Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 11:39

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
Post: 14-06-2007 15:43 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Stowarzyszenie Aktywnej Ochrony Cmentarzy z I Wojny Światowej pragnie poinformować szanownych forumowiczów, iż podjęło działania w celu zmiany stanu cmentarza nr 44 w Długiem w gminie Sękowa. Na skutek zgłoszonych przez nas licznych nieprawidłowości p. kierownik nowosądeckiej Delegatury Konserwatora Zabytków na 12.06.2007 r. zarządziła wizję lokalną na terenie cmentarza. Wizja odbyła się w obecności p. kierownik i innych pracowników Delegatury, p. Sekretarz Gminy Sękowa i pracowników UG w których kompetencjach leży opieka nad stanem zabytków gminy oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Aktywnej Ochrony. Po przeanalizowaniu pozostałości terenowych cmentarza oraz planów archiwalnych i stanu współczesnego ustalono podjęcie szeregu kroków mających na celu doprowadzenie obiektu do wyglądu i wielkości jaki posiadał bezpośrednio po jego budowie ok. 1917 r. Pierwszym z nich będzie wykonanie jeszcze w tym roku przez gminę tymczasowego ogrodzenia posadowionego po zewnętrznej linii oryginalnego obrysu cmentarza. Ogrodzenie będzie zapobiegać defekacji przez zwierzeta hodowlane (owce) na groby poległych żołnierzy, mogiły których w większości znalazły się poza obrysem ogrodzenia wykonanego w 1998 roku. Tymczasowe ogrodzenia także do czasu odtworzenia cmentarza w rzeczywistym obrysie powinno zapobiec przypadkowemu zbeszczeszczeniu grobów przez ludzi wprowadzonych „nowym” obrysem cmentarza w błąd, co do prawdziwego położenia mogił.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 14-06-2007 16:09 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
a ja jeszcze dodam od siebie, ze udalo nam sie odnalezc orginalna szklanke pod krzyz poza obrysem cmentarza (a jakze). jakos zarowno uru jak i ja przeoczylismy to dotychczas.
po Komisji obejrzelismy sobie fuszerke na cmentarzy wojennym nr 3 - niektore krzyze juz zaczelo skrecac wzdluz wlasnej osi :evil:


Na górę
 Tytuł:
Post: 14-06-2007 19:26 
Offline

Rejestracja: 28-07-2006 22:25
Posty: 107
Lokalizacja: Katowice
To co zrobili z cmentarzem w Długiem przy ostatnim remoncie nie da się porównać z niczym. Byłem tam na początku maja tego roku i nie mogłem zrozumieć intencji "twórców" obecnego cmentarza. Dla mnie to szczyt chamstwa i bezczelności, żeby robić "cmentarzyk" w obrębie prawdziwego cmentarza i jeszcze uważać, że przeprowadziło się remont.


Na górę
 Tytuł:
Post: 14-06-2007 22:15 
Offline

Rejestracja: 10-12-2006 15:07
Posty: 17
Lokalizacja: stary zmigrod
Mam prosbe do kolegów, jesli to jest mozliwe, o jakis szerszy opis pierwotnego wygladu cmentarza w Długiem. Prosiłbym takze o próbe rekonstrukcji wyglądu cmentarzy nr 1 i 2; czy rysunek zamieszczony w przewodniku Frodymy moze miec cos wspolnego ze stanem faktyczny. Niestety przebywam teraz za granicą i nie mam dostepu do materiałów zródłowych

GN


Na górę
 Tytuł:
Post: 15-06-2007 05:56 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/remonty_cmentarzy_zolnierskich_m_lopata.pdf - tutaj najszerszy możliwy opis jaki można uzyskać na podstawie ogólnodostępnych materiałów na str. 56 - 59. Opis ten bez wątpienia uszczegółowiło by zdjęcie archiwalne tego obiektu, ale niestety ja do takiej fotki nie mam dostępu i nie posiadam wiadomości jakoby ktokolwiek posiadał zdjęcie tego cmentarza. Przy okazji w imieniu Stowarzyszenia Aktywnej Ochrony Cmentarzy zwracam się więc do wszystkich którzy posiadają zdjęcia ukazujące ten obiekt choćby fragmentarycznie, lub pokazujące cerkiew w Długiem o udostępnienie nam takich ujęć. Prosimy o komntakt na pw.

Cytuj:
czy rysunek zamieszczony w przewodniku Frodymy moze miec cos wspolnego ze stanem faktycznym.


Ogólny zarys i elementy składowe są zgodne. Szczegóły natomiast w terenie wyglądają inaczej. Jeśli chodzi o sporządzenie rysunku to muszę przyznać że nie jestem dobry w aksonometrii, natomiast chętnie popracowałbym z kimś nad szkicem tego (tych) cmentarza.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 15-06-2007 20:04 
Offline

Rejestracja: 10-12-2006 15:07
Posty: 17
Lokalizacja: stary zmigrod
CZy kolega posiada moze zdjęcie cmentarza nr 44 przed remontem w 1998r.

GN


Na górę
 Tytuł:
Post: 15-06-2007 20:45 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Dysponuję takim. Ponadto wiem w jakich zbiorach szukać następnych, aczkolwiek każde kolejne może coś wnieść...

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 16-06-2007 07:20 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Tak, że jeśli masz takie zdjęcia to prosiłbym o nie :P

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 16-06-2007 11:39 
Offline

Rejestracja: 10-12-2006 15:07
Posty: 17
Lokalizacja: stary zmigrod
Niestety nie mam, bo pierwszy raz odwiedziłem to miejsce wiosną 1999 roku. Z tym ze mam kolege ktory mogł tam byc wczesniej, ale na razie nie mam z nim kontaktu (moze na wakacjach). Czy mógłbys mi przesłac choc jedno zdjątko na priv grz.nowak@interia.pl

GN


Na górę
 Tytuł:
Post: 16-06-2007 15:06 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Zdjęcie o którym pisałem powyżej pochodzi z pracy Jana Majewskiego pt.: "Wybrane cmentarze wojskowe z okresu I wojny światowej w rejonie Beskidu Niskiego i Pogórza - próba fotodokumentacji", pracy dyplomowej obecnie znajdującej się w zbiorach Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach. W tejże pracy z 1987 roku znajduje się 3 (o ile pamiętam) bardzo dobre technicznie zdjęcia pozostałości cmentarza nr 44 przed "remontem". Są to m.in. ujęcia pokazujące ruinę tylnej ściany cmentarza z doskonale widocznymi pozostałościami pilastrów, bądź słupków akcentujących miejsce w którym przy ścianie posadowiony był krzyż pomnikowy i pozostałościami niewielkiego tarasu kamiennego przed frontem tej ściany oraz ujęcie pokazujące ostatnie krzyże nagrobne, w tym krzyż typu "rosyjskiego" zachowany praktycznie w całości. To statnie zdjęcie zamieściłem także w swoim artykule : "Remont cmentarza nr 44 w Długiem, w gminie Sękowa" w: Kwartalnik Gorlicki, nr 32, kwiecień - czerwiec 2005, na str. 40.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 14-07-2007 14:43 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
no i gmina "dogrodziła" :D

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
 Tytuł:
Post: 14-07-2007 20:17 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Więc teraz kolej na rekonstrukcję obiektu na podstawie zachowanych opisów archiwalnych, zdjęć oryginalnych elementów i analogii do innych dzieł Jurkowicza. Niesamowicie przydałoby się w tym momencie zdjęcie ukazujące cmentarz choćby fragmentarycznie w stanie z przed destrukcji np. w kontekście cerkwi z którą sąsiadował. APEL więc do "CERKIEWNIKÓW" : POMÓŻCIE ! Może coś macie w swoich zbiorach albo o czymś wiecie :idea:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 26-08-2007 18:45 
Offline

Rejestracja: 28-12-2004 12:42
Posty: 206
Lokalizacja: Jasło
zdjęcie z dzisiaj:

Obrazek

:D:D:D


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl