Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 12:06

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 18-11-2008 23:03 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
Zdjecie nr 15 przywołuje wspomnienia - człek brnął po ornych polach wlokąc z sobą rower :D No i ten powrót pod górkę. Wysiłek sie opłacił - to co coś kosztuje mile sie wspomina :D
Zapewne koś rozpozna i jest w stanie określić lokalizację :wink:

Przy ulicy Basztowej w tym samym budynku oprócz UW mieści sie także Urząd Marszałkowski więc zatrudnionych jest tam ok. 800 pracowników.
Nie bedę powtarzał słów KG jedynie poprawie, że wystawa liczy 58 fotografii. Zdjęcia zostały zrobione w lipcu 2008 przy okazji inwentaryzacji cmentarzy więc nie są na zamówienie.
A co za tym idzie nie popadajmy w skrajności jeśli chodzi o koszty.
Jeżeli chodzi o zainteresowanie to interesanci są w "biegu" i raczej nie przejawiaja jakiegoś głębszego zainteresowania.
Lepszym rozwiazaniem byłoby gdyby wystawę zaprezentować na wolnym powietrzu przy okazji obchodów rocznicowych odzyskania niepodległości.
Ucieszyłem się gdy na wystawie pojawił się młody człowiek prosto z ulicy to zapewne siła internetu.
Chciał czy nie chciał wystawa świetnie popularyzuje walory krajoznawcze również BN ( cmentarz 77 niczym tajemniczy ogród porośniety bujną florą a w perspektywie dolina Sękówki czy za woalem mgły wyłaniajacy się cmentarz na Rotundzie).
Dla mnie novum to cmentarze z innych okolic - przypominam sobie fotografię z mogiły osiemnastoletniego Niemca który poległ podczas jednej z bitew.
Wystawa posiada ogólny rys historyczny oraz opisy do poszczególnych zdjęć.
Moim zdaniem każda popularyzacja cmentarzy wojennych z lat Wielkiej Wojny jest cenna.

Będąc w Krakowie zaliczyłem sobie jeszcze i Wam polecam:

"Rozpoczęte dzieło trwa. Z życia mieszkańców Krakowa w dobie autonomii galicyjskiej 1866-1918" - Pawilon Wyspiańskiego.
A tam wiele ciekawych rzeczy na temat kultury, sztuki, szkolnictwa, sportu, przemysłu itp.
Nawet warto zobaczyć samo miejsce ekspozycji - ciekawe rozwiazanie architektoniczne.

"Zanim zasadzono Dąb Wolnosci - Uniwersytet Jagielloński wobec I wojny światowej" - Collegium Maius.
Polecam 32 minutowy film oraz ekspozycje mundurów, broni, różnych dokumentów itp.

I jeszcze na koniec, aby nie rozwlekać napisze o ciekawym miejscu...
Przecznica ul. Starowiślnej prowadzi na cmentarz żydowski - wystarczy przejść obloukiem pod trakcją kolejową.
Takiego nagromadzenia nagrobków na takiej przestrzeni chyba jeszcze nie widziałem. O tragedii Shoah świadczą wstrzasające napisy.
Na cmentarzu od strony CPN-u znajduje się kwatera wojskowa.
Niestety nie jest ona zrealizowana według pierwotnych planów, ale warto ją zobaczyć.
26 grobów a na nich zunifikowane tablice ze sztucznego kamienia.
Napisy w języku hebrajskim i polskim.
Macewy słabo czytelne, mimo to na niektórych można zindentyfikować z nazwiska poległych. Zapewne są to zmarli jeńcy wojenni z obozu w Dąbiu i szpitali krakowskich.

Wejście na cmentarz dla chłopaków z przykryciem głowy.


Na górę
 Tytuł:
Post: 18-11-2008 23:29 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
Byłem tam bez nakrycia głowy i mnie nie wyrzucono, ale się dziwnie czułem czując na sobie wzrok innych zwiedzających.
Dopiero wychodząc doczytałem o zasadach...

_________________
Znajdź dom w Beskidzie: http://beskid-niski24.pl
Pomóżmy Pawłowi - rzeźbiarzowi z Beskidu Niskiego: http://draganowa.info/Galerie%20zdjec/g ... magamy.htm


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-11-2008 23:11 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
Marek Widurek pisze:
Byłem tam bez nakrycia głowy i mnie nie wyrzucono, ale się dziwnie czułem czując na sobie wzrok innych zwiedzających.
Dopiero wychodząc doczytałem o zasadach...


Za to na cmentarz Remuh przy Szerokiej już byś nie wszedł bez nakrycia głowy, ale bez problemu wypożyczają "berety"


Na górę
 Tytuł:
Post: 28-11-2008 22:51 
Offline

Rejestracja: 07-06-2008 13:24
Posty: 41
Lokalizacja: Tarnów
Więcej zdjęc z wystawy, w cieszącej oko oprawie, znajdziecie na niniejszej stronie:
http://www.ap.krakow.pl/new/cmentarze/
Ja oglądałem je z przyjemnością. A wystawa niech krąży, po holach MUW i Uniwersytetu Pedagogicznego niech zagości na kolejnych uczelniach, niech sobie studenty obejrzą, zatrzymają się na chwilę, zadumają i zaskoczeni pięknem Ziemi Gorlickiej i Beskidu Niskiego byc może tam pojadą. Karol napisał: "Moim zdaniem każda popularyzacja cmentarzy wojennych z lat Wielkiej Wojny jest cenna". Też tak sądzę. Pozdrawiam wszystkich, w szczególności tych, którzy andrzejkują w Radocynie. Miłej zabawy!


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl