czyjego czuja?

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 30-10-2007 21:06 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
1) poszukiwanie perwotnego projektu Wroblowic w archiwum w materialach ktore wymieniles jest na darmo, bo ich tam nie ma. chyba ze wysylasz kolege aby przeszukal WSZYSTKO
2) podstawami archiwalnymi nie zawracaj sobie glowy


Na górę
 Tytuł:
Post: 30-10-2007 21:08 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Bo co :?:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 30-10-2007 22:27 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
bo nic. :!: w tym temacie nie masz argumentow


Na górę
 Tytuł:
Post: 31-10-2007 06:26 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
No tu już mnie dosłownie zesłabiło... Najpierw radzisz gościowi żeby nie szukał w archiwum bo niczego na ten temat nie znajdzie, kiedy tak naprawdę nie wiadomo czy wskazówki na temat pierwotnego wyglądu tej mogiły nie ma np. w korespondencji z okresu międzywojennego. Potem jakoś tajemniczo zagajasz o braku argumentów - a gdzie twoje argumenty, zapytam ? Wiesz coś na temat w jakim kształcie ma się odbyć to "odtworzenie" czy też nie ? Wiesz jak mogiła wyglądała pierwotnie że gasisz dyskusję ? Ostatni zanotowany wygląd mogiły to ten z płytkami korytkowymi w obramowaniu - jak rozumiem wszystko jest w porządku i ten będą "odtwarzać" ?! Powiem tak: jeśli "odtwarzanie" wyglądu tej mogiły ma się odbywać bez żadnych podstaw archiwalnych to jak dla mnie już się odbyło - kolega tls1 też zrobił jak uważał i jak najlepiej umiał a mogiła jest zabezpieczona. MUW nie będzie w niczym lepszy.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 31-10-2007 10:30 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
1) w korespondencji miedzywojennej nic o tym cmentarzu nie ma, przyjmij to wreszcie do wiadomosci, a jak nie wierzysz to sam sprawdz
2) zadnej dokumentacji dotyczacej wygladu cmentarza nie ma, na moje oko o nigdy nie mial trwalego wystroju zrobionego przez Austriakow
3) argument = plan, zdjecie, opis, a takich nie masz wiec nie masz argumentow, proste
4) poniewaz nikt nie ma argumentow mozna z tym cmentarzem zrobic cokolwiek, byle tylko wygladal jak cmentarz
5) z tego punktu widzenia to co zrobil tls1 jest najzupelniej poprawne,chyba ze ktos chce odtwarzac to co widac na zdjeciu z lat 70
6) jak rozumiem jesli nie wiadomo jak obiekt wygladal to nie wolno na nim nic zrobic, bo byloby to niezgodne z prawda historyczna - tak wnioskuje z tego co napisales
7)wiec przestan juz szukac spisku i pisac o robieniu na czuja. w tym wypadku mozna albo nic nie robic, albo zrobic cokolwiek, tetrium non datur


Na górę
 Tytuł:
Post: 31-10-2007 15:45 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Nie rozumiem o co ci chodzi – ponieważ nie wiedziałem że sprawdziłeś CAŁE zasoby AP dotyczące cmentarzy poddałem myśl że być może są tam gdzieś głęboko zagrzebane jakieś wskazówki. Gratuluję więc znajomości całego zasobu.

Cytuj:
wiec przestan juz szukac spisku i pisac o robieniu na czuja. w tym wypadku mozna albo nic nie robic, albo zrobic cokolwiek, tetrium non datur


Uważam że zadawanie publicznych pytań o sposoby i podstawy renowacji cmentarzy (w tym kłopotliwych) należy do obowiązków członków naszego Stowarzyszenia. Nie ma w tym nic z szukania „spisku” – wypraszam więc sobie tego typu uwagi – jeśli pojawiła się kwestia to nie rozumiem dlaczego posiadając wiedzę, kwestii tej nie wyjaśniasz w sposób nie budzący dalszych pytań. Pisząc :„na czuja” jak się okazuje miałem rację, tak będzie to właśnie robione. Na czyjego „czuja” to wbrew pozorom też ważne – bo można nawiązać jakoś do wyglądu mogił projektowanych w KGA Krakau, bądź zapodać betonowy krawężnik i krzyż z rurek. Mogiła będzie i w takim przypadku i w takim należycie zabezpieczona i upamiętniona. A więc wiesz na czyjego czuja – albo nie wiesz, wiesz jak będzie wyglądało albo w pełni ufasz smakowi artystycznemu urzędników z dzielnicy... Co do oskarżania mnie że wolałbym aby nic nie było zrobione to mogę powiedzieć że tak jak udzielasz pobieżnych odpowiedzi na pytania tak samo uważnie czytasz posty do których się odnosisz: 30-10-2007 06:11 napisałem do tls1 : (...) Dobra robota ! (...) , zaś 31-10-2007 06:26 napisałem: (...) Powiem tak: jeśli "odtwarzanie" wyglądu tej mogiły ma się odbywać bez żadnych podstaw archiwalnych to jak dla mnie już się odbyło - kolega tls1 też zrobił jak uważał i jak najlepiej umiał a mogiła jest zabezpieczona. MUW nie będzie w niczym lepszy(...)
Dodam tylko że w moich oczach, gdybym miał 100% pewność że nie zachowała się bodaj najmniejsza wzmianka o wyglądzie pierwotnym tej mogiły, tylko wtedy MUW byłby lepszy od tls1 gdyby się postarali jakoś nawiązać ten grób do innych wykonywanych przez KGA i tu chyba jest miejsce abyśmy my, jako Stowarzyszenie za takim rozwiązaniem optowali.

Jeśli nie masz zamiaru odpowiedzieć bardziej szczegółowo na moje proste w sumie pytania "węszące spisek" to zakończmy lepiej w tym miejscu dyskusję na ten temat.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 31-10-2007 20:15 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
uruloki pisze:
Nie rozumiem o co ci chodzi – ponieważ nie wiedziałem że sprawdziłeś CAŁE zasoby AP dotyczące cmentarzy poddałem myśl że być może są tam gdzieś głęboko zagrzebane jakieś wskazówki.


tak to jest jak ktos nie umie czytac ze zrozumieniem :wink: wiec postaram sie wyjasnic Ci to lopatologicznie
caly czas Ci tlumacze, ze nie przegladnalem CALEGO zasobu GW, ale akurat te teczki, do ktorych odsylasz tls1 (czyli krakow + korespondencja miedzywojenna) przegladnalem w calosci, STRONA PO STRONIE przy okazji pisania pracy dyplomowej (w sumie sa dosc ciekawe, w niektorych miejscach mozna nawet sie posmiac) i akurat tak sie sklada, ze na temat wygladu pierwotnego wroblowic nie znajduje sie tam zupelnie nic. nie wiem co tu takiego trudnego jest do zrozumienia i dlaczego masz z tym problem. nie wierzysz - sprawdz, dokumenty sa dla kazdego dostepne. natomiast czy gdzie indziej nie ma - nie wiem, nie sprawdzalem (Ty zreszta tez), ale kolege tls1 odsylales wlasnie do teczki z powiatu krakow + korespondencji, a ja od poczatku pisze o TYCH TECZKACH ze tam na temat wroblowic tego czego szuka nie znajdzie.

Cytuj:
Na czyjego „czuja” to wbrew pozorom też ważne

no wiadomo, nawet wiem na czyjego "czuja" Ty bys chcial zeby to zostalo zrobione. w sytuacji, gdy nie ma zadnych danych odnosnie pierwotnego wygladu, to wg mnie mozna zrobic tam wszystko, byleby tylko to miejsce wygladalo jak mogila a nie kawalek lasu (w odroznieniu od Ciebie nie upieralbym sie przy nawiazywaniu do czegokolwiek). a z tego co sie dzis zdazylem dowiedziec dyskusja nt. tego co tam powinno byc jest bezprzedmiotowa, bo MUW, a wlasciwie ZCK nie bedzie tam juz nic raczej robil, bo mogila jest zrobiona w formie, ktora im wydaje sie wystarczajaca. i tyle na temat.

a jezeli chodzi a zadawanie klopoltliwych pytan, to chyba probowales cos zrobic w sprawie 109? popraw mnie jezeli sie myle :wink:

PS: wiadomosc w sprawie publikacji bedziesz mial rano na @


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl