Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 29-03-2024 00:27

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna
Autor Wiadomość
Post: 14-01-2011 22:21 
Offline

Rejestracja: 07-11-2006 21:54
Posty: 80
Lokalizacja: Tarnów
Obrazek
Obrazek

Jakość zdjęć kiepskawa ale telefonem robione, sorki

_________________
"Beton i żeliwo" :)


Na górę
Post: 15-01-2011 12:41 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Aż przykro patrzeć :cry:
Niezgodny z żadnym projektem Scholza...
I ta okładzina - rodowodem wprost z ogrodzeń bogatszych posesji...
Piaskowiec w marmurek... No chyba, że to celowe nawiązanie kolorystyczne do kamuflażu "pustynnego" US Army...
Nie wiadomo czy śmiać się czy płakać...
Myślę, że autor/autorka/autorzy dokumentacji historycznej (czy też Autor , jak też się go/ją/ich nazywa) powinni interweniować u konserwatora, inwestora...

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 19-01-2011 19:21 
Offline

Rejestracja: 15-03-2007 08:41
Posty: 225
Przypadek przykry i zarazem pouczający. Wśród wzorowych procedur psy zająca zjedli.
Był w 2009 projekt budowlany i projekt wykonawczy sporządzony przez fachowców z wszelakimi uprawnieniami, w tym przez architekta. Kwota kosztów wstępnych (jak donosiła prasa w roku 2009) była mniej więcej takie, za jaką remontowano średniej wielkości cmentarz. Wykonawca wyłoniony w przetargu publicznym. Wszystko fachowo, jawnie i pod nadzorem. A wyszedł gniot.
Przypomnę kluczowy fragment projektu wykonawczego: „kolor zastosowanego piaskowca – piaskowy lub jasnoszary”. Na temat gustownego przekrycia nie ma nic w tekście, ale jest nie pozostawiający wątpliwości rysunek, oparty o materiały z wcześniejszej dokumentacji historycznej opracowanej na podstawie materiałów archiwalnych.


Na górę
Post: 20-01-2011 16:44 
Offline

Rejestracja: 24-11-2006 19:28
Posty: 138
Tu nie ma co pisać, że "pouczające", tylko natychmiast trzeba skuć ten żałosny kicz i zrobić poprawki w projekcie, zanim ta żenada się rozniesie.
Po pierwsze najlepiej SKOPIOWAĆ jakiś projekt Scholza. Nie będzie to ewenement bo wystroje cmentarzy się powtarzają.
Jeżeli nie kopia, to musi być bezpośrednie nawiązanie do używanych przez autora motywów, a nie jakiś element "małej architektury ogrodowej".
Elementy wystroju cmentarzy zawierają motywy religijne, antyczne, ofiarne, monumentalne, powiazania z założeniami roślinnymi itd.
Niech mnie ktoś uświadomi do czego nawiązuje to"coś"?
/
Po drugie niech autor projektu uda się z wykonawcą na najbliższy cmentarz z I WŚ w okolicy /są dziesiątki/ i pokaże wykonawcy jak ma wyglądać surowiec i obróbka piaskowca.
Po trzecie wykonawstwo należy powierzyć KAMIENIARZOM, a nie układaczom płytek.
Strach pomysleć co będzie z polem grobowym. Czy ktoś już widział pojedynczy nagrobek i go odebrał, czy znowu wyniknie awantura, gdy wykonawca zrobi wszystkie.
Czy można ujawnić kto jest inspektorem nadzoru, kierownikiem budowy lub prowadzi nadzór ze strony Konserwatora?
Chętnie prześlę mu osobiste wyrazy uznania.
Dotychczas Okręg Tarnowski uważałem za najlepiej i najwierniej rekonstrowany ze wszystkim okręgów. Nie chcę aby przestało to obowiazywać na jednym z największych cmentarzy i to znajdujacym się w centrum miasta.
Na cmentarzu, który został skazany na unicestwienie i właściwie tylko jakimś cudem dotrwał do naszych czasów.
Spróbujmy zapobiec tej profanacji


Na górę
Post: 20-01-2011 20:01 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Lis napisał:
Cytuj:
Niech mnie ktoś uświadomi do czego nawiązuje to"coś"?

Z grubsza nawiązuje (jeśli w ogóle można tak się wyrazić) do jednego z projektów Scholza. Pisząc "z grubsza" mam na myśli tylko przybliżone gabaryty. Materiał, konstrukcja, wykończenie się całkowicie bowiem nie zgadza.

KG:
No niestety, ale to wina (jeśli w ogóle tak to nazwiemy) nie wzorowych procedur ale moim zdaniem prawdopodobnie całkowitego braku nadzoru/dozoru ludzi najlepiej znających temat o niepodważalnym autorytecie – autorów (czy też Autorów, jak też bywają pisani) dokumentacji historyczno - odtworzeniowej nad dalszymi losami ich dzieła. Może nie wina, ale zaniedbanie.... nawet nie zaniedbanie ale zaniechanie...

Oczywiście to tylko moja osobista diagnoza , póki co kulawa bo zakładam, że takich interwencji odautorskich „na bieżąco” nie było. Jeśli były mam nadzieję że mnie KG sprostuje.

Piszesz KG, że było ”jawnie i pod nadzorem”. Może brakło jednak nadzoru w/w osób. Wiadomo nie tego proceduralnego nadzoru, bo do tego „nie mieli przełożenia” ale takiego zwykłego obywatelskiego, z rodzaju: ”po moim trupie”, popartego niekwestionowanym autorytetem ...

Był protest autora/autorów, czy choćby monit kiedy już opublikowano w internecie dokumentację z której wynikało, że pomnik nie powstanie z litych bloczków a okładzina nie zapewni mu historycznego wyglądu ? Jeśli był a został zignorowany no to moim zdaniem skandal...

Jeśli nie było takiej interwencji ze strony wiadomych autorów uważanych za niepodważalne autorytety to być może jeszcze jest czas – może jeszcze nie dokonano odbioru „koszmarka”, może jeszcze da się z wysokości piedestału wywrzeć jakiś nacisk na inwestora czy konserwatora ?

Daj KG znać jak było naprawdę – jeśli wśród w/w autorów/autorytetów nie ma woli interwencji lub podejmowali takie interwencje bezskutecznie to zajmie się sprawą tejże interwencji CRUX GALICIAE (nie pierwszy raz w sprawie tego cmentarza niestety...).

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 20-01-2011 21:09 
Offline

Rejestracja: 15-03-2007 08:41
Posty: 225
Przekaz jest jasny – co by się nie wydarzyło, winna jest zawsze ta sama osoba.


Na górę
Post: 20-01-2011 23:28 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Żeby zacytować klasyka:
"Może tak jest jak piszesz, ale u was biją Murzynów" :(

Przekaz jest inny. Naiwnością jest sądzić, że do prawidłowego remontu wystarczy "super-hiper-idealna" dokumentacja historyczno - odtworzeniowa bez późniejszejszego konsekwentnego egzekwowania swoich racji w realizacji na jej podstawie obiektu. Przekaz jest także taki - obojętnie czy jest pocżątek renowacji cmentarza w "super-hiper-idealnej" dokumentacji historyczno - odtworzeniowej czy w kilku rysunkach z AP Kraków: i tak efektem może być taki "potworek" jak w Tarnowie. Nie pierwszy to niestety tego przykład.

Nie wnikam personalnie kto, czego i jak poniechał, "winę" też traktuję z dużym cudzysłowem, choć z przykrością zauważam że nie spostowałeś założeń mej "diagnozy" , zatem przyjmuję że interwencji "odautorskich" nie było lub nic o nich nie wiesz (co jest mało prawdopodobne).

Chciałbym aby osoba/osoby które według władz mają najwięcej do powiedzenia w sprawie wyglądu tego cmentarza ( w końcu to jego/ich dokumentację uznano za wiarygodną) interweniowały u tychże władz. To by miało sens i odpowiednią "wagę" . Ja bym tak robił i dodam, że CG interweniowało (Robert K. poprzez lokalne media) w sprawie wyglądu po uzyskaniu wiadomości o wewnętrznej konstrukcji betonowej. Ale "siła rażenia" była niewielka.

Możemy w celu wzmocnienia przekazu skonsolidować siły w celu realizacji postulatu lisa:
"Tu nie ma co pisać, że "pouczające", tylko natychmiast trzeba skuć ten żałosny kicz i zrobić poprawki w projekcie, zanim ta żenada się rozniesie"Tzn. mam na myśli autorów i np. Crux Galiciae. Czekam w razie czego na konstruktywne propozycje choć oczywiście grozi to "zadarciem" z władzami :twisted:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 21-01-2011 00:07 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
tam jeszcze widać dystanse pomiędzy płytkami, to może to jednak nie jest odebrane jeszcze?

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 21-01-2011 22:07 
Offline

Rejestracja: 07-11-2006 21:54
Posty: 80
Lokalizacja: Tarnów
Nie jest odebrane. W szczelinach widać jakby "piankowe rurki" jakkolwiek idiotycznie to brzmi alem laik i niewiele wiem o budowlance. Dodać muszę, że przejeżdżam obok pomnika codziennie i wydaje mi się, że mój telefon nieco podbił barwy, te "zacieki" nie są aż tak intensywne w barwie, ale różnica od tego co w realu nie jest duża. Dużo zależy też od pogody. W szary deszczowy dzień wygląda lepiej :) ale jak słonko przyświeci... Ten piaskowiec jest chyba podatny na zabrudzenie, dół postumentu jest upaprany błotem które jest bardzo widoczne. Myślę że tak już będzie zawsze.

_________________
"Beton i żeliwo" :)


Na górę
Post: 22-01-2011 09:10 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Te "przebarwienia", które nazwałeś "zaciekami" czy jak kto woli "użylenia" to naturalna cecha materiału (zapewne związki żelaza to są). Nie świadczy o nim dobrze niestety. Gdyby to to zaimpregnować przed montażem nie byłoby tak podatne na zabrudzenia, co nie zmienia faktu, że ta "panterka" (a la pustynna burza...) drażni niepomiernie, a całość przypomina nowobogacki kibel, a nie cmentarz.
Ja pylę... tyle piaskowca wokół dobrego... pomijam tu zgodność, patrząc na wykonawstwo...

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 24-01-2011 10:35 
Offline

Rejestracja: 15-03-2007 08:41
Posty: 225
Wracając, jak najkrócej, do argumentacji przedstawionej kilka postów wyżej.
Osoba wykonująca dokumentację historyczną nie ma skutecznych prawnych środków interwencji. Może co najwyżej przedstawić swoje zdanie. To samo może zrobić każdy z nas. Ja też.

To inwestor (gmina) zawiera z wykonawcą umowę o wykonanie remontu. Załącznikiem do niej jest dokumentacja historyczna, a przypadku Tarnowa 200 i 202 – dodatkowo zamówiony projekt budowlany i projekt wykonawczy - sporządzone przez zupełnie inne osoby. Inwestor ma wszystkie potrzebne argumenty do egzekwowania umowy w tym np. zapłata, kary umowne, odsetki (przepraszam, że piszę takie oczywistości).

Swoje instrumenty prawne ma konserwator zabytków, w oparciu o stosowną ustawę.

W zdecydowanej większości przypadków prace finansowane są przez budżet państwa, a nie przez samorząd. Ten kto przekazuje środki też ma swoje możliwości oparte o przepisy prawa.

Najłatwiej szturchnąć w Internecie autora dokumentacji historycznej. Jak słusznie pisze uruloki, w pozostałych przypadkach wymaga to „zadarcia" z władzami.
A jak się już poszturcha można napisać: "Nie wnikam personalnie kto, czego i jak poniechał, "winę" też traktuję z dużym cudzysłowem (...)"


I jeszcze krótkie wyjaśnienie dla lisa – jeżeli napisałem, że przykład jest „pouczający” to w kontekście niegdysiejszej dyskusji na tym forum, która miała wykazać, że projekt budowlany i wykonawczy jest lekiem na całe zło, a cała reszta psu na budę.


Na górę
Post: 10-02-2011 18:48 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
...to w kontekście niegdysiejszej dyskusji na tym forum, która miała wykazać, że projekt budowlany i wykonawczy jest lekiem na całe zło, a cała reszta psu na budę.

Zaraz, zaraz. Jakby się go trzymali a także cześci opisowej to chyba by było ciut lepiej. A nawet może nie ciut.
No chyba, że tym razem całym złem jest projekt :lol:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 12-02-2011 16:00 
Offline

Rejestracja: 03-10-2008 19:27
Posty: 58
Griton pisze:
Obrazek
Obrazek

Jakość zdjęć kiepskawa ale telefonem robione, sorki

O bulwa! Cóż za piękny monument w stylu łazienkowym.


Na górę
Post: 01-12-2011 08:10 
Offline

Rejestracja: 15-03-2007 08:41
Posty: 225
Podobnie jak w ubiegłym roku o tej porze (Tarnów to polski biegun ciepła) trwają prace w Pogwizdowie (202) - budowane jest ogrodzenie od strony al. MB Fatimskiej. Słupy bramy i słupki główne okładane są ciętymi płytami piaskowcowymi, tym razem w neutralnym, „piaskowcowym” kolorze. Słupki pośrednie - z betonu na wzór Chyszowa. W pomniku w lecie uzupełniono fugi. Róż nieco zbladł, teraz pomnik przybiera jeszcze lekko zielony, glonowaty odcień.


Na górę
Post: 20-12-2011 19:38 
Offline

Rejestracja: 15-03-2007 08:41
Posty: 225
Wczoraj skończono prace.
Tak to wygląda.
http://imageshack.us/photo/my-images/83 ... 0x480.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/54 ... 0x480.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/71 ... 0x480.jpg/

Brama zamknięta na głucho. Tymczasowo ?


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl