Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 20:30

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Quiz
Post: 02-10-2007 06:09 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
http://pl.wikipedia.org/wiki/Oddzia%C5% ... _cmentarzy

Na stronie tej będącej w Wikipedii domeną naszego byłego kolegi forumowego znalazłem taki oto opis zdjęcia cmentarza nr 80 w Sękowej:

Cytuj:
Cmentarz nr 80 Sękowa. Projektował go Hans Mayr. Cmentarz ten miał pełnić funkcję cmentarza reprezentacyjnego Okręgu III. W jego centrum miała stanąć okazała kaplica. Ostatecznie funkcję głównego cmentarza w tym Okręgu objął cmentarz nr 91 w Gorlicach


Kto wie gdzie w tym tekście jest błąd ?

Członków Crux Galiciae uprasza się o nie odpowiadanie, chciałbym bowiem sprawdzić jaki jest poziom wiedzy o cmentarzach wojennych wśród innych współforumowiczów.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł: Quiz
Post: 02-10-2007 07:02 
Offline

Rejestracja: 17-09-2007 06:30
Posty: 5
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kaplica miała powstać na górze istniejących pylonów?


Na górę
 Tytuł: Re: Quiz
Post: 02-10-2007 09:09 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12-04-2007 11:03
Posty: 283
Lokalizacja: Rzeszów
uruloki pisze:
Cytuj:
Cmentarz nr 80 Sękowa. Projektował go Hans Mayr. Cmentarz ten miał pełnić funkcję cmentarza reprezentacyjnego Okręgu III. W jego centrum miała stanąć okazała kaplica. Ostatecznie funkcję głównego cmentarza w tym Okręgu objął cmentarz nr 91 w Gorlicach


Kto wie gdzie w tym tekście jest błąd ?



Obiektami reprezentacyjnymi dla Okręgu III miały być jednocześnie cmentarz nr 91 w Gorlicach i nr 80 w Sękowej. Cmentarz Gorlice 91 wcale nie "objął ostatecznie". Kaplica nas cmentarzu nr 80 Sękowa miała stanąć na III poziomie (tarasie) cmentarza w miejscu będącym raczej "głową" niż centrum. Zrealizowano w zasadzie 2/3 z projektu, brakło właśnie kolejnego modułu na szczycie.

_________________
Pozdrawiam

Arjano


Na górę
 Tytuł:
Post: 02-10-2007 17:29 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Moim zdaniem 1/2 prawidłowej odpowiedzi. Sami Broch i Hauptmann wskazują w "Zachodniogalicyjskich Grobach Bohaterów" na Gorlice, po tym jak zrezygnowano z kończenia Sękowej i budowy kaplicy na Lodowni. Ale faktycznie kaplica miała stanąć z tyłu na trzecim specjalnie wybudowanym tarasie. Czyli prawie w centrum. Z tym że "prawie" robi ogromną różnicę :wink: :lol:

Tym nie mniej gratuluję wiedzy - jesteś mądrzejszy niż Wikipedia :wink: :lol:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 02-10-2007 20:21 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
Ależ ta kaplica w zamyśle miała być monumentalna (ze strony autora qizu)

http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/Gor ... rojekt.JPG

A jeśli chodzi o budowę kaplicy na Lodowni to wiesz może gdzie miała zostać wzniesiona?

Przy okazji zapytam, czy walające się luzem tabliczki nagrobne u stóp krzyża na cmentarzu przy ulicy Łokietka to czyjaś wizja artystyczna?
Przed chwilą robiłem na komputerze ich zbliżenia i dochodzę do wniosku, że kilka lat szlag je trafi.


Na górę
 Tytuł:
Post: 03-10-2007 07:03 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
Ależ ta kaplica w zamyśle miała być monumentalna (ze strony autora qizu)

Taka właśnie miała być. Gdyby ją wybudowali byłaby największą budowlą na cmentarzach w Galicji Zachodniej. Trudno powiedzieć czy miałaby pełnić również funkcje religijne, w każdym bądź razie projekt przewidywał na frontonie duży napis "MAI 1915" oraz taras widokowy u podstawy kopuły. Tak więc był to przede wszystkim monument czyli pomnik. Ze względu więc na wielkość i funkcję można powiedzieć że miała to być budowla monumentalna. Dodatkowe pytania ?

Cytuj:
A jeśli chodzi o budowę kaplicy na Lodowni to wiesz może gdzie miała zostać wzniesiona?

Zapewne na szczycie pagóra - widok na Gorlice jest z tamtąd przedni - z tego właśnie kierunku atakowały miasto wojska państw centralnych. Bliższych danych nie posiadam.

Cytuj:
Przy okazji zapytam, czy walające się luzem tabliczki nagrobne u stóp krzyża na cmentarzu przy ulicy Łokietka to czyjaś wizja artystyczna?
Przed chwilą robiłem na komputerze ich zbliżenia i dochodzę do wniosku, że kilka lat szlag je trafi.


Dokładnie. Jest to wizja artystyczna i do tego całkowicie nieudana. Kolor nieprawidłowy, napisy błędne... Lepiej żeby te tabliczki "zgniły" niż miały szpecić cmentarz. Wśród tabliczek można znaleźć m.in. "kultowe" już tabliczki z napisem np. "2 Unbekannte Rus.-Ung. Krieger".

Nawiasem mówiąc, chwilę temu na forum odbyła się dyskusja z ludźmi którzy chcą odpisywać dane z tabliczek na 400 zachodniogalicyjskich cmentarzach brocho-hauptmannowskich i umieszczać te dane w Sieci. Ciekawe jak by sobie poradzili z danymi z cmentarza na Łokietka :lol:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 07-10-2007 17:51 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
uruloki pisze:
Zapewne na szczycie pagóra - widok na Gorlice jest z tamtąd przedni - z tego właśnie kierunku atakowały miasto wojska państw centralnych. Bliższych danych nie posiadam.


Gorlice to miejsce przesiadkowe w moich wyjazdach w Beskid Niski.
To miasto od pewnego czasu „budzi mnie”.
Zauważam, że się zmienia – powiedzieć pięknieje.
Zaglądam sobie na ulicę Ariańską aby zobaczyć jak wypełnia się aranżacja tam postawionej budowli łączącej w sobie także elementy wschodnie.
Jeśli chodzi o topografię Gorlic to znam ją ot tak sobie...
Słowo „pagór” piszesz z małej litery (mam rozumieć, że nie jest to nazwa własna)
Ja też chciałbym stanąć na tym szczycie i stamtąd popatrzeć na panoramę Gorlic.
W tym problem, że nie wiem gdzie on się znajduje.
Może gdzieś w okolicach Kobylanki, Dominikowic, Sokoła, Zawodzia?
Możesz to wyjaśnić?
Ja ostatnio robiłem sobie panoramę z tego miejsca (może o to chodzi?):

Obrazek[/URL]Obrazek


Na górę
 Tytuł:
Post: 07-10-2007 19:29 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Robiąc te zdjęcia stoisz na stoku Lodowni. Przebiegająca dołem, wzduż garaży ulica nosi nazwę Pod Lodownią.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 07-10-2007 21:07 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
Czyli co?
Miejsce zakrapianych spotkań miejscowych z którego robiłem te zdjęcia stanowi ten "pagór" o którym wcześniej wspomniałeś?
W dalszym ciągu nie potwierdziłeś moich przypuszczeń :cry:


Na górę
 Tytuł:
Post: 07-10-2007 21:37 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
TAK, TO JEST TEN PAGÓR.

w sumie nocą to jest stamtad fajny widok na miasto

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl