Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 18-04-2024 08:41

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: 30-04-2007 10:48 
Offline

Rejestracja: 02-12-2005 15:10
Posty: 325
Lokalizacja: Krosno
Napisał niedawno "Dziennik Polski Podkarpacki":

"Stowarzyszenie Opieki nad Starym Cmentarzem w Rzeszowie im. Włodzimierza Kozły wydało kolejną publikację pod redakcją Wiktorii Helwin: "Cmentarze, mogiły i kwatery wojenne na Podkarpaciu" Barbary Uliasz. Jest to pierwsza tego typu publikacja w Polsce.

Tom pierwszy obejmuje kolejne powiaty i szczegółowy opis wszystkich znajdujących się tam nekropolii i grobów - 152 cmentarze, 57 kwater wojennych, 347 mogił zbiorowych i 296 indywidualnych. Zamieszczono wyczerpujące informacje na temat tych obiektów, pomników i tablic. Doskonałym uzupełnieniem są zdjęcia. Tom drugi to ewidencja zidentyfikowanych pochowanych oraz znana liczba NN.

Publikacja jest efektem trzyletniej pracy autorki i rocznego opracowania wydawniczego. Powstała z inicjatywy Marka Łagowskiego, ówczesnego dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. Jak wyjaśnia Brabara Uliasz, praca była o tyle trudna, że należało zebrać dane z czterech dawnych województw: rzeszowskiego, tarnobrzeskiego, krośnieńskiego i przemyskiego. W każdym w nieco inny sposób ewidencjonowano dane, trzeba było więc wszystko ujednolicić. Efekt wart był jednak tej żmudnej pracy.

- To unikatowe wydawnictwo przeznaczone jest dla osób zainteresowanych historią, regionem, turystyką. To równocześnie świadectwo pamięci o naszej przeszłości - podkreśla wicewojewoda podkarpacki dr Dariusz Iwaneczko, który wraz z dr. Ryszardem Ziobroniem z IPN był recenzentem tej pracy. Jak podkreślają, ze względu na wartość historyczną "Cmentarze, mogiły i kwatery wojenne na Podkarpaciu" powinny znaleźć się w każdej bibliotece, być dostępne w każdej gminie".

Czy ktoś zna to wydawnictwo, widział je, potrafi ocenić zawartość?


Na górę
 Tytuł:
Post: 05-05-2007 19:10 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Uliasz Barbara. Cmentarze, kwatery i mogiły wojenne na Podkarpaciu. Rzeszów: Wydział Polityki Społecznej, Podkarpacki Urząd Wojewódzki 2004; - taką notatkę można było znaleźć w ewdencji prowadzonej przez jednego z uczestników tego forum już ze 2 lata temu (na samym początku jej tworzenia, chyba)

Czy to czasem nie to samo wydawnictwo ? To powyższe mam i w zakresie informacji dotyczących cmentarzy wojennych (zachodniogalicyjskich w szczególności) z I wojny oceniam raczej negatywnie, głównie z tego powodu że w 2004 roku autorka oparła się jedynie o publikacje tematu mające charakter przewodnikowy, pomimo że był dostęp do aktualniejszych danych (także w sieci).

Zdziwiło mnie to nieco ponieważ autorka cmentarzami (i innymi miejscami pamięci) zajmuje się zawodowo jako pracownik "wieloosobowego stanowiska pracy do spraw ochrony dziedzictwa narodowego". Więcej zresztą o zadaniach tego stanowiska można dowiedzieć się tutaj: http://www.uw.rzeszow.pl/main.php?muid=4&mid=29&akID=435&cid=53d3d8769216f991 (u dołu strony).
Można tam także znaleźć dokumenty : "Ewidencja Cmentarzy, kwater i mogił wojennych na terenie województwa podkarpackiego" i "Wykaz pomników, tablic pamiątkowych i innych upamiętnień na Podkarpaciu"

Mogę ci buber przesłać to wydawnictwo z 2004 ale pod malym waruneczkiem: że porównasz je do wydania z 2007 roku i napiszesz co sie zmieniło, przynajmniej jeśli chodzi o cmentarze z I wojny św. 8) :lol:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 05-05-2007 19:23 
Offline

Rejestracja: 02-12-2005 15:10
Posty: 325
Lokalizacja: Krosno
Uru, nie ma potrzeby wysyłania czegokolwiek, bo nie mam tej drugiej części. Piszę "drugiej", bowiem jeśli dobrze wypatrzyłem na reprodukcji w gazecie napis "Tom II". :)


Na górę
 Tytuł:
Post: 05-05-2007 19:30 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Czyli, jak rozumiem pozycję: Uliasz Barbara. Cmentarze, kwatery i mogiły wojenne na Podkarpaciu. Rzeszów: Wydział Polityki Społecznej, Podkarpacki Urząd Wojewódzki 2004; masz ?

Cytuj:
Tom drugi to ewidencja zidentyfikowanych pochowanych oraz znana liczba NN.
Moim zdaniem odnosi się do podziału tej pracy na dwa tomy. Tak było w 2004 roku. Zreszą nazwy tomów też zbliżone.

Moim zdaniem jest to więc II wydanie całej tej pracy (w II tomach - oby poprawione :idea: :lol: )

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 05-05-2007 19:34 
Offline

Rejestracja: 02-12-2005 15:10
Posty: 325
Lokalizacja: Krosno
Uściślając - nie mam żadnej części.


Na górę
 Tytuł:
Post: 05-05-2007 19:39 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Chyba nie wyjaśniłem tego dokładnie, jeśli piszesz o "częściach". Wydawnictwo z 2004 roku składa się z 2 tomów których zawartość można opisać w prawie identyczny sposób jak tutaj ( zwyjatkiem zapewne liczb):
Cytuj:
Tom pierwszy obejmuje kolejne powiaty i szczegółowy opis wszystkich znajdujących się tam nekropolii i grobów - 152 cmentarze, 57 kwater wojennych, 347 mogił zbiorowych i 296 indywidualnych. Zamieszczono wyczerpujące informacje na temat tych obiektów, pomników i tablic. Doskonałym uzupełnieniem są zdjęcia. Tom drugi to ewidencja zidentyfikowanych pochowanych oraz znana liczba NN.


Tak więc, moim zdaniem kupując to wydawnictwo dziś możesz sie spodziewać albo:
a) tej samej treści co w 2004 roku (także w II tomach)
b) treści poprawionej i zaktualizowanej.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 05-05-2007 19:47 
Offline

Rejestracja: 02-12-2005 15:10
Posty: 325
Lokalizacja: Krosno
Wiem, że na antenie Radia Rzeszów zachwycano się jakie to przełomowe, jakie cudo, itd. Choć nie chce mi się wierzyć, że coś napisane w ramach obowiązków służbowych może być ciekawą rzeczą. Czy to w ogóle można gdzieś kupić?


Na górę
 Tytuł:
Post: 12-06-2007 16:11 
Offline

Rejestracja: 28-12-2004 12:42
Posty: 206
Lokalizacja: Jasło
Rozdawali dzisiaj na konferencji w Rzeszowie:

http://img162.imageshack.us/img162/639/60314933gx0.jpg

Była też autorka i odczyt miała. Wyżej info gdzie można kupić i za ile (tutaj wg mnie nieco przesadzili z ceną :lol: !)

Pozdrawiam.
Kamil R.


Na górę
 Tytuł:
Post: 21-06-2007 11:03 
Offline

Rejestracja: 04-02-2007 21:41
Posty: 34
Rzeczywiscie cena zwala z nóg :shock: Ciekawe czy sa tam dane zaktualizowane czy to samo co trzy lata temu. Cholerka, nie dam rady tego kupic. Ale Marek W. moze sie skusi :wink:
Trzeba bedzie poczekac kilka lat jak spadnie cena (jak w przypadku Dudy). No chyba, ze mały nakład to juz w ogóle bedzie trudno o dostęp.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl