Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 19:41

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
Post: 30-03-2007 15:05 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
Wschodnia granica okręgu wojskowego "Galicja Zachodnia" była jednocześnie granicą zorganizowanej i centralnie kierowanej akcji budowy cmentarzy na pobojowiskach pierwszej wojny światowej.


Nie bez kozery rozpocząłem ten temat od cytatu z pierwszej wypowiedzi w temacie: „ Cmentarze z I WŚ w Galicji Środkowej” http://www.beskid-niski.pl/forum/viewtopic.php?t=1722&postdays=0&postorder=asc&start=0 , która pokazuje jak niewielka jest powszechna wiedza na ten temat ale także jak duże jest zaciekawienie tym tematem.

Bodajże pierwszą konkretną publikacją właśnie na ten temat jest artykuł „ Działalność Inspekcji Grobów Wojennych w latach 1915 – 1918 (przy K.u.K. Armeekorpus – Kommando Przemyśl) „ Jana Schuberta z roku 2003.

Autor w artykule wychodząc od ogólnego porównania schematu organizacyjnego, sposobu działania, terenu działania oraz warunków działania Inspekcji Grobów Wojennych w Przemyślu z Wydziałem Grobów Wojennych w Krakowie, przechodzi do szczegółowej analizy działań przemyskiej Inspekcji, opierając się na wybranych przykładach. Porównanie i analiza jest przeprowadzana głównie na podstawie materiałów archiwalnych (w tym pochodzących z : WA we Lwowie, MN Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, AP w Krakowie) oraz m.in. ówczesnych relacji prasowych. W artykule można ponadto znaleźć liczne szkice sytuacyjne i projekty cmentarzy należących do właściwości przemyskiej Inspekcji Grobów Wojennych, zdjęcia archiwalne pokazujące obiekty bądź ich elementy (rzeźby itp.) w stanie z czasu budowy bądź z okresu międzywojennego a także kilka zdjęć współczesnych.

Można też w nim znaleźć wyjaśnienie dlaczego dane które prezentuje Krzysztof Garduła w temacie http://www.beskid-niski.pl/forum/viewto ... c&start=15 a dotyczące cmentarzy Inspekcji przemyskiej znalazły się w Archiwum Państwowym w Krakowie, a także wyjaśnienie których danych próżno szukać w nim i dlaczego.

Bardzo ciekawe jest zestawienie tabelaryczne danych statystycznych dotyczące prac wykonanych przez Inspekcję Grobów Wojennych w Przemyślu w latach 1915 – 1918 z którego można się m.in. dowiedzieć że liczba cmentarzy należących do właściwości tego Inspektoratu, które zdołano uporządkować do 1918 r. w całości wynosiła aż 621 (!) przy czym pozostało jeszcze 244 (!) nieuporządkowanych obiektów.

Ostatnie (ale nie najmniej ważne) są bardzo bogate przypisy w artykule z których można dowiedzieć się dodatkowych interesujących szczegółów i poznać chociażby tytuły opracowań źródłowych bardzo ważnych dla tematyki cmentarzy, aczkolwiek dotąd nie cytowanych.

Ten arcyciekawy 27 – stronicowy artykuł jak chce autor „powinien stać się wstępem do całościowego opracowania tematyki” ale też według mnie, mimo tej skromnej uwagi, już należy do kanonu pozycji których znajomość dla miłośników cmentarzy I wojny wydaje się niezbędna. Jest to jeden z powodów dla których pozwoliłem sobie przedstawić krótko jego zawartość. Drugim z powodów jest chęć pokazania go jako rzetelnego i pierwotnego źródła wiedzy w przypadku gdyby ktoś zechciał napisać coś na temat: „Co było dalej na wschodzie” a „zapomniał” uwzględnić ów artykuł w bibliografii ...

Schubert Jan, Działalność Inspekcji Grobów Wojennych w latach 1915 – 1918 (przy K.u.K. Armeekorpus – Kommando Przemyśl), Czasopismo Techniczne z 3-A/2003 (rok 100), Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej. ISSN 0011-4561

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 30-03-2007 17:26 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Zapomniałem dodać że autor dr inż. arch. Jan Schubert pracuje w Instytucie Historii Architektury i Konserwacji Zabytków, Wydziału Architektuy Politechniki Krakowskiej.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl