Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 19-03-2024 12:08

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 566 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 134 35 36 37 38 Następna
Autor Wiadomość
Post: 20-11-2014 07:47 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
zeby na szybko Ci to podac nie ma szans, ostatni raz teczki z GW widzialem w trzy lata temu, mam na pewno zdjecie tej kartki, ale nie jestem w stanie teraz znalezc czasu zeby to idszukac, bo zdjec zrobilem setki o ile nie wiecej.
i nie twierdze ze stoi pomnik, ktory mial nie stac, tylko ze stoi pomnik, ktory wg najpozniejszej znalezionej przeze mnie dokumentacji mial nie stac.

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
Post: 20-11-2014 16:50 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Toteż ja nie napisałem, że twierdzisz, że ten który dziś stoi na cmentarzu 202 jest niewłaściwy.
Jak zobaczę na własne oczy dokumenty o których napisałeś WÓWCZAS będę twierdził, że zbudowano pomnik którego miało tam nie być a niewybudowano tego który miał być.

Argument KG , iż jest to właściwy pomnik ponieważ jest on wg projektu Scholza, w wersji większej a do tego w tej sumarycznej tabeli opisowej elementów wymieniono „obelisk z kamienia” całkowicie znosi (a co najmniej równoważy) fakt, że przecież podczas prac na cmentarzu nr 202 odnaleziono kamienny obelisk z inskrypcją i krzyżem ! Tyle, że obalony !

Czyżby było całkowicie nieprawdopodobne, że to o nim wspomniano w owym „ archiwalnym, syntetycznym wykazie” ? A może nieprawdopodobne jest, że stał pionowo ? :lol:

O ile nie posiadam mylnych informacji podczas prac na cmentarzu 202 na środku, na przecięciu alejek nie znaleziono pozostałości fundamentu pomnika...

Kolejność zaś i wagę dokumentów powoływanych tu przez KG i pazuzu wg mnie można interpretować następująco:
a) rysunki Scholza to propozycje, warianty, nie ma śladów realizacji w realu,
b) zdecydowano ostatecznie w KGA Kraków, że będzie na 202 inny pomnik, pierwotnie przeznaczony dla Rzuchowej, są ślady realizacji w realu - sprawozdania z postępu prac w Straconce.
c) prawdopodobnie ostatecznie nie wybudowano żadnego a „obelisk” z opisu to jest ten znaleziony na terenie cmentarza .

Jeżeli zaś przyjmie się ww. tok rozumowania za poprawny a dokumenty za autentyczne prowadzi to do wniosku, że mamy do czynienia nie tylko z „bublem” wykonawczym o czym pisze KG ale możliwe że i z „bublem” w dokumentacji historycznej stanowiącej podstawę dzisiejszego wyglądu obiektu - należało by bowiem wykonać ostatni, zamierzony a nawet częściowo wdrożony projekt KGA Krakau.

Na ten moment jednak nie twierdzę, że są to pewniki. Zobaczę dokumenty to sobie zdanie wyrobię...
Podobnie nadal nie jestem za tym aby na cmentarzach zachodniogalicyjskich wznosić nowe pomniki które tam nie stały.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 20-11-2014 21:15 
Offline

Rejestracja: 15-03-2007 08:41
Posty: 225
uruloki pisze:
Argument KG , iż jest to właściwy pomnik ponieważ jest on wg projektu Scholza, w wersji większej a do tego w tej sumarycznej tabeli opisowej elementów wymieniono „obelisk z kamienia” całkowicie znosi (a co najmniej równoważy) fakt, że przecież podczas prac na cmentarzu nr 202 odnaleziono kamienny obelisk z inskrypcją i krzyżem ! Tyle, że obalony !


Czy ja napisałem, że wybrano właściwy pomnik ? Napisałem tylko, jakie były motywy wyboru.
A tak wygląda zasypany podczas likwidacji pól grobowych i wydobyty w 2010 roku "obelisk z kamienia".
http://naforum.zapodaj.net/9579471bfde4.jpg.html


Na górę
Post: 21-11-2014 09:59 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
a co sie stało z tą płytą??

_________________
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne, jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, narobi na szachownicę i będzie dumny z wygranej


Na górę
Post: 22-11-2014 09:15 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
KG:
Cytuj:
Istnieją dwa projekty Heinricha Scholza pomników o różnych wymiarach. Nie ma więc wątpliwości co do projektu, są tylko co do tego, który z nich miał być ostatecznie zrealizowany.

Cytuj:
Czy ja napisałem, że wybrano właściwy pomnik ?

Zaraz zapewne się dowiem, że nie ma wątpliwości w sensie, że nie ma wątpliwości kto jest autorem projektu a nie w sensie, że nie ma wątpliwości, że ostatecznie miał stanąć na cmentarzu któryś z tych dwóch obelisków :lol:

pazuzu: nie wiem co się stało z płytą - nie słyszałem o jej usunięciu z terenu.
Czy oprócz tego, że miał być to krzyż coś wiadomo ci o wielkości lub innych detalach pomnika ?

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 23-11-2014 15:57 
Offline

Rejestracja: 15-03-2007 08:41
Posty: 225
To może jeszcze raz, od początku.
Dyskutujemy o pomniku na cmentarzu nr 34 w Ołpinach. Pomnik zbudowano na podstawie bardzo ogólnego przedstawienia w książce Brocha i analizy zachowanych, licznych elementów przywiezionych ze Straconki do Ołpin i nie zmontowanych, gdyż wraz z końcem wojny skończyła się też działalność jednostki budującej cmentarze. Nie znamy więc projektu Jägera i można mieć wątpliwości, czy kamienie poskładano zgodnie z jego koncepcją.
Jako w pewnym sensie podobny przykład przywołano cmentarz w Tarnowie, na którym też zbudowano niedawno pomnik, który najprawdopodobniej nigdy tam nie stał. Nie ma jednak w tym przypadku wątpliwości, jakie koncepcje miał co do tego cmentarza jego twórca Heinrich Scholz, bo są dwa projekty jego autorstwa. Problem był z wyborem – który z tych projektów zrealizować. Wybrano pomnik większy, jako lepiej odpowiadający skali całego założenia.
Co do krzyża – mam nadzieję, że pazuzu odnajdzie notatki. A jeszcze lepsza byłaby sygnatura akt, bo prawdopodobnie ta korespondencja jest już dostępna w internecie.
Pazuzu - płyta leży, jak leżała.


Na górę
Post: 23-11-2014 20:40 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
No to rzeczywiście może jeszcze raz - rozmawialiśmy o cmentarzu w Ołpinach a zeszło na cmentarz 202 w Tarnowie.
Cytuj:
Nie ma jednak w tym przypadku wątpliwości, jakie koncepcje miał co do tego cmentarza jego twórca Heinrich Scholz, bo są dwa projekty jego autorstwa. Problem był z wyborem – który z tych projektów zrealizować. Wybrano pomnik większy, jako lepiej odpowiadający skali całego założenia
.
Jak nie ma jak są :shock: Ciekawie będzie się przekonać co w rzeczonej korespondencji ze Straconki jest, bardzo ciekawie.
I jeszcze raz od początku żeby nie było - to temat o wszystkich tych remontowanych cmentarzach :lol:

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 24-11-2014 21:41 
Offline

Rejestracja: 15-03-2007 08:41
Posty: 225
Widzę znowu jakieś problemy. Nie wiem, jak to napisać jaśniej. Powtórzę więc jeszcze raz, pogrubiając to i owo, bo podobno drukowanymi w internecie nie wypada.

Nie ma jednak w tym przypadku wątpliwości, jakie koncepcje miał co do tego cmentarza jego twórca Heinrich Scholz, bo są dwa projekty jego autorstwa.

Chodzi o projekt "Krakau, 12 Jaenner 1916" (mniejszy pomnik) i projekt "Tuchow, 2.II.1918" (większy pomnik).

Chyba że masz już może dostęp do tych dokumentów i z nich wynika, że to Scholz zmienił koncepcję cmentarza w Tarnowie i kazał tam wstawić krzyż „z Rzuchowej” ?


Na górę
Post: 29-11-2014 20:25 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
Nie ma jednak w tym przypadku wątpliwości, jakie koncepcje miał co do tego cmentarza jego twórca Heinrich Scholz, bo są dwa projekty jego autorstwa.

Tak, co do tych dwóch niezrealizowanych obelisków nie ma wątpliwości, że są to niezrealizowane koncepcje. Bez wątpliwości są owe koncepcje autorstwa Scholza. Jednocześnie przy istnieniu wyżej wymienionego dokumentu to wcale nie znaczy, że ostatecznie zdecydowano wybudować któryś z tych dwóch obelisków a nie inny pomnik. Piszę „zdecydowano” bo nie musiał wcale decydować Scholz („kazać” jak piszesz) ale jego przełożeni... Wręcz przeciwnie – wtedy znaczyło to będzie coś wręcz przeciwnego: miał być inny pomnik.

Nie musisz więc mi pisać KG pogrubionym, że autorem rysunków o których wspominasz jest Scholz i takie były jego koncepcje. To było wiadomo i nikt tego nie podważa. Ale jednocześnie też może się okazać, że i pierwotny pomnik z Rzuchowej , wykonywany już w Straconce był jego koncepcji. Tak, więc jeszcze raz: jeśli dokumenty o których pisze pazuzu posiadają treść o której pisze to ja mam wątpliwość (ty jej nie masz – to wiemy) – czy aby słusznym było przekonywanie władz do budowy pomnika który:
a) nie stał na tym cmentarzu,
b) nie miał stać na tym cmentarzu.
O to mi idzie. Mam nadzieję, że teraz zrozumiesz...

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 01-12-2014 15:56 
Offline

Rejestracja: 15-03-2007 08:41
Posty: 225
W ten sposób można dyskutować ad mortem usrandam. Czy nie lepiej zaczekać, aż pazuzu poda sygnaturę dokumentu, który widział (i sfotografował) 3 lata temu ? Chodzi mi zwłaszcza o datę i autora, bo może wtedy dałoby się coś konkretnego ustalić. Chociaż nie spodziewam się, iż
uruloki pisze:
może się okazać, że i pierwotny pomnik z Rzuchowej , wykonywany już w Straconce był jego koncepcji.
("jego" czyli Scholza).
Rysunek krzyża do Rzuchowej jest przecież Siegfrieda Hallera.


Na górę
Post: 01-12-2014 22:26 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
:lol: :lol:
Cytuj:
W ten sposób można dyskutować ad mortem usrandam.
:lol: :lol:
Uczę się od mistrza 8)

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 28-09-2016 06:57 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Natknąłem się na informację, że prace na Rotundzie trwają. Wiadomo może, jaki zakres będzie wykonany w tym roku? Może ktoś był tam ostatnio i ma aktualne zdjęcia z postępu prac?


Na górę
Post: 28-09-2016 15:40 
Offline

Rejestracja: 28-07-2006 22:25
Posty: 107
Lokalizacja: Katowice
Na stronie z przetargami pisze, że zakończenie ma być na 10.10.2016

http://www.portalsamorzadowy.pl/przetargi/2016147743.html


Na górę
Post: 29-09-2016 07:13 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
O ile dobrze rozumiem to byłoby już zakończenie prac przy odbudowie wież na Rotundzie? Do 10.10.?
Nie wygląda, żeby mieli zdążyć...
Ale, niech nawet się przeciągnie, byle były wreszcie zrobione :-)


Na górę
Post: 29-09-2016 10:15 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Cmentarz nr 58 również "dorobił" się krzyża centralnego. Jeszcze nie jest w pełni skończony, ale wyglądu już nabiera.
Informacja ze zdjęć borntobewild na FB


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 566 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 134 35 36 37 38 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl