Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-10-2020 18:44

Strefa czasowa UTC+01:00
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 10-03-2005 16:16 
Wszystkim zainteresowanym tematem jak wyżej, a także nie mającym dostępu do Magur 03 proponuję lekturę artykułu:

http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/cmentarze_zolnierzy_zydowskich.pdf

Myślę że może on także zainteresować "kolekcjonerów bibliografii" :wink: dotyczącej cmentarzy z okresu I wojny światowej zwłaszcza w zakresie przypisów. 8)


Na górę
   
Post: 12-03-2005 15:43 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
Przypisy owszem widzę :lol:
Z bibliografią gorzej.

Ale artykuł ciekawy.
Szkoda, że ograniczyleś się jedynie do Beskidu Niskiego. Cmentarz np. w Zakliczynie, wylącznie żydowski, jest również przykladem jak można pospuć pierwotne zalożenia autorów.
Te domki jednorodzinne w tle, te krajobrazy...

"Bibliografia jest dokumentacją erudycji autora oraz zestawieniem źródeł, z których on korzystał i z których skorzystać może również czytelnik. Bibliografia zwykle podzielona jest na dwie lub więcej części. Decyduje o tym charakter pracy i jej bibliograficznego zaplecza. Typowy podział rozróżnia „literaturę źródłową” (jest to tzw. bibliografia podmiotowa, np. wydania tekstów literackich lub filozoficznych, na których komentowaniu skupia się nasz wywód) oraz „literaturę pomocniczą” (bibliografia przedmiotowa), gdzie wymieniamy znane nam prace dotyczące tematu, będące, podobnie jak nasza praca, komentarzami czy przyczynkami wzbogacającymi nasze rozumienie tekstów źródłowych. Zwłaszcza w bibliografiach prac o charakterze historycznym należy osobno wyszczególnić „Źródła”, czyli dokumenty i archiwalia, z których korzystaliśmy, odróżniając je od literatury przedmiotu. Czasami warto oddzielić od siebie publikacje zwarte (książki) od artykułów, czasami – gdy nasza praca ma dwa główne wątki – można bibliografię podzielić tematycznie. Wszystko zależy od treści pracy. Byle było przejrzyście i inteligentnie.

"


za:
http://studia.korba.pl/


Na górę
 Tytuł: artykuł
Post: 12-03-2005 17:46 
cóż... taka technika pisania. Teksty popularnonaukowe można na przykład pisać na różne sposoby:

1. Cały tekst bez jakichkolwiek przypisów i cytatów a na końcu bibliografia - wnioski które można wysnuć na podstwie takiego tekstu:
a) autor "zerżnął" cały tekst z różnych źródeł albo "ssie z palca" a przeciętny czytelnik nie ma szansy nawet sprawdzić czy rzeczywiście podane w bibliografii pozycje odpowiadają tezom przedstawionym w tekście,
b) autor jest geniuszem który nie musi "podpierać" sie niczyją wiedzą.

2. Tekst z cytatami i przypisami z których dowiadujesz się jaka część tekstu jest efektem własnej pracy autora a jaka opiera się na tezach czy faktach wymienianych gdzie indziej bez bibliografii na końcu, która byłaby tylko powtórzeniem "na leniucha" dokładnie przytaczanych pozycji z przypisów - wnioski jakie można wysnuć na podstwie takiego tekstu:
a) autor nie "ssie z palca" bo można sobie sprawdzić z dokładnością do strony jakie tezy prezentują autorzy których cytuje lub których ustalenia przytacza,
b) autor nie jest geniuszem ale wie co pisze.

3. Tekst bez cytatów, przypisów i bibliografii - wnioski jakie można wyciągnąć po przeczytaniu:
a) tekst podoba sie lub nie,
b) wszelakie inne :lol: .

Do takiego w sumie krótkiego tekstu jak ten o żydowskich pochówkach można oczywiście by zrobić na końcu bibliografię ale zajęła by conajmniej pół strony i nie posłużyła dokładnie niczemu.

Cytuj:
Szkoda, że ograniczyleś się jedynie do Beskidu Niskiego.

Taka właśnie jest tematyka Magur...

Co do zepsucia cmentarza w Zakliczynie to nie jest jeszcze najgorzej - sam obiekt jest zmieniony w małym stopniu, choć element zmieniony może kłuć w oczy wyznawców religii żydowskiej (trzeba pogłówkować który to element i dlaczego "zgrzyta" więc nie jest to duzy problem).

Oczywiście ideałem byłoby ustanowienie stref ochrony widoku na i z obiektu ale jest to mało realne szczególnie że w płaskim krajobrazie taka strefa musiały by być dosyć szeroka. Przynajmniej cmentarza żydowskiego w Zakliczynie nie da się (teoretycznie) zasłonić od przodu.


Na górę
   
Post: 12-03-2005 22:39 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
Tak się zastanawiam co mialeś na myśli, mówiąc o o elemencie zmienionym w Zakliczynie, który może kłuć w oczy wyznawców religii żydowskiej.
Czy chodzi o paskudny lańcuch, którym zastąpiono żelazne rury?
A może paskudna furtka?

Wracając do bibliografii i takich tam...
Nie ma się o co kłócić. Wszystko reguluje polska norma :D
PN-ISO 690:2002 się nazywa...
Nawet nie wiedziałem ja znormalizowane jest nasze życie.

Na przykład nasze dyskusje na temat publikacji naukowych w internecie załatwia norma PN-ISO-2:1999

Oto fragment jej opisu:

Przypisy bibliograficzne dotyczące dokumentów elektronicznych i ich części

Norma, na którą powołujemy się we wstępie, przeznaczona jest do stosowania w celu sporządzania przypisów dotyczących dokumentów elektronicznych oraz w celu włączenia do bibliografii załącznikowej i formułowania powołań w tekście odpowiadających właściwym pozycjom tej bibliografii. Zasady, jakie podaje norma, obejmują przypisy dotyczące baz danych, programów komputerowych, elektronicznych wydawnictw zwartych i ciągłych, biuletynów elektronicznych i innych systemów elektronicznego komunikowania się (np. listy dyskusyjne) oraz artykułów i fragmentów tych dokumentów. Na potrzeby naszych użytkowników zamieszczamy sposoby cytowania:
a) całości e-książki
b) fragmentu e-książki
c) artykułu z e-czasopisma (np. archiwa e-czasopism)

Podajemy wyłącznie elementy obowiązkowe opisu w postaci legendy - najpierw z objaśnieniami ogólnymi, potem dla konkretnych przykładów.

a) opis całości e-książki
Odpowiedzialność główna: autor (dopuszczalny skrót imienia) lub ciało zbiorowe; jeżeli osoba lub ciało zbiorowe ponoszące główną odpowiedzialność za dzieło nie są podane w dokumencie, ten element należy pominąć i pierwszym elementem opisu będzie tytuł
Tytuł: w formie występującej w źródle
Typ nośnika: podajemy w nawiasach kwadratowych; może to być [online], [CD-ROM], [dyskietka]
Wydanie: wydanie, wersja (np. wyd. 5, wersja 3.5)
Miejsce wydania: podajemy, o ile potrafimy je ustalić; jeżeli informacja pochodzi spoza źródła podajemy ją w nawiasach kwadratowych, jeżeli jest podana w źródle zamieszczamy ją w oryginalnym języku
Wydawca: może być forma pełna lub skrócona
Data wydania: rok; jeżeli nie można go określić, podajemy datę "copyright", przy czym dla dokumentów dostępnych online, które ukazują się przez więcej niż jeden rok, możemy w ogóle pominąć to pole i podać datę dostępu (w polu data dostępu) ujętą w nawiasy kwadratowe
Data aktualizacji: podajemy datę jeśli jest ona znana
Data dostępu: dla dokumentów online
Warunki dostępu: dla dokumentów online
Numer znormalizowany: ISBN


Na górę
 Tytuł:
Post: 12-03-2005 23:35 
Moim zdaniem, jak i zdaniem autorów tego tekstu powyższa norma :
"przeznaczona jest do stosowania w celu sporządzania przypisów dotyczących dokumentów elektronicznych oraz w celu włączenia do bibliografii załącznikowej i formułowania powołań w tekście odpowiadających właściwym pozycjom tej bibliografii", zatem reguluje tylko w jaki sposób sporządza się bibilografię i przypisy odwołujące się do dokumentów elektronicznych zarówno zapewne w oficjalnych publikacjach internetowych jak i papierowych. Nigdy jeszcze nie spotkałem się w publikacji "papierowej" z podobnie opisanym przypisem odnoszącym sie do strony internetowej...

Artykuł o pochówkach żydowskich w żadnym miejscu nie odnosi się do publikacji elektronicznych zatem norma którą przytaczasz nie ma do niego zastosowania wcale.

Na marginesie z kolei pragnę zauważyć że np. publkacja "papierowa" o cmentarzach i mogiłach wojennych w woj. podkarpackim (wiesz o której mowa) czerpie co najmniej w kilku miejscach ze stron lub strony internetowej ale w przypisach czy bibliografii nie uświadczysz wskazania o jaką stronę/strony chodzi...

Mnie osobiście wydaje się że niewiele pomogą uregulowania w tej dziedzinie jeśli nie ma świadomości ich istnienia. Uważam że o wiele ważniejszy jest poziom kultury naukowej piszącego tekst i poziom czytelników. Wierzę że czytający tekst na pierwszy rzut oka potrafią odróżnić tekst merytoryczny od "bajkopisarstwa".

Cytuj:
Czy chodzi o paskudny lańcuch, którym zastąpiono żelazne rury?

Nie chodzi o estetykę wykonania łańcucha ale o jego formę i jakie znaczenie ma akurat taka forma łańcucha.


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 14-03-2005 23:25 
Przeczytałem tekst z wielkim zaciekawieniem. Ale pytanko do autora, czyli jak mniemam do Ciebie Uruloki. Nie żebym się znów czepiał, ale wiesz czasem człowiekowi nie daje spokoju, jak nie zaspokoi ciekawości.

Pewnego czasu, ogłosiłem konkurs o sławetny już dzwon przy cmentarzu z I wojny światowej w BN. W kolejnych odsłonach wypowiadało się kilka osób. I tak się złożyło, że padały tam z mojej strony jakieś podpowiedzi odnośnie konkursowego cmentarza. W jednej z nich napisałem, że cmentarz ów znajduje się na wschód od cmentarza nr 8 w Łysej Górze. Zaraz potem Pazuzu sprostował, że cmentarz w Łysej Górze ma nr 9, a nie można mu zarzucić aby był laikiem w sprawach cmentarzy z I wojny w Galicji Zachodniej.
W Twoim tekście natomiast, piszesz, że: ”Wschodnią granicę działalności Kriegsgräber — Abteilung Krakau wyznacza cmentarz nr 8 w Łysej Górze, koło Nowego Żmigrodu (…)1”.
Prośba więc o wyjaśnienie, czy to tylko przeoczenie, błąd drukarski, czy taki rzeczywiście jest numer owego cmentarza.


1 M. Łopata, Groby żydowskich żołnierzy na cmentarzach z I wojny światowej w Beskidzie Niskim, [w:] Magury '03. Rocznik krajoznawczy poświęcony Beskidowi Niskiemu, SKPB, Warszawa 2003, s. 21.


Myślę, że mój przypis jest OK i nikt nie będzie miał uwag, ale jeśli....
Oczywiście nie udało mi się zamieścić "1" z indeksem górnym, ale to szczegół.

Pozdrawiam Darek


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 15-03-2005 06:28 
Przynajmniej ktoś przeczytał ze zrozumieniem...
Tak to błąd drukarski :oops:


Na górę
   
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl