Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 19-03-2024 05:30

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 566 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 132 33 34 35 3638 Następna
Autor Wiadomość
Post: 27-08-2013 18:13 
Offline

Rejestracja: 15-03-2007 08:41
Posty: 225
Widziałem zdjęcia Rotundy i Gładyszowa, na których nie powiewa i nie sterczy


Na górę
Post: 28-08-2013 07:13 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
TadeuszKnapik pisze:

Tomi 1915 choć swymi postami narobił mi wiele kłopotu, gdy pisał - pokornie prosił o wybaczenie.

(...)

Na Rotundzie są co najmniej cztery poważniejsze problemy niż kawałek kija na szczycie z którego zrobiono rurę do ściągania piorunów.

(...)

Termin usunięcia przeciągną się znacznie z poważnych przyczyn za co przepraszam.


Z wszystkiego tego zdaję sobie sprawę, chociaż nie chodziło mi o robienie kłopotów, a o sam fakt - że biedne flagi się "degenerowały". Ponownie przepraszam za wywołanie kłopotów, bo nie po to posty pisałem, by ktoś miał przez nie kłopoty.

Za przesunięcia terminów przepraszać chyba nie ma za co, grunt, że resztek nie ma.

O problemach z Rotundą wiem coś tam, pewnie niewiele. Jeśli flagi pomogły w usunięciu któregoś z nich, zmieniam zdanie o akcji ich wywieszenia. Tak czy owak, mam nadzieję, że te problemy znikną, prędzej czy później.

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 31-08-2013 20:01 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-04-2012 22:44
Posty: 316
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Witam - wybraliśmy się wczoraj do Ciężkowic, aby zwiedzić cztery cmentarze w okolicy.
I tak pierwszy cmentarz nr 141, znajdujący się na obrzeżu Ciężkowic, dość trudny do odnalezienia (miał do niego wieść niebieski szlak, którego początkowo nie było) - leży tuż przy szosie ( projektował go J.Szczepkowski). Cmentarz, widać, po niedawnym remoncie - nowe krzyże z nazwiskami poległych, wyrównane pole grobowe - zastaliśmy dwie młode rowerzystki, które też zwiedzały cmentarz.

Obrazek

Mając już pierwszy cm "zaliczony", żwawo ruszyliśmy dalej. Oczywiście, cały czas szosą, bo skrótów nie było.
Następny cm nr 140 w Tursku nie był oznaczony szlakiem cmentarnym (zresztą poprzedni też nie) - tablica informacyjna dla obu cm jest przy głównej drodze Bogoniowice - Ciężkowice.
Niestety, zdjęcia zostały w aparacie i nie mam możliwości ich pokazania ( w tym jednym przypadku, bo pozostałe robiłem komórką).
Poszliśmy dalej, drogą początkowo polną ale wkrótce zaczął się autentyczny beton (widać ktoś z "możnych tego świata" ma tu daczę, bo tak było do końca drogi).

Cm nr 139 w Tursku nie wyróżniał się niczym specjalnym (duży betonowy krzyż, żeliwne krzyże nagrobne), projektu Jana Szczepkowskiego - jest tu pochowanych ok. 70 żołnierzy obu walczących stron.

Obrazek

Przeszliśmy most na Białej, wyszliśmy na główną szosę i podeszliśmy do cm nr 138 w Bogoniowicach.
Jest to cmentarz, gdzie pochowanych jest 86 poległych dwóch zwalczających się stron. Centralny krzyż i pylony są projektu Jana Szczepkowskiego - krzyż jest bardzo charakterystyczny; zawsze, gdy odjeżdżam z BN, staram się go sfotografować z autobusu (z różnym skutkiem).

Obrazek

_________________
"... Jeszcze nie czas swe marzenia do walizek kłaść,
jeszcze nie czas, by piosenki nasze śpiewał tylko wiatr..."


Na górę
Post: 06-09-2013 20:30 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-04-2012 22:44
Posty: 316
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Witam - opowiem o wycieczce, którą odbyłem wczoraj a której celem był cmentarz na Rotundzie.
Ponieważ brak jest transportu publicznego np.do Gładyszowa, pojechałem rannym autobusem do Małastowa ( tu wspomnę jeszcze, że w sobotę dość rzadko jeżdżą autobusy na tej trasie, natomiast w niedzielę - wcale !).
Dość szybkim marszem starym traktem węgierskim dostałem się na Przełęcz Małastowską, parę zdjęć cm nr 60 (obraz Matki Boskiej jest jeszcze w renowacji).

Obrazek

Zszedłem na dół (oczywiście też traktem, ponieważ przed sobą miałem ładnych parę km asfaltem). Odwiedziłem cm nr 55 (nie ma tam już żadnej flagi - resztki biało-czerewonego płótna znalazłem między jeżynami ).

Obrazek

Poszedłem dalej przez kawałek Gładyszowa - ciekawostką są zamontowane na skraju wsi (przy rozwidleniu dróg na Smerekowiec) ... światła, łącznie z kamerami (ciekawe, przecież ani w Gładyszowie ani w Smerekowcu nie ma policji - no, chyba że "dla sztuki" i dla ubezpieczyciela).
Idąc dalej, dotarłem po ok. 2 km do Ługu (istniejący tam Ośrodek "podnosi się" czyli robią piętro). Dotarłem do Zdyni, aby tam odwiedzić cm nr 52 , będący częścią cmentarza parafialnego. Jak już ktoś podnosił na forum - ramię boczne krzyża na centralnym pomniku jest ułamane.

Obrazek

Wróciłem do Ługu, aby tam idąc czerwonym głównym szlakiem, podnieść się do cmentarza, który był głównym "celem mojej wyprawy". Po drodze takie oto widoczki -

Obrazek

Po ok. 45 minutach osiągnąłem cmentarz, który na początku lat 70-tych był pierwszym cmentarzem, który odwiedziłem. Bywałem na nim wielokrotnie, wręcz można powiedzieć, że byłem niemym świadkiem zniszczeń, jakie dokonywał czas.
Nie powiem, abym był zachwycony jego "powolnym podnoszeniu się z ruin" - jak byłem ostatnio, były dwie wieże odbudowane - teraz jest wykonana podmurówka pod trzecią - wiem, że do tego potrzebne są kolosalne środki ale w końcu jest nadzieja...

Obrazek

Zacząłem schodzić do Regetowa, aby ponieść się na Kozie Żebro ( tu zabrakło "mocy" w moim smartfonie - z tej racji, że wykonywałem jeszcze inne zdjęcia - no cóż, złośliwość rzeczy martwych). Zielonym szlakiem zszedłem do Wysowej, gdzie po obiedzie pojechałem do Gorlic.
Całość mojej wycieczki to - ok. 23 km, przebyte w ciągu 8 godz.

_________________
"... Jeszcze nie czas swe marzenia do walizek kłaść,
jeszcze nie czas, by piosenki nasze śpiewał tylko wiatr..."


Na górę
Post: 07-09-2013 10:43 
Offline

Rejestracja: 15-03-2007 08:41
Posty: 225
Mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko, żebym do Twojej relacji dołożył jeszcze jedno zdjęcie z Rotundy:
http://imageshack.us/photo/my-images/12/l8f7.jpg/


Na górę
Post: 08-09-2013 11:54 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Andy500 - wiele nie brakło, a byśmy się jednak spotkali ;)
Na Rotundę też widzę, że warto się wybrać, pooglądać zmiany na lepsze.
A poniżej parę zdjęć z pomocy przy remoncie 48-ki. Pogoda i humory dopisały - krótko - niezły piknik.
Akurat koło "góry" (oprócz zgrabania) nic nie robiliśmy ale zdjęcie być musi :)
Obrazek
Fugowanie słupów bramy:
Obrazek
Jeden z pomocników ;)
Obrazek
Z racji tego, że T.K. zręcznie dyrektorowaniem się wywinął a nie udało się dopasować tego "krótkiego",więc T.K. zmusił innego pomocnika do pomocy:
Obrazek
Pozamiatane ;) Zafugowane m.in. 2 słupy bramy
Obrazek
A droga rzeczywiście przychodzi z góry...


Na górę
Post: 23-09-2013 13:27 
Offline

Rejestracja: 02-12-2009 21:42
Posty: 462
Lokalizacja: Gorlice
A ja teraz pokaże jednak słabsze oblicze remontów ''na szybko'' z cmentarza nr 124 w Strzeszynie na wzgórzu Wilczak który odwiedziłem wreszcie jednak tylko z aparatem w komórce...

Myśle że to co zostało po tym cmentarzu oddam nawet na tych zdjęciach.
Zobaczcie sami:

https://picasaweb.google.com/Felek890/S ... -77tsr6Ffg

Czy tylko reprezentacyjne najczęściej odwiedzane obiekty mogą liczyć na ''remont'' po którym cmentarz nie będzie odstraszał swoim wyglądem?

_________________
Jeśli czcić chcecie poległych bohaterów / Podarujcie swe serca ziemi, która ich kryje.
Inskrypcja cmentarza nr 59 Przysłup


Na górę
Post: 23-09-2013 13:36 
Offline

Rejestracja: 02-12-2009 21:42
Posty: 462
Lokalizacja: Gorlice
Od kilku dni miałem też wrzucić zdjęcia prac które trwają na cmentarzu nr 91 na Korczaku przy murze od strony gdzie mur jest najwyższy. Obserwuje te prace praktycznei kilka razy w tygodniu istwierdzam że od przynajmniej 2 tygodni wykonawcy nie robią nic... Nie wiecie czym to jest spowodowane?

Wrzuciłem też fotki kilku nagrobków zdewastowanych, połamanych i pomalowanych. Naliczyłem chyba 5, kilka ma swastyki i leża już dłuższy czas... Komu mogę to zgłośić?

https://picasaweb.google.com/Felek890/P ... 3709416946

_________________
Jeśli czcić chcecie poległych bohaterów / Podarujcie swe serca ziemi, która ich kryje.
Inskrypcja cmentarza nr 59 Przysłup


Na górę
Post: 24-09-2013 20:40 
Offline

Rejestracja: 02-12-2009 21:42
Posty: 462
Lokalizacja: Gorlice
Dziś jeszcze zauważyłem że na 91 został wycięty ten dąb w miejscu gdzie rozebrano mur i już wszystko posprzątali

_________________
Jeśli czcić chcecie poległych bohaterów / Podarujcie swe serca ziemi, która ich kryje.
Inskrypcja cmentarza nr 59 Przysłup


Na górę
Post: 24-09-2013 20:43 
Offline

Rejestracja: 02-12-2009 21:42
Posty: 462
Lokalizacja: Gorlice
W moim poście o cmentarzu w Strzeszynie wkradł się błąd a mianowicie jego numer, tak naprade to 104 a nie jak podałem 124... :P

_________________
Jeśli czcić chcecie poległych bohaterów / Podarujcie swe serca ziemi, która ich kryje.
Inskrypcja cmentarza nr 59 Przysłup


Na górę
Post: 04-11-2013 22:23 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Wreszcie coś drgnęło w Tarnowcu (pow. Jasielski) na 19-tce. Trwają prace przy renowacji cmentarza wojennego. Się pozmieniało... Trzeba się będzie tam wybrać, by to oblukać live :)
Tu więcej na ten temat: http://www.jaslo4u.pl/renowacja-cmentar ... aslo-15857

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 05-11-2013 03:13 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Uprzejmie informuję, że tegoroczne prace prowadzone na cmentarzu nr 58 na Magurze Małastowskiej - w związku z zawirowaniami natury terminowej (prace nie mogły zostać rozpoczęte w terminie, w którym mogli przyjechać wolontariusze) i technicznej (albowiem podstawa piramidy nie była gotowa, także ze względu na rozbieżności dzielące wykonawcę i kierownika budowy) - nie były wykonywane społecznie przez Stowarzyszenie Magurycz, a osoby zatrudnione przez Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy. Innymi słowy nie należy nas kojarzyć z tym, co zostało tam zrobione.
Pozwalam sobie pisać o tym, ponieważ wiele osób kojarzy prace tam z Maguryczem, a tymczasem w tym roku było inaczej.
Szymon Modrzejewski

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 05-11-2013 16:20 
Offline

Rejestracja: 23-09-2009 18:22
Posty: 14
Lokalizacja: Jasło
niedawno wyremontowano cmentarz wojenny w Łysej Górze koło Nowego Żmigrodu:
Artykuł o tej renowacji wraz ze zdjeciami poniżej:

http://www.wirtualnejaslo.pl/artykul/cmentarz_wojskowy_w_lysej_gorze_odrestaurowany/6094/


Na górę
Post: 08-11-2013 07:33 
Offline

Rejestracja: 15-03-2007 08:41
Posty: 225
szymon NGK Magurycz pisze:
tegoroczne prace prowadzone na cmentarzu nr 58 na Magurze Małastowskiej (...) nie były wykonywane społecznie przez Stowarzyszenie Magurycz, a osoby zatrudnione przez Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy.


Był też subbotnik – 12 października – z całkiem niezłą frekwencją i skutkiem.


Na górę
Post: 08-11-2013 22:50 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Co do 52 w Żdyni - przyklejenie ramienia to nie jest skomplikowana rzecz. Mogę w tym pomóc.

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 566 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 132 33 34 35 3638 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl