Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 29-03-2024 00:45

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Cmentarze 1,2,3
Post: 25-02-2005 00:12 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
Mam pytanie do tych co wiedzą więcej ode mnie:

Sprawa dotyczy cmentarzy o numerach 1,2,3 zlokalizowanych w Ożennej:

- w opracowaniach Romana Frodymy, Mirka Łopaty i według mojego dotychczasowego przeświadczenia, cmentarze o numerach 1 i 2 znajdują się na stokach Czeremchy a cmentarz nr 3 przy dawnym cmentarzu parafialnym (obok dzisiejszego PGR-u)

i wszystko byłoby ok...gdyby nie inne publikacje, które również uważane są za wiarygodne a przedstawiają co następuje:
-praca Oktawiana Dudy "Cmentarze I wojny światowej..." zawiera następującą niekonsekwencje...o ile w pojedynczych opisach faktycznie jest wersja z powyższego rozmieszczenia 1 i 2 na Czeremsze 3 na dole...to niekonsekwencja/błąd/niechlujstwo są na mapce...a mianowicie...1 na stokach Czeremchy a 2 i 3-ka przy tej niedokładności mapy...zlokaliowane koło siebie we wsi...

I można by to wszystko zrzucić na karby niechlujstwa gdyby nie...gdyby nie "Westgalizische Heldengraber....." (które udało mi się w tym tygodniu w końcu zdobyć :D )
A tam jak sie okazało jest jeszcze inaczej...
- na mapce ogólnej 1-szego "bezirku" cmentarz nr 1 jest na stokach Czeremchy a 2 i 3 we wsi...i to pokrywałoby sie z mapką Dudy...ale juz nie z opisem szczegółowym..
Ale dalej jest jeszcze ciekawiej...w opisach szczegółowych najpierw jest tak:
-nr 2/3 cmentarz wojenny Ożenny przy cmentarzu parafialnym....
- a niżej cmentarze nr 1 i 3 - dwa groby masowe na wzgórzu Czeremcha

Spróbujcie to ułożyć to wyjdzie sporo rozbieżności. Nie sądzę by wynikało to z niechlujstwa wydawców/autorów..lecz klucz prawdopodobnie leży gdzieś indziej.

Bartek


Na górę
 Tytuł:
Post: 25-02-2005 07:32 
Dosyć proste.
Niechlujstwo - nie sądzę - no chyba że Brocha i Hauptamanna.
Wszystko wynika ze zbytniego sugerowania sie książeczką "Westgalizische Heldengraeber" która zawiera kilkanaście kardynalnych błędów merytorycznych w stosunku do rzeczywistości (cmentarzy w terenie).
Jeśli chcesz dowiedzieć się jaka jest właściwa numeracja cmentarzy w okręgu I a w szczególnści 1,2,3 radzę zajrzeć do AP Kraków lub publikacji opartych na materiałach z AP Kraków. Są tam plany cmentarzy z numeracją i spisy poległych nie pozostawiające w zasadzie watpliwości który cmentarz jest który. O ile bowiem można (jesli kto się postara) pomylić cmentarze na stoku Czeremchy o tyle cmentarz przy nieistniejącej obecnie cerkwi w Ożennej jest ewidentnie inny (większy - oprócz grobów zbiorowych także pojedyncze). Ponadto cenna jest dokumentacja w AP Kraków w postaci fotografii które pokazują bez wątpliwości który cmentarz jest który.


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 25-02-2005 18:01 
a ja sie czesciowo nie zgodze z moim przedmowca. w APK numeracja dotyczaca 1,2,3 tez jest namieszana i zaden z autorow nie wyjasnil do konca o co w tym wszystkim chodzi...
a co do zdjec...czyzby ktos celowo ukryl przede mna zdjecia cmentarzy 1,2,3 w Archiwum czy ich po prostu nie ma?? odpowiem sobie sam: takich zdjec (pokazujacych cmentarze po budowie) po prostu nie ma (a szkoda)...jest na pewno jedno, pokazujace groby pierwotne przy cerkwi w Ozennej, a co do grobow pod Czeremcha to juz nie pamietam czy znam ta fotke tylko z Brocha czy tez widzialem ja w APK. poza tym zdjecie z cerkwia ma opis nie podajacy nr cmentarza


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 25-02-2005 18:05 
a tak w ogole to mam nadzieje ze nic nie namieszalem ;) bo pomimo mieszkania 100 m w linii prostej od APK jestem tam rzadkim gosciem :oops: , a pamiec jak wiadomo czasami zawodzi


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 25-02-2005 21:12 
wrrrrrrrrrrr,
pazuzuuuuu !!!!! jak jesteś w G. to racz sie zmaterializować na moim kwadracie a pokażę ci zdjęcie z APK na którym są 2 groby zbiorowe na stoku Czeremchy na których uwidoczniono:
a) nad jednym grobem zbiorowym cyfrę "1"
b) nad drugim grobem zbiorowym cyfrę "2"
W rezulatacie cyfrę "3" otrzymujemy sami...

Taaaak - teraz jestem mądry ! - dobrze że B.Wadas poruszył tę kwestię Albowiem okazuje się że zarówno u Frodymy jak i u Łopaty cmentarze "1" i "2" mają odwrócone numery. Po ludzku: cmentarz "2" jest bardziej na wschód (odwrotnie z przyjętą w KGA Krakau "numerologią" od wschodu), zaś cmentarz "1" bardziej na zachód.
Nawiasem mówiąc - ależ ten Łopata zapatrzony jest w tego Frodymę. Może jednak czegoś chłopina sie nauczy wreszcie :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Najlepiej jakby nauczył sie zasady wyrażonej w pewnej anegdocie z czasów rewolucyjnych dot. CZeKa:

"Coooo !!!, Wy towarzyszu MI nie wierzycie ?!!!!!!
Ależ wierzę Wam towarzyszu, wierzę ! Ale sprawdzam."

Okazało sie że jak zwykle Broch i Hauptmann to "propaganda" zaś naprawdę liczy się materiał zgromadzony w APK.


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 25-02-2005 23:00 
a Tobie uruloki dobrze bos sobie te zdjecia zeskanowal. ja takich mozliwosci technicznych nie mialem wiec wiem tyle ile pamietam i bez pojscia do APK nic sobie nie przypomne. cos mi swita w glowie w sprawie tych numerkow na zdjecia, ale w piatek (uff, jak to dobrze ze raz na dwa tygodnie mam wolny dzien roboczy) specjalnie pofatyguje sie do APK i sprawdze i zdjecia i teczke z tymi zero-jedynkami. a tak w ogole to jestem :oops:


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 25-02-2005 23:01 
a tak w ogole to pozwol ze do Twoich rewelacji podejde sceptycznie, bo z innych materialow APK nie wynika to samo co ze zdjecia


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 27-02-2005 14:05 
Szkoda że nie ufasz :wink:
najlepiej jakbyś działał wedle przytoczonej niżej (wyżej już była) zasady,
"Coooo !!!, Wy towarzyszu MI nie wierzycie ?!!!!!!
Ależ wierzę Wam towarzyszu, wierzę ! Ale sprawdzam."
i sam sprawdził - zawsze przynajmniej by nas dwu 8) :wink: (nie licząc Drogomira) wiedziało jak jest z tymi numerkami naprawdę.


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 01-03-2005 13:31 
Uruloki, ale ja Ci wierze, ze takie zdjecie istnieje, bo mam nawet jakies jego przeblyski. chodzi mi tylko o to, ze to co narysowano na zdjeciu niekoniecznie musi byc zgodne z rzeczywistoscia.
aha, i jedna mala nowosc, mozemy polozyc krzyzyk na kolejnym cmentarzu, tym razem w Mogile - bylo malo miejsca na cmentarzu wiec jest juz zajmowany przez nowe nagrobki. byl jeden w poczatku lat 90, teraz juz sa 3 nowe z okresu 2003-2004. pozdrawiam


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 02-03-2005 16:20 
Mozemy polozyc krzyzyk na kolejnym cmentarzu, tym razem w Mogile - bylo malo miejsca na cmentarzu wiec jest juz zajmowany przez nowe nagrobki. byl jeden w poczatku lat 90, teraz juz sa 3 nowe z okresu 2003-2004. pozdrawiam[/quote]

W tym co napisal kolega jest duzo racji, ale osobiscie tego krzyzyka bym nie postawil...
Jest prawda, ze stojac na wprost sciany pomnikowej po prawej stronie znajduje sie pomnik ( chyba pusty ) a w pewnym oddaleniu dwa obok siebie drzewa, ktore rosna w obrysie nie istniejacego juz ogrodzenia.
Natomiast po lewej stronie jest faktycznie nowy z 2003 roku nagrobek a dalej dwa prawdopodobnie puste obok siebie.

Odbudowa tego cmentarza w jego pierwotnym ksztalcie nie jest niestety mozliwa.
Ja osobiscie bym optowal za rekonstrukcja wybudowanej z cegly i otynkowanej sciany pomnikowej z zaznaczeniem dwoch przysciennych slupow. Sciana w obecnej chwili jest niezle zachowana - no moze z wyjatkiem dwuspadowego daszku pokrywajacego ja dachowka karpiowka (niestety dachowka porozbijana dosc zanczaco ).
Zdaje sobie sprawe, ze brak ogrodzenia zamykajacego przestrzen cmentarna wyglada dosc dziwacznie no ale takie sa realia.

Kwatera nr 390 polozona jest na cmentarzu parafialnym wic nie martwilbym sie o utrzymanie porzadku. Wlasciwie lokalne spoleczenstwo potrafi zadbac o pamiatki historyczne.

Osobiscie mam zal do sluzb konserwatorskich, ze dopuscily do lamania prawa i polskiego i miedzynarodowego nie zabraniajac skutecznie lokalizacji cywilnych nagrobkow w obrysie cmentarza wojennego.

Przypominam rownoczesnie o zagrozeniach jakie stanowi dla cmentarzy autostrada Krakow - Tarnow czy tez realizacja drogi S-7? dla cmentarza nr 399 w Prusach.

Trzeba myslec o cmentarzach na etapie studialnym i projektowym!!!

Pozdrawiam smutny ale jednakowoz ufny Karol


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 03-03-2005 22:14 
co do Mogily...jakby sie mialo silne poparcie moznaby cos w tej sprawie zglosic, porozmawiam niedlugo z kims w krakowie na ten temat i pojade do administratora cmentarza.
co do Prus...pamietamy i dzialamy


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 03-03-2005 22:15 
no, zamiast zglosic powinno byc zrobic...ide spac bo z precyzja wyrazania swoich mysli jest ciezko


Na górę
   
Post: 23-07-2005 11:13 
Jeszcze trzy grosze odnośnie stawianej tu kwestii cmentarza w Mogile, chociaż główny temat stanowi o czymś innym.

Od pewnego czasu sprawa tego cmentarza nie daje mi spokoju...
Dlatego też inicjatywa podjęta przez huckich miłośników pozwala patrzeć w przyszłość z optymizmem.
Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta a w dalszej kolejności służby konserwatorskie mają nie lada orzech do zgryzienia.
Mowa tutaj o zakresie prac. Czy bedzie to jakaś hybryda, czy zgodne z historycznym pierwowzorem.
Obecna sytuacja tego zabytku nosi znamiona patowej.
Trudno zawyrokować czy zwycięży literalnie pojęte prawo, czy poprawność i lojalność względem administratora.
Wspomnę jeszcze, że istnieją również pomysły pozyskania funduszy na renowację.


Na marginesie

Beskidzie Niski ze swoimi pamiątkami nie martw się... Kraków też nie jest wolny od nawiedzonych "rewitalizatorów" zabytków.

Przykładem może być fort św. Benedykta w Podgórzu gdzie chce się jakoś uwspółcześnić ten fort fundując "czapę" wieńczącą na 1/3 wysokości.
Chociaż znane są krytyczne opinie historyków sztuki, że wspomnę prof. Zina czy dr Beiersdorfa to jednak lobby Instytutu Sztuki stara się trwac na swoim stanowisku.
Zatem widać, że są ludzie którzy nie mają jakiegoś elementarnego wyczucia i szacunku do zabytków.

A ostatnio elewacje kamienic na Kazimierzu pomalowano na burdelowy róż!!!
Nie wiem czy śmiać się, czy płakać, ą może śmiać się przez łzy
:?:

Pozdrowienia


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 28-07-2005 18:45 
sytuacja nie jest patowa. zauwaz ze zdjecie znane ze strony Mirka Lopaty a stan obecny znacznie sie roznia (nie chodzi mi o to, ze nie ma opgrodzenia). obecnie cmentarz pomijajac nawet cywilne nagrobki, jest WIEKSZY niz na zdjeciu.
co do renowatorow...no coz. sytuacje znam, w Krakowie spedzam 10 miechow w roku, a dr Beiersdorf jest moim wykladowca


Na górę
   
Post: 01-08-2005 06:28 
Takich dewastacji kwater wojskowych na cmentarzach parafialnych jest więcej. Takimi przykładami są Jasło nr 23, Szczepanów nr 273, Borzęcin nr 266, Wiśnicz Stary nr 312, Sobolów nr 339, Nowy Sącz nr 350, Żbikowice nr 355, Wieliczka nr 381. Najgorzej z nich prezentuje się sytuacja na cmentarzach: Wiśnicz Stary nr 312, Sobolów nr 339, Żbikowice nr 355. To, co mam miejsce na tych trzech obiektach jest szczytem wszystkiego! W Wośniczu cmentarz jest zarośnięty przez drzewa i nagrobki cywilne są tak rozłożone, że z kwatery nie wiele pozostało, natomiast w Żbikowicach jest jeszcze gorzej... po cmentarzu został tylko słupek od ogrodzenia i jeden nagrobek, który jest zakryty przez groby cywilne. W Sobolowie kwatera jest właściwie zachowana tylko jak jest rząd krzyży na kwaterze to przed nim lub za nim jest rząd nagrobków cywilnych. Takie przykłady rażą tym bardziej, gdy ma się do czynienia z kwaterami, które są pięknie wyremontowane i zadbane na innych cmentarzach parafialnych. Przy tych przykłądach Mogiła wypada znacznie lepiej :? No, ale cóż można wymagac od proboszczy gdy nie wiedza jak pochowac kolejnych zmarłych, a nie przyjdzie im do głowy by powiększyć obszar cmentarza, tylko zapełniają go dokładniej niszcząc inne groby... :evil:


Na górę
   
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 47 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl