Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 15:51

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: 22-10-2004 12:30 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
Myślę, ze warto na forum wskazać i tym, którzy zaliczają cmentarze i tym którzy badają cmentarze, ich historię i projekty i tym którzy je po prostu oglądają literaturę i materiały, które pozwolą rozszerzyć swoją wiedzę.
Można oczywiście potraktować, ze jest to podane na tacy i bez wysiłku mozna dotrzeć do źródeł....aczkolwiek tu chodzi o to by wiedzę pogłębiać.
Ja dopiero będę mógł w sobotę dopisać swoje propozycje aczkolwiek liczę, że będzie to juz tylko uzupełnienie.

Bartek Wadas


Na górę
 Tytuł: bibliografia
Post: 22-10-2004 12:40 
eh, ten temat wywoluje jednak wiele emocji. a wiec:
1) podstawa wszystkiego: zespol akt o sygnaturze GW 1-ilestam (ostatnio byly drobne przetasowania w archiwum i liczba teczek zwiekszyla sie o dobre sto, w przyszlym tygodniu bede w Archiwum wiec zobacze ile ich dokladnie jest)
2) Broch, Hauptmann - Westgalizische Heldengraber aus den....
3) Oktawian Duda - tytulu sobie za cholere nie przypomne, ale ksiazka git :twisted:
4) Jerzy Drogomir - Spis poleglych - jak na razie dwa tomy
5) nie wiem czy mi to przejdzie przez gardlo...Roman Frodyma - Gailcyjskie cmentarze wojenne, makulatura w trzech tomach :evil:
6) Gardula, Ogorek - tytulu nie pamietam, a ksiazke mam 132 km stad, wiec nie moge sie nia podeprzec... w kazdym razie "miedzy Raba a Dunajcem"
7) ks. Stanislaw Bobulski - Nasze cmentarze
8) Urszula Oettingen- Cmentarze z I wojny swiatowej w woj. kieleckim
9) cala masa artykulow rozsianych w roznego rodzaju pracach zbiorowych


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 22-10-2004 13:13 
ad 1) biblia i jesze raz biblia - w teczkach GW jest cała wiedza na ten temat.
ad.2) Broch, Hauptmann - Westgalizische Heldengraber aus den.... - oczywiście i polskie tłumaczenie Sznytki w opracowniu Drogomira też. Niemieckojęzyczne wydanie jest przydatne na przykład przy wykrywaniu pomyłekw treści tablic inskrypcyjnych wykonywanych na remontowanych cmentarzach - patrz cmentarz na przeł. Małastowskiej.
ad.3) Nie strzelę także z rękawa tytułem zdaje się "Cmentarze I Wojny Światowej w Galicji Zachodniej" ze stanem aktualności na kilkanaście lat wstecz - kto nie czytał niech żałuje. Teksty konkretne, stan cmentarza opisany tak jak lubię. Szkoda że powstała przed "remontami". Tekst na pewno byłby ciekawszy. Oczywiście nie muszę chyba dodawać że ze spostrzeżeń O.Dudy - inż. architekta, urbanisty nie skorzystano w niektórych remontach w BN. Patrz : Lipna.
ad. 4) Jerzy Drogomir - Spis poleglych - jak na razie dwa tomy - w maju trzeci. Benedyktyńska praca - tym bardziej oburzające że lekceważona na całego przy remontach w Beskidzie Niskim. Patrz : Łysa Góra nad Lipinkami czy Uście Gorlickie a wszczególności Długie.
ad.5) jestem faktycznie zaskoczony że przeszło ci to przez gardło. Ale ta pozycja ma dwie niezaprzeczalne zalety : jest mała i tania. :lol:
ad.6) "Śladami I wojny światowej między Rabą i Dunajcem" - do tej pory nikt w Polsce nie zrobił leprzego opisu operacji limanowsko - łapanowskiej.
ad.8) P. Oettingen niestety do cmentarzy zachodniogalicyjskich odnosi się tylko we wstępnych rozdziałach - szkoda że nie pisała o interesujących nas terenach.
ad.9) Kilka ich jest - jak znajdę czas to wrzucę kilka sztuk.

Poza tym jest też kilka innych książek, dokładne tytuły przytoczę poźniej ale głównie pomiąłeś przewodnik A.Piecucha i A.Harkawego - jeden z najwcześniejszych.
Obszerne fragmenty dotyczące cmentarzy są także w "Nad Sękówką" A.Piecucha.


pozdrawiam - nr dowodu osobistego AEW987645 :lol:


Na górę
   
 Tytuł: Bibliografia
Post: 22-10-2004 13:19 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
-Mirosław Łopata "Groby żydowskich żołnierzy na cmentarzach I wojny
światowej w Beskidzie Niskim"

Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich - Magury 02. Rocznik krajoznawczy poświęcony Beskidowi Niskiemu pod redakcją Sławomira Michalika i Anety Załugi, Warszawa 2003


Na górę
 Tytuł:
Post: 22-10-2004 13:27 
odnosnie Frodymy to "to cos" ma na tyle niewielki format, ze z powodzeniem mozna to brac na wycieczki i uzywac w formie notatnika :wink: jesli chodzi o zawartosc to przydatne sa w duzej mierze tylko infromacje dotyczace lokalizacji, a i tak nie we wszystkich przypadkach
no, drobniejszych publikacji jest duzo, ale sa tak rozsiane ze nie chcialo mi sie ich tutaj przytaczac.
a o Piecuchu rzeczywiscie mi sie zapomnialo...i tych jego "gniazdach"


Na górę
   
Post: 22-10-2004 22:39 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
usunąłem


Ostatnio zmieniony 26-04-2007 00:49 przez Marek Widurek, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
 Tytuł:
Post: 22-10-2004 23:54 
a to mozna gdzies kupic?? a jak nie to gdzie mozna z tego skorzystac?? w rzeszowie?? dziekuje, nie po drodze mi raczej.
a co do Krzysia Garduly i Jego publikacji..juz wiem, przebylem te 132 km 8)


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 23-10-2004 00:10 
wiem wiem wiem wiem. kiedys na stronie Podkarpackiego Urzedu Wojewodzkiego byl caly spis cmentarzy i mogil pochodzacych z roznych okresow...teraz sobie przypominam :twisted: z I wojny swiatowej bylo tam zadziwiajaco malo obiektow - Galicja Zachodnia i niewiele wiecej. jesli autorka ograniczyla sie tylko do inwentaryzacji w terenie tego co ma na papierze, porobienia zdjec, zebrania wszystkiego "do kupy" i oprawienia, to raczej nic nowego sie stamtad nie dowiemy. ale kiedys bedzie warto rzucic na to okiem, moze przy okazji odbudowy Cieklinow 8)


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 23-10-2004 00:13 
a swoja droga...od kiedy Konfederacja Barska byla w XVI wieku :shock:
wiem wiem, czepiam sie :wink:


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 23-10-2004 00:23 
http://www.rzeszow.uw.gov.pl/main.php?m ... =184#ak184

a co jesli gmina nie wiedziala, ze na swoim terenie ma jakies cmentarze?? :evil: nie ma w ewidencji, nie ma w opracowaniu, ot co


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 23-10-2004 01:15 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
usunąłem.
Bibliografię można znaleźć tu:
http://forum.pomoc24.net.pl/


Ostatnio zmieniony 26-04-2007 00:51 przez Marek Widurek, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
Post: 23-10-2004 06:24 
Niezły spis. Jak ktoś zapozna się z 1/3 tych pozycji to można powiedzieć że jakie takie pojęcie ma.

Cytuj:
10. Bobulski S., „Wasze cmentarze z l wojny światowej”, Kraków, 1989;


Chyba "Nasze cmentarze..." - czytałem dawno ale pamiętam że ksiądz Bobulski postulował bardzo mocno o uznanie tych cmentarzy jako "naszych" a nie austriackich. Nie mam przed sobą ale warto sprawdzić czy czasem nie "Nasze...".

Cytuj:
58. Szewczyk F., „Tarnów podczas inwazji rosyjskiej”, Tarnów, 1932;


Ma ktoś ksero tej pozycji ?

Cytuj:
61. Weber M., „Cmentarzyska i groby naszych bohaterów w Małopolscy”, Lwów, 1928;


Tytuł troszkę "zukrainizowany" ... A tak poważnie nie spotkałem się z tą książką. W bibliografii jakiej pozycji jest ona wymieniona ?

Co moltke myślisz o tym by do każdej pozycji dopisać krótką recenzję ? Także oczywiście do stron internetowych :wink: - mogłbyś się popastwić, mnie nie wypada.

No i oczywiście uzupełnienie bo jest tego dosyć dużo ale kilka ważnych pozycji brakuje. 8) No i oczywiscie należy się zastanowić czy nie pisze sie komuś darmowej bibliografii do pracy magisterskiej :wink:

Aha, jak jesteś w G., a wygląda że jesteś to jedź na cm.66 i pooglądaj sobie uważnie nowe tablice nagrobne. Miłej "zabawy"- po prostu krew się gotuje jak te sk - ny marnują nasze pieniądze. :evil: Nie pogadamy bo mnie nie będzie całą sobotę i 2/3 niedzieli, chyba że w niedzielę wieczorem.

pozdrawiam - dowód osobisty nr AEW908764 :lol:


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 23-10-2004 08:51 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
Pozycję Weber M.Cmentarzyska i groby naszych bohaterów w Małopolsce Lwów, 1928 znalazłem tu:
http://cksit.w.interia.pl/cmentarze/literatura.htm


Na górę
 Tytuł:
Post: 23-10-2004 12:06 
pojade uruloki pojade. wlasnie po to przyjechalem do gorlic, zeby dokonczyc ten raport dla konserwatora o nieprawidlowosciach przy remontach cmentarzy :wink:
do widurka: gratuluje, pierwszsy sensowny post, jaki udalo ci sie wytworzyc
a cmentarze Bobulskiego rzeczywiscie byly Nasze....


Na górę
   
Post: 23-10-2004 18:04 
uruloki pisze:
Co moltke myślisz o tym by do każdej pozycji dopisać krótką recenzję ? Także oczywiście do stron internetowych :wink: - mogłbyś się popastwić, mnie nie wypada.


zeby pisac krotka recenzje do kazdej z tych pozycji, musialbym niektore z nich poznac...ale dajcie mi tydzien to moze cos sie da zrobic. za to na poczekaniu...moge popastwic sie nad stronkami internetowymi, szczegolnie nad pierwsza na liscie :twisted:


Na górę
   
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl