Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 13:00

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 Następna
Autor Wiadomość
Post: 09-10-2010 11:33 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
lis pisze:
4.Brak zaznaczenia cmentarza 219 Błażkowa.
5.Brak zaznaczenia cmentarzy nr 223, 224,225 w Brzostku.


Na compassowskim "Pogórzu Ciężkowickim" Błażkowej nie ma. Natomiast już w jego I. wydaniu (przynajmniej tak jest opisana moja mapa) cmentarze 223- 225 są zaznaczone, tyle że jako "kwatery z I i II W.Ś.", numery nie podane. W dodatku są wymalowane na pd.- wsch końcu cmentarza parafialnego, czyli najdalej od właściwej lokalizacji....

Dodatkowo:
- Gorzejowa 227. Zaznaczony nieźle, właściwie dzięki "Pogórzu" nie miałem problemów z trafieniem, a po lekturze strony Urulokiego byłem nieco zestresowany :wink: Tyle że droga, prowadząca do cmentarza, na mapie widnieje bezczelnie jako utwardzona - tzn. białe w czarnym konturze - co więcej wydaje się pozwalać na bezproblemowy przejazd samochodem do Zawadki! Taki był plan i dość podle się rozczarowaliśmy, kiedy najpierw okazała się szeroką miedzą, a następnie dwiema głębokimi koleinami (od ostatnich zaznaczonych na "Pogórzu" domów; do tych budynków da się dojechać czymś utwardzonym;
- Kołaczyce 39. Na mapie cmentarz wymalowany poza obrębem parafialnego i to tak dość wyraźnie - na północ od niego. Compass przerysował mapę sprzed dziewięćdziesięciu lat? Ponieważ 39 nie rzuca się zbyt w oczy, ktoś kto będzie posługiwać się wyłącznie "Pogórzem" ryzykuje, że go nie znajdzie, a w dodatku straci sporo czasu w krzaczorach powyżej parafialnego. Ja na szczęście znałem ten cmentarz, zanim sięgnąłem po mapę :twisted: Inna rzecz, że gdybym po nią nie sięgnął, wiele cmentarzy by mnie ominęło :mrgreen:

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 10-10-2010 10:35 
Offline

Rejestracja: 04-04-2010 18:50
Posty: 115
Lokalizacja: Wielkopolska
Przemku, nie zniechęcaj się, nawet, jeżeli Cię nie uszanują... Warto :!:


Na górę
Post: 23-12-2010 15:05 
Offline

Rejestracja: 23-12-2010 14:43
Posty: 6
Witam wszystkich,

trafiłem na tę stronę zupełnie przypadkiem poszukując książek Frodymy o cmentarzach wojennych.
Tak się składa, że pracuję w wydawnictwie Compass i bardzo cieszę się z takiej popularności naszych map.
Wszystkie wskazówki od użytkowników są bardzo cenne i oczekiwane. Pisze do nas sporo osób przesyłając poprawki, bądź innego rodzaju informacje do naszych map. Nie jesteśmy w stanie zweryfikować w 100% całego terenu pokrytego przez nasze mapy (co 2-3 lata, co byłoby najlepszym rozwiązaniem), gdyż jest to fizycznie niemożliwe. Zapraszamy więc do pisania do nas i przekazywania nam wszelkiego rodzaju korekt i poprawek - każda informacja wpływa na poprawę jakości map. Z wieloma osobami współpracujemy na zasadzie takiej, że za korekty wysyłamy wybraną mapę (papierową, bądź cyfrową).

http://e-gory.pl/index.php/Mapy-online/ ... a-Compass/
pod tym linkiem znajduje się komplet naszych Beskidzkich map, na których screenach można wskazywać poprawki. Nie są jednak one najaktualniejsze, więc część rzeczy mogła być już poprawiona w nowszych wydaniach.

Dla zainteresowanych być może ciekawa informacja: do druku wysłane zostało wczoraj najnowsze 8 już wydanie mapy Beskid Niski. W kontekście cmentarzy wojennych poprawiłem tam numeracje cmentarzy 67 i 68 (były odwrotnie - błędnie jest u Frodymy, poprawnie u Dudy).

Jednocześnie zapewniam, że w najbliższym czasie wszystkie poprawki z tego tematu i forum znajdą odzwierciedlenie na naszych mapach w najbliższych wydaniach (tak się składa, że akurat osobiście zajmuję się teraz tym terenem:).

Pozdrawiam świątecznie
Piotrek.


Na górę
Post: 23-12-2010 15:58 
Offline

Rejestracja: 23-12-2010 14:43
Posty: 6
Zapomniałem dodać, że maile z poprawkami najlepiej przesłać mailem:
mapy@compass.krakow.pl - bezpośredni mail do teamu zajmującego się opracowywaniem map: część kartograficzna + część opisowa + skład.
ewentualnie tu jest mój prywatny mail: piotr.pietron@compass.krakow.pl


Na górę
Post: 24-12-2010 09:23 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Jasne, przesyłać na mejla "po wielkiemu cichu" :lol: , zamiast upubliczniać żeby się ludzie nie błąkali, aż zechcecie wprowadzić zmiany (co jak w przypadku cmentarza wojennego na Golance zajmuje kilka lat) :?

Cytuj:
W kontekście cmentarzy wojennych poprawiłem tam numeracje cmentarzy 67 i 68 (były odwrotnie - błędnie jest u Frodymy, poprawnie u Dudy).


Super ! Po kilku latach odkąd ta informacja była dostępna w internecie z wyjaśnieniem skąd się pomyłka wzięła :lol:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 24-12-2010 12:41 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Ciągle jesteś negatywnie nastawiony - forum jest publiczne i już upubliczniona tu oferta że za przesłane poprawki otrzyma się wybrany produkt jest ciekawa. Ja przynajmniej już jakiś czas temu z tego skorzystałem.
Jak wg Ciebie powinno to wyglądać? Upublicznić błędy i nic z tego nie mieć? Źle jest jak w zamian za pomoc oferują swoje produkty?


Na górę
Post: 24-12-2010 13:34 
Offline

Rejestracja: 23-12-2010 14:43
Posty: 6
Z działalnością kartograficzną jest taki problem, że nie da się być w każdym miejscu kiedy tylko nastąpi tam zmiana. Nasze mapy obejmują olbrzymi teren, a nie jest nas w wydawnictwie wystarczająco duzo, by móc nieustannie badać i aktualizować terenu. Nie jesteśmy również w stanie przejrzeć każdej możliwej strony internetowej, na której mogą znaleźć się jakieś poprawki, czy korekty, gdyż takich stron jest bardzo dużo i ciągle powstają nowe. Tworząc mapy korzystamy z różnego rodzaju publikacji i materiałów, gdyż bez nich nasza praca była by po prostu niemożliwa.

W takim momencie liczymy właśnie na pomoc użytkowników naszych map i nie tylko, którzy przekazują nam informacje, których czasem nie udało by się nam zdobyć, gdyż są znane miejscowym, bądź osobom, które interesują się jakąś szczególną dziedziną, lub obszarem.

Jeśli ktoś ma inne propozycje co do przekazywania informacji - jesteśmy otwarci na każdy sposób pomocy, współpracy, bądź wymiany informacji.


Na górę
Post: 26-12-2010 09:15 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Do Dlugiego:
Cytuj:
Jak wg Ciebie powinno to wyglądać? Upublicznić błędy i nic z tego nie mieć? Źle jest jak w zamian za pomoc oferują swoje produkty?

Jasne, jestem negatywnie nastawiony. Do badziewia które zdarza mi się kupować za pieniądze, które jak wiadomo na drzewach nie rosną. Jeśli jest tak jak piszesz to w porządku ale niech napiszą o tym otwarcie np w stylu : "każdy kto przyśle do nas zauważony błąd i propozycję poprawki dostanie od nas w ramach rewanżu mapę". Nigdy bowiem nie słyszałem o takiej praktyce Compassu ...

Cytuj:
Upublicznić błędy i nic z tego nie mieć?

Takie to dziwne ? Działalność społecznie użyteczna bez wynagrodzenia ?
Upubliczniam od lat za darmo wiele wartościowych informacji o cmentarzach wojennych i jakoś żyję :shock:
Inni też tak robią np. Jacek Piotrowski z Crux Galiciae który napisał ca. 3 lata temu:

Cytuj:
Olać mapy. Jak nie mogę trafić to się pytam ludzi, pobłądzę jak dzik w chaszczach, ubłocę się, lubię tak.
Dysponuję namiarami GPS ca. 240 cmentarzy, wykonanymi własnoręcznie, obejmującymi okręgi: Tarnów (cały), Dąbrowa Tarnowska (cały), Brzesko (cały), Łużna (cały), Bochnia (do końca miesiąca będzie cały) oraz wieloma cm. w okręgach Jasło, Gorlice, Żmigród, Limanowa. Potrzebującym gotów'em udostępnić wg. listy, ale całości nie dam bo dużo pracy było, jak zamieszczę gdzieś (być może u Urulokiego, rozmawialiśmy wstępnie ale jeszcze nic dogadane) to będą wszystkie. Na razie zamierzam w trakcie najbliższego wypadu jaki kroi się z Rosako przetestować namiary w jego przytomności, aby się jego autorytetem wesprzeć i uwiarygodnić rzetelność pomiarów. Coś mi się zdaje, że na podstawie takiego namiaru można szybciutko zaktualizować każdą mapę


Dodam, że namiary te opublikowano na stronie http://www.cruxgaliciae.org od momentu jej otwarcia w dziale "Galeria cmentarzy". Niekorzystanie z tego typu oferty pomocy uważam za co najmniej niechlujstwo a tłumaczenie typu , że nie zostały przekazane lub "gdyż takich stron jest bardzo dużo i ciągle powstają nowe" za żenujące.

Ostatnio miałem możliwość przetestowania programu Trekbuddy z mapą Compassu BN bodajże z roku 2008 na w sumie niewielkim obszarze terenu i powiem szczerze - w temacie cmentarzy powiało grozą.

Nie wnikając w szczegóły apeluję do wydawnictwa Compass - porównajcie położenie cmentarzy na Waszych mapach BN z rzeczywistymi namiarami GPS "zdjętymi" ze środka obiektu i skorzystajcie z tej wiedzy poprawiając błędy.
My, członkowie Crux Galiciae (wbrew zdziwieniu Dlugiego) nie będziemy oczekiwać żadnych gratyfikacji poza być może umieszczonym na odwrociu mapy małymi literami "Redakcja mapy dziękuje Crux Galiciae" :lol:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 26-12-2010 09:41 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
No, w tym wątku napisali o tych darmowych mapach, pierwszy raz, nie zauważyłem.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 26-12-2010 11:53 
Offline

Rejestracja: 02-12-2009 21:42
Posty: 462
Lokalizacja: Gorlice
Peteer pisze:
Jeśli ktoś ma inne propozycje co do przekazywania informacji - jesteśmy otwarci na każdy sposób pomocy, współpracy, bądź wymiany informacji.


To może napisz mi na pw w jaki sposób można wejść z wami we współpracę? Jest szansa na jakaś pracę? ;)

_________________
Jeśli czcić chcecie poległych bohaterów / Podarujcie swe serca ziemi, która ich kryje.
Inskrypcja cmentarza nr 59 Przysłup


Na górę
Post: 26-12-2010 12:50 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Do uruloki bo nie nie chce mi się cytować :-)
Wydawało mi się że trochę za ostro potraktowałeś tę ofertę więc się odezwałem. Już kiedyś też pisałem o błędach na mapie Compass-u i jak miałem chwilę czasu to wreszcie zebrałem te zauważone przeze mnie podczas wędrówek (czasami palcem po mapie) i wysłałem im jako punkty, ślady (szlaki). Nie oczekiwałem nic w zamian - no może po cichu liczyłem na coś :-) decyzję pozostawiłem im- ale przede wszystkim liczyło się dla mnie to iż następne wydanie będzie zawierało prawidłowe dane - sam wiesz jak wędrował pomnik ofiar Talerhofu w Czarnem. Podczas wędrówek często sprawdzam stan w terenie z mapą - nie tylko Compass-u.
Działalność społeczna jak najbardziej chwalebna ale o wiele skuteczniejsze będzie uderzenie do źródła i tam poprawienie błędów niż opisywanie ich w internecie - czy wszyscy którzy będą mieć mapę BN trafią tu i wezmą pod uwagę zawarte tu poprawki?
Twoją stronę znam, często z niej korzystam, choć wiele zdjęć jest siłą rzeczy nieaktualnych a i błędy w opisach się zdarzają (np. cmentarz nr 2 ma wszystkie 4 słupki HV).
Dobrze że ktoś zebrał namiary cmentarzy i dobrze że są upublicznione ale problem jest w tym że nie każdy trafi na taką stronę - może gdzieś kiedyś ją widziałem ale nie zapamiętałem. Wydawnictwo to wydaje nie tylko mapę BN i sam nie wyobrażam sobie by tak szczegółowo traktowali każdą informację zamieszczoną na mapie - to dzięki zgłoszeniom jest szansa by mapy były rzeczywiście wartościowe informacyjnie i cieszę się że nie zlewają takich informacji.
Trekbuddy - posiada dokładnie taką samą mapę jak wydanie papierowe, teraz po nowym wydaniu myślę że już niedługo i w Treku będzie nowa :-)


Na górę
Post: 26-12-2010 14:35 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
Wydawnictwo to wydaje nie tylko mapę BN i sam nie wyobrażam sobie by tak szczegółowo traktowali każdą informację zamieszczoną na mapie

No nie wiem, nie wiem... O ile treść dotycząca różnych atrakcji typu wyciągi, punkty gastronomiczne musi się siłą rzeczy zmieniać i aktualizować o tyle z cmentarzami wojennymi z I wojny w BN sprawa ma się tak jak ze szczytami, przełęczami itp. To znaczy są tam gdzie były. Czyli np. jak dany cmentarz znajduje się przy drodze która nie zmieniła swego przebiegu od kilkudziesięiu lat po wschodniej jej stronie to na mapie nie powinien być zaznaczony po zachodniej... Albo inny "tylko" o jeden jar z potokiem na pd-wschód od swego położenia geograficznego (będzie "może tylko" z 50 m różnicy ale z miejsca gdzie zaporowadzi mapa obiektu nie widać)... Czy wymagam Dlugi za dużej szczegółowości ?

A wystarczy wziąć te namiary ze strony http://www.cruxgaliciae.org wrzucić w jakimś programie na mapę i tylko zazanaczyć tak by krzyżyk ikony mapowej cmentarza pokrywał się z namiarem gps i gotowe. Ot, cała filozofia...

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 26-12-2010 18:23 
Offline

Rejestracja: 15-03-2007 08:41
Posty: 225
Podzielam zdanie Dlugiego. Mapa to tysiące znaków. Na to, że ktoś z wydawnictwa tak bardzo się zainteresuje akurat cmentarzami i trafi na stronę Crux Galiciae, chyba nie ma co liczyć. A jak już trafi to zachowa się przyzwoicie i wskaże źródło albo uzna, jak to często bywa, że to co w Internecie to niczyje. Może lepiej byłoby przekazać te dane i to nie tylko Compassowi i nie tylko z Beskidu Niskiego. Przy okazji Stowarzyszenie miałoby niezłą reklamę.
Oczywiście, skutek pewny nie jest – cmentarze, jak zaznaczył uruloki, nie wędrują, a to oznacza, że zawsze można stwierdzić – byliśmy i pomierzyliśmy.
Inna strona, na której są współrzędne zachodniogalicyjskich cmentarzy (ale nie z BN): http://cmentarze.jasonek.pl/


Na górę
Post: 26-12-2010 20:12 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
Na to, że ktoś z wydawnictwa tak bardzo się zainteresuje akurat cmentarzami i trafi na stronę Crux Galiciae, chyba nie ma co liczyć.

Kurde, Krzysiek - mapy to nie jakaś wikipedia, a cmentarze wojenne w BN to pewnie jakoś tak około 1/4 jego wszystkich atrakcji architektonicznych (albo i więcej), tak że zainteresowanie się nimi (jako znakami mapy) raczej chyba nie jest niczym niezwykłym. Nie róbmy z redaktorów ludzi upośledzonych którym nie dosyć, że się wyklada na tacy co i gdzie leży to jeszcze napisać trzeba, że się wyłożyło. Chyba totalni analfabeci informatyczni nie opracowują map ?
Wielkich problemów z ustaleniem np. datowania cerkwi nie mają... Skądś te dane biorą...

Cytuj:
Oczywiście, skutek pewny nie jest – cmentarze, jak zaznaczył uruloki, nie wędrują, a to oznacza, że zawsze można stwierdzić – byliśmy i pomierzyliśmy

Dla mnie skutek będzie nie wtedy jak się Crux Galiciae zareklamuje (jak sądzisz) ale jak kupię sobie mapę na której ktoś starannie naniósł cmentarze. A, że za nią płacę to wybacz żebym wyrażał aprobatę dla błędów. Niech se więc napiszą, że to ich własne pomiary byle cmentarz zaznaczali tam gdzie on jest. Ale nie wymagaj przy tym abym był jakimś apostołem nowej wiary i pisał mejle do wydawców map "nawracając" na "właściwą wiarę". Masz ochotę i czas na "misjonarstwo" to możesz sam takie mejle wykonywać jeśli uważasz, że ogólnodostępna strona internetowa i fora nie wystarczą.

Wyłożyliśmy zweryfikowane dane GPS na naszej stronie http://www.cruxgaliciae.org i tyle. Kto rozumny to skorzysta a kto nie - jego strata.

Generalnie podzielam jednak twoje zdanie w całej rozciągłości, jak ktoś się interesuje BN to raczej na stronę http://www.beskid-niski.pl nie trafi za chiny, podobnie jak się interesuje kamieniarstwem ludowym to na stronę Magurycza też szans trafić nie ma. A już jak cmentarzami wojennymi w Galicji to http://www.cmentarze.gorlice.net.pl czy http://www.cruxgaliciae.org to najbardziej nieodpowiednie miejsca w sieci. Tak... :lol:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 26-12-2010 20:56 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Nie wiem jak były tworzone mapy Compass-u ale ja to widzę tak że gdzieś (nie mam pojęcia gdzie bo w takich tematach nie siedzę) zostały zakupione jakiekolwiek dane/podkład i na tym były już różne informacje - m.in. cmentarze IWŚ. Jak były - to nie weryfikowano tego, a okazuje się że w terenie jest co innego.
Mapa jest turystyczna i to że ma zaznaczone cmentarze nie oznacza że można wymagać by były zaznaczone idealnie (w sensie tego co powyżej napisałem). Jeśli byłaby to mapa specjalna o cmentarzach IWŚ a były by błędnie zaznaczone/opisane to przyznał bym Ci rację. Przyznam Ci też rację jeśli wydawnictwo nie weźmie pod uwagę wsp. umieszczonych na Waszej stronie po tym jak już zostały tu upublicznione (rozumiem że są tam już od dawna, znałem adres WWW Stowarzyszenia jednak - może wstyd się przyznać? - tylko o nim wiedziałem, nie przeglądałem aż tak starannie strony a już do głowy by mi nie przyszło że umieszczone ciurkiem na stronie miniaturki fotek w dziale nazwanym "Galeria" po kliknięciu będą prowadzić do innych informacji niż powiększona fotka - może warto by to przeorganizować?)
Mapa jest przede wszystkim graficznym odwzorowaniem terenu - i to myślę że ma zrobione bardzo dobrze (choć czasami po jarach mnie przeciągnie :-) ) - wszystkie dodatkowe informacje tylko ją ubogacają i sprawiają że jest bardziej atrakcyjna dla turysty - ale są turyści którzy chcą tylko połazić i dla nich ważna będzie główna cecha mapy - ukształtowanie terenu.
Argument że ktoś kto interesuje się BN nie trafi na stronę główną portalu naszego forum jest rozumiem sarkastyczny :-) ale nawet jeśli trafi - masz chyba pojęcie jaka jest tu kopalnia informacji. Sam nie mogę powiedzieć że przeczytałem całe forum ani że zapoznałem się z całym materiałem z portalu, a dochodzą jeszcze inne strony jak np. Twoja. Ktoś, kto nawet miałby aktualizować mapy do następnego wydania - myślisz że czytałby nasze forum jak również inne (wydają różne mapy).
Moje zdanie jest takie - jeśli wydawnictwo skorzysta na informacjach które podadzą im tacy użytkownicy jak my z tego forum to będziemy mieli z tego pożytek kupując następne wydania. Jeśli tego nie zrobimy to będzie dalej tak jak jest. Ale jeśli nie skorzystają z tych informacji - no cóż - nikt ich nie zmusi ale .... :twisted: :twisted: :twisted:


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl