Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 12:05

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: 04-03-2007 19:01 
Offline

Rejestracja: 07-11-2006 10:59
Posty: 23
Lokalizacja: Kraków
Byłem wczoraj na kilku cmentarzach wojennych na północ od Brzeska i zauważyłem pewne zjawisko. Otóż cmentarze wojenne połozone w obrębie cmentarzy parafialnych traktowane są przez miejscowych jak śmietniki. 1 listopad juz dawno za nami - z tego święta na wielu grobach pozostały ozdoby, wiazanki sztucznych kwiatów, wypalone znicze. I co z tym robią ludzie sprzatajacy groby swoich bliskich???? Wpadli na paranoiczny pomysł zdobienia mogił poległych zołnierzy. Do kontenera daleko, do domu nie zaniosą, to dawaj te plaściory na "niczyje groby".
1 listopada o tych grobach pamieta niewielu, za to po kilku tygodniach wyglądają jak jeden wielki śmietnik.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Tytuł:
Post: 04-03-2007 20:20 
Offline

Rejestracja: 03-03-2007 00:28
Posty: 16
Katolicki naród wkońcu...
Szkoda słów.


Na górę
 Tytuł:
Post: 04-03-2007 20:43 
Offline

Rejestracja: 12-10-2005 18:58
Posty: 63
Lokalizacja: Tarnów
Rzeczywiście niezbyt często spotyka się równie "ukwiecony" cmentarz jak ten w Borzęcinie. :(
W Zaborowie, jest z kolei zwyczaj ( 1 listopada) ozdabiania nagrobków przez dzieci całymi wieńcami z bibuły. Po pierwszym deszczu nagrobki mienią się wszystkimi kolorami tęczy - koszmarnie to wygląda.
Ale to i tak nic w porównaniu z tym co dzieje się np. w Szczepanowie, gdzie śmietnik, czyli skład gruzu i złomu urządzają gospodarze całego obiektu.

_________________
"Łatwiej kijek obcieńkować, niż go później pogrubasić"


Na górę
 Tytuł:
Post: 04-03-2007 21:03 
Offline

Rejestracja: 07-11-2006 10:59
Posty: 23
Lokalizacja: Kraków
Oj tak, Szczepanów...
Obrazek


Na górę
 Tytuł:
Post: 04-03-2007 21:34 
Offline

Rejestracja: 07-11-2006 21:54
Posty: 80
Lokalizacja: Tarnów
Ostatnio jeździłem trochę w okręgu Bochnia na północ od 4-ki i kończyłem okręg Łużna więc mam porównanie i twierdzę, że nigdzie nie ma takiego syfu na cmentarzach jak w okręgu brzeskim. :evil:
EDIT
Dobra, nie powinienem generalizować, ale Szczepanów to skandal, Bielcza, Borzęcin niewiele lepiej a i ostatni wyczyn wandali w Brzesku też opinii w moich oczach nie poprawił. Zaniedbane cmentarze są wszędzie, ale co innego gdy to upływ czasu niszczy położony gdzieś w kniei cmentarzyk a co innego gdy ludzie robią sobie śmietnik na grobach. Najciekawsze, że te zaniedbane najbardziej są zlokalizowane na cmentarzach parafialnych.


Na górę
 Tytuł:
Post: 18-04-2007 01:41 
Offline

Rejestracja: 17-04-2007 22:59
Posty: 7
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Właśnie...Szczepanów, byłem tam jakieś 3 lata temu, cała miejscowość tonęła w kwiatach, przy drodze choinki powtykane w ziemię jak w "Alternatywach " (jakiś biskup miał przyjechać), a cmentarz...szkoda słów. Pół biedy że groby tonęły w śmieciach (było znacznie gorzej niż na powyższych zdjęciach), ale najgorsze były krzyże, a raczej ich brak na rosyjskich grobach zbiorowych, po prostu złomiarze brutalnie pościnali je palnikami... Zresztą w zeszłym roku widziałem podobny obrazek, tym razem jednak na "pozornie" zadbanym cmentarzu nr 181 w Siemiechowie, tam wiele krzyży z mogił pojedynczych również ktoś "potraktował" podobnie, na szczęście nie zdążył ich zabrać, i leżały na mogiłach.
Ale to Polska właśnie...


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl