Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 21:49

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 09-10-2008 22:21 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Ja bym napisał właśnie : Niemcy austriaccy, Czesi, Polacy, Słowacy itp.
Nie ma co tworzyć "Austriaków" w rozumieniu współczesnym którzy wtedy w takim rozumieniu nie istnieli... A zresztą piszta co chceta - nie takie dyrdymały juz na tych cmentarzach i o tych cmentarzach wypisywano :?

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 10-10-2008 16:44 
Offline

Rejestracja: 03-10-2008 19:27
Posty: 58
uruloki pisze:
Ja bym napisał właśnie : Niemcy austriaccy, Czesi, Polacy, Słowacy itp.
Nie ma co tworzyć "Austriaków" w rozumieniu współczesnym którzy wtedy w takim rozumieniu nie istnieli... A zresztą piszta co chceta - nie takie dyrdymały juz na tych cmentarzach i o tych cmentarzach wypisywano :?

Istnieli czy nie istnieli na niektórych arkuszach zachodniogalicyjskiego Wydziału Grobów Wojennych kolumnie "Nation" wpisywano "Ősterreich". "126 Austriaków" wg szacownego autora strony cmentarze.gorlice.net spoczywa na cmentarzu wojennym nr 109 w Bieczu. Mówimy "Austriak" myślimy mieszkaniec państwa austriackiego, a konkretnie jego cislitawskiej części. Jeśli chodzi o narodowość Mayra większość autorów przechodzi obok problemu nazywając go wiedeńczykiem. Jak zaczniemy dzielić Niemców: znajdą się bałtyccy, siedmiogrodcy, nadwołżańscy itd. Zawsze operowania kryteriami narodowościowymi niesie ze sobą ryzyko omyłki, bo zdażało się rodzeni bracia wybierali różne opcje narodowe.


Na górę
 Tytuł:
Post: 10-10-2008 19:37 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
"Austriacy" to skrót myślowy - wielokrotnie na mojej stronie rozwijany, w podanym przez ciebie przykładzie mylnie zinterpretowany - za owych skróconych myślowo "Austriaków" uważam ogół pochowanych żołnierzy austro-węgierskich. W przypadku mojej strony "Austriacy" jest to zastarzała rzecz - jeśli robię nowe opisy lub aktualizuję staram sie pisać żołnierze armii austro - węgierskiej, rosyjskiej i niemieckiej. Slogan jeśli raz przylgnie do języka to bardzo ciężko się go pozbyć - w moim przypadku przesiąknąłem na początku mojego zainteresowania tymi cmentarzami terminologią przewodnicko-popularną której ku mojemu ubolewaniu tak trudno mi się wyzbyć. Przy tym, wydaje mi sie że jeśli wyjaśni się w tekście co rozumie się pod pojęciem "Austriacy" to jest to dopuszczalne ze względu na czytelność tekstu. Dlatego czasem w tekstach wymskną mi się ci nieszczęśni "Austriacy". Tyle względem ekspiacji, natomiast próbując wymienić narodowości pochowanych na tablicy informacyjnej nigdy nie posłużyłbym się terminem "Austriacy".

Jeśli w ogóle by nie operować narodowościami a przynaleznością państwową to powinno się tak właściwe w odniesieniu do żołnierzy austro-węgierskich pisać: "Węgrzy" a dla pochodzących z krajów koronnych "Austriacy". Nie mogę jakoś bowiem przetrawić czasem używanych tu i ówdzie Austro-Węgrów, moim zdaniem neologizmu który mam nadzieję się nie przyjmie.

Co do akt grobowniczych to w rubrykach "Nationaelitaet" wpisywano : Oest.-Ung., Russ. i Deutsch, więc to nie ma jak widać tak naprawdę nic wspólnego z "narodowością" rozumianą współcześnie a jedynie odpowiada przynależności państwowej lub ostatecznie "armijnej".

Mayra jako urodzonego w Wiedniu niemieckojęzycznego rzymskiego katolika najlepiej jeśli chodzi o narodowość określa współczesne (a także, co ciekawe, używane już w latach istnienia Austro-Węgier) "Niemiec austriacki" lub trochę gorzej ale zgodnie z podziałem stosowanym w statystykach wojskowych "Niemiec". Jak już napisałem nie rozumiem jak można przypisywać Szczepkowskiemu narodowość polską, Jurkowiczowi słowacką a Mayrowi nie móc przypisać niemieckiej. Jeśli nie można to bądzmy konsekwetni i nazywajmy ich wszystkich "Austriakami" bowiem w czasie powstawania tym właśnie formalnie byli. :D

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 10-10-2008 19:41 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
W czasie powstawania cmentarzy, choć w czasie ich osobistego powstawania zapewne także : :wink: lol:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 10-10-2008 21:35 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Zresztą 12 listopada 1918 r. po abdykacji Karola, proklamowano Republikę Niemiecko-Austriacką. Dopiero traktat pokojowy w St. Germain zmusił Austrię do zmiany nazwy na Republika Austrii.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl